Меню Закрити

Як отримати освіту в Австрії

Отримати освіту в Австрії означає зробити перший крок на шляху до легалізації в Європі. Дані держава залучає якістю викладання, хорошою репутацією навчальних закладів, невисокими у порівнянні з іншими європейськими країнами цінами, безпекою життя. Австрійські школи і вузи давно адаптувалися під іноземних учнів, що робить їх перебування тут комфортним і результативним. Що потрібно знати про навчання в цій частині Європи, які слід підготувати документи, який знадобиться бюджет у 2024 році.

Освіта в Австрії

Як влаштована система австрійського освіти

Законодавча основа, на якій будується початкова та середня освіта в Австрії, була визначена в 1962 році. Приймаються закони на конституційному рівні, а тому змінити їх можна тільки двома третинами голосів парламенту. Починаючи з 2000 року, під контроль держави підпали та вищі навчальні заклади країни.

Навчальний процес в Австрії нагадує українську модель і включає три етапи:

  • Початковий – 4 роки молодшої школи.
  • Основний – середня школа, яка передбачає 5 або 8 класів (до цього етапу належать гімназії і школи зі спеціальним ухилом).
  • Вищий – представлений університетами, коледжами вищими школами.

Навчання в початковій школі

Дитячий садок в АвстріїДо того, як дитина піде в школу, у батьків є можливість влаштувати його в ясла і потім в дитячий сад. Ясла (Kinderkrippen) діти відвідують до трьох років.

Цей етап не ставить метою навчання. Основне завдання педагогів – догляд за вихованцями, організація їх дозвілля, розвиток творчих і комунікативних навичок. Користуються послугами таких закладів зазвичай працюють батьки, у яких немає можливості сидіти з дитиною самостійно.

З трьох років дитину можна віддати в дитячий сад – Kindergarten. Вихователі дошкільних закладів цього типу також не мучать дітей навчанням. Писати, рахувати і читати їх навчають на спеціальних курсах, які вони повинні відвідувати з 5 років. Такі центри підготовки зазвичай працюють на базі дитячих садків.

Дошкільні установи поділяються на державні (складають приблизно 60 %) і приватні (близько 40 %). Відвідування і тих, і інших платне – близько 150-300 євро в місяць.

Дитячі садки в Австрії для українців та інших іноземців також доступні тільки на платній основі. Цей етап не є обов’язковим, а лише прирівнюється до перебування дитини з нянею, так що можна знайти й інші варіанти, куди влаштувати малюка, поки батьки на роботі. Втім, оскільки у багатьох садах для дітей-іноземців організовуються групи з вивчення німецької мови, більшість мігрантів все ж краще влаштувати дитину в садок.

Початкова освіта в Австрії триває 4 роки – з 6 до 11 років. Ця шкільна щабель належить до числа обов’язкових. Діти можуть відвідувати державні і приватні навчальні заклади. Всі вони діляться на кілька типів:

  • народна школа – Volksschule;
  • початкова – Grundschule;
  • спеціальна – Sonderschule.

Перші не дуже поширені, а ось другі користуються великою популярністю.

Спеціальні школи призначені для дітей з особливими потребами. Інклюзивна освіта в країні перебуває ще на етапі становлення. А тому велика частина дітей з особливостями розвитку можуть отримати освіту в спеціальних школах.

При наявності достатнього фінансування в деяких школах організовуються групи продовженого дня. На початковій щаблі дітей чекає базова програма з вивченням основних предметів: німецька мова, математика, природознавство, фізкультура, іноземна мова.

Початок навчального року припадає на 1 вересня, але в деяких регіонах діти йдуть до школи з 1 по 8 вересня, таке рішення приймають місцеві влади. Рік ділиться на кілька семестрів (їх кількість також визначає адміністрація регіону). Закінчується навчання до кінця червня.

Середній шкільний етап

По закінченні початкової школи перед батьками і дітьми постає вибір. Система шкільної освіти на середньої щаблі передбачає такі типи навчальних закладів:

  1. Hauptschule – основна школа.
  2. Gymnasium – гімназія.
  3. Realgymnasium – гімназія з поглибленим вивченням окремих предметів.
  4. Wirtschaftskundlisches Realgymnasium – гімназія змішаного типу з акцентом на навчання домоводства.

Здібні учні вступають до гімназії. Німецький, іноземна мова та математика тут вивчаються на поглибленому рівні. В цілому ж гімназійна освіта вважається в країні більш престижним. Випускники-гімназисти по закінченні навчання можуть подавати документи на вступ до ВНЗ.

В середній школі діти навчаються з 10 до 14 років. Програма на цьому етапі охоплює всі основні предмети. В кінці курсу навчання діти здають іспити і переходять на наступний ступінь.

Скільки років навчаються в школі в Австрії, залежить від типу навчального закладу, яке вибере школяр на етапі середньої школи. Це може зайняти від 9 до 12 років.

З 14 до 18 років школярі вчаться у вищій школі, яка є підготовкою до вступу в університет. По її закінченні діти отримують сертифікат про повну середню освіту.

Навчання в школах-пансіонах

Школа в АвстріїОдним з популярних типів навчальних закладів у країні є школа-пансіон. Передбачається, що діти в них не тільки проходять навчання, але і отримують проживання та харчування на постійній основі.

Частка шкіл-пансіонів від загальної кількості навчальних закладів в Австрії складає приблизно 10 %. Вартість перебування в такій школі коштує 500-600 євро на місяць. Дорого, зате разом зі знаннями діти отримують насичений дозвілля та навички самостійного життя.

До числа популярних шкіл пансіонного типу можна віднести:

  • St. Gilgen International School – розташована неподалік від столиці, охоче приймає дітей-іноземців.
  • Theresianum-Volksschule School – пропонує навчання в початковій школі.
  • American International School – престижна школа для дітей 12-19 років. Навчання ведеться за американською програмою і англійською мовою.

Особливості вищої освіти

Вища освіта в Австрії представлено коледжами, вищими школами, стандартними університетами та університетами мистецтв.

Академічний рік для студентів поділяється на 2 семестри. Один починається в жовтні, другий — у березні. П’ятибальна Система оцінок: 1 — вищий бал, 5 — найменший.

Сьогодні в країні функціонує 23 державних і 11 приватних вищих навчальних закладів. Найбільший ВНЗ розташоване в австрійській столиці – 13 університетів. Всі вони ведуть навчання на основі Болонської системи, яка включає три етапи:

  • бакалаврат,
  • магістратура,
  • докторантура.

Найвищі місця в різних європейських рейтингах завжди займають соціально-економічні і технічні спеціальності, а також медичні факультети. Навчання ведеться німецькою мовою, але можна знайти і англомовні програми.

Найбільшими вузами країни є Віденський університет, Інсбрукський, Грацський і Зальцбурзький.

Вибираємо ВНЗ

Деякі університети Австрії належить до числа кращих не тільки в країні, але і в Європі. З усіх вищих навчальних закладів абітурієнти віддають перевагу саме університетам.

Вищі школи тут є аналогом українських технікумів. Період навчання в них займає 4 роки, а поступити можна в 14 років. Коледжі також не користуються великою популярністю в іноземців.

Віденський університетЗбираючись в Австрію на навчання, слід пам’ятати про два моменти:

  • Навчальний процес тут орієнтований на дослідницьку роботу, а тому очікується, що абітурієнт правильно визначився з майбутньою професією.
  • У студентів австрійських вузів велика свобода вибору – 20-50 % предметів вони обирають самостійно. До складання списку предметів для вивчення потрібно підходити максимально відповідально, оскільки це може зіграти вирішальну роль при працевлаштуванні.

Щоб не загубитися в програмах і вузах, пропонуємо короткий огляд провідних університетів країни:

  1. Віденський університет (University of Vienna) – заснований в XIV столітті, належить до числа найбільших дослідницьких центрів на європейській території. Тут працює близько 7000 вчених на 16 дослідницьких проєктах. Провідні факультети: медицина, математика, інформаційні технології, молекулярна біологія, хімія, фізика, економіка, теологія, мовознавство, науки про життя, географія.
  2. Інсбрукський університет ім. Леопольда і Франца (University of Innsbruck) – заснований у XVII столітті. Вуз спеціалізується на підготовці професіоналів у таких галузях знань: гуманітарні науки, інформаційні технології, фармацевтика, хімія, фізика, астрономія, теологія.
  3. Віденський технічний університет (Vienna University of Technology) – заснований в XIX столітті. Вуз випускає фахівців у галузі інженерної справи і природничих наук, а також гуманітарних дисциплін та економіки. Найсильнішими є факультет математики, фізики, цивільного будівництва та інформаційних технологій.
  4. Університет Граца (The University of Graz) – заснований у XVI столітті, спеціалізується на гуманітарних і природничих науках, робототехніки. Тут ведуться масштабні дослідницькі проєкти спільно з Грацським технічним університетом.
  5. Університет Лінца (Johannes Kepler University Linz) – заснований в 1966 році. Провідним напрямком є технології та інженерну справу. Число студентів досягає 17000 осіб.
  6. Віденський медичний університет (Medical University of Vienna) – заснований у 2004 році. Всупереч своєму молодому віку, ВНЗ щорічно входить до топ-10 кращих університетів Австрії.
  7. Зальцбурзький університет (University of Salzburg) – один зі старих і найпрестижніших вузів країни, заснований у XVII столітті. Провідні факультети: богослов’я, право, культури і соціальних наук, природничих наук.

Як вступити до австрійського вузу

Правила вступу в австрійські вузи однакові для українців та інших іноземців. Щоб стати студентом, не обов’язково приїжджати в країну особисто.

Подати документи можна в онлайн-режимі на сайті вподобаного університету. Здача іспитів не передбачена. Але для зарахування доведеться пройти інтерв’ю, яке зазвичай проводиться по скайпу.

Подати заявку на вступ можна два рази протягом року – перед першим семестром (до 5 вересня) і перед другим (до 5 лютого). Обов’язкова вимога – володіння німецькою мовою на рівні С1. Якщо передбачається навчання англійською мовою, необхідно скласти іспит IELTS.

Після підтвердження вузом зарахування до лав студентів необхідно оформити студентську візу і з’явитися за місцем навчання. При собі потрібно мати лист-повідомлення, закордонний паспорт і 3 фото. Важливо дотримати терміни явки в університет, інакше можуть не допустити до занять.

Пакет документів для вступу

Життя в АвстріїЩоб подати заявку, знадобляться наступні документи для вступу в Австрії:

  1. Копію та оригінал диплома про повну середню або середню професійну освіту.
  2. Згода батьків, якщо абітурієнту ще не виповнилося 18 років.
  3. Довідка про вже наявний професійну освіту, якщо заявник має намір отримати друге або надходить на магістратуру або докторантуру.
  4. Сертифікат про здачу мовного іспиту або про проходження мовних курсів при університеті в Австрії.
  5. Анкета вузу.
  6. Автобіографія.
  7. Рекомендації від вчителів.
  8. Мотиваційний лист з зазначенням, чому було обрано даний навчальний заклад.

На деякі медичні та творчі спеціальності доведеться скласти вступні іспити. Їх перелік визначається тим, іспити з яких предметів абітурієнт здавав будинку.

При відсутності академічної різниці приймальна комісія може звільнити від здачі іспитів.

Підтвердження українського диплома не потрібно. Але всі документи, складені на іноземних мовах, необхідно перевести на німецьку і завірити у нотаріуса.

Оформлення візи

Незалежно від того, належить іноземцю навчання у Відні або іншому австрійському місті, студенту потрібно отримати студентську візу. Для пред’явлення в консульство знадобиться наступний пакет документів:

  1. Закордонний паспорт з копією всіх розворотів.
  2. Свідоцтво, видане при народженні.
  3. Фотографії, зроблені не раніше ніж за 6 місяців до подачі прохання.
  4. Лист про зарахування в університет.
  5. Спонсорський лист чи довідка про доходи.
  6. Підтвердження наявності місця проживання.
  7. Довідка про те, що судимостей у заявника немає.
  8. Страховка.
  9. Згода батьків на виїзд дитини за кордон (для неповнолітніх).

На розгляд запиту йде близько 4 тижнів. Краще всього подавати клопотання в консульство за 2 місяці до початку занять.

Скільки триває навчання і який знадобиться бюджет

Фото АвстріїВартість навчання в Австрії для іноземних студентів залежить від етапу навчального процесу, типу навчального закладу і навіть міста.

Деякі категорії абітурієнтів можуть розраховувати на безкоштовне навчання в державних вузах. Скористатися такою можливістю можуть:

  • громадяни Євросоюзу;
  • учасники програм з міжнародного обміну студентами;
  • ті, хто отримав грант;
  • відмінники навчання;
  • біженці.

Дізнатися, скільки коштує навчання в Австрії для українців, можна на сайті обраного вишу. Сьогодні ця сума сягає 800 євро за 1 семестр.

Щорічно ця інформація оновлюється, а тому шукати актуальні дані потрібно безпосередньо перед подачею документів. Крім цього доведеться довести, що на банківському рахунку абітурієнта є сума виходячи з розрахунку 650-800 євро на місяць.

Питанням житла доведеться потурбуватися самостійно, оскільки більшість вузів не мають можливості розселяти студентів.

Варіантів проживання може бути кілька:

  • Гуртожиток обійдеться у 250-400 євро залежно від рівня комфорту та кількості осіб, які проживають в кімнаті.
  • Спільна оренда квартири коштує приблизно стільки ж, скільки і місце в гуртожитку, але обіцяє більш зручні умови.
  • Квартира – її ціна буде залежати від площі і міста. Невелика студія розміром близько 20 кв. м в невеликому містечку коштуватиме до 400 євро, у Відні вартість на таке житло стартує від 500 євро.

Мовна школа коштуватиме приблизно 700 євро в тиждень, а підготовчі курси перед вступом в університет – близько 3500 євро за 1 семестр.

Тривалість навчання залежить від ступені навчального процесу:

  • бакалаврат триває 3 роки (для технічних спеціальностей — 4 роки);
  • магістратура — 1-2 роки;
  • докторантура — 3-5 років.

Останній рік магістратури зазвичай присвячений стажуванні, а докторантура ділиться на 2 етапи: начитка лекцій та семінари + написання докторської дисертації.

Чи можна розраховувати на стипендію або грант

Влада австрійського держави щороку виділяють бюджету для надання фінансової допомоги студентам у вигляді грантів і стипендій. Але отримати підтримку за відмінне навчання можуть тільки громадяни Євросоюзу.

Багато програм за спонсорської підтримки талановитих студентів та майбутніх вчених виділяють також міжнародні, культурні та наукові фонди. Надаються гранти на конкурсній основі. Критеріями відбору є успішність вище середнього і науково-дослідний потенціал.

До популярних програм можна віднести:

  • Стипендію від американського вузу Webster Vienna – 50% знижка на навчання для відмінників, які володіють англійською мовою на рівні не нижче В2.
  • Стипендію у рамках програми Erasmus Mundus – фінансується Євросоюзом, розрахована на студентів факультетів природничих і гуманітарних наук.
  • Програму з обміну Ernst – взяти участь в ній можуть студенти, які не є громадянами ЄС.

Перед надходженням буде зайвим перевірити на сайті обраного навчального закладу, з якими вузами воно співпрацює.

Як живуть студенти в Австрії

Навчання в Австрії — це життя в країні зі стабільною економікою, красивою природою, чистою екологією і низьким рівнем злочинності. Але слід пам’ятати, що високий рівень життя обумовлює високі ціни на основні статті витрат.

У середньому на харчування студенту доведеться виділити не менше 400 євро в місяць. Ще 40 євро знадобиться на місячний проїзний.

Перевагою можна вважати можливість влаштуватися на підробіток під час навчання. Законодавство допускає 20 робочих годин на тиждень для студентів. Найчастіше молодь обирає вакансії офіціантів, барменів, мийників посуду, кур’єрів.

Дають можливість заощадити і різні пільги для студентів, наприклад, на оплату проїзду в громадському транспорті, на абонементи в спортзали.

Підсумки

Прийняти остаточне рішення допоможуть відгуки на форумах в інтернеті і на сайтах навчальних закладів, а також таблиця плюсів і мінусів навчання в Австрії:

Переваги Недоліки
  • Можливість здобути освіту по одному з сучасних або окремих напрямів, які недоступні в інших країнах. Приміром, вивчитися на джазового виконавця на всьому європейському просторі можна лише в Австрії. Тут же доступні такі галузі знань, як квантова оптика або математичне моделювання.
  • Отримання диплому європейського зразка, який визнається більшістю країн світу.
  • Можливість пройти стажування і залишитися в місцевій компанії в якості співробітника після закінчення вузу.
  • Порівняно невисока вартість навчання.
  • Висока свобода дій студентів у виборі предметів для вивчення.
  • Можливість підробляти під час навчання.
  • Право пересуватися в межах ЄС на підставі студентської візи.
  • Можливість оформити австрійський дозвіл на проживання
  • Суворі вимоги до рівня володіння мовою.
  • Складнощі з працевлаштуванням в країні, якщо не вдалося «зачепитися» в процесі навчання.
  • Висока вартість житла і продуктів харчування.
  • Недостатній житловий фонд в університетах, лише деякі можуть забезпечити студентів кімнатами в гуртожитках

Закінчивши університет, випускник може затриматися в Австрії ще на пів року, щоб спробувати знайти роботу. Особливо цінуються в Європі фахівці з дипломом в технічній сфері і в області релігієзнавства. Ще будучи аспірантом, студент може отримати посаду при університеті, але для цього потрібно показати високий рівень володіння мовою.

Статті по темі