Меню Закрити

Як працюють дитячі садки в Італії

Багато дітей в Україні відвідують дитячі садки і ясла – для батьків, що працюють — це хороший спосіб забезпечити своїм дітям повноцінну турботу, харчування, відпочинок протягом дня. Дитячі садки в Італії у 2024 році працюють повсюдно, хоча у них є свої особливості. Трохи по-іншому побудований процес виховання, ігор, прогулянок, прийому їжі, але суть дошкільного виховання залишається приблизно однаковою. Діти грають, вчаться спілкування один з одним, пізнають світ під наглядом досвідчених дорослих.

Дитячі садки в Італії

Як організована дошкільна освіта в Італії

Система дошкільної освіти в Італії включає ясла для малюків від трьох місяців до трьох років, державні, приватні, католицькі сади.

Дитина починає відвідувати дошкільний заклад, як правило, з трьох років. Державні дитсадки працюють з 8.00 до 16.00 (понеділок-п’ятниця). Чіткого розкладу не існує, батьки можуть приводити дитину до 9.00, 10.00 годин, не приводити взагалі – потрібно тільки заздалегідь попередити вихователя, що малюк буде відсутній, при цьому не потрібно ніяких довідок або записок. Протягом дня діти ходять в однакових халатиках, щоб не забруднити повсякденний одяг.

У групі зазвичай 15-20 чоловік, один вихователь (з 11.00 до 13.00 працюють двоє). В кожному саду є помічник-чоловік, який стежить за порядком, надає будь-яку необхідну допомогу.

Деякі особливості освітньої програми в дитячих садах Італії дивують батьків з СНД. Насамперед це спільне навчання і виховання дітей від 3 до 5 років. Різновікові групи створені для того, щоб брати, сестри з однієї сім’ї, а таких дуже багато – могли бути разом. При цьому діти разом беруть участь в іграх, але займаються малюванням, ліпленням, розвитком мовлення відповідно віку.

Як влаштовують дітей у дошкільний заклад

Віддати дитину в дошкільний заклад або залишити з бабусею/дідусем будинку – вирішують батьки. Але якщо вибір зроблений на користь державного дитячого саду, потрібно прийти в муніципалітет і знайте Dipartimento dei Servizi Scolastici (відділ шкільного обслуговування).

Батьки малюків часто хвилюються, питаючи, як влаштувати дитину в дитсадок Італії. Насправді це не дуже складно.

В муніципалітет до 31 грудня потрібно подати заявку, щоб записати дитину в державну установу з вересня наступного року. Заявки обробляються в січні, місця розподіляються за вказаною батьками адресою, та приходить повідомлення про те, що місце за дитиною закріплено, вказується дата батьківських зборів.

В ясла запис йде тільки в травні-червні, відбувається фінансування, розподіл місць, визначення навантаження на кожний дошкільний заклад.

дошкільна освіта в Італії

Якщо ви вибираєте приватний/католицький заклад, процес спрощується: приходьте прямо до керівника або власника садка і записуєте дитини в одну з груп.

Які документи необхідні при вступі

Перш за все знадобляться заяву в канцелярію дитсадка і медична довідка. До заяви додаються документи дитини: свідоцтво про народження, довідка про реєстрацію за місцем проживання, довідки про матеріальний стан сім’ї, картка з даними про вакцинації.

Дитячі дошкільні установи в Італії, незалежно від форми власності, не мають права допускати в колектив дитини без щеплень. Їх перелік щорічно змінюється, але серед найбільш важливих – краснуха, кір, дифтерія, гепатит B, пневмонія, менінгокок B, ротавірус. Щеплення роблять безкоштовно, довідку треба подавати щорічно.

У стандартній заяві про прийом можна додатково вказати, скільки буде тривати перебування дитини в садку (час від і до). Оскільки в Італії зберігаються традиції великої родини, навіть в заяві просять вказати, чи є у дитини бабуся, яку участь у вихованні вона приймає.

Зазвичай італійські дідусі та бабусі роблять родинам з дітьми велику допомогу: забирають онуків з садка, при необхідності сидять з ними вдома, якщо батьки зайняті на роботі.

Всі довідки та роз’яснення батьки можуть отримати в канцелярії установи. Нормативні вимоги до дитячих садках закріплені в законодавстві Італії.

Вартість перебування

Державне дошкільна освіта в Італії безкоштовна, оплачується тільки харчування і страховка на початку року.

Їжу готують в єдиному центрі та в герметичній упаковці розвозять по садах – це переважно обід, але можна замовляти сніданок, полуденок. Батьки мають право вибирати: привести малюка після сніданку, забрати до обіду або після.

Кожен обід оплачується окремо. На початку року батьки викуповують книжку з талонами та самі ними розпоряджаються. Якщо дитина сьогодні обідає – талончик треба віддати вихователю з ранку.

Сади, в яких є власна кухня, вважаються більш престижними, їх менше і перебування в них дорожче. Але привізна їжа радує мам і дітей: бульйони, равіолі, паста, лазанья. В якості основного блюда пропонують курку, рибу, індичку, тефтелі, на гарнір – салати, помідори, цукіні, печена картопля та інші овочі. Сезонні фрукти та овочі постійно присутні в меню, як і siri, піца, шинку.

За окрему плату пропонується ранкове розвезення дітей з будинку.

Скільки платити за перебування дитини в садку кожна італійська сім’я, залежить від конкретної ситуації. Виходячи з поданих у дитсадок документів батьків, держава може надати пільги, тому оплата може бути й 50, і 150 євро.

У приватних садах оплата залежить від установи та досягає в середньому 200-300 євро. При цьому приватні ясла набагато дорожче. Перебування в них малюка до 3 років півдня може становити 300 євро, повний день – 500 євро в місяць.

Чим займаються італійські діти в дитячому саду

У звичному для українців розумінні особливих зайняти з математики, грамоті, письму в Італії не проводять. Набагато більше тут приділяють увагу розвитку творчих нахилів: ліплення, малювання, аплікацій, зайняти з тестом.

діти в дитячому саду

Прогулянки не завжди вітаються: за температури нижче +10-15 градусів Цельсія дітей взагалі не виводять на вулицю, оскільки італійці вважають такі умови некомфортними. У великому загальному залі дитсадка є гірки, гойдалки, будиночки, тут з дітьми проводяться конкурси, ігрові заняття. В залі діти грають по черзі, а основний час проводять у своїй групі.

Раз на місяць для дітей проводять екскурсії, що знайомлять з ремеслами: возять в пекарню, олійницю, майстерні, на пасіку. Скрізь діти роблять руками самостійно, а потім можуть забрати своє творіння додому.

Денний сон передбачений, але ніхто не змушує дитину спати, якщо він не хоче. У кожній групі є місце, де діти можуть полежати на матрациках прямо на підлозі та відпочити.

Висновок

В кожному дитячому саду Італії малюків навчають багатьом життєво необхідним навичкам: розвивають фізичну активність, вчать основам моралі, етики, співіснування в суспільстві, розширюють словниковий запас дитини, знайомлять його з навколишнім світом.

У багатьох дитсадках прихильно ставляться до уроків релігійного виховання, молитвам, розмальовок на релігійні теми. За згодою батьків дитина навіть у звичайному дитсадку відвідує уроки католицького виховання.

Яке б дошкільний заклад ви не вибрали, можна бути впевненими в тому, що за дітьми скрізь буде відповідний догляд. Італійці дуже люблять дітей і ставляться до маленьких особистостей з повагою.

Дитячі садки в Італії: Відео

Статті по темі