Внаслідок вигідного географічного розташування, Чеська республіка є великим гравцем ЄС на ринку міжнародних перевезень. Внутрішній ринок вантажних і пасажирських автобусних перевезень країни також розвинений на достатньому рівні, тому робота водієм в Чехії у 2024 році є дуже популярною. Із-за дефіциту кваліфікованих кадрів чеські транспортно-експедиційні компанії та автоперевізники готові залучати до роботи водіїв з інших держав, у тому числі й з України.
Як знайти роботу в Чехії
Шукати підходящу вакансію можна з допомогою посередника, який перебуває в рідній країні. Краще всього звертатися у фірму по рекомендаціях, або ж ретельно вибирати організацію з ліцензією, тривалим досвідом роботи та позитивними відгуками. Знайти роботодавця в Чехії можна і самостійно, використовуючи сайти з працевлаштування:
- portal.mpsv.cz;
- 420on.cz;
- eurabota.com;
- jooble.org;
- jobs.cz;
- prace.cz;
- hotjobs.cz;
- volnamista.cz;
- dobraprace.cz;
- dzob.cz;
- monster.cz.
Крім того, якщо є бажання можна звернутися в наступні фірми з працевлаштування:
При працевлаштуванні іноземців діє загальне правило ЄС. Протягом місяця вакансія знаходиться у відкритому доступі. Список вакантних робочих місць публікується на сайті Міністерства праці та соцполітики Чехії. Якщо за цей період на місце не претендували чехи або громадяни ЄС, його можуть зайняти здобувачі з третіх країн.
У Чехії затребувані такі професії:
- Далекобійники (міжнародні перевезення).
- Водії вантажних автомобілів і важкої вантажної техніки в ЧР.
- Водії автобусів (пасажирські перевезення в межах міста, області чи країні).
- Водії середніх і малогабаритних транспортних засобів для роботи на нерегулярних і постійних маршрутах (перевезення меблів, будматеріалів, доставлення продуктів і т.д.).
Вимоги та зарплата
- Водійські права С+Е, D.
- Вік до 55 років.
- Досвід від двох років по своєму напрямку;
- Відповідальність.
- Довідка про несудимість.
- Чіп-карта до тахографа.
- Бажано європейський код 95.
- Базове знання англійської, чеської.
- Вітається АДР, практика по Європі та знання трас ЄС.
Умови роботи для українців приблизно однакові та відрізняються тільки напрямком діяльності. Якщо ви їдете працювати в Чехію водієм автобуса, умови будуть наступними:
- офіційне працевлаштування строком від шести місяців;
- п’ятиденний або позмінний графік;
- медична страховка;
- надання житла або компенсації витрат на оренду;
- зарплата від 800 до 1100 євро чистими.
- медична страховка і соцпакет.
Робота водієм далекобійником в Чехії здійснюється практично на тих же умовах, відрізняється тільки схема режиму праці та відпочинку. Графік позмінний з обов’язковою перервою. Далекобійникам в Чехії оплачуються перероблення. В залежності від географії поїздок (Польща, Німеччина, Австрія, Франція), можна заробляти від 15000 до 45000 крон (приблизно 600-1700 євро).
Віза і документи для роботи
Для того щоб працевлаштуватися в Чеській республіці, потрібно знайти вакантне робоче місце, зв’язатися з майбутнім роботодавцем і укласти з ним контракт. Після цього подається заява про видачу трудової карти в посольство ЧР. Після позитивного розв’язання питання, приблизно протягом 2 місяців прохач виходить візу терміном дії від 3 місяців, приїжджає до Чехії для зняття біометричних даних і отримання трудової карти. За видачу документа оплачується консульський збір у розмірі 2 500 CZK.
У перелік документів, які потрібно подати в посольство входить:
- анкета, заповнена на латиниці;
- оригінал і копії паспорта;
- медичний поліс для всіх країн ЄС;
- фотографія;
- дозвіл на роботу, виданий чеською біржею праці;
- контракт з транспортною компанією;
- підтвердження наявності житла;
- довідка про доходи.
Міжнародники та водії місцевих маршрутів можуть працювати в країні й по польській візі. Це дозволяє перебувати в Чехії протягом півроку.
Які питання найчастіше виникають у претендентів
По приїзді в чужу країну з метою працевлаштування у претендентів виникає маса питань. Спробуємо відповісти на деякі з них.
На яких умовах працюють водії автобусів? Це залежить від посади. Водії маршрутних автобусів у Празі працюють 5 днів на тиждень, маючи 8-годинний робочий день. У таксистів погодинна оплата праці. Водії-далекобійники великогабаритного вантажного транспорту працюють по рейсах (перерва між рейсами – тиждень/два).
Чи обов’язково знати чеську мову? Знання мови – одне з переваг для здобувача, проте роботодавці не надто суворі стосовно тих, хто погано знає чеську. І все ж мінімальні знання мови повинні бути, особливо у водіїв, які працюватимуть з людьми: таксисти, водії автобусів.
Чи надають роботодавці житло? Це залежить від роботодавця. В оголошенні про вакансії звичайно вказуються такі відомості. Найчастіше, навіть якщо житло надається, то воно не абсолютно безкоштовне. Наприклад, роботодавці можуть запропонувати безкоштовне проживання всього на пару місяців, після чого співробітник може продовжити оренду своїм коштом або шукати інші варіанти.
Зустрічаються оголошення, в яких зазначено, що житло входить в умови співпраці, але у такому разі слід бути готовим до того, що заробітна плата виявиться нижчою від середнього показника.
Висновок
Водій – одна з найбільш популярних професій в Чехії. Роботодавці готові платити гідні заробітні плати і забезпечувати комфортні умови для проживання і трудової діяльності. При цьому хороші дороги дозволяють не хвилюватися про збереження ввіреного транспортного засобу і спокійно виконувати свої обов’язки.
У питаннях працевлаштування чеські роботодавці віддають перевагу працівникам з країн СНД, зокрема, білорусам, українцям і росіянам, причому навіть без знання мови.