Меню Закрити

Як переїхати до Словаччини на ПМП


Словаччину, як і Україну відносять до країн Східної Європи, але європейських переваг більше у словацької держави. Пов’язано це з близьким розташуванням до країн Єврозони та рівнем життя, що також дає преференції словакам у візовому режимі. Тому переїхати в Словаччину хочуть й інші слов’янські групи, такі як українці та білоруси.

Паспорт Словаччини

Плюси та мінуси переїзду в Словаччину на ПМП

У 2020 році з України все більше громадян прагнуть до переїзду в Словаччину на постійне проживання (ПМП). Сьогодні імміграція – це один з найдинамічніших напрямів у світі, який носить демографічний, економічний і політичний характер. Причиною цього відкритість інформації – все, що раніше не потрапляло в поле зору звичайних людей, тепер стало доступним.

Успіх у туристичному бізнесі також приніс свої плоди, багато вихідців з СНД з кожним роком все частіше відвідують європейські країни та мріють залишитися там на тривалий час. Чим же приваблива Словаччина для імміграції українців? В якості відповіді, можна навести найбільш поширені плюси та мінуси проживання на її території.

Плюси

Словаччина належить до держав, що активно розвиваються, при ВВП на душу населення $26000. Щороку ця цифра зростає на 1,6%, тому привабливість для еміграції очевидна. Інші плюси відзначають наступне:

 1. Це індустріально-аграрна держава з застосуванням сучасної матеріально-технічної бази, що полегшує працю зайнятих працівників. Розвинена автомобільна промисловість, орієнтована на європейський сегмент, створює високу конкуренцію, приносить відчутний дохід і зміцнює свої позиції на зовнішньому ринку. Іншими словами, економіка процвітає і дає гарантію стабільності. Для українців, це важливий чинник.
 2. Низький рівень безробіття в межах 5-6%, середня зарплата на поточний рік становить від €1100-1600, мінімальна заробітна плата €520. Всі цифри наведені до вирахування податків. Щодо безробіття в Україні, то відсоток вищій ніж у Словаччині.
 3. Культура слов’янських груп між собою дуже схожа. Навіть українська мова схожа зі словацькою. Тому по приїзду на постійне місце проживання легше адаптуватися в соціумі. Основне ком’юніті іноземців становлять угорці, їх близько 9%, значиться і невелике число румунів, циган, чехів, українців. Росіян мало, для когось це буде плюсом.
 4. Після отримання ПМП іммігранти можуть користуватися привілеями європейського підданства. Можуть претендувати на робочі місця, отримувати кредитні суми та іпотеку за місцем проживання, вільно пересуватись по Європі. До українців ставляться дуже доброзичливо, тому із задоволенням співпрацюють у всіх відносинах.
 5. Природний ландшафт, національні парки роблять країну екологічно чистою. На всій території близько 40% лісів: змішані, дубові, хвойні. Також дуже розвинене аграрне господарство, що повністю забезпечує населення продовольчими продуктами власного виробництва.
 6. У державі проживає 5,5 млн осіб, рівномірно заселяють всі міста. Найбільші з них: столиця Братислава, Кошице, Нітра, Прешов, Жиліна. Всі міста славляться низькими показниками злочинності та високим ступенем безпеки.

Мінуси

Бездоганних держав для життя немає, оскільки всі народи різні, до того ж іммігранти схильні мати свої запити. Але все-таки є загальні характеристики Словаччини, які можуть не сподобатись більшості. Відзначають їх як такі мінуси:

 1. Останнім часом потік емігрантів і число біженців різко збільшився, тому місцева влада поступово посилюють вимоги до переселенців.
 2. Традиційно, іноземні громадяни, які отримали документ на ПМП не мають право працювати в держструктурах. Також не скрізь котирується українська освіта, тому для високооплачуваної посади потрібна перекваліфікація.
 3. Високі ціни на паливо, комунальні та телекомунікаційні послуги. Відсутність великих торгових центрів.
 4. Постійна конкуренція за робоче місце, через високої кваліфікації місцевих жителів.
 5. За європейськими даними, тут, не високі заробітні плати.

Способи еміграції до Словаччини

Щоб переїхати жити слід ознайомитися з умовами міграційної служби. Існує певний порядок, який включає процедури:

 • оформлення посвідки на проживання (ПНП);
 • продовження ПНП;
 • подача заяви на ПМП;
 • отримання громадянства.

Діє кілька способів, які дають право на тривалу візу з можливістю іммігрувати. Способи не відрізняються від тих, що діють і в інших країнах, але є свої особливості. Детальний опис підкаже який з них найоптимальніший для нового резиденства.

Робоча віза

еміграція до СловаччиниБагато українців вже давно їдуть на заробітки в Словаччину. Останнім часом громадяни стали звертатися в рекрутингові агентства. Крім агентств, існують Інтернет-ресурси, соціальні мережі, форуми, які сприяють пошуку роботи. Після того, як роботодавець знайдений, від нього буде потрібно робочий контракт двома мовами: англійською та словацькою. Іноземний працівник збирає документи за спеціальним списком і передає їх у Консульство Словаччини. У разі схвалення видається віза категорії «D», з нею громадянин України може перебувати у Словаччині 90 календарних днів, далі оформляється ПНП. За умовами претендувати на ПМП, можна після 5 років. За відгуками про роботу, можна зробити висновок, що її тут багато.

По навчанню

Якщо розглядаєте отримання вищої освіти за європейською програмою, то можна поїхати по навчанню. Словацька Республіка пропонує закінчити університети в Братиславі за лояльною вартістю. В середньому курс буде коштувати від €3000-10000, але також діють гранти та стипендії. Для вступу на грант буде потрібно скласти вступний іспит на хорошу оцінку, також іспит зі словацької мови. Зробити це можливо дистанційно зі свого міста.

Для тих, хто планує отримати другу освіту, є варіант закінчити магістратуру. В містах України відкриті представництва по прийому документів для вступу та оформлення студентської візи. Після 3-х місяців навчання студентам надається посвідка на проживання, щорічно його продовжують. Далі по закінченні Вишу, студентам надається віза на 9 місяців. За цей період можна знайти роботу та отримати трудовий контракт. Варто відзначити, що абітурієнти можуть працювати й в період навчання за 20 годин в тиждень.

Відкриття власного бізнесу або інвестування

Бізнес імміграція служить ефективним інструментом для отримання статусу резидента. Місцева влада підтримує нові проєкти, середній і малий бізнес в Словаччині. Для цього встановлюються низькі податки, мінімальні перевірки, можливо кредитування в місцевих банках. Тут ринок тісно пов’язаний з європейськими партнерами, тому легше вийти на зовнішній ринок українським підприємцям.

Великий плюс, що здійснення діяльності проходить в рамках справедливих законів. Це знижує ризики та виключає нелегальні угоди. Сприятливий інвестиційний клімат поступово залучає досвідчених інвесторів з України, Білорусі та інших країн. Щоб відкрити фірму або скористатися інвестиційним проєктом буде потрібно провести ряд організаційних заходів з оформленням юридичної документації. Для власників робиться ПНП, потім через 5 років дозволено клопотати на ПМП. Виключено отримання тривалої візи або ПНП при купівлі нерухомості.

Вступити в шлюб з резидентом

Вступити в шлюб з резидентомЕмігрувати в Словаччину дозволено, якщо один з подружжя резидент. Місцеві громадяни рідко одружуються або виходять заміж за іноземців, винятком є шлюби з угорцями або чехами. Пов’язано це з історією сусідніх держав, з іншими національностями вкрай рідко. Але приплив туристів і експатів поступово змінює демографічну ситуацію в країні.

Уряд не забороняє змішані шлюби та видає посвідку на проживання іноземцям досить охоче. Потрібно надати свідоцтво про шлюб, потім міграційна служба видасть ПНП на 12 місяців. Далі подається документація на ПМП на дворічний термін. Після проводиться процедура натуралізації та видається паспорт.

Отримання ПНП в Словаччині

Способів для еміграції предостатньо, тому шлях переїхати в Словаччину – один з нескладних. Якщо є плани переїхати в інші європейські країни на ПМП, то словацький паспорт це дозволяє. Тільки треба підійти до процесу з усією відповідальністю і юридичною грамотністю. Тим, хто обрав Братиславу або інші словацькі міста для переїзду, потрібно вивчити перелік необхідної документації.

Необхідні документи

Залежно від причини тривалого перебування, запитуються додаткові документи. В основний пакет входить:

 • Іноземний паспорт з терміном дії не менше 1 календарного року;
 • Заява, коректно заповнена у двох примірниках;
 • Фотографії розміром 35*45 мм, 2 штуки;
 • Ваучери, контракти на оренду або купівлю житла;
 • Банківські довідки для підтвердження фінансової незалежності на перший час;
 • Підтвердження про несудимість з апостилем;
 • Робочий контракт, довідка про зарахування студента або шлюбний сертифікат.

Терміни оформлення ПНП

Клопотати на ПНП дозволяється зі своєї країни чи безпосередньо на території Словацької Республіки. У робочому режимі процедура займає від 60-90 календарних днів. Після схвалення, заявнику видають пластикову картку відповідного зразка. На лицьовій стороні встановлено фотографію і персональні відомості. Бувають процеси, які можуть затягнутися через складності легалізації будь-яких документів. Але Консульство допомагає вирішити будь-які питання.

Вартість

У вартість ПНП входить держмито від €100-250, її оплачують в імміграційній службі. Ціна залежить від причини тривалого проживання: студентський збір, за робочим контрактом або інше. Потрібен переклад документації на словацьку мову, тариф від €20 за 1 сторінку. За умовами іноземний громадянин повинен пройти медичне обстеження на платній основі. У Братиславі медичні послуги будуть коштувати від €150-200. При зверненні в юридичні компанії для персонального супроводу доведеться заплатити від €400-1900.

Документи для отримання ПМП в Словаччині

Після 3-5 років проживання, наступним етапом міграції буде подача заяви на постійне місце проживання в Міністерство Юстиції Словаччини. Одночасно в одному пакеті передають копії документів. У список входять контракти, ваучери, штампи паспорта, з їх допомогою заявник повинен підтвердити факт постійного знаходження в країні, як мінімум шість місяців на рік. Терміни часто змінюються, тому слід відстежувати ситуацію самостійно.

Як стати громадянином Словаччини

Як стати громадянином СловаччиниДля українців важливо отримати всі права в новій державі, оскільки вона не підтримує подвійне громадянство. Прийти до мети вдасться через 12 років, сюди входять терміни ПНП і ПМП. Таким тривалим терміном іноземець доводить своє справжнє бажання стати повноправним резидентом. Навіть, якщо це буде ближче до пенсії.

Для пенсіонерів немає додаткових програм з переселення. Але після досягнення пенсійного віку за місцевими законами надається багато привілеїв для комфортного життя. Цьому свідчать хороші пенсії, низькі тарифи на комунальні послуги, низькі ціни на транспортне обслуговування та продукти харчування.

Щоб стати громадянином потрібно надати:

 • іноземний паспорт;
 • сертифікат про народження заявника;
 • паспорт резидента України;
 • сертифікати про сімейний стан;
 • свідоцтва про народження дітей;
 • заповнену форму на присвоєння статусу резидента;
 • біографічні відомості;
 • документація з місця роботи;
 • підтвердження про несудимість;
 • письмова відмова від попереднього резидентства.

Чекати рішення доведеться від шести місяців до одного року. У разі схвалення, претендента викликають для присяги. Після чого видається місцевий паспорт, який наділяє всіма правами словацьких громадян.

Ставлення до українців у Словаччині

Українці відрізняються від європейців відкритістю, цим вони й приваблюють до себе увагу. Але словаки позитивно відгукуються про своїх колег, друзів, сусідів, які переїхали з України. Швидше за все із-за своєї гостинної вдачі. Вони допомагають інтегруватися в суспільстві, легко йдуть на контакт. Звичайно, є й ті, яким не подобаються іноземці на території їх держави. У Словаччині це громадяни старшого покоління, які звикли жити серед своїх і своєї культури. Багатьох дивує чому з України так багато жителів хочуть переїхати.

Відгуки емігрантів з України

Громадяни СловаччиниДмитро, 40 років, Львів

Прожив у Братиславі кілька років, держава невелика, тож комфортно жити. Є куди сходити – багато історичних замків, пам’яток, красива гірська місцевість з безкрайніми лісами. З сучасного сервісу теж вистачає. У багатьох містах прослизають пережитки соціалістичного ладу, цим вона мені й подобається.

Тарас, 27 років, Київ

По мені так всі словацькі міста схожі одне на одне і виглядають по-селянськи, в Києві у багато разів краще. Та й зарплати не найвищі, щоб переїжджати чекати 12 років натуралізації. Краще їхати в Іспанію чи на Кіпр, практично ті ж умови.

Юрій, 38 років, Луцьк

Сьогодні Словаччину вважають більш розвиненою державою ніж Польщу, Латвію чи Литву. Були важкі часи в 1993 році, але тепер це міста, що динамічно розвиваються. Поступово багато індустріальних магнатів готові перенести свої виробництва в країну. Це вже зробили французький автовиробник Peugeot і південнокорейський конгломерат KIA. У Західну Європу імпортуються не тільки авто, але й запчастини. В цілому місцева влада виконала велику роботу по зміцненню позицій на європейському ринку, а це не так вже легко.

Юлія, 24 роки, Київська обл.

Українців багато, тому і їдуть хто куди, кожен шукає своє місце. Багато знаходять, інші розчаровуються. Жити в несучасній державі теж не кращий варіант, Словаччина не блищить розширеною інфраструктурою, але тут хоча б безпечно.

Людмила, 42 роки, Вінниця

Якщо вибирати між Словаччиною та Чехією, то краще друге. Навіть тому, що україномовних більше, у Словаччині їх практично немає, тільки туристи. Хоча може і змінилося все, жила там 5 років тому, потім повернулися із сім’єю в Україну, як виявилося жити там нудно.

Дозвіл на постійне проживання в Словаччині: Відео