Меню Закрити

Громадянство для українців в Австрії: про що слід знати

Громадянство Австрії у 2024 році цікавить багатьох іноземців, в тому числі і українців, по ряду причин. Хтось женеться за престижем, когось приваблює можливість жити в стабільному суспільстві з високими стандартами, комфортом і хорошим заробітком. Для когось важливіше отримати нові можливості в роботі та бізнесі, соціальні гарантії для себе та сім’ї, забезпечити безпечне майбутнє дітям. Але не слід думати, що знайти австрійський індигенат буде просто. І без того складний процес обтяжують бюрократизм, застосування принципу Mutatis mutandis (з урахуванням різних обставин) і ін.

Громадянство Австрії

Можливі способи набуття австрійського громадянства

Тим, хто цікавиться, як стати громадянином Австрії, варто ознайомитися з другим розділом Зведеного федерального Закону Австрії «Про громадянство» (Gesamte Rechtsvorschrift für Staatsbürgerschaftsgesetz, 1985 — StbG).

У ньому викладено способи, з допомогою яких можна знайти австрійське громадянство. Законодавство передбачає два основних способи:

 1. За походженням. Найпростіший і швидкий спосіб стати австрійським громадянином пов’язаний з народженням. В Австрії головну роль відіграє право крові (право грунту тут не визнається). Дитина набуває індигенат з моменту народження:
 • у родині, де обоє батьків — австрійські громадяни;
 • у цивільному шлюбі, але тільки тоді, коли кровна мати — громадянка Австрії або батько-громадянин визнав дитину своїм ще до народження. Якщо батько не зробив цього, згідно зі ст. 7 StbG встановлений строк (56 днів), протягом якого батьківство має бути визнане або встановлено в судовому порядку.

Австрійський індигенат автоматично отримують також усиновлені діти у віці до 14 років протягом 6 тижнів після подання заяви громадянином, який прийняв дитини (з 14-річного віку потрібна згода дитини), а також новонароджені в сім’ях апатридів на території країни.

 1. Натуралізація (ст. 10-25 StbG). Говорячи про те, як отримати австрійське громадянство, варто зазначити, що сьогодні для громадян України це найбільш реальний шлях. Іноземці, які вирішили стати громадянами Австрійської Республіки, повинні пройти кілька етапів: легалізувати перебування в країні, отримати посвідку на проживання, виконати всі необхідні вимоги, після чого офіційно звернутися за наданням громадянства. Даний спосіб стати австрійським громадянином передбачає кілька варіантів, які можуть відрізнятися в вимогах і процедурі від стандартного шляху. Так, отримати індигенат у спрощеній формі можна через:
 • укладення шлюбу з австрійським громадянином;
 • інвестиції та бізнес-діяльність;
 • офіційний статус біженця;
 • нагородження австрійським паспортом за неоціненні послуги або користь, принесену суспільству і державі.

Хто може стати громадянином Австрії: основні та додаткові вимоги

АвстріяПитання про вимоги, що пред’являються до претендента на австрійський індигенат, — один з найскладніших у процесі натуралізації. Розібратися в ньому часто буває важко із-за великої кількості в статтях закону про громадянство (StbG) уточнень, виключень, застережень і т. д.

Однак, можна виділити кілька вимог, що пред’являються в обов’язковому порядку до всіх кандидатів у громадяни Австрії (хоча і з можливими поблажками):

1. Терміни перебування в країні. Для різних категорій іноземців, які претендують на індигенат, встановлені різні цензи осілості:

Категорія здобувача Вимоги до термінів перебування
Стандартний варіант — через працевлаштування, бізнес та ін. (п. 1 ст. 10 StbG) Проживання на законних підставах на федеральній території не менше 10 років, з них не менше 5 останніх років перебувати на ній постійно
Іноземець зі статусом особи, що має права на притулок (п. 7 ст. 11а StbG)
Апатрид, народжений на території Австрії (п. 1 ст. 14 StbG)
Іноземці, які зробили надзвичайні послуги Австрії (п. 6,7 ст. 10 StbG) За рішенням федерального уряду дія п. 1 ст. 10 StbG на цих осіб не поширюється. Федеральний уряд може видати спеціальну постанову про пільги при розгляді конкретного випадку. Наприклад, для великих інвесторів, які вклали не менше 10 млн євро в економіку, — від 12 до 18 міс.
Дійсний чоловік /партнер австрійського громадянина зі стажем не менше 5 років (п. 1 ст. 11а, 16, 60 StbG) Безперервне легальне перебування на федеральній території терміном не менше 6 років
Зірки світового спорту, шоу-бізнесу, культури, вчені зі світовим ім’ям та ін. (п. 4 ст. 11а StbG)
Громадяни ЄС та Європейської економічної зони (п. 4 ст. 11а StbG)
Іноземці з володінням німецькою мовою на рівні В2, які протягом не менше 3 років стійку особисту інтеграцію в суспільство (волонтерство, активну участь у роботі громадських організацій) (п. 6 ст. 11а StbG)

На автоматичне отримання громадянства можуть претендувати особи, які безперервно прожили в Австрії на законних підставах не менше 30 років. Впевнене володіння німецькою мовою (пп. 1-4 ст. 10а StbG). Кожен претендент повинен володіти державною мовою на рівні не нижче В1. Відповідний сертифікат повинен бути засвідчений Інститутом Гете чи австрійським інтеграційних фондом. Особи, для яких рідна мова німецька або які в контексті обов’язкового шкільного навчання закінчили австрійську початкову або середню школу (або навчалися в ній не менше 5 років) і отримали позитивну оцінку з предмету «німецька мова», звільняються від подання відповідних сертифікатів.

Більше інформації про організацію вивчення німецької мови та про питання підготовки та здачі інтеграційних іспитів можна знайти на австрійському онлайн-порталі «Моя мова».

2. Володіння базовими знаннями про державному, суспільному устрої країни, демократичному порядку та основних принципах, що випливають з нього, про історію Австрії і тієї федеральної землі, в якій проживає претендент (пп. 4а—7 ст. 10а StbG). Пройти тест можна на онлайн-порталі «Моя Австрія». Проводиться письмовий іспит-тест. Оцінюється: «Зданий» і «Не здано». Переекзаменування допускається без обмеження спроб. Від тестування можуть бути звільнені ті, хто отримав атестат про закінчення середньої школи і вивчав предмет «Історія і суспільствознавство» на рівні 4 класу Hauptschule. Питання про історію конкретної федеральної землі включає в програму іспиту місцевий уряд.
Друге і третє вимоги не поширюються на осіб, які не досягли повноліття на момент подачі заяви, та осіб, які не можуть пройти тестування за медичними показаннями.

3. Достатня фінансова забезпеченість (п. 5 ст. 10 StbG). Претендент повинен показати власний регулярний дохід на момент прийняття рішення за 36 місяців протягом 6 років, з яких 6 місяців повинні бути безпосередньо перед моментом подачі заяви. Мінімальний розмір місячного доходу не може бути менше подвоєного розміру стандартних ставок компенсаційних посібників. З 01.01.2019, згідно зі ст. 293 закону про загальну соціальне страхування (ASVG) їх розмір становить: 933,06 євро — для самотніх, 1398,97 — для подружньої пари, 143,97 євро — на кожну дитину додатково. Таким чином, у 2019 р. мінімальний місячний дохід для одиноких складе 1866,12 євро, сім’ї – 2797,94, на дитину – 287,94 євро.

4. Бездоганність у поведінці. У претендента не повинно бути ні судимостей, ні судових розглядів будь-якого штибу, ні адміністративних порушень (водіння автомобіля в нетверезому вигляді, ведення бізнесу без ліцензії і ін), а також претензій з боку поліції та міграційних влади.

5. Гарантія, що надання претенденту австрійського індигенату не завдасть шкоди міжнародним відносинам і інтересам Австрії.

6. Позитивне ставлення до Австрії, відсутність зв’язків з терористичними та екстремістськими організаціями.

7. Відмову від попереднього громадянства (крім ситуацій, коли це неможливо або може призвести до несприятливих наслідків для претендента).

Крім зазначених стандартних вимог часто необхідно підтвердити наявність житла, прописки в Австрії, сплату податків, наявність медичної страховки. В залежності від ситуації до різних груп претендентів можуть бути пред’явлені додаткові вимоги:

 • через шлюб — дружини/партнери повинні перебувати у шлюбі не менше 5 років, потрібне підтвердження реальних подружніх відносин;
 • для інвесторів — підтвердження законності отримання інвестованого капіталу;
 • для бізнесменів — подання бізнес-плану, створення нових робочих місць, внесок у розвиток регіону.

Основні етапи здобуття австрійського громадянства

Життя в АвстріїДля того щоб отримати паспорт Австрійської Республіки, в стандартній ситуації необхідно подолати три етапи:

Перший важливий крок до громадянства — отримання ДНП, який дозволить іммігрувати в цю країну. Деякі види дозволів (для тимчасових працівників, за програмами) не дають права на подальше продовження або перехід на інший вид дозволів на перебування.

Українці та інші громадяни СНД, які бажають отримати громадянство Австрії, можуть претендувати на:

Вид ДНП Строк дії і можливість продовження, переходу на інший ДНП Особливості
«Червоно-біло-червона картка» (RWRC) з правом роботи, для висококваліфікованих фахівців, працівників, які пройшли за бальною системою 1 рік + 1 рік + 3 року. Можливий перехід через 2 роки на RWRC+ «Прив’язана» протягом двох перших років до роботодавця, професії та посади
RWRC для бізнесменів та інвесторів, самозайнятих 1 рік + 1 рік + 3 роки Не дає права на працевлаштування
RWRC без права роботи, для родичів, які возз’єднуються з родиною та ін. 1 рік + 1 рік + 3 роки. через 5 років можуть подати заяву на ПМП при виконанні модуля 2 угоди про інтеграцію Отримують ДНП відповідно до виділених квот і не мають права на працевлаштування в Австрії
RWRC+ для членів сім’ї (Familienangehöriger) власників RWRC і ВС Термін дії прив’язаний до перебування в країні головного члена сім’ї. Видається за наявності квот Дозволяє проживати і працевлаштовуватися у всіх федеральних землях країни
«Блакитна карта ЄС» (BC) для висококваліфікованих фахівців з зарплатою не менше 4447 євро 2 роки. Можливий перехід через 2 роки на RWRC+
Дозвіл на поселення — Niederlassungsbewilligung У разі продовження RWRC для самозайнятих і розширення бізнесу для підприємців. Для членів сімей власників Niederlassungsbewilligung (при наявності квот) Право на тимчасове працевлаштування та самостійну зайнятість
ДНП — дослідник Niederlassungsbewilligung – Forscher 2 роки. Для вчених, співробітників науково-дослідних установ та ін Після завершення терміну дії можливе продовження ще на 12 місяців для пошуку роботи або створення нового бізнесу або перехід на RWRC або ВС
ДНП без права роботи Niederlassungsbewilligung – ausgenommen Erwerbstätigkeit 1 рік + 1 рік + 3 роки. Для фінансово незалежних людей. Через 5 років можуть подати заяву на ПМП при виконанні модуля 2 угоди про інтеграцію Отримують ДНП відповідно до виділених квот і не мають права на працевлаштування в Австрії. Дохід повинен становити не менше 1866,12 євро для однієї людини, 2797,94 — для сім’ї, 287,94 — на кожну дитину
ДНП – родичі Niederlassungsbewilligung – Angehöriger Для родичів постійних резидентів Австрії. Після 5 років легального проживання можуть претендувати на ПМП Право на тимчасову роботу без доступу до ринку праці

Загальні вимоги до претендентів на отримання ДНП:

 • відсутність судимості та порушень візових правил ЄС;
 • фінансове забезпечення перебування в Австрії;
 • медстраховка з покриттям не менше 30 тис. євро;
 • наявність постійного місця проживання в Австрії (оренда, власність);
 • рівень володіння німецькою мовою — А1;
 • повний пакет документів.

Із заявою про надання ДНП слід особисто звернутися в Посольство Австрії в країні перебування або в австрійський муніципалітет конкретної землі, в яку планується переїзд. Термін розгляду заявки — від 3 до 6 місяців.

У разі її схвалення можна відкривати імміграційну візу, виїхати до Австрії і отримати свій ДНП. За продовженням ДНП слід звертатися не раніше ніж за три місяці до кінця його дії.

Другий етап — отримання статусу постійного резидента Австрії або ПМП — Aufenthaltstitel Daueraufenthalt.

Обов’язкові умови для його отримання:

 • безперервність проживання (не менше 183 з 365 днів) в Австрії протягом 5 останніх років у статусі ДНП;
 • укладення угоди про особисте інтеграції, проходження модуля 2 Інтеграційного угоди 2017 р. (Niederlassungsbewilligung – Angehöriger) з рівнем володіння німецькою мовою В1;
 • особисте клопотання у Відділ у справах іноземців МВС Австрії.

Претендент також повинен бути:

 • матеріально незалежним, отримувати місячний дохід не менше 1452 євро;
 • мати житло, яке відповідає санітарним нормам землі проживання;
 • бути законослухняним, платити всі податки;
 • мати медстраховку не менше 30 тис. євро.

Карта ПМП зберігає легітимність протягом 5 років.

Процедура отримання австрійського індигенату

Громадянство Австрії для українців у 2024 році доступно так само, як і для громадян інших країн СНД.

Алгоритм дій простий:

 • підготувати пакет документів;
 • подати заяву на отримання громадянства;
 • скласти іспит;
 • очікувати прийняття рішення;
 • участь у церемонії складення присяги.

Подавати документи безпосередньо в Департамент громадянства уряду тієї землі, де проживає кандидат. Попередньо слід записатися на подачу документів.

Щоб отримати інформацію про те, куди і до кого звертатися з паперами, дізнатися час прийому, вартість оплати та іншу інформацію, потрібно зайти на сторінку staatsbuergerschaft.gv.at. Після цього слід:

 • Клікнути на карті потрібну землю, наприклад «Відень».
 • Потім клікнути домашню сторінку магістрату Відня.
 • Після цього відвідувач виявиться на сторінці муніципального департаменту (МА 35). Тут міститься вся необхідна інформація.

Після відмови від колишнього громадянства (залежно від ситуації) претендент повинен вимовити усну клятву перед компетентним органом про вірність принципам та ідеалам Австрійської Республіки. Після цього отримає письмове повідомлення про присудження індигенату Австрії.

Документи, які необхідно подати на розгляд

Особам від 14 років і старше потрібно підготувати повний комплект документів, які будуть розглядатися при вирішенні питання про подання австрійського громадянства. Базовий пакет містить оригінали та копії таких документів:

 • заява-анкета встановленої форми (можна взяти і власноруч заповнити в Департаменті громадянства землі, в якій проживає здобувач);
 • автобіографія;
 • фото (3,5х4,5 см) не старше 6 місяців;
 • документи про цивільний стан (свідоцтво про шлюб, про розлучення, усиновлення та ін);
 • довідка з поліції про несудимість та гідній поведінці;
 • підтвердження достатнього рівня доходів;
 • діючий закордонний паспорт;
 • чинний дозвіл на проживання в Австрії;
 • документи, що підтверджують місце проживання, та докази проживання в Австрії (договір оренди, купівлі/продажу та ін);
 • папери, що підтверджують наявність достатніх грошових коштів (щорічні листи зарплати, трудовий договір, підтвердження з податкової інспекції, регулярні витрати за останні 6 років);
 • сертифікат інтеграційних випробувань про володіння мовою на рівні В1;
 • медстраховка з покриттям 30 тис. євро.

Крім цих документів в залежності від ситуації потрібні додаткові:

Категорія резидента Перелік паперів
За інвестиції – підтвердження наявності грошей та їх законності;
– рекомендаційні листи з банків;
– рекомендації від партнерів по бізнесу
Для бізнесменів – підтвердження покупки бізнесу в Австрії;
– підтвердження наявності вищої освіти, наукового ступеня та ін.,
– бізнес-план
Для самозайнятих – довідка про проходження податкової інспекції;
– підтвердження поточних вкладів у соцстрахування
Для біженців і політемігрантів доказ визнання в якості біженця або отримав політичний притулок
Для подружжя/партнерів підтвердження спільного подружнього/партнерського проживання
(наявність спільних дітей, спільні фото, рахунки про оренду житла та ін)

Всі офіційні документи громадян третіх країн на іноземних мовах, повинні супроводжуватися перекладом на німецьку мову, бути завірені в Австрії і апостильовані.

Здача іспиту з історії та суспільного ладу Австрії

Отримання громадянства Австрії за невеликим винятком (за рішенням федерального уряду великі інвестори звільнені від складання іспиту) неможливо без перевірки базових знань про історію і про демократичному порядку в Австрійській Республіці. Для цього необхідно пройти онлайн-іспит у відповідальному офісі уряду землі проживання.

Для тренування корисно скористатися функцією «Пройти онлайн-тест» на сторінці staatsbuergerschaft.gv.at. Тут можна знайти навчальні матеріали для підготовки до іспиту.

Після подачі заяви претендент отримає необхідні відомості за 8 тижнів до дати іспиту. Для отримання контактної інформації слід скористатися сервісом.

У скільки обійдеться індигенат Австрії та скільки потрібно чекати

Остаточна ціна оформлення австрійського громадянства включає федеральні збори (однакові по всій країні) і державні збори (відрізняються в залежності від землі), а також багато в чому залежить від причин, що спонукали звернутися за ним.

Середній розмір держмита і зборів становить для:

 • повнолітнього громадянина — від 621,35 до 879,34 євро;
 • чоловіка/партнера — від 872,07 до 1130,06 ;
 • неповнолітньої дитини — від 76,30 до 80 євро.

Так, наприклад, у Відні витрати складуть:

Здобувачі громадянства Федеральний збір (€)
(Mit Rechtsanspruch/Ohne Rechtsanspruch)
Держмито землі (€)
(Mit Rechtsanspruch/Ohne Rechtsanspruch)
Фізична особа 867,40/1115,30 76/150
Сімейна пара/партнери 1734,80/1982,70 152/226
Діти 247.9 76
Особи, нагороджені за видатні заслуги перед Австрією 1115.3 300

Крім того, необхідно сплатити ще збір за подання заяви — 40,59 євро.

Розгляд заяви може тривати від 9 до 18 місяців. Багато чого буде залежати від якості підготовки і повноти пакету паперів.

Відмова в наданні громадянства Австрії

Відмова в громадянство Австрії — явище досить часте. Причиною може послужити:

 • будь-яка невідповідність вимогам: наявність судимості, тісні стосунки з екстремістськими або терористичними організаціями, небажання вийти з попереднього громадянства, порушення міграційного законодавства ЄС, недостатність фінансів для проживання на території Австрії, володіння незаконно нажитим капіталом, недостатні знання німецької мови та ін);
 • спроба приховати або сфальсифікувати інформацію про себе;
 • недотримання тимчасового цензу проживання в Австрії;
 • використання фіктивного шлюбу;
 • помилки при заповненні паперів, надання неповного пакету документів та ін

Австрійські імміграційні служби перевіряють кожного кандидата дуже ретельно, помилок практично не здійснюють і подавати апеляцію марно. Тому, отримавши мотивовану відмову, необхідно розібратися, чому це сталося.

Якщо причини поправні — доповнити пакет документів, виправити помилки, заплатити штраф за неправильну парковку або виплатити іпотеку — варто подавати документи повторно.

Відгуки фахівців свідчать, що якщо порушення більш серйозні і пов’язані з кримінальним, імміграційним, трудовим законодавством, то питання про австрійському громадянство доведеться закрити назавжди.

Друге і подвійне громадянство Австрії

Подвійне громадянство в Австрії не визнається однозначно. Що стосується другого (множинного) громадянства, то питання може розглядатися в залежності від ситуації.

Так, одне з умов прийняття австрійського індигенату вимагає відмови від попереднього громадянства. Виключення з цього правила можливі при форс-мажорних обставинах.

Деякі країни, наприклад, Іран або Куба, відмовляють своїм громадянам у звільненні від індигенату. В інших випадках відмова від громадянства може загрожувати занадто високою ціною — втратою сім’ї позбавленням пенсії і т. д.

Тому австрійські власті не настільки категоричні у своїх діях. Вони можуть гарантувати громадянство за умови, що претендент на австрійський паспорт протягом наступних двох років вирішить питання з попереднім індигенатом.

Друге громадянство може мати і дитина в сім’ї іноземного батьків — австрійське законодавство не ставить дитину перед дилемою вибору при досягненні повноліття.

Плюси та мінуси набуття громадянства Австрії

З’ясовуючи, що дає громадянство Австрії, слід зазначити, що австрійський паспорт обіцяє набагато більше плюсів, ніж мінусів:

Переваги Недоліки
Володіння правами громадянина Австрії в повному обсязі, в тому числі і правом брати участь у виборах Необхідно впевнене володіння німецькою мовою (В1, В2)
Життя у вільному, цивілізованому і упорядкованому суспільстві Відмова від українського паспорта
Можливості працевлаштуватися і проживати в Австрії та будь-якій державі ЄС Складність і тривалість процесу придбання австрійського громадянства
Сучасна освіта для дітей і висококласне медобслуговування для людей похилого віку Сильні ментальні відмінності українців і австрійців
Безвізовий в’їзд в більш ніж 170 держав світу Високі податки
Високі зарплати Високі ціни на нерухомість
Життя в безпечному і екологічно здоровому оточенні Складна законодавча база, в якій важко розібратися
Виключена екстрадиція в іншу державу
Високі соціальні гарантії і забезпечення

Порівнюючи плюси і мінуси, можна помітити, що зазначені недоліки цілком переборні і користі в хорошому знанні німецької мови набагато більше, ніж у його незнання. А відмова від паспорта України не закриє дорогу для поїздок до рідних і знайомих, яким не так пощастило в житті.

Статті по темі