Меню Закрити

Рівень цін на відпочинок і проживання в Чорногорії

Коли мова заходить про недорогий пляжний відпочинок в Європі, турагентства в першу чергу пропонують балканський напрям. При замовленні у 2024 році готового туру, самостійному плануванні відпустки або тимчасового переїзду не останню роль грає ціна послуг та вартість перебування в обраній країні. У цьому сенсі ціни в Чорногорії пощадять сімейний бюджет.

Рівень цін в Чорногорії

Вибір сезону для вигідного відпочинку в Чорногорії

Чорногорія не може похвалитися цілорічними курортами, тому цілком зрозуміло, що ціни сильно залежать від сезону (високий – з травня по вересень, низький – з лютого по квітень і в жовтні). Гірськолижні курорти країни відчувають сплеск цін у період різдвяних і новорічних канікул; в ці дні вартість перельоту іноді перевищує липневі значення.

Ті, хто досить довго залишається або проживає в Чорногорії, відзначають, що всередині країни ціни зростають на 20-30 % ближче до пляжного сезону.

Політично ця країна досить молода (незалежність була проголошена у 2006 році), тому свою національну валюту вона не стала винаходити та взяла на озброєння євро. Тим більше, що з 2010 року Чорногорія стала офіційним кандидатом для включення до складу ЄС.

Тому, коли назріє питання про те, яку валюту брати в Чорногорію, краще відразу віддати перевагу європейським банківським квитками. Якщо турист привіз з собою долари, перша його фінансова операція буде валютообмінної.

За відгуками тих, хто міняв гроші на місці, а не відразу привіз з дому євро, курс в банках і обмінниках їх не порадував.

Тим, хто не хоче зіпсувати відпочинок жалями про марні витрати, потрібно запам’ятати кілька простих порад:

  • у Чорногорії можна вільно конвертувати гривню;
  • обміняти долари на євро у вихідні можна на пошті, але курс і комісія грабіжницькі;
  • якщо з валютою турист не вгадав, то обмін краще проводити в банках, але вони працюють тільки по буднях (у курортних містах є відділення, які відкриті й у вихідні – до обіду);
  • розрахунок гривневими картами невигідний – найчастіше операція проводиться не як оплата товару, а як зняття готівки в чужій країні, і супроводжується додатковими комісіями.

Проблеми з безготівковими розрахунками можуть виникнути ще й тому, що Чорногорія відчайдушно потребує постійного поповнення готівкової грошової маси (друкувати євро самій країні заборонено). Тому в будь-якій торговельній точці купюрам будуть раді більше, ніж пластиковій картці.

Ціни на харчування

Чимала частина грошей у відпустці витрачається на харчування. Ціни на продукти в Чорногорії будуть залежати від декількох факторів:

  • у порівнянні з супермаркетами на ринку вартість товарів вище;
  • у курортних містах ціни зростають по мірі наближення до моря;
  • чим ближче туристичний сезон, тим дорожче продукти.

Різницю у цінах на ринку продавці пояснюють тим, що на прилавках «своя» продукція, але на ділі це не так.

Місцевими фруктами й овочами торгують досить рідко, а імпортні полуниця, черешня та томати в супермаркеті коштують у півтора рази дешевше.

Ціни на продукти в ЧорногоріїТим, хто їде на короткий відпочинок з дітьми до 2 років, можна не переживати, де купити дитяче харчування в Чорногорії. Звичні баночки з м’ясних і овочевих пюре продаються як у супермаркетах, так і в аптеках (HiPP, Gerber та інше).

Трохи незвично, що немає дитячих сирків, але їх з успіхом можна замінити місцевої м’якою і слабосоленої бринзою.

Враховуючи, що середня ціна пюре коливається в районі 1,50–2,50 євро за баночку, багато рекомендують брати з собою занурювальний блендер або невеликий дитячий запас з дому.

Якщо харчуватися вирішено в кафе і ресторанах, потрібно уявляти, скільки коштує обід у Чорногорії. Середній чек в кафе курортного міста складе 7-10 євро на людину, ресторан обійдеться дорожче: 8-11 євро на кожного. Якщо передбачається алкоголь, то келих пива коштує 1,50 євро, а коктейль може досягати 7 євро за порцію.

Самостійні покупки в торгових точках

Проживання в готелі або гостьовому будинку практично завжди гарантує сніданок, включений у вартість. Якщо тур планується індивідуально і жити передбачається у квартирі, то так чи інакше доведеться відправитися по місцевих магазинах і на ринок.

Універсальні супермаркети в Чорногорії представлені мережами Mega Market, Idea, Aroma і Franca. І якщо ринок орієнтований на продукти, то в торгових точках можна придбати товари відомих світових брендів побутової хімії та засобів гігієни, косметику та інші дрібниці. Ціни в них вище українських, але не відлякують, тому везти валізу з серветками та миючими засобами з собою нема потреби.

На ринках місцевого колориту більше, ніж місцевих продуктів. У тій же Будві є тільки одна ринкова площа (Zelena Pijaca), де правильніше купувати тільки гарантовано чорногорські овочі та фрукти виключно по сезону: виноград, персики, інжир, блитву та абрикос. Ціна на них знаходиться в межах 3,5–5 євро за кілограм.

Крім походження продукту, обдурити можуть з якістю і вагою. Відгукуючись на посмішку торговця, краще уважно стежити за його руками, тому що в пакеті може виявитися не той товар, що був на вітрині.

Є нюанси й в покупці м’яса. Річ у тому, що в Чорногорії м’ясо продають тільки охолодженим, тому можна бути впевненим, що будь-яка заморожування – імпортний товар. Купити яловичину можна за 6-7 євро/кг, свинину – за 5 євро/кг, курку – по 4-5 євро/кг

Вартість інших продуктів зі стандартного кошика:

  • молоко – 0,75–1 євро/літр;
  • яйця – 1,30 євро/десяток;
  • місцевий сир – 4,50–5 євро/кг;
  • хліб – 50 євроцентів за буханець у пів кіло.

Вартість обідів в кафе і ресторанах

Ціни в супермаркетахСприятливе враження від країни складається не тільки від відвідування пам’яток і красот природи. Важливий і гастрономічний аспект подорожі. У цьому сенсі чорногорської кухні є що запропонувати:

  • негушський пршут (njeguški pršut) – сиров’ялений окіст;
  • чевапи (ćevapi) – подібність люля-кебаб, але готують їх на грилі;
  • чорба з риби (riblja corba) – густий суп з риби, де замість крупи використовують борошно;
  • легкі місцеві вина і міцна ракія – саморобний напій із фруктів, міцність якого досягає 60 %.

І хоч ціни в кафе Чорногорії не залишать гіркого присмаку від обіду, можна спробувати заощадити та поїсти не тільки смачно, але і дешево. Для цього потрібно:

  • спробувати знайти кафе для місцевих ціни можуть бути на 50 % нижче;
  • шукати пропозиції з комплексними обідами – три страви обійдуться в 5-7 євро;
  • запитувати в офіціантів про розмір порції – часто однієї тарілки гарячого цілком вистачає двом дорослим.

Тим, хто шукає, наприклад, де в Будві можна недорого поїсти, можна звернути увагу на ресторани “Кужина” (Kuzina), “Парма” (Parma) і “Кангару” (Kangaroo). Всі вони розташовані не так далеко від моря, можуть запропонувати національну специфіку і прийнятні за ціною.

Є ще одна закономірність: у закладах на морському узбережжі більше й краще вибір страв з морепродуктів, у конобах (маленьких затишних корчмах) північної та центральної частини країни можна скуштувати національні страви виключно з місцевих продуктів.

Не всі курорти в країні пропонують туристам щодня обідати та вечеряти в точках громадського харчування. У маленьких селищах часто здаються квартири та апартаменти з кухнею та посудом. Тут кафе і ресторани розташовані в основному на набережній, що позначається і на вартості порцій. Так, ціни на їжу в Сутоморе в середньому вище, ніж у більш великих містах і громадах.

Вартість проживання

У прибережних містах вартість орендованого житла сильно залежить від сезону. Якщо взимку господарі раді віддати квартиру під найм досить дешево і на кілька місяців поспіль, то у липні — серпні можна домовитися тільки про подобову оренду і ціни зростають в рази.

Відстежити, як змінюється вартість проживання в Чорногорії, можна на прикладі Будви.

Сезон Апартаменти Готелі (3*-4*)
Осінь — зима (вересень, листопад — березень) 250-350 євро/місяць 30-60 євро/доба
Весна (квітень — початок червня) 15-30 євро/доба 42-105 євро/доба
Високий сезон (липень — серпень) 40-120 євро/доба 100-200 євро/доба

Якщо вирішено переїхати в іншу країну та отримати посвідку на проживання на підставі володіння житловою нерухомістю, то орієнтуватися потрібно на усереднену вартість житла в Чорногорії.

Розташування квартири та витрати на неї Будва Тіват Подгориця
1 кв. метр у центрі міста 2 550 євро 1750 євро 1 400 євро
1 кв. метр за межами центру 1 450 євро 1 200 євро 1 100 євро
Витрати на комунальні послуги (площа квартири 85 кв. м) в середньому 100 євро/міс 90 євро/міс 100 євро/міс

Окрім комунальних послуг, власникові щорічно доведеться платити податок зі всіх об’єктів власності: 0,1–1 % від кадастрової вартості.

Не варто забувати й те, що кожен відпочиваючий зобов’язаний платити туристичний збір. Розмір його залежить від регіону і становить 0,8 -1 євро в день за кожного туриста. Готелі включають збір у вартість номера, приватні власники апартаментів беруть його понад орендної плати.

Витрати на транспорт

Подорож на море не має на увазі, що люди весь проведуть відпустку на пляжі або будуть відвідувати тільки групові організовані екскурсії. А якщо відпочинок планувався самостійно, то питання трансферу від аеропорту і пересування по країні тим більше не буде пустим.

Є кілька варіантів:

  1. Громадський транспорт. Вартість пересування по місту і передмістям обраного курорту становить 1-2 євро. Квиток на автобус з аеропорту Тівата до Будви коштує 3 євро, а поїздка практично по всьому узбережжю до міста Улцинь стане не дорожче 7 євро.
  2. Таксі. Вартість послуги складається з двох компонентів: ціна посадки (0,75–1 євро) плюс оплата за кілометраж (50-80 євроцентів за кілометр). Однак у цьому сценарії можливі «сюрпризи» для туристів, тому краще викликати машину через оператора, змусити водія включити лічильник одразу при відправленні та стежити за його роботою.
  3. Оренда автомобіля. Ця послуга є в будь-якому місті і її вартість знижується по мірі збільшення строку використання машини. Оренда на пару днів обійдеться 35-50 євро за добу, а якщо продовжити її до тижня, день буде коштувати всього 25 євро. Плюсом підуть витрати на паливо: у 2024 році ціна на бензин у Чорногорії зберігається на рівні середньоєвропейської – 1,20–1,30 євро за літр.

Освіта

Вартість продуктівПереїзд разом з дітьми додає нових турбот. Якщо для дошкільнят потрібен садок, то слід приготуватися до того, що вони сильно відрізняються від українських:

  • можуть працювати не весь рік (в період літніх відпусток сад часто закривається);
  • середня вартість відвідування дитячого закладу однією дитиною – від 40 до 150 євро в місяць, але додаткових витрат не передбачається;
  • за збереження місця доведеться заплатити 15-20 євро щомісяця.

Безсумнівним плюсом для мігрантів, які отримали посвідку на проживання, можна вважати право безкоштовно відвідувати державні школи. Якщо бюджетний варіант середньої освіти не підходить, можна звернутися в приватні школи.

Ціна за місяць коливається в межах 300-400 євро при навчанні в українській школі та від 6 000 до 10 000 євро в рік – у Міжнародній початковій школі.

Диплом бакалавра для іноземця буде доступний, якщо співпадуть кілька умов:

  • студент в змозі сплатити річну вартість навчання (500-1 500 євро), а також має депозит у розмірі 3 650 євро (законодавче вимоги для отримання посвідки на проживання (ПНП));
  • заздалегідь вивчена чорногорська або сербська мова (деякі вузи заявляють це вимога як базова).

Мігрант, який отримав ступінь бакалавра ще на батьківщині, може закінчити магістратуру, якщо зуміє підтвердити свій диплом.

Медичне обслуговування

Іноземці, які приїжджають у Чорногорію на довгий термін або взагалі на постійне проживання, повинні засвоїти правила надання медичних послуг:

  • безкоштовно лікуватимуть лише тих, хто отримав ПНП по робочій візі, відкрив власну фірму і регулярно сплачує соціальні внески, є утриманцем у сім’ї застрахованої особи;
  • тих, хто отримав ПНП на підставі володіння нерухомістю, але не має офіційної роботи, без грошей обслуговувати не будуть;
  • медична страховка, оформлена після прибуття в країну, набуде чинності не відразу, а через кілька днів (до тижня), тому схитрувати та оформити документи в день звернення в лікарню не вийде.

Коли страховки немає, вартість звернення до лікарів залежатиме від місця розташування лікарні. У курортному Що рахунок може досягати декількох тисяч євро, а у віддалених від моря Погоди або Подгориці одужання обійдеться в кілька разів дешевше. В незначних випадках можуть допомогти й безкоштовно.

Якщо хвороба не викликає великого занепокоєння або людина не хоче звертатися в лікарню, можна придбати ліки в аптеці. Але в такому разі життєво необхідно володіти сербською мовою і розуміти провізора.

Шопінг у Чорногорії

Одяг та взуття відомих марок продають у торговельних центрах, розташованих у всіх великих містах. У середньому одиниця продукції брендів (Mango, Mexx, levi’s та інші) варто 35-50 євро за штуку, взуття – 65-90 євро за пару.

Ті, хто вже встиг зрозуміти чорногорську цінову специфіку, вважають за краще обмежити шопінг в Будві самим необхідним, а за іншим з’їздити в Подгоріцу і Бар. Для заможних туристів у столиці є вулиці Герциговачка і Негошева, які стали зосередженням відомих європейських бутиків. А от у Барі, на вулиці Медитеранській, на цінниках вказані менші цифри, що приваблює не тільки приїжджих, але і самих чорногорців.

Якщо дозволяють кошти, варто пошукати магазини хутряних виробів. Хороша якість чорногорської продукції породжує стійкий попит серед туристів. Треба тільки дізнатися, коли починається сезон розпродажів. Дослідним шляхом доведено, що можна купити в Чорногорії хорошу шубу, і при цьому навіть дешевше, ніж в Греції.

Сувенірна продукція

Шопінг в ЧорногоріїСкладно уявити собі туриста, що повернувся з поїздки без сувеніра для близьких. Такі стандартні та дешеві подарунки, як пам’ятні магніти, коштують близько 1 євро і продаються прямо на набережній. Там же можна придбати футболки (до 10 євро), листівки (близько 20 євроцентів), глиняні вироби та черепашки (5-7 євро).

Але для тих хто хотів би привезти дійсно характерний гостинець, є інший варіант: більшість приїжджих повертається додому зі шматочком чорногорського пршута. Інша справа – де купувати делікатес:

  • вартість продукту в супермаркеті буде в районі 15-20 євро (бувають акції, коли ціну знижують до 14 євро за кіло);
  • на ринку за такий же шматок озвучать ціну в 12 євро за цілий шматок і 15 – за нарізку (але варто бути дуже уважним і не відволікатися на посмішки продавця);
  • якщо є можливість вільно пересуватися, краще купити пршут у виробника з села Негуші (там на вибір запропонують однорічний або дворічний, різниця за кілограм складе 2-3 євро).

Організація дозвілля

Крім сонця і пляжів, основна розвага туристів – екскурсії. Колективний огляд чорногорських пам’яток обійдеться у 25-40 євро з однієї людини, дитині надається знижка до 40 %.

Якщо для проживання на відпочинку був обраний невеликий Петровац, то всі поїздки будуть ще й необтяжливі по часу: від 40 хвилин до години.

При індивідуальних екскурсіях варто враховувати ціну на вхідні квитки в музеї та пам’ятні об’єкти – від 1,50 до 5 євро з людини.

З місцевих розваг можна вибрати кіно або аквапарк. Похід в кіно обійдеться в 4 євро з людини, відвідання аквапарку – 20 євро за дорослого і 12 – за дитину.

Вхід на пляжі в Чорногорії безкоштовний, але за додатковий комфорт потрібно заплатити окремо: шезлонг і парасоля обійдуться приблизно в 10-15 євро/день.

Порівняння цін у різних містах

В залежності від того, коли людина приїжджала в країну і де відпочивав, думка про рівень цін буде дуже різнитися. Ті, хто провів літню відпустку в Будві, а на обід і вечерю обирав виключно закладу з видом на море, скажуть, що ціни в ресторанах Чорногорії невиправдано завищені.

Так, для туристів вечеря на двох (місцева кухня) без алкоголю буде коштувати близько 30 євро, а пляшка вина ще 15 євро. Приміром, місцеві жителі в кафе біля будинку той же набір страв отримають вполовину дешевше, а за місцеве вино заплатять 4-5 євро.

Також справа йде і з продуктами: на ринку вони на 20-30 % дорожче просто тому, що туристів переконують у їхньому місцевому виростанні та корисності.

Взимку ціни в Тіваті та Будві неминуче знижуються. Але навіть тоді, якщо є можливість, чорногорці й ті, хто довго живе на чорногорському узбережжі, намагаються їздити за покупками вглиб країни. В супермаркетах Подгориці ціни дещо демократичніші, ніж на узбережжі.

Висновок

Рівень цін у Чорногорії сильно змінюється в залежності від того, де і коли іноземець вирішить зупинитися під час короткочасної поїздки або оселитися на ПМП. Проте не варто розраховувати, що в цій країні за мізерні гроші можна забезпечити сім’ї європейську життя. Доречніше говорити про те, що тут комфортні умови проживання можна отримати дешевше, ніж в інших країнах Європи.

Ціни на продукти в Чорногорії: Відео