Меню Закрити

Будинок-музей архітектора Гауді в Барселоні

Будинок-музей Гауді в Барселоні познайомить з життям та діяльністю великого каталонського архітектора. Тут представлені не тільки різні шедеври мистецтва, багата колекція меблів, але й особисті речі майстра.

Творчість Гауді в Барселоні

Історичні факти

В кінці XIX століття промисловець Еусебіо Гуель з Каталонії приїхав з Англії в Барселону. Він хотів на території Мунтанер де Дальта побудувати місто-сад для представників буржуазного класу Каталонії. Проект Гуель замовив архітектора Гауді. Всього планувалося звести 60 будівель, оточених зеленню і забезпечених необхідною інфраструктурою.

Проте з усіх задумів реалізувати вдалося лише два будинки: особняк доктора Тріас і Доменека і чотириповерховий будинок-музей Гауді.

Дизайн архітектора Франсеска Беренгера, який був схвалений маестро, втілив у життя підрядник Хосеп Казановас в період з 1903 по 1905 роки.

Оголошення про продаж будинку довгий час не давало результатів. У 1906 році будівля набуває Гауді. Легендарний архітектор жив у цьому будинку близько 20 років – з 1906 до 1925 роки.

У 1926 році будинок був проданий італійському купцеві Френсісу Аріетті і його дружині. Експозиція, що складається з колекції меблів та інших предметів авторства Антоніо Гауді, була відкрита у вересні 1963 року. Можливим це стало завдяки Товариству друзів Гауді, які організували кампанію з придбання будинку у спадкоємців італійської пари.

Архітектурні особливості

Розташований будинок Антоніо Гауді в Парку Гуель – прекрасне місце для прогулянок. Тут можна познайомитися з різними дивовижними архітектурними спорудами та нереалізованим проектом «Місто-Парк».

Будівля музею складається з чотирьох поверхів. Привертає увагу не тільки незвичайна архітектурна композиція, але і фасад з оригінальними візерунками, пофарбований у рожевий колір.

Садок перед будинком обнесений металевою огорожею, створеної господарем будинку. Вона має характерні виті арки та плавні вигини, які до цього дня залишилися у первозданному вигляді.

Будинки в Барселоні за проектом Гауді

Експонати, внутрішня обстановка

У музеї представлені предмети побуту, належали Гауді:

  • колекція полотен Міро і Пікассо;
  • меблі;
  • предмети меблів, створені майстром, але для інших людей;
  • розробки та макети;
  • документи та записи;
  • особисті речі.

У залі стоїть оновлений бюст архітектора, виконаний з бронзи. Інша частина приміщення збережена в тому ж вигляді, як і коли будинок був викуплений Товариством друзів архітектора.

На другому поверсі є кімната, яка називається зал Гуеля-Жужоля-Беренгера. Свою назву вона отримала в честь трьох фігур, що стали ключовими в життя Антоніо Гауді. Відвідувачі можуть оглянути тут експонати, які пов’язані з цими людьми.

На третьому поверсі розташована бібліотека Енріке Касанеллес, яка спеціалізується не тільки на вивченні життя і творчості Антоніо Гауді, але й епохи, в яку жив великий архітектор. В бібліотеці міститься колекція з понад 30 000 художніх каталогів і понад 6 000 публікацій великого формату. Документація доступна для перегляду лише за попереднім записом.

З їдальні «Бальо» веде невелика сходи у напівпідвальне приміщення. Там можна побачити комору, яка є попередником холодильника, в ній зберігалися продукти та напої.

На останньому сходовому прольоті є маленьке приміщення, що служило вигрібною ямою. В ньому була необхідність, бо каналізація з’явилася тільки до кінця будівництва. Сьогодні в цій кімнаті знаходиться архів, де зібрані різні документи.

Всі частини експозиції організовані так, щоб якомога достовірніше зобразити життя і творчість Гауді для відвідувачів.

Деякі експонати можна побачити на тимчасових виставках, які організовуються в Національному музеї мистецтв Каталонії. У спеціальному магазині поруч з будинком-музеєм Гауді можна придбати пам’ятні сувеніри, ексклюзивні вироби, листівки, подарунки та книги, які пов’язані з творами великого архітектора.

Примітно, що музею вже більше півстоліття, але ці роки анітрохи не позначилися на експонатах: таке відчуття, що в стінах музею час зупинився.

Цікаві відомості

Створював красиві та комфортні будинки Антоніо Гауді був невибагливою людиною. Майстер мислив дуже масштабно, щоб звертати увагу на побут і інші земні речі. Йому байдуже було, де він живе і в що одягнений.

Гауді роками носив одну і ту ж одяг, при цьому виглядав завжди охайно. За порядком в домі і його особистими речами стежила літня економка. Все своє архітектор приділяв будівництві, а додому приходив тільки ночувати.

Будинок був досить великим, але господар займав одну кімнату. Гауді був самотній, у нього ніколи не було домашніх вихованців, жінки його не цікавили.

Великий архітектор за життя був невизнаним генієм. В його епоху багато шановні естети Каталонії називали стиль Гауді дурістю.

Вони стверджували, що його роботи позбавлені всякого сенсу.

Проте незвичайне мистецтво полюбили купці та багата знать. Ці люди замовляли у майстри будівництво будинків, не шкодуючи коштів. Головною умовою було, щоб архітектура не повторювалася.

З цієї причини всі творіння Гауді – справжні шедеври, в кожному з яких автор розкривав себе по-новому. Сьогодні ці будинки стали головними визначними пам’ятками Барселони.

Геніальні будівлі Антоніо Гауді дуже функціональні. В химерних будинках життєвий простір було гармонізовано. Великий майстер умів створювати красу, де кожна хвиля на даху, кожен пузатий балкон непомітно поліпшували якість буття. Проте його творчість завжди було приводом для суперечок про смаки, стилях і напрямках.

Будинок-музей Гауді в Барселоні

Як працює музей

Час роботи музею залежить від сезону:

  • з жовтня по березень – з 10.00 до 18.00;
  • з квітня по вересень – з 9.00 до 20.00;
  • 25, 26 грудня і 1,6 січня – з 10.00 до 14.00.

Вхідний квиток коштує 5,5 євро. Студенти, пенсіонери, діти від 11 років і особи до 30 років придбавають квитки за 4,5 євро. Маленькі завітали до 10 років включно, інваліди з одним супроводжуючим проходять безкоштовно. По саду навколо будинку можна гуляти абсолютно безкоштовно.

Як такі екскурсії у будинку-музеї не проводяться. У касі можна взяти аудіогід на різних мовах. Екскурсія з ним буде змістовною і досить короткою.

Купити квитки та побачити іншу корисну інформацію про музеї можна на офіційному сайті.

Як можна дістатися

Будинок-музей знаходиться за адресою: Park Güell – Carretera del Carmel, 23A, 08024 Barcelona. Потрапити в музей можна кількома способами, наприклад автобусом.

  • Маршрут автобуса № 116 починається від Ля Салют, потрібно встати на станції Ларрад-Олот. Автобус № 24 слід від Паралоель до Кармель. Доїхати можна до зупинки Кутра Дель Кармель або Парк Гуель (тут зупиняється автобус № 92).
  • Також до пам’ятки вас доставлять автобуси № 32 і H6.

Барселона – місто розвинене, а Парк Гуель – популярне туристичне місце. Сюди часто ходять туристичні автобуси. Вам необхідний маршрут «Північний червоний».

Якщо ви збираєтеся їхати на автомобілі, то краще знайти будинок-музей Гауді на карті.

Каталонський метрополітен – також зручний спосіб пересування. Зелена лінія L3 приведе вас на станцію Площа Лессепс, а звідси можна поїхати автобусом № 24, 92 або 116. По жовтій лінії L4 можна дістатися до Н. Гуінардо, де пересісти на автобус № 92.

Інші шедеври Гауді

У Барселоні створюється враження, що великий майстер приклав руку до всіх будівель в місті. Якщо ви дісталися до Барселони, обов’язково повинні оглянути й інші шедеври Гауді.

Храм святого сімейства або Саграда Фамілія (Basílica de la Sagrada Família) – візитна картка міста. Будова з’єднує кілька епох. Майстер фанатично жив собором з 1891 року, але будівля так і залишилося недобудованим.

Приваблює туристів «танцюючий» фасад будинку Бальо – одного з найвідоміших особняків.

Будинок Міла – це не тільки пам’ятник архітектури, але і житловий будинок. Гауді побудував його в 1906-1910 роках. Нерівний і важкий фасад спочатку не дуже сподобався барселонцям. У споруді відсутні несучі стіни, що дозволяє пересувати на свій розсуд міжкімнатні перегородки.

Якщо будинок Міла є останнім світським проектом Гауді, будинок Вісенс – першим. Цей заміський будинок, побудований для одного місцевого фабриканта, ознаменував новий період в архітектурі Іспанії – каталонською модернізм. У цьому архітектурному шедеврі прямі лінії переважають над вигнутими.

Висновок

Будинок-музей Гауді в Барселоні зберігає пам’ять про життя і творчість геніального архітектора. Тут залишилися незайманими часом особисті речі, записи й творіння майстра. Для відвідувачів відкриті тільки перший і другий поверхи, а бібліотеку можна потрапити за попереднім записом.

Коротка і недорога екскурсія з аудіогідом і експозиція музею дозволять познайомитися не тільки з господарем будинку, але і з епохою, в яку він творив.

Доїхати до музею можна на автобусі. Будинок Гауді відкритий щодня.

Будинок-музей Гауді в Барселоні: Відео

Статті по темі