Переїхати в Австрійську Республіку прагнуть заможні люди та ті, хто має намір побудувати кар’єру на підставі затребуваної професії та досвіду роботи. Високий рівень життя в країні, дорога нерухомість і строгі вимоги до знання мови скорочують список охочих влаштуватися на даній території. Тим же, хто зважиться на такий крок, буде незайвим знати, як проходить імміграція в Австрію у 2024 році, що сприяє адаптації і який регіон вибрати для переїзду.
Підстави для імміграції
Австрійці скрупульозно ставляться до дотримання законодавства, а тому шансів у тих, хто вирішив перебратися в цю частину Європи нелегально, практично немає. Місцеві жителі при виявленні незаконно проживає на їх території особи обов’язково повідомлять про це в поліцію. Порушникові загрожує депортація і заборона на в’їзд.
Щоб не опинитися по різні сторони закону, необхідно визначитися з підставою для переїзду. Наведемо основні способи, як іммігрувати в Австрії:
1. Працевлаштування. Легалізація на цій підставі можлива при наявності трудового контракту з місцевим роботодавцем строком не менше ніж на пів року. Цей спосіб підійде ключовим фахівцям, представникам рідкісних і затребуваних професій, кваліфікованим працівникам, випускникам австрійських університетів, вченим і дослідникам. Претенденту доведеться пройти спеціальне тестування і набрати мінімум 50-75 балів (залежить від категорії працівника). В результаті тесту працівник отримує RWR Card (Rot-Weiss-Rot Card). Ті, хто тільки збирається шукати роботу, можуть подати прохання на RWR + (різновид карти), яка дозволяє пів року перебувати в країні з метою пошуку роботи.
2. Навчання. Для імміграції на підставі навчання в Австрії знадобиться отримати запрошення з вузу, яке буде підтвердженням зарахування до лав студентів. Студентська віза видається на 12 місяців з правом продовження.
3. Бізнес-імміграція. Для цього необхідно показати наявність статутного капіталу для відкриття компанії в розмірі 35 тисяч євро. Правила допускають внесення на рахунок австрійського банку для початку 50% цієї суми, якщо грошей у кандидата недостатньо. Видається ДНП на 2 роки з правом продовження. Через 5 років бізнесмен може отримати ПМП, а ще через 5 років – громадянство. Разом з основним мігрантом залишитися в Австрії може і його сім’я.
4. Возз’єднання з родичами. Переїзд в Австрію на ПМП можливий для родичів резидентів і громадян держави. Для цього приймаюча сторона повинна довести свою платоспроможність та наявність житла. Мігрантові ж необхідно надати докази спорідненості з австрійцем, підтвердити рівень володіння німецькою мовою на рівні А1.
5. Вступ у шлюб. Укласти союз з австрійцем іноземний громадянин може і по туристичній візі. Але подати прохання на ДНП можна буде тільки тоді, коли спільне проживання у шлюбі складе не менше року, за умови, що чоловік живе в країні більше трьох років.
6. Імміграція для заможних осіб. Сюди можна віднести тих, хто живе на доходи від депозитів, а також пенсіонерів та осіб, які мають на рахунку певний капітал. Точна сума його не встановлена. Вона розраховується виходячи з кількості членів сім’ї, і становить не менше 86 тисяч євро на основного заявника.
7. Імміграція для інвесторів. Основна вимога – вкласти в австрійську економіку від 2 млн євро. Вимог до знань мови немає. Разом з інвестором може мігрувати і його сім’я.
8. Біженці. Отримати статус зможуть тільки ті кандидати, яким вдасться довести, що повернення у рідну державу загрожує їх життю.
Етапи еміграції
Почати процес еміграції можуть особи, які отримають імміграційну візу категорії D. Це єдине з візових дозволів, що дає право на подальшу легалізацію. Поетапно процес виглядає так:
1. Еміграція в Австрію з України або іншої країни СНД починається з отримання дозволу на проживання (ДНП). Існує кілька типів:
- Тимчасовий (Aufenthaltsbewilligung) – видається журналістам, студентам, дослідникам, викладачам, бізнесменам, які приїжджають з метою відрядження, учасникам програми Au-Pair.
- Постійний (Niederlassungsbewilligung) – передбачений для трудових мігрантів, а також тих, хто мігрує на підставі возз’єднання з сім’єю і одруження.
Щоб отримати ДНП, потрібно відповідати наступним вимогам:
- Показати наявність на рахунку суми в розмірі 933 євро на місяць на основного заявника або 1 399 євро на пару і 144 євро — на кожну дитину.
- Підтвердити наявність в країні орендованого або власного житла.
- Не мати порушень законодавства, включаючи трудове і міграційне.
- Підтвердити володіння німецькою мовою на рівні А1 (для деяких категорій мігрантів ця вимога скасована, наприклад для бізнесменів).
Слід пам’ятати, що видача посвідки на проживання здійснюється в рамках квот. Їх кількість для кожного регіону встановлюється індивідуально.
2. Оформлення постійного проживання (ПМП). Почати процедуру запиту постійного статусу можна тільки за умови проживання в країні на підставі ДНП протягом 5 років і перебування на австрійській території не менше 183 днів у році. Вимоги до кандидатів такі ж, як і для тимчасових резидентів. Єдина відмінність – доведеться показати знання німецької мови на рівні В1. Від екзамену звільняються тільки особи до 14 років і ті, хто не може його пройти через розлади мовлення та слуху.
3. Громадянство. Щоб стати повноправним членом суспільства, потрібно прожити в країні ще 5 років на підставі ПМП. Для деяких категорій мігрантів загальний період проживання в Австрії з моменту в’їзду може змінюватись:
- для інвесторів – 1,5 року;
- громадян ЄС – 4 роки;
- біженців, подружжя австрійських громадян, кваліфікованих працівників – 6 років;
- інших осіб – 10 років.
Кандидат на австрійський паспорт повинен мати бездоганну репутацію, бути матеріально забезпеченим, мати місце проживання, володіти німецькою мовою, відмовитися від попереднього громадянства.
Які документи знадобляться
Перше, що потрібно, щоб переїхати в Австрії, — підготувати пакет документів. На етапі оформлення посвідки на проживання вам знадобляться:
- Заяву.
- Закордонний паспорт та його копія.
- Свідоцтво про народження.
- Фотографія.
- Підтвердження наявності житла (договір оренди або сертифікат на право власності).
- Страховка.
- Докази наявності коштів на банківському рахунку.
- Свідоцтва про шлюб, про народження дітей, про зміну особистих даних, про розлучення і т. д.
- Довідка про відсутність судимостей.
- Підтвердження підстави для отримання посвідки на проживання: трудовий контракт, запрошення з вузу та інше, в залежності від підстави.
При запиті ПМП до пакету паперів доведеться докласти діючий ДНП.
Пакет документів на громадянство повинна поповнити карта резидента (ПМП), витяг з податкового органу про сплату податків, довідка про зарплату або іншому доході, задокументований відмова від минулого громадянської належності. Всі папери на всіх етапах потрібно перевести на німецьку мову і завірити нотаріально.
Вартість і терміни розгляду заявок
Фінансові витрати чекають кандидатів на еміграцію вже на етапі оформлення візи. Вартість національної візи становить 100 євро. Це лише консульський збір, без урахування вартості ксерокопій, пересилання та послуг нотаріуса.
Подальший бюджет буде залежати від того, який саме документ запитується:
- ДНП і ПМП – 80 євро оформлення + сервісний збір 100 євро (для дорослих), 50 євро оформлення + 20 євро сервісний збір (для дітей).
- Громадянство – для дорослих – 600-900 євро, для сімейної пари – 900-1200, для дітей – 80 євро.
Термін оформлення також обумовлений етапом:
- Отримати візу можна за 4-6 тижнів.
- На розгляд запиту на ДНП і ПМП може піти до пів року.
- Заявку на громадянство розглядають не менше року.
Чому можуть відмовити
Перш ніж приступати до процедури легалізації, буде корисно почитати відгуки на форумах, від тих, хто вже пройшов процес і може дати слушні поради. Основне завдання мігранта — зробити все так, щоб рішення Міграційної служби Австрії, куди будуть подаватися документи, на всіх етапах виявилося позитивним.
Причини відмови можуть бути різними:
- неправильно заповнена заява;
- неповний пакет документів;
- підроблені папери;
- низький рівень доходів;
- довгий відсутність заявника в країні;
- надання неправдивої інформації;
- порушення законів та ведення діяльності, яка загрожує безпеці громадян держави та його цілісності.
Якщо кандидат отримав відмову, він може виправити помилки і подати прохання ще раз. Можна спробувати змінити підставу, але для початку потрібно переконатися, що у вас достатньо документів його підтвердити.
Якщо ж цей шлях не допомагає, можна подати апеляцію, обґрунтувавши документально свою правоту. Сервісні збори і мита при винесенні негативного рішення не повертаються.
Вибираємо місто
Крім того, що потрібно розібратися, як виїхати жити в Австрію, важливо правильно вибрати регіон, який відповідає всім потребам і очікуванням мігранта. Допоможуть у цьому відгуки тих, хто вже деякий час прожив у країні, і невеликий огляд по містах:
Відень – австрійська столиця 10-й раз поспіль посіла перше місце в рейтингу кращих міст для життя за версією mercer’s Quality of Living Ranking. Це місто вибирають заможні люди для вкладення інвестицій в нерухомість, ціни на яку тут вище, ніж в інших регіонах країни. Ще Відень підійде для отримання освіти. Сьогодні тут працюють 13 з 24 вузів країни.
Зальцбург розташований на заході держави, є 4-м за розмірами містом Австрії. Має добре налагоджене транспортне сполучення з іншими великими містами, міжнародний аеропорт. Тут розташована велика кількість промислових підприємств у сфері автоматизації, високих технологій. Тут же можуть влаштуватися ті, хто шукає роботу в області мультимедіа та комунікацій. У Зальцбурзі 4 університети: медичний, політехнічний, музичний і Університет Паріса Лодрона, який славиться своїм теологічним факультетом.
Лінц – столиця землі Верхня Австрія (північно-західна частина держави). Третій за величиною місто в країні. Відрізняється м’яким кліматом (температура літа не перевищує 21 градуси вище нуля). Тут розвинуті хімічна, металургійна, нафтохімічна, харчова та електротехнічна галузі.
Грац – розташований на південному сході, є другим за величиною населеним пунктом в Австрії. Ключові напрями в економіці: пивоваріння, текстильна, харчова галузі. Вважається містом студентів завдяки чотирьом університетам, розташованим тут.
Життя в австрійських містах обходиться дорожче. Тому багато хто вибирає довколишні села, які відрізняються мальовничими пейзажами, комфортом і з’єднані транспортним сполученням з усіма великими містами.
Як прискорити адаптацію
Які переїжджають в інше держава завжди повинні бути готові до нових умов життя, зовсім іншим реаліям і течією життя в цілому. Наведемо лише кілька порад, якими діляться досвідчені мігранти:
- Вчіть мову. Зайнятися цим питанням потрібно ще на батьківщині. Австрійці вкрай педантично ставляться до знання німецької мови. Тим більше, що його рівень доведеться підтверджувати на всіх етапах еміграції.
- Не порушуйте закон. Австрійці – вкрай законослухняна нація. Саме тому їх держава вважається одним з найбезпечніших в Європі. Виклик поліції тут звична справа. Якщо ви вирішите, наприклад, голосно послухати музику після 8 годин вечора, будьте готові до зустрічі з полісменами.
- Запасіться теплим одягом, яка в деяких регіонах знадобиться вам навіть влітку. Погода тут може мінятися кілька разів в день.
- Магазини в Австрії закриваються 18-20.00. Це обумовлено трудовим законодавством. В неділю все закрито, в маленьких містах навіть не ходить громадський транспорт.
- У країні дуже якісно працюють заклади громадського харчування. Якщо ви вирішили відкрити свій бізнес, наприклад, фастфуд чи кафе, отримати ліцензію на роботу такого закладу буде вкрай складно.
- Проїзд в громадському транспорті, починаючи з 2019 року, не можна сплатити водієві. Купити проїзний талон потрібно завчасно на зупинці в спеціальному терміналі. Якщо має багато роз’їздів, вигідніше буде придбати денний квиток.
Підсумки
Чи варто переїжджати в Австрію, потрібно вирішити ще на попередньому етапі, поки ще не витрачені гроші і час на оформлення необхідних документів. Допоможе в цьому питанні зведена таблиця плюсів і мінусів еміграції:
Переваги | Недоліки |
---|---|
– Австрія належить до числа найбільш розвинених держав у Європі з високим рівнем життя, стабільною економікою. – У порівнянні з іншими європейськими країнами, тут відзначений низький рівень безробіття – 4,8 %. – М’який клімат – країна розташована у центральній частині Європи. Лише деякі гірські райони тут характеризуються морозною зимою і спекотним літом. В інших регіонах спостерігається м’яке літо і така ж помірно тепла зима. – Красива природа, архітектура – на території Австрії розташована частина Альп, велика кількість озер, термальних джерел. – Якісну освіту – дипломи австрійських вузів високо цінуються у світі. – Високий рівень розвитку медицини, велика кількість оздоровниць, реабілітаційних центрів, гірськолижних курортів. – Якісні продукти харчування – цьому питанню австрійські влади приділяють особливу увагу. – Низький рівень злочинності. – Можливість безвізового відвідування більшої частини держав світу. – Високий рівень соціальної захищеності громадян. – Високий рівень заробітних плат – середній рівень сягає 3 000 євро в місяць |
– Високі податки (для деяких платників ставка податку з доходів становить 50 %). – Складнощі з пошуком роботи, викликані тим, що австрійці воліють брати на роботу місцевих жителів або громадян ЄС. – Високі ціни на житло. – Суворі вимоги до рівня володіння мовою вже на етапі запиту візового дозволу. – Не надто доброзичливе ставлення до мігрантів з боку місцевого населення. – Високі ціни на продукти харчування та інші поточні витрати |