Меню Закрити

Зарплати в Італії: середні та мінімальні

Інтерес іноземців до Італії в більшості випадків не виходить за рамки відвідування стародавніх історичних пам’яток або сучасних модних бутиків. Але є й ті, хто надовго вирішується переїхати жити на нове місце. У таких ситуаціях потрібно максимально точно уявляти собі, на яку роботу може розраховувати приїжджий і яка зарплата в Італії його чекає на перших порах у 2023 році.

зарплата в Італії

Зайнятість населення в Італії

Корінне населення Італії ніколи не ставила собі в заслугу надмірне захоплення трудовими обов’язками – продуктивність праці тут одна з найнижчих в Євросоюзі. Не сприяє її підвищення та досить високий рівень безробіття. На кінець минулого року її показник так і не опустився нижче 10%, у грудні статистики зафіксували, що у пошуку місця залишаються 10,3 % активного населення.

Примітно, що відсоток тих, хто шукає роботу на півночі країни складає всього 7,7 % проти майже 19 % в південних регіонах. Таке ж географічний поділ помітно і в плані лідируючих галузей економіки: північ представлений більше промисловими підприємствами, для претендентів на півдні робота в Італії знайдеться в сільському господарстві.

Основними галузями економіки в Італії вважаються:

 • туризм: екскурсійний, пляжний відпочинок, організація обслуговування, торгівля і громадське харчування для приїжджих;
 • промисловість: в основному виробництво одягу, взуття, а також збірка автомобілів і мотоциклів, побутової техніки;
 • агропромисловий комплекс – рослинництво: вирощують виноград, зернові, кукурудзу, оливки, тютюн, фрукти й овочі;
 • державний сектор.

Розмір мінімальної оплати праці в Італії

На відміну від України, італійські законодавці не схвалюють нормативного обмеження мінімальної зарплати. Але в Італії набагато більш вагому роль відіграють профспілки, які дійсно відстоюють інтереси працюючого населення.

Їх зусиллями укладено 53 національних угоди з роботодавцями в більшості галузей економіки. Цими угодами охоплено близько 9,8 млн працівників, що становить 75,8 % від кількості працевлаштованих громадян.

Оскільки мінімальна оплата праці в Італії не регламентується законом, можна говорити лише про те, в яких випадках найманий персонал отримує за свою працю менше всього:

 • територіальний поділ – найнижчі зарплати в Калабрії (трохи більше 23800 євро/рік), і трохи вище в Молізе і Базилікаті (не більше 24760 євро/рік);
 • за професіями – традиційно робочі спеціальності оплачуються нижче інших (близько 25700 євро/рік);
 • за гендерною ознакою – жінки все ще отримують менше чоловіків (трохи більше 27000 євро/рік, у середньому по країні зарплати жінок на 20 % нижче);
 • по галузях економіки – нижнє місце в рейтингу займає сільське господарство (в районі 23000 євро/рік).

Середні показники по країні

Середні показники по країніВ останні роки середня заробітна плата в Італії зростає, хоч і невисокими темпами. Усереднений показник брутто-доходів наблизилася до позначки 29309 євро в рік, що в процентному вираженні склало 2,1% від рівня 2017 року. Однак це не повною мірою показує стан речей у кожній конкретній галузі.

Так, за даними статистичної служби Італії (ISTAT, Istituto Nazionale di Statistica) зростання склало:

 • промисловий і приватний комерційний сектор – 1,1 %;
 • організації державного управління – 3,6 %.

Якщо розглядати зростання доходів в розрізі за професіями, то спостерігаються такі тенденції зростання погодинної оплати в порівнянні з 2017 роком:

 • пожежники – 5,2 %;
 • правоохоронці – 4,0 %;
 • військові – 4,2 %;
 • працівники сфери телекомунікацій – 1,9 %;
 • зайняті в сільському господарстві – 1,7 %;
 • в торговому секторі – 1,6 %.

Загальний відсоток зростання у держсекторі склав 2,6 %.

Простою арифметичною дією не можна розрахувати, яка середня зарплата в Італії насправді, тому що сума 29309 євро включає в себе і мізерні доходи різноробочих, і кратно перевищують їх заробітки менеджерів вищої ланки. Крім того, в італійських великих компаніях заведено платити працівникам не тільки тринадцяту зарплату: законодавство дозволяє виплачувати до 16 зарплат за 12 місяців. Дохід більшості італійців знаходиться в межах 1300 – 1500 євро.

Розходження по галузях

Значущість і частка окремої галузі у формуванні ВВП країни ніяк не впливає на те, якою буде заробітна плата в Італії для місцевих або іммігрантів.

Сфера Розмір оплати праці італійця, євро/місяць Зарплата мігранта
Сільське господарство 1900 700-800 євро на місяць, сезонна робота
Туризм 1750 Не більше 1000 в місяць
Автомобілебудування 3500 Працівники з освітою, запрошені за робочими візами, отримують зарплату на рівні місцевих громадян
Легка промисловість 2500
Фінансовий сектор 3500

Найперспективніший сектор – державний, але для працевлаштування в цій сфері потрібно бути громадянином країни, мати диплом про отримання освіти в Італії або визнаному в ЄС навчальному закладі, знати мову. Приїжджим розраховувати на місце чиновника або співробітника правоохоронних органів не доводиться.

Доходи за спеціальностями

Доходи за спеціальностямиЗагальні усереднені показники не відбивають реальну ситуацію. Розмір щомісячних доходів залежить від:

 • займаній посаді (керівник середньої ланки отримує в чотири рази більше рядового співробітника, а заробіток топ-менеджера може бути вище в 10 разів);
 • сфери зайнятості та кваліфікації;
 • регіону розташування роботодавця (зарплати на півночі на 16,9 % вище, ніж на півдні);
 • загального рівня цін у містах проживання (чим вище витрати, тим більш високі зарплати змушені платити наймачі).

Якщо брати середні значення, то зарплати в Італії за професіями розподіляються так:

 • лікарі швидкої допомоги та муніципальних клінік, фармацевти заробляють до 2000 євро;
 • медперсонал в державній лікарні – 1000 євро, а в приватних медустановах – до 3000 євро;
 • банківські працівники – від 2000 до 4000 євро в місяць;
 • бухгалтери отримують до 1500 євро на місяць, а глави служб обліку – до 4000 євро;
 • спеціалісти з будівництва – 1400 2500 євро;
 • зарплата програміста в Італії становить до 3500 євро і залежить від кваліфікації IT-спеціаліста;
 • у громадському харчуванні дохід коливається від 800 євро для обслуговчого персоналу до 1800 євро у шеф-кухарів і керуючих закладами;
 • робочі спеціальності сантехнік, електрик, зварювальник) оплачуються теж по-різному – до 2000 євро за умови виконання складних робіт;
 • різноробочі, некваліфікований персонал (прибиральниці, санітари, збиральники врожаю, різноробочі та інші) отримують менше всіх – до 600 євро;
 • середня зарплата вчителя в Італії близько 2000 євро і пов’язано це з тим, що сфера освіти недоукомплектована фахівцями.

Студенти з-поміж іноземців, що навчаються в італійських ВНЗ, часто вступають на місця стажистів у великі компанії на умовах неповного дня. Такий підробіток приносить до 500 євро щомісяця.

Високі доходи у таких фахівців, як ріелтори, брокери та фінансові аналітики, адвокати, фотографи, іміджмейкери. Однак найчастіше їх заробіток складається з агентської комісії або гонорару за успішно завершене замовлення.

Зарплата за окремими спеціалізаціями можуть суттєво відрізнятися навіть у межах однієї професії. Якщо говорити про те, скільки отримує лікар в Італії, то потрібно розуміти, що пластичні хірурги, стоматологи та гінекологи в приватних клініках можуть заробляти по кілька сотень тисяч в рік.

Регіональні відмінності

Якщо дивитися на карту Італії, можна помітити, що її протяжність з півночі на південь набагато більше, ніж із заходу на схід. Саме тому є три разюче розрізняють по структурі економіки та доходів регіону.

Регіон Середній щомісячний дохід у регіоні, євро Річний дохід, євро
Промислова північ (Ломбардія, Венето, П’ємонт, Лігурія та інші провінції) 2545 30541
Змішаний центр (Лаціо, Тоскана, Умбрія) 2380 28564
Аграрний південь (Кампанія, Сардинія, Сицилія, Калабрія, Базиліката) 2183 26190

Однак високі зарплати, наприклад, в Мілані, не означають, що рівень та комфортність проживання в Ломбардії автоматично вище, ніж в інших провінціях. Крім розміру заробітних плат важливо враховувати вартість життя в регіоні, а на півночі вона найвища.

Саме тому в рейтингу найбільш сприятливих міст з точки зору зв’язки «щомісячний дохід — вартість життя» лідирує центр. Але все ж комфортними умови вважаються не в Римі, а, наприклад, в інших містах регіону Лаціо, а вже за ними йдуть північні Флоренція і Венеція.

Оподаткування зарплат

Італійське оподаткування не можна назвати легким, і це в рівній мірі стосується і підприємств, і фізосіб. Ставка ПДФО (IRPEF, imposta sul reddito delle persone fisiche) в Італії прогресивна і максимальне утримання може скласти 43 % від отриманої зарплати. На відміну від багатьох європейських країн податки в Італії стягуються без урахування неоподатковуваного мінімуму.

Діапазон отриманих доходів у цілях визначення ставки ПДФО Ставка, % Механізм розрахунку
Річний дохід менше 15000 євро 23 15000 * 23 % = 3450 євро
За рік зароблено від 15000,01 до 28000 євро 27 (28000 – 15000) *27 % + 3450 = 6960 євро
Сумарні доходи склали від 28000,01 до 55000 євро 38 (55000 – 28000) * 38 % + 6960 = 17220 євро
Річна зарплата сягає від 55000,01 до 75000 євро 41 (75000 – 55000) * 41 % + 17220 = 25420 євро

Потрібно пам’ятати, що в базу оподатковуваних доходів не включають соціальні допомоги.

Крім прибуткового податку, необхідно платити соціальні внески:

 • 9,19–10,49 % складають утримання з доходів працівників;
 • 29-32 % своїх коштів перераховує роботодавець.

Розподілом страхових платежів займаються:

 • Національний інститут соціального забезпечення (INPS – Istituto Nazionale per la Previdenza Sociale) – пенсійні виплати на випадок непрацездатності, не пов’язаної з нещастям на виробництві;
 • Національний інститут страхування від нещасних випадків (INAIL – Istituto Nazionale per l Assicurazione contro Infortuni sul Lavoro).

Крім загальнодержавних податків існують додаткові збори у вигляді регіонального та муніципального прибуткового податку. Розмір кожного з них в максимумі може досягати 3,33 і 0,9 % відповідно. Одержувачами коштів виступають місцеві бюджети.

Щомісячні доходи та вартість життя в італійських містах

При найближчому розгляді можна зрозуміти, що для правильного вибору кращого місця проживання потрібно враховувати не тільки розмір обіцяної зарплати, але і витрати на життя в кожному регіоні.

Показник Північ (на прикладі Мілана), євро в місяць Центр (на прикладі Риму), євро в місяць Південь (на прикладі Барі), євро в місяць
Середня зарплата 1540 1490 1240
Витрати на харчування 700-800 600-700 500-600
Оренда житла (однокімнатна на околиці/ трикімнатна в центрі) 700/2100 650/1900 350-700
Вартість 1 кв. м житлової нерухомості (околиця/центр) 3600/7500 3600/8700 2300-3500
Транспортні витрати, проїзний на місяць 35 35 33
Тарифи на комунальні послуги, оплата за квартиру площею 85 кв. м 110 120 110
Навчання дітей (дитсадок/школа) 620/1100 450/1100 300/1500
Ціна на паливо, євро за літр 1.5 1.55 1.4

Безробіття серед місцевих і перспективи для мігрантів

Щомісячні доходиВ останні роки безробіття в Італії все ж знижується, але такими повільними темпами, що це практично не помітно простим громадянам (всього 0,2 % за минулий рік). Особливо це стосується молодих людей, які вирішили піти працювати відразу після школи, не витрачаючи часу на отримання диплома. Якщо загальний показник безробітних в країні трохи вище 10 %, то частка незайнятої молоді становить майже 32 %.

Найсумніше, що ця тенденція продовжує наростати. Виходить, що для економічно активного населення у віці до 25 років є два шляхи: некваліфіковану працю за невелику зарплату або виїзд на заробітки за межі країни.

Спроби переломити ситуацію здійснили політики. У бюджеті ввели поняття «безумовного цивільного доходу» для осіб, які прожили в Італії 10 і більше років і які заробляють менше 9360 євро за 12 місяців. Розмір доплати буде розраховуватися індивідуально, але максимальна сума повинна бути не більше 780 євро на місяць.

Ще одна міра непрямої допомоги в працевлаштуванні молоді полягає в тому, що прийшли до влади парламентарі зважилися на зниження пенсійного віку. Планується, що з квітня 2019 року дата виходу на пенсію буде залежати від накопиченого трудового стажу. Для цього мають намір використовувати правило «квота 100», які передбачають, що сума значень віку і стажу повинна бути не менше 100 (наприклад 62 роки від народження + 38 років офіційного працевлаштування).

В таких умовах мігрантів, які прибувають в Італію без знання я зика і підтвердженого диплома про освіту, перспектива не здасться занадто райдужною. Основні напрямки зайнятості для них:

 • допомога по господарству – 600-800 євро на місяць, з проживанням у будинку;
 • збір врожаю – 800-1000 євро до вирахування податку;
 • догляд за літніми людьми або дитиною – 1000-1500 євро, залежить від регіону і навичок кандидата (рівня володіння мовою, медичних навичок, досвіду).

Можливо працевлаштування в туристичній сфері, але для цього потрібно знати італійську та, бажано, англійською, вміти захопити аудиторію, а також мати багаж знань в області історії та мистецтва.

Ті ж особисті якості допоможуть влаштуватися продавцем-консультантом. І в тому і в іншому випадку на індивідуальний дохід працівника не вплине на загальний рівень зарплат в Італії, все залежатиме від ініціативності та суми реалізованих продажів.

Висновок

Короткострокова туристична поїздка в Італію не зможе вірогідно зорієнтувати потенційного мігранта з усіх питань, пов’язаних з тимчасовим переїздом або з прицілом на постійне проживання. На жаль, економічна ситуація не обіцяє приїжджим райдужних перспектив у плані зарплат і швидкого працевлаштування. Головна порада тим, хто має намір залишатися в Італії деякий час: потрібно потурбуватися про оформлення документів для легального перебування в країні та вивчити мову хоча б на базовому рівні.

Зарплата в Італії: Відео

Статті по темі