Меню Закрити

Автобуси у Фінляндії: особливості роботи

Фінляндія – країна яскравих контрастів: чотири абсолютно різні пори року, полярна ніч і північне сонце, жваві міста і тиха сільська місцевість. Водночас це високорозвинена країна, яка за економічними показниками у 2024 році, а також за рівнем розвитку громадського транспорту випереджає багато держав світу. Приміром, автобуси у Фінляндії дають можливість без проблем дістатися в будь-яке місто або населений пункт країни.

Автобуси в Фінляндії

Транспортне сполучення у Фінляндії

Громадський транспорт різноманітний. Автобуси, трамваї, метро, приміські електрички та пороми щорічно перевозять десятки мільйонів місцевих жителів і приїжджих. Мережа автобусних маршрутів зв’язує практично всі населені пункти Фінляндії, є основою внутрішньоміського транспорту, а також з’єднує країну з  Швецією і столицею Норвегії – Осло.

Автобус – улюблений засіб пересування місцевих жителів. Практично в кожному місті Фінляндії є автовокзал, який найчастіше знаходиться поблизу залізничного.

Автобусні маршрути мають різну протяжність, причому більша частина міжміських маршрутів прокладено на значні відстані – наприклад, з Гельсінкі в Оулу (приблизно 9 годин в дорозі), або з Турку в Рованіємі (приблизно 15 годин).

Головною відмінною рисою фінських міжміських автобусів є пунктуальність.

Докладний розклад руху міських автобусів на кожній автобусній зупинці, тому іноземцям легко користуватися цим видом транспорту.

Туристам і іншим гостям країни Суомі слід врахувати кілька важливих моментів:

 • турист може зупинити автобус так само, як і трамвай, помахом руки;
 • вхід в автобус здійснюється через передні двері;
 • потрібно придбати квиток у водія або показати йому вже діючий;
 • якщо під час подорожі ви користуєтеся одним і тим же автобусним маршрутом, ви можете скористатися роздруківками розкладу автобусів, які знаходяться за спиною водія – їх можна взяти з собою;
 • якщо у вас є бажання вийти на найближчій зупинці, потрібно натиснути кнопку на поручні в автобусі;
 • автобуси виходять на маршрути з 6.00, а закінчують роботу близько опівночі. На деяких маршрутах автобуси ходять і після півночі – вони позначені літерою N;
 • на нічних маршрутах діє нічний тариф – подвійна вартість квитка або доплата до вже набутому. Наприклад, у Гельсінкі нічні автобуси відправляються з привокзальної площі кожну середу, п’ятницю і суботу. Курсують вони з 1.00 до ранку з інтервалом близько 30 хвилин. Зі схемами розташування зупинок і маршрутами автобусів на вокзалі Камппі та залізничному вокзалі можна ознайомитися за посиланням.

Автобусні компанії у Фінляндії

Всередині країни є діє кілька компаній-перевізників. Це ExpressBus, Matkahuolto та Onnibus.

Компанії Опис
ExpressBus Компанія здійснює міжміські та міжнародні перевезення. Цей бренд об’єднує 23 компанії, які курсують по всій території Фінляндії.
Крім перевезень пасажирів, компанія здійснює перевезення вантажів. Від термінала в Камппі кожен день відходить близько 700 автобусів далекого прямування.
Matkahuolto Основна діяльність компанії спрямована на організацію пасажирських перевезень та доставку посилок і вантажів. Перші автобусні станції компанії були побудовані в 1929 році в Тампере і в Хямеенлінне на заправних станціях Shell Oy і Nobel-Standard. Сьогодні компанія сприяє розвитку громадського транспорту в країні, розробляє і надає нові продукти та послуги, пов’язані з автобусними поїздками.
Onnibus Компанія економ-класу, яка займається пасажирськими перевезеннями. Це сама молода компанія на ринку, яка заснована у 2012 році. У 2014 році ряди її власників поповнив шотландський мільйонер Брайан Сутер, завдяки якому парк компанії поповнився новими 2-поверховими автобусами. У 2014 році з-за конфліктів деяких перевізників з лоукостером була заснована нова компанія OniExpress. В ході судових позовів компанії вдалося зберегти назву Onnibus і продовжити діяльність на ринку. У 2017 році компанія закрила свої представництва в Йоенсуу і Сейняйоки.

Основні маршрути

У Фінляндії існує 2 види міжміського автотранспорту:

 • vakipvuorot – регулярні автобуси (курсують постійно з безліччю зупинок у містах і селах);
 • pikavuorot – рейсові автобуси, або експреси (курсують між великими містами країни).

На маршрутах можна зустріти мікроавтобуси – тут ходять великі, найчастіше 2-поверхові автобуси.

В залежності від відстані між містами переїзди можуть бути дуже виснажливими, оскільки в дорозі доведеться провести до 15 годин.

Назва маршруту Опис
Гельсінкі – Порвоо Порвоо – дуже мальовниче місто: маленькі будиночки, бруковані вулички, зелені парки та безліч мостів. Поїздка займе не більше 60 хвилин. На сайті лоукостера Onnibus можна купити квиток за 2-4 євро, а на сайті Matkahuolto через 8-12 євро.
Порвоо – Котка Для любителів природи це ідеальне місце відпочинку. Тут розташовано близько 15 парків, які навесні перетворюються в справжню казку, а на морському узбережжі можна подихати свіжим повітрям і провести романтичний уїк-енд.
На сайті лоукостера Onnibus ціна квитка складає 4 євро (іноді є квитки по 2 євро), а на сайті Matkahuolto – 5 євро.
Гельсінкі – Турку Переїзд зі столиці у Турку займає близько 2 годин. Турку – портове місто, де можна помилуватися морем і відвідати Forum Marinum (Державний музей мореплавання), замок Турку і кафедральний собор. На сайті лоукостера Onnibus можна купити квиток за 1-9 євро, на сайті Matkahuolto через 5-14 євро, на сайті ExpressBus – за 5-10 євро.
Турку – Тампере У Тампере можна дістатися з Турку або з Гельсінкі. Вартість квитків буде приблизно однаковою, а час у дорозі складе близько 2,5 годин. Тампере – третє за величиною місто у Фінляндії та великий індустріальний центр. В місті є можливість відвідати музей шпигунства, замовити круїз по озерах або організувати пікнік на острові Віїкінсаар. На сайті лоукостера Onnibus купити квиток можна за 5-7 євро, на сайті Matkahuolto – за 2-11 євро, на сайті ExpressBus через 2-9 євро.
Турку – Порі Якщо подорож починається з Гельсінкі, на дорогу потрібно буде витратити близько 4-х годин, з Турку трохи менше – близько 2,5 годин. В Порі варто відвідати прибережний парк Комп’ютери та старовинне рибальське селище на острові Репосаарі.
На сайті лоукостера Onnibus ціна квитка з Гельсінкі дорівнює 14,90 євро (іноді у продажу є квитки по 5 євро), на сайті Matkahuolto – 8-15 євро. На сайті лоукостера Onnibus ціна квиток з Турку становить 5 євро (іноді є квитки по 3,50 євро), на сайті Matkahuolto – 10-15 євро (можна придбати квитки в касах автовокзалу).
Турку – Раума Раума – один з найстаріших міст Фінляндії. Це центр фінського мереживоплетіння. Найкрасивіша будівля міста – францисканська церква Святого Хреста. Час у дорозі до міста складе 1,5 години. На сайті лоукостера Onnibus квиток з Турку коштує 5-7 євро.
Гельсінкі – Міккелі У місті Міккелі назви вулиць дублюються російською мовою. Тут регулярно проводяться різні фестивалі та виставки, тому саме сюди з’їжджаються поціновувачі мистецтва. Квиток в розважальний центр також дає можливість відвідати аквапарк, музей воскових фігур і виставку старовинних автомобілів. Час в дорозі складе 2,5 години. На сайті лоукостера Onnibus можна купити квиток за 5-14 євро, на сайті Matkahuolto через 5-9 євро.
Міккелі – Савонлінна Савонлінна – місцева перлина, яку називають “фінської Венецією”. Головна її пам’ятка – середньовічний замок Олавінлінна, який розташований прямо в центрі озера. На сайті Onnibus ціна квитка дорівнює 3 євро, на сайті Matkahuolto – 5-6 євро.
Гельсінкі – Рованіємі Цей автобусний маршрут є найбільш тривалим і дорогим. Місто Рованіємі знаходиться на лінії Полярного Кола, тому в його околицях є можливість милуватися північним сяйвом. Рованіємі – це резиденція фінського Діда Мороза Йоулупуккі. Час у дорозі займає 11-13 годин. Вартість квитків залежить від пори року. На сайті лоукостера Onnibus можна купити квиток за 35-40 євро, на сайті Matkahuolto – за 80 євро.
Котка – Кархула Котка – найстаріше місто. Це місто парків. Маршрут Котка – Кархула призначений для любителів шопінгу. У передмісті Котки – Кархуле – розташований величезний торговий центр з безліччю магазинів. Є тут і кірпуторії – фінські комісійні магазини.
Головні визначні пам’ятки Кархуле – вітряк і водонапірна башта. Кархуле знаходиться від Котки в 7 км, тому дістатися до нього на автобусі можна всього за 20-25 хвилин. Вартість квитків досягає 4 євро.

Вартість проїзних та знижки

Кожна компанія у Фінляндії має свої розцінки на проїзд і власні проїзні. В офісах компанії Matkahuolto можна придбати звичайний паперовий квиток на одну поїздку. Але якщо ви плануєте часті поїздки, краще придбати проїзний квиток. Проїзний – це пластикова картка, на яку зараховуються кошти, а потім списуються після кожної поїздки. Вартість 6,60 євро.

Для туристів передбачений проїзний Bus Pass. Термін його дії – від 7 до 14 днів на всіх автобусних маршрутах, крім рейсів у Гельсінкі й Турку.

День придбання проїзного не враховується, а вартість на 7 і 14 днів досягає 150 і 250 євро відповідно.

Види проїзних Опис
Bus Pass Дає можливість здійснювати необмежену кількість поїздок по всій Фінляндії, крім Гельсінкі й Турку, протягом тижня (150 євро) або 2 тижнів (250 євро).
Regional Дає можливість здійснювати необмежену кількість поїздок у межах одного регіону (заздалегідь потрібно вибрати 1 з сорока можливих регіонів у Фінляндії) протягом 30 днів. Економія становить 50 %.
City city Дає можливість здійснювати поїздки між 2-ма населеними пунктами. Термін дії проїзного – 125 днів, вартість – 245 євро. Кількість поїздок залежить від обраного рейсу (від 8 до 36). По маршруту Гельсінкі — Тампере або Гельсінкі — Турку надається тільки 16 поїздок.

Знижки можуть отримати діти, учні, пенсіонери, військовослужбовці строкової служби та особи, які перебувають на цивільній службі. Знижки надаються у випадку вибору маршрутів на відстань понад 80 км:

 • при придбанні квитка “туди – назад” – 10 %;
 • при придбанні квитка на 3 осіб – 25 %;
 • при придбанні квитка для підлітків (до 16 років) – 30 %;
 • при придбанні квитка для дітей (до 11 років) – 50 %;
 • для студентів, які пред’явили ISIC, діє знижка 50 %.

 Транспортне сполучення у Фінляндії

Головне правило компанії Onnibus – низька ціна на квитки. Ця компанія підготувала для потенційних пасажирів різні види квитків:

Види квитків Опис
Peruslippu Звичайний квиток, вартість якого в інтернеті – 4 євро, у водія – від 15 до 20 євро.
Patkalippu Квиток призначений для поїздок на відстань до 100 км — з Тампере в Порі 7 євро, з Турку в Гельсінкі 11 євро або до 65 км з Тампере в Гельсінкі 11 євро.
Kontalippu Персональний квиток призначений для необмежених подорожей протягом 30 днів.
Arkilipulla Квиток призначений для поїздок по буднях з Тампере в Порі або Хямеєнлінну 135 євро або з Тампере і Турку в Гельсінкі 295 євро.

Висновок

Автобуси у Фінляндії створюють конкуренцію іншому виду громадського транспорту – поїздів. При цьому в автобуса є незаперечні переваги:

 • це єдиний вид транспорту, доступний на півночі країни;
 • автобуси ходять набагато частіше, ніж поїзда;
 • вартість проїзду в автобусі значно нижче.

До того ж турист може самостійно вибрати маршрут, що включає навіть найменші населені пункти.

Автобуси, трамваї, потяги для дітей у Фінляндії: Відео

Статті по темі