Купівля автомобіля в Канаді у 2025 році, зокрема в провінції Онтаріо має низку нюансів, які потрібно знати, щоб уникнути можливих проблем. Зокрема, потрібно знати, що автомобільна страховка є обов’язковою.
Купівля автомобіля в Канаді
Для того, щоб купити автомобіль, ви повинні мати водійське посвідчення. Посвідчення, видане за межами Канади, дійсні протягом 90 днів після в’їзду в Канаду. Протягом цього періоду ви можете купувати автомобіль за вашим водійського посвідчення.
По закінчення 90 днів для покупки автомобіля ви повинні мати водійське посвідчення, видане в провінції Онтаріо. Після того, як ви склали письмовий іспит та отримали посвідчення водія класу G1, ви маєте право придбати автомобіль (проте управляти їм не можете, поки не отримаєте водійське посвідчення класу G2 або G).
Автомобільна страховка
Від того, що ви маєте право придбати автомобіль, не маючи виданого в Онтаріо водійського посвідчення класу G2 або G, зовсім не означає, що варто це робити. Слід пам’ятати, що всі автомобілі в Онтаріо підлягають обов’язковому страхуванню, та без оформленої страховки вам не мають права видати автомобіль на руки там, де ви його купуєте.
Також потрібно враховувати той факт, що автомобільні страховки в провінції Онтаріо дуже високі, особливо для тих, хто тільки починає свою страхову історію.
У тому випадку, коли у вас немає водійського посвідчення, виданого в провінції Онтаріо, вам або взагалі не застрахують, або вона буде дуже високою. Тому перш ніж купувати автомобіль, дізнайтеся вартість його страхування, і поцікавтеся, чи оформлять вам страховку взагалі.
Те ж саме варто зробити і тоді, коли ви вже маєте видане в провінції Онтаріо водійське посвідчення класу G2 або G, для того, щоб вирішити, яку модель автомобіля вам краще купити, і вибрати найнижчі ставки серед тих, що пропонують різні страхові компанії.
Де ви можете купити автомобіль у Канаді
Якщо мова йде про покупку нового автомобіля, то його можна придбати тільки в спеціалізованому магазині, авторизованому фірмою-виробником, який називається ділершип (dealership). При купівлі вживаного автомобіля у вас набагато більш широкий вибір:
1. У ділершипі (спеціалізованому магазині), що торгують новими автомобілями, оскільки практично в кожному з них є відділення, що торгує вживаними автомобілями. Як правило, автомобілі ділершіпах бувають в досить хорошому стані, з невеликим пробігом. Це або автомобілі, які ділершип взяв в якості trade-in за нову машину, або машини, які повернули в ділершип після закінчення строку лізингу (lease). В ділершипі старі автомобілі коштують звичайно дорожче, ніж в інших місцях, однак набагато більше гарантій, що в автомобілі немає серйозних недоліків, які приховали від вас. Це саме надійне місце для покупки, хоча і не найдешевше.
2. У компаніях, що спеціалізуються на торгівлі автомобілями. Як правило, такі компанії створюються на базі гаражів і мають всі можливості для якісної підготовки автомобіля до продажу. Ціни в таких компаніях досить помірні у порівнянні з ділершипами, хоча і вище, ніж в інших місцях. Наскільки можна довіряти конкретної компанії, слід виходити з самої компанії, за її рівнем, і якого плану автомобілі вона продає.
3. У гаражах. Більшість гаражів, крім послуг по ремонту та обслуговуванню автомобілів, також займаються продажем потриманих автомобілів. Зазвичай це недорогі та порядком використані автомобілі, багато хто після аварії. Якщо ви шукаєте щось недороге, то варто почати саме з гаражів.
4. На автомобільних аукціонах. Самі ви купити на автомобільному аукціоні не зможете, оскільки для участі в ньому потрібна ліцензія. Проте є велика кількість автоторговців, хто має таку ліцензію, і за винагороду допоможе вам придбати там автомобіль. В цілому на аукціонах можна зробити вигідну покупку, бо ціни там бувають досить низькими, при тому, що автомобілі здебільшого перебувають в дуже хорошому стані. Однак складність полягає в тому, що ви (або ваш супутник) повинні добре розбиратися в автомобілях, щоб не купити завідомо дефектний, з яким у вас в майбутньому можуть бути проблеми. Тобто цей варіант досить вигідний, але якоюсь мірою ризикований.
5. У приватних осіб. Зараз існує велика кількість сайтів в інтернеті, де власники автомобілів виставляють їх на продаж. При тому, що покупка у приватних осіб може бути вигідною, особливо якщо ви вмієте торгуватися, проте потрібно бути обережним, щоб вам не продали проблемний автомобіль. Хоча в Канаді вважається кримінальним злочином скручувати спідометр і приховувати, що автомобіль побував в аварії, деколи бажання продати подорожче змушує його власника йти на протизаконні дії, і про це потрібно пам’ятати.
Форми придбання нового автомобіля
Існує три основних форми придбання автомобіля.
Лізинг автомобіля (lease)
Мова йде фактично про взяття автомобіля в оренду на певний термін, від 2-3 років до 5-7 років. Ви платите початковий внесок (downpayment), який варіюється в межах кілька тисяч доларів, підписуєте договір (lease agreement) і отримуєте в повне своє користування автомобіль на обумовлений термін. Протягом цього періоду ви повинні робити регулярні платежі (щомісячні, двотижневі або тижневі). Припинити достроково лізинг ви не можете.
Потрібно враховувати, що при оформленні лізингу ви не купуєте автомобіль, його купує у ділершипа фінансова компанія, з якою ви укладаєте договір. Тому на час лізингу автомобіль хоч і записаний на вас, його власником залишається фінансова компанія.
Після закінчення строку дії договору про лізинг у вас є можливість або повернути автомобіль у ділершип, або викупити його.
У першому випадку ви просто повертаєте автомобіль і на цьому всі відносини з ділершипом у вас закінчуються. При цьому повинні бути виконано ряд умов, обумовлених у договорі про лізинг, як обмежений пробіг (не більше певної кількості кілометрів), відсутність пошкоджень і т. д. У другому випадку (викуп автомобіля) ви платите залишкову вартість, яка може скласти до 50% і вище від початкової вартості автомобіля.
Викуп у кредит (financing)
Ви укладаєте договір про фінансування покупки автомобіля з фінансовою організацією, з якою у ділершипа укладено угоду. Викуп у кредит багато в чому схожий з лізингом, однак після закінчення терміну дії договору ви стаєте власником автомобіля, оскільки до цього моменту ви виплачуєте його вартість.
При викуп у кредит щомісячні виплати будуть набагато вище, ніж при лізингу, оскільки ви виплачуєте повну вартість автомобіля, а не частина, як при лізингу.
Покупка з повною оплатою (cash)
У цьому випадку ви оплачуєте повну вартість автомобіля, оформивши money order або інший банківський документ для оплати. Після оплати автомобіль стає вашим. Часто при повній оплаті ділершип пропонує значну знижку (приблизно на суму виплат за відсотками при покупці в кредит).
При цьому не варто розраховувати, що запропонувавши готівкові гроші, ви отримаєте додаткову знижку. Ділершипу все одно, як ви купуєте, бо при кожному з варіантів продажу він отримує належну йому суму — йому платите або ви, або фінансова компанія, з якою ви укладаєте договір про лізинг або фінансуванні.
При покупці автомобіля шляхом лізингу (lease) або викупу кредит (financing) доводиться платити відсоток за використання кредиту. При цьому найчастіше відсоток по кредиту для лізингу буває набагато вище, ніж при викупі в кредит. У деяких випадках на неходові моделі або в рамках кампанії по просуванню моделей на ринок пропонуються дуже низькі відсотки по лізингу або фінансуванню, часом до 0%.
Нові іммігранти, які не мають в Канаді кредитної історії та постійного доходу, в більшості випадків не можуть розраховувати на покупку автомобіля шляхом лізингу або викуп у кредит, тому розумніше орієнтуватися на варіант покупки з повною оплатою.
Також варто сказати, що при купівлі вживаного автомобіля лізинг (lease) і купівля в кредит (financing) практично не застосовуються, тільки покупка за повну вартість.
Покупка нового автомобіля в Канаді
Зазвичай при покупці нового автомобіля ви можете розраховувати на знижку до 5% від званої вам ціни, в залежності від класу автомобіля, року його випуску і наскільки ділершип хоче його продати. Іноді на деякі автомобілі встановлюють спеціальні ціни. У цьому випадку на знижку розраховувати не доводиться, оскільки спеціальна ціна — це мінімальна ціна, яку може запропонувати ділершип.
При покупці нового автомобіля вам називають базову вартість автомобіля, яка не включає додаткові витрати. Якщо ви хочете поставити на автомобіль додаткові аксесуари, то їх вартість буде включена в кінцеву вартість автомобіля.
Крім того, кінцева вартість автомобіля, крім базової ціни та вартості аксесуарів, включає різні податки і вартість доставки автомобіля з заводу-виробника до ділершипа. Тому, вибираючи автомобіль у ділершипі, просіть, щоб вам порахували його кінцеву вартість, яку вам доведеться заплатити, включаючи податки.
Покупка нового автомобіля відбувається за наступною схемою:
- ви підписуєте договір з ділершипом про те, що ви купуєте автомобіль, а ділершип вам його продає.
- як правило, ви вносите депозит – зазвичай це сума близько однієї тисячі доларів, залежно від моделі.
- після отримання договору ви повинні застрахувати придбаний автомобіль.
- слід проінформувати ділершип про оформленої страховці.
- ділершип зв’язується з вашим страховим агентом і просить підтвердити, що автомобіль дійсно застрахований.
- ваш страховий агент підтверджує факт оформлення страховки на автомобіль.
- ви виробляєте остаточний розрахунок і отримуєте свій автомобіль.
- як правило, ділершип оформляє вам номерні знаки і проводить оплату щорічних зборів за володіння ними.
Важливо пам’ятати, що перш ніж забирати автомобіль з ділершипа, потрібно обов’язково його застрахувати. Ділершип не має права видати вам автомобіль без оформленої на нього страховки. Ви також не має права керувати автомобілем, якщо на нього не оформлена страховка.
Покупка вживаного автомобіля
При купівлі вживаного автомобіля рекомендується зробити його ретельний огляд, особливо якщо ви купуєте автомобіль на аукціоні або у приватної особи. Для цього найкраще запросити професійного механіка з незалежного гаража. Таку послугу надає більшість гаражів.
Продавець автомобіля зобов’язаний надати вам інформаційний пакет про старому транспортному засобі (UVIP). Цей пакет містить таку важливу інформацію про автомобілі, як перелік усіх колишніх власників даного автомобіля в Онтаріо, записи про виплачені позиках, відмітки про те, чи був він в аварії, чи ні, і т. д. Продаж автомобіля без UVIP є протизаконною.
Коли ви купуєте автомобіль у ділершипі або в гаражі, як правило всі формальності продавець виконує. Коли ви купуєте автомобіль у приватної особи, як правило всі формальності виконує покупець, тобто ви. Після того, як ви сплатили за автомобіль, продавець зобов’язаний забезпечити вас наступними документами:
- заповнений UVIP
- підписаний договір (є частиною UVIP)
- заповнену та підписану заяву на передачу, розташоване на звороті “транспортної частини реєстраційного посвідчення на автомобіль.
Після отримання вищевказаних документів ви стаєте власником автомобіля. Наступним вашим кроком є отримання довідки про відповідність вимогам безпеки Safety Standards Certificate. Її можна отримати в ліцензованих станціях інспекції транспортних засобів. Більшість гаражів мають ліцензії на видачу довідки про відповідність вимогам безпеки.
Ви можете придбати автомобіль без довідки про відповідність вимогам безпеки, але зареєструвати автомобіль без неї ви не зможете. Після того, як ви купили автомобіль, ви зобов’язані протягом 6 днів після покупки його зареєструвати. Для цього вам потрібно з’явитися в найближчий офіс з видачі водійських посвідчень та посвідчень на автомобіль (Service Ontario Office) із заповненою заявою про передачу прав володіння автомобілем (Application for Transfer). Там ви повинні заплатити податок на продаж (Retail Tax) і грошові збори.
Ви також повинні надати наступні документи:
- інформаційний пакет про старому транспортному засобі (UVIP)
- заповнену заяву про передачу прав володіння (Application for Transfer)
- довідки про відповідність вимогам безпеки (Safety Standards Certificate)
- інформацію про оформленої страховці
- водійське посвідчення
- посвідчення на номерні знаки – якщо у вас є.
Слід пам’ятати, що покупка вживаного автомобіля в ділершіпах і гаражах з хорошою репутацією дає вам гарантію покупки якісного автомобіля. При купівлі автомобіля у приватної особи ви не застраховані ні від якоїсь несподіванки.
Більш детальну інформацію про процес реєстрації автомобіля можна отримати на сайті ServiceOntario.