Меню Закрити

Валюта Іспанії: від реала до євро

Протягом шести століть гроші Іспанії були однією з найпопулярніших, стабільних і універсальних валют у всьому світі. Реали, песо та ескудо використовувалися на ринках Старого і Нового Світу, в країнах Азії та Океанії. Пізніше їх замінили більш сучасні грошові одиниці. Відправляючись в туристичну поїздку на Іберійський півострів, дізнайтеся більше про те, як сьогодні виглядає валюта Іспанії.

Валюта Іспанії

Іспанські валюти минулого

До середини XIV століття на території Іспанії були в обігу золоті та срібні монети, які називалися «мараведі». Але за короля Кастилії Педро I почали карбувати гроші, які майже на п’ять століть перетворилися у своєрідний еквівалент для більшості інших фінансових одиниць Іспанії й не тільки. Вони отримали назву «реал».

Вартість реала спочатку дорівнювала трьом мараведі. Вісім реалів становили ціну срібного песо, який випускався як окрема монета і на території Північної Америки називався «долар».

До освіти США як незалежної держави песо-долари іспанської карбування були основним засобом грошових розрахунків у Техасі та інших південних штатах. Колишня іспанська колонія Мексика зберігає песо як основну національну грошову одиницю до теперішнього часу.

Іспанські валюти минулого

У 1556 році в Іспанії була вперше виготовлена нова золота монета – ескудо. Вона не заміняла реал, а являла собою суму певної кількості реалів, яка могла змінюватися в залежності від економічної кон’юнктури.

Золоті ескудо випускалися до 1833 року. З 1864 року їх замінили срібні монети з тією ж назвою.

У 1869 році в країні з’явилася нова офіційна валюта – іспанська песета.

Її поява була пов’язана з приєднанням Іспанії до Латинської монетному союзу, який ставив за мету уніфікувати існуючі в той час європейські валюти та спростити взаємодію між ними. Головною вимогою було відповідність грошових одиниць певного еквіваленту в золоті та сріблі.

Спочатку песети випускалися тільки у вигляді монет. З 1884 року почали друкуватися банкноти номіналом 25, 50, 100, 500 і 1000 песет, але вони довго використовувалися виключно в міжбанківських розрахунках.

Громадянська війна в Іспанії в 1935 році, обрушила національну валюту. Песета знецінилася, і навіть дрібні гроші номіналом від 50 сентимо до 10 песет уряду Мадрида доводилося друкувати на папері, тому що не вистачало коштів на закупівлю металу для карбування монет.

До кінця 70-х років найбільша купюра Іспанії мала номінал 1000 песет. З-за інфляції купити на ці гроші можна було небагато, та для здійснення великих покупок іспанцям доводилося носити з собою цілі сумки банкнот. Тому невдовзі в країні з’явилися купюри у 2000, 5000 і 10000 песет, а гроші меншого достоїнства були вилучені з обігу. Аж до переходу до євро іспанська валюта включала тільки ці чотири види банкнот.

Всупереч тому, що до євро грошова одиниця країни не відрізнялася стабільністю, жителі Іспанії відносяться до колишньої національній валюті з повагою і любов’ю. У деяких магазинах під цінами товару в євро досі пишуть їх еквівалент в песетах. У місті Естепона є пам’ятник, присвячений песет.

Перехід до єдиного грошового простору

До кінця 70-х років XX століття економічні зв’язки та торгівля між державами Європи стали дуже інтенсивними. Але в кожній країні існувала окрема національна валюта, яка мала власний курс стосовно грошових одиниць інших країн, і це перетворювало перерахунок вартості товарів та послуг між ними в справжню головоломку.

Щоб спростити роботу бухгалтерів і фінансистів, з 1979 року в Європі була введена окрема грошова одиниця, призначена для безготівкових розрахунків, – екю. Але вона так і залишилася «віртуальної» – в інших країнах світу її не визнавали, вважаючи за краще використовувати в якості універсального еквівалента звичний американський долар.

У 1992 році утворився Європейський союз, і 17 країн (у тому числі й Іспанія) підписали договір створенні єврозони – економічного простору, на якому діють єдина валюта.

Нова грошова одиниця отримала назву «євро». З 1999 року вона почала використовуватися для безготівкових розрахунків замість екю, а з 2002 року з’явилися перші банкноти та монети в готівковому обігу.

Перехід до єдиного грошового простору

Євро ділиться на 100 центів, які також називають євроцентами.

Всі паперові банкноти євро виглядають однаково, але металеві гроші в державах Єврозони розрізняються. На одному боці (реверсі) зображено карта Європи та номінал монети, на інший (аверсі) – зображення, затверджене національним банком країни.

На іспанських монетах номіналом 1, 2 і 5 євроцентів викарбувано зображення собору Святого Якова, розташованого в місті Сантьяго-де-Компостела. На аверсі монет в 10, 20 і 50 євроцентів – портрет письменника Мігеля Сервантеса.

На металевих грошових знаках в 1 і 2 євро, випущених до 2015 року, можна побачити портрет колишнього короля Іспанії Хуана Карлоса I. Зараз карбують на монетах зображення нового правлячого монарха – Феліпе VI.

Монети, випущені в різних країнах, мають ходіння на всій території єврозони. Міжнародний код валюти євро – EUR.

Пам’ятні та особливі монети

Банк Іспанії випускає обмежені серії монет номіналом 2 євро, які присвячені пам’яткам країни і ювілеїв важливих історичних подій. Ці монети знаходяться у вільному обігу. З часу входження в єврозону було випущено сім ювілейних серій.

У 2005 році вийшла у світ монета, присвячена першого видання роману Сервантеса «Дон Кіхот».

У 2007 році з’явились 2 євро в пам’ять про 50-річчя Римського договору, який заклав основи економічного об’єднання Європейського Союзу. У 2009 році був викарбуваний ювілейний грошовий знак на честь 10-річчя утворення єврозони.

Пам'ятні й особливі іспанські монети

На інших чотирьох видах пам’ятних монет, випущених у 2010-2013 роках, зображені історичний центр Кордови, архітектурні ансамблі Альгамбри, Хенераліфе та Альбасина в Гранаді, кафедральний собор в Бургосі та монастир Ескоріал.

Обмін валют в Іспанії

Іспанія входить в єврозону, тому грошова одиниця, яка використовується в цій країні — євро.

Обміняти долари на євро можна в банках, обмінних пунктах, туристичних бюро і готелях. Найбільш привабливий курс в банках, але за валютні операції може стягуватися значна комісія. В інших місцях обмін може бути дуже невигідним. Тому досвідчені мандрівники радять брати з собою в туристичну поїздку достатній запас євро в безготівковій та готівковій формі.

Використання кредитних карт

Іспанія входить у трійку світових лідерів за кількістю банкоматів. Пристрої для переведення в готівку грошей коштують у кожного банківського відділення та працюють цілодобово. Повідомлення на екрані банкомату представлені іспанською та англійською мовами. Розмір комісії за зняття грошей з карти в різних банках може значно відрізнятися.

Перевести в готівку гроші з міжнародних кредитних карт Visa, Mastercard і American Express не складе праці.

У Барселоні, Мадриді, Толедо та інших великих містах цими картами можна також розплачуватися за товари та послуги в магазинах і готелях.

Використання кредитних карт в Іспанії

Якщо ви відправляєтеся на відпочинок у невеликі містечка і селища, краще мати при собі запас готівкових грошей. У багатьох закладах, які належать приватним власникам, – міні-готелях, продуктових крамницях, кафе, сувенірних магазинчиках – кредитні карти для оплати не приймаються.

Правила ввезення валюти на митниці

Відправляючись в туристичну поїздку в Іспанію, завчасно ознайомтеся з правилами ввезення грошей в цю країну.

Валютний контроль в Іспанії досить строгий. Якщо ви в’їжджаєте на територію королівства з держави, яка не є членом Євросоюзу, то ви можете ввезти без декларування не більше 10000 євро (включаючи банківські чеки) на одну людину.

Якщо сума більша, її необхідно завчасно задекларувати. За відсутність декларації вам випишуть штраф, який складає від 600 євро до половини незадекларованої суми. Якщо іспанські митники вважатимуть, що ви навмисно не заповнили декларацію і намагаєтеся приховати ввозяться в країну кошти, то вони можуть конфіскувати їх повністю.

Декларацію про ввезення грошей можна заповнити на митниці країни, з якої ви прибуваєте в Іспанію, або ще до поїздки подати в електронному вигляді в іспанську податкову службу.

Слід знати, що Канарські острови, іспанські території у Північній Африці-Сеута і Мелілья, Нормандські острови та Гібралтар вважаються частиною Іспанії, але не входять в зону Євросоюзу. Тому якщо ви приїжджаєте на основну територію країни з цих районів, на ввезення валюти поширюються ті ж критерії, що і для країн-не членів ЄС.

В Іспанії та на Канарських островах огляд речей роблять рідко, але при в’їзді в Сеуту і Мелілью це митна звичайна практика.

При в’їзді з території країн Євросоюзу обмежень на ввезення будь-яких сум в євро немає.

Висновок

Перехід на загальну валюту значно спростив для туристів подорожі по Європі. В наші дні ви можете в’їжджати в Іспанію з будь-якої країни Євросоюзу, не піклуючись про відмінності в грошовому обігу.

Банкноти Іспанії. Паперові гроші Іспанії: Відео

Статті по темі