Меню Закрити

Податки для жителів і нерезидентів Іспанії

Податкові системи більшості європейських країн схожі одна на одну в розумінні структури й сфери охоплення. Проте будь-який бізнесмен, який бажає інвестувати в економіку іноземної держави, або громадянин, який має намір переїхати туди на ПМП, розуміють, що скрізь є свої особливості. Тим, хто доглядає теплі країни, щоб почати нове життя в Європі, слід уважно вивчити податки в Іспанії.

Податки в Іспанії

Податкова система Іспанії

Основне завдання фіскальної системи в Іспанії – збалансувати економічну привабливість країни для інвесторів, які мають намір створювати тут нові робочі місця, і величину податкових зборів. З цією метою іспанський уряд активно домовляється з іншими державами про взаємне визнання та обмеження випадків подвійного оподаткування.

Левову частку всіх податкових платежів у бюджет держави всередині країни складає податок з доходів фізичних осіб та оподаткування прибутку суб’єктів підприємництва.

При цьому податкова система Іспанії передбачає велику кількість пільг і зниження ставок для тих, хто може підтвердити статус резидента.

Які податки стягуються в Іспанії

Всі податкові платежі в Іспанії розділені на кілька груп:

 • оподаткування прибутку (фізичних осіб і організацій);
 • соціальні внески (соціальне та пенсійне страхування працівників);
 • майнові податки (придбання і продаж нерухомості, податок на розкіш і т. д.);
 • ПДВ;
 • гербовий збір.

Оподаткування в королівстві здійснюється на трьох рівнях:

 • державний: прибутковий, на прибуток організацій, на додану вартість (IVA);
 • регіональний: на рівні провінцій і областей – гербовий, податок на перехід права власності;
 • муніципальний: на право володіння нерухомістю, вивіз сміття, володіння транспортом та інші місцеві збори.

Визначити конкретно, які податки в Іспанії потрібно заплатити окремо взятому підприємству або приватній особі, можна тільки в тому випадку, якщо знати напевно статус платника, його територіальне розташування або реєстрацію.

Які податки в Іспанії

Які платежі передбачені для фізичних осіб

Головним податком для фізичних осіб в Іспанії по праву вважається прибутковий, проте крім цього резиденти та нерезиденти країни повинні сплачувати ще кілька досить поширених зборів:

Найменування Іспанська назва Ставка Примітка
Прибутковий податок з резидентів Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas (IRPF) 19-45 % Прогресивна шкала ставок, де дохід до 12 450 євро в рік оподатковуються за мінімальною ставкою (19 %), а максимальна (45 %) застосовується до заробітків вище 66 000 євро
Податок з нерезидентів Impuesto sobre la Renta de no Residentes, IRNR 0.24 Право на зниження податків дає сертифікат резидента. Громадяни ЄС сплачують податок у розмірі 19 %
Податок на спадщину та дарування Impuesto sobre Sucesiones y Donaciones 7,65–34% В залежності від рішення місцевої влади та вартості дарування
Податок на дороге майно Impuesto sobre el Patrimonio 0,2–2,5% Зазвичай податок стягується з нерухомості дорожче 700 тисяч євро, але в деяких регіонах цей поріг може бути істотно нижче
На нерухоме майно Impuesto sobre Bienes Inmuebles, IBI 0,4–1,1 % Податкова база – кадастрова вартість нерухомості або земельної ділянки
Транспортний податок Impuestos obre vehículos de tracción mecánica Ставка затверджується муніципалітетом і залежить від об’єму двигуна і його екологічності Сплачують власники будь-якого справного транспорту на механічній тязі, придатного для участі в дорожньому русі, крім велосипедів, тракторів, автобусів, мотоциклів та причепів.

Основні податки для юридичних осіб

Підприємства та організації Іспанії нарівні з приватними особами зобов’язані вносити свою лепту у формування дохідної частини бюджету держави. Для юросіб головними вважаються:

Найменування Іспанська назва Ставка Примітка
Податок на прибуток Impuesto sobre Sociedades (IS) 0.25 Для новостворених компаній в перші два роки може застосовуватися ставка 15%
ПДВ Impuesto sobre el Valor Añadido (IVA) 21 %, 10 %, 4 % та 0 % Знижені ставки застосовуються для продуктів харчування, ліків, товарів першої необхідності, громадського транспорту, нового будівництва
Акцизи Impuestos Especiales Встановлюються на кожну категорію окремо продукції Підакцизними вважаються алкоголь, пиво, тютюнові вироби, паливо, ПММ
Податок, пов’язаний з видом економічної діяльності Impuesto sobre actividad economica, IAE 1000-4000 євро в рік Муніципальний збір, тільки для підприємств з оборотом понад 1 млн євро

Чимало клопоту платникам доставляє непрямий податок на додану вартість (IVA). Всупереч тому, що його сплачують кінцеві споживачі, обов’язки по звітності та формування платежів на всіх етапах покладені на бізнес.

Сплата податку на спадщину в разі дарування

У розумінні іспанських фіскалів спадкування активів і отримання їх у дар – операції одного порядку. З тією тільки різницею, що дарування прирівнюється до купівлі-продажу майна, отже, дарувальник буде змушений сплатити податок з доходів навіть при безоплатній передачі власності (IRPF).

У свою чергу одержувач дару або спадщини повинен заплатити своє зобов’язання – Impuestos sobre Sucesiones y Donaciones.

Оскільки даний податок є регіональним, його ставка варіюється в залежності від того, в якій провінції знаходиться успадковане майно. Це правило незмінно для нерезидентів Іспанії, а от тим, хто підтвердив іспанське податкове резіденство, можна вибирати й при бажанні скористатися ставками своєї провінції.

Так, наприклад, у Валенсії ставки на спадщину і дарування коливаються в межах 7,65-34 % від вартості отриманих активів. Остаточна величина податку буде залежати від суми оцінки майна та ступеня споріднення зі спадкодавцем.

Податок на дороге майно і багатство

Кризові явища в економіці змусили уряд Іспанії задуматися про можливості стягувати додаткові податки на майно з власників дорогих активів або предметів розкоші (Impuesto sobre el patrimonio).

Критерієм для сплати такого податку стала сумарна вартість майна, що перебуває у власності або придбаного у звітному періоді:

 • для резидентів – 1 000 000 євро (підсумовуються активи по всьому світу);
 • для нерезидентів – 700 000 євро (до уваги беруться тільки об’єкти, розташовані в Іспанії).

Ставка податку на розкіш» залежить від того, наскільки фактична вартість всіх активів (рахунків у банках, нерухомості, цінних паперів та іншого) перевищує точку відліку.

В залежності від регіону власник може заплатити від 0,2% до 2,5% від чистої вартості об’єктів.

При покупці дорогої нерухомості застосовується ставка, що діє на території розташування об’єкта, навіть якщо власник постійно проживає в регіоні, де Impuesto sobre el patrimonio не застосовується (наприклад, в Мадриді).

Які податки стягуються з нерезидентів Іспанії

Для того щоб вважатися податковим резидентом Іспанії, недостатньо просто проживати в країні 183 і більше днів у році. Податкова резиденція іноземця вважається підтвердженою тільки в тому випадку, якщо платник податку відповідає хоча б одному з критеріїв:

 • основне джерело доходів знаходиться в Іспанії;
 • на території країни постійно або переважно проживає сім’я.

Знизити свої податкові зобов’язання громадянин іншої держави може тільки на підставі сертифіката, який видається іспанськими податковими органами. Термін дії такого документа для резидентів-іноземців становить 365 днів, потім його потрібно оформляти знову.

Тим, хто не підходить ні під один з критеріїв, доводиться платити додаткові або підвищені податки. Хоча і з цього правила є винятки.

Наприклад, громадяни країн ЄС сплачують податок з доходів у розмірі 19 % від прибутку, у той час як власники громадянства інших держав позбавлені такої переваги.

Крім того, для нерезидентів встановлені збори, які не сплачують іспанці:

 • податок на приріст капіталу від продажу нерухомості (Incremento de Patrimonio) – 3 % від вирученої суми;
 • податок на дохід з імовірною оренди, навіть якщо приміщення пустує (Impuesto sobre la Renta de No Residentes) – 24 % від частки кадастрової вартості об’єкта в розмірі від 1,1 до 2 %;
 • податок з дивідендів і доходів у вигляді відсотків оподатковується за ставкою 24 %, якщо прибуток не виплачувалася на користь громадян ЄС (вони сплачують ПДФО за ставкою 19%).

Нарівні з громадянами Іспанії іноземці зобов’язані сплачувати:

 • ПДВ (IVA);
 • податок на перехід права власності (ITR);
 • на володіння майном (IBI);
 • гербовий збір (AJD);
 • транспортний податок (IVTM).

Крім того, муніципальні та регіональні бюджети потрібно сплачувати місцеві збори.

Договір з про виключення подвійного оподаткування

Крім громадян Євросоюзу, на податкове послаблення можуть розраховувати тільки громадяни тих держав, уряди яких підписали угоду про уникнення подвійного оподаткування з Іспанією. Так, у 1998 році можливість не платити двічі прибутковий податок з капіталу, на прибуток організацій, на дивіденди, проценти, роялті, пенсій і стипендій та інших доходів.

У переліку країн, які підписали міжурядові договори щодо взаємних правил оподаткування іноземних громадян, також колишні республіки СРСР, правонаступники Чехословаччини (Чехія та Словаччина), а ще Албанія, Аргентина, Австралія, Болівія, Бразилія, Індія, Китай, Канада, Корея, Мексика, Норвегія. Таїланд, Туніс, Марокко, Філіппіни, Швейцарія, Японія, Еквадор.

Розрахунок податків в Іспанії

Основні податкові пільги та вирахування в Іспанії

Основою фіскальних поблажок в Європі є податкові відрахування. В Іспанії вони залежать від безлічі факторів:

 • складу та доходів сім’ї (подружжя та їх діти);
 • складу і віку проживають спільно родичів, їх працездатності, а також ступеня споріднення (по висхідній і низхідній лінії);
 • факту інвестування в економіку Іспанії (до 2013 року вирахування надавався за покупку власного житла);
 • участі в системі соціального та пенсійного страхування.

Список відрахувань затверджується на державному рівні й може бути розширений в кожному автономному співтоваристві. При цьому пільги за різними напрямками підсумовуються, а не виключають один одного.

В Іспанії широко практикується подання податкової декларації про річні доходи на кожного громадянина, а про спільні на сімейну одиницю.

Це дозволяє спростити залік сум відшкодування та зобов’язань з ПДФО, якщо право на великий вирахування має один із подружжя, а загальний дохід інший.

Найбільш поширені види зниження суми податків за рік:

 • на кожного одержувача доходів – 5550 євро плюс відрахування на кожного утриманця;
 • на дітей – 1200 євро на кожного малюка до 3 років;
 • на непрацездатних родичів (проживають спільно) – 1200 євро;
 • для самотніх батьків – 1200 євро;
 • при подачі спільної декларації – 3400 євро;
 • за оренду основного житла для платників податків молодше 35 років – близько 10 відсотків від величини орендного платежу (затверджується на регіональному рівні).
 • на благодійність – 10-30 % від суми пожертвувань.

Механізм сплати податків для іноземців в Іспанії

Кожен іспанська платник податків, крім імені або назви компанії повинен мати ще один код – унікальний номер NIF. Резидентам країни його видають податкові органи (внутрішній документ – DNI), а нерезиденти можуть отримати код в головному Управлінні поліції або в іспанському консульстві у власній країні: ідентифікаційний номер іноземця – NIE. Цей код використовується і при заповненні декларацій, і при сплаті податків у банку.

Часто великою проблемою для нерезидентів стає своєчасне перерахування фіскальних зобов’язань.

Якщо власник активів проживає на території Іспанії не постійно, застосовується практика використання послуг податкового представника.

Іноді призначення посередника вимагають самі податківці.

Однак слід мати на увазі, що не всі податкові платежі здійснюються на підставі декларації. Наприклад, муніципальний податок на володіння майном сплачується на підставі рахунку, щорічно направляється податковими інспекторами, а податок на приріст капіталу від продажу нерухомості утримується з договірної суми та перераховується продавцем.

Податки з пасивних доходів (процентів по депозитах) можуть утримуватися банками.

Як подати декларацію за IRNR

Нерезидент в Іспанії повинен не тільки сплачувати податки, але і вчасно їх декларувати. Якщо для компаній, що працюють в королівстві через представництва, обов’язок регулярно заповнювати декларацію добре знайома, то для приватних осіб, що володіють житловою нерухомістю в країні, на даний момент нерідко стає сюрпризом.

Оскільки неподання звітності та несвоєчасна сплата податкового зобов’язання загрожує неприємностями, звіт по Impuesto sobre la Renta de no Residentes або IRNR (форма 210) краще заповнити та надати в податкову (Agencia Tributaria) до 31 грудня року, наступного за звітним.

Для полегшення життя нерезидентів заповнення та подання декларації Modelo 210 можлива в електронному вигляді:

 1. Сервіс по заповненню звіту знаходиться на сайті Податкової служби.
 2. В «тілі» звіту потрібно вказати свої дані (ПІБ або назва компанії, а також статус щодо юрособи).
 3. Обов’язково слід вказати звітний період.
 4. Вибрати з запропонованого списку тип дохідних операцій.
 5. Докладно розписати дані про платника в країні його податкового резідентства і зробити відмітку про наявність угоди з Іспанією про уникнення подвійного оподаткування (тут може знадобитися сертифікат резидента іншої країни).
 6. У розрахункової частини декларації потрібно вказати не тільки відповідну ставку податку, але і всі відрахування, на які платник має право (з урахуванням чинного міжурядової угоди). Суми, що зменшують зобов’язання, підтверджуються документально (оригінали рахунків, актів, накладних, сертифікати отримувачів, якщо платник перераховував кошти на благодійність).
 7. Одержана в результаті розрахунку позитивна різниця може бути сплачена в одному з іспанських або іноземних банків.
 8. Негативний результат можна заявити до відшкодування з бюджету країни або «пробачити» на користь королівства.
 9. Відіслати звіт через інтернет може лише володар цифрового підпису, інші повинні надати паперовий варіант документа в податкову особисто або поштою.

Для тих, хто знає іспанську, можна скористатися інструкцією щодо заповнення форми 210 на сайті Agencia Tributaria

Висновок

Сонячні береги Іспанії, тягнуть туристів зі всього світу, можуть виявитися не такими гостинними, якщо людина вирішить перенести сюди свій бізнес.

Враховуючи, що отримати сертифікат податкового резидента в королівстві не так просто, потрібно заздалегідь з’ясувати, укладена між урядами двох держав угоди про виключення подвійного оподаткування.

Податки для резидентів в Іспанії: Відео

Статті по темі