Завдяки комфортним для проживання умовами в Болгарії все більше українців замислюються про придбання в республіці нерухомості та переїзді на ПМП. Однак перш ніж приймати таке рішення, важливо вивчити особливості устрою та функціонування основних соціальних інститутів країни. Входження в Євросоюз стало передумовою того, що система освіти в Болгарії стала якісно вищим, ніж у пострадянських країнах, а отримані в республіці дипломи зараз котируються у всій Європі.
Отримання освіти в Болгарії
Вартість навчання у приватних навчальних закладах в Болгарії нижче, ніж у середньому в Європі. Однак для іноземних громадян будь-яке освіта в Болгарії в більшості випадків платне, причому не тільки у вишах, а й у дитячих дошкільних закладах, і в школах.
Разом з тим навчання в Болгарії має масу плюсів:
- висока ймовірність вступу в навчальний заклад, оскільки рівень знань абітурієнтів не перевіряється;
- можливість навчання на одній з трьох мов – російською, англійською або болгарською;
- закінчили болгарські університети досить легко потім працевлаштуватися і залишитися жити в країні.
За відгуками, болгари дуже дружелюбно ставляться до приїжджих, як однокласники, так і викладачі, тому навчання в Болгарії зазвичай в цьому плані проходить без проблем.
Рівні системи освіти в Болгарії
Структури, з яких складається система освіти в Болгарській Республіці, включають установи:
- Дошкільні.
- Загальної освіти:
- початкова школа – 1-4 класи;
- прогімназична школа – 5-7 або 5-8 класи.
- Установи отримання середнього або гімназійної освіти – 9-12 класи.
- Вищі школи.
Освіта з 1-го по 12-й клас називається загальним і є обов’язковим для всіх.
Після того як отримано базовий курс знань, учень може підібрати спеціалізацію і продовжити вчитися в Болгарії у вищій школі.
Визначитися зі спеціальністю можна вже в гімназійній школі, вступивши на одне з профільних відгалужень:
- спортивне,
- творче мистецтво, культура,
- спеціальне – технічне, сільськогосподарське, харчове.
На законодавчому рівні шкільна освіта регулює Закон “Про народну освіту”. Навчальний рік у загальному триває з 15 вересня по 15 червня, перший семестр закінчується 10 лютого. Однак ці дати коригуються з урахуванням святкових вихідних. Наприклад, у поточному навчальному році осінні канікули школярів і гімназистів пройшли з 1 по 4 листопада, різдвяні триватимуть з 22 грудня по 2 січня, весняні – з 30 березня по 7 квітня (з 5 квітня для учнів 12-го класу), а перший семестр закінчиться 5 лютого.
Установи освіти є як державні, так і приватні.Приймають туди, як правило, всіх бажаючих, лише для громадян Болгарії навчання в школах буде безкоштовним, а для мігрантів – платним. Державна установа обійдеться дешевше (100-300 євро/рік), в порівнянні з приватним (до 2000 євро/рік).
Дитячий сад як обов’язковий етап
Дошкільна освіта в Болгарії обов’язково: перш ніж йти в школу, протягом 2 років діти повинні відвідувати дошкільний заклад. Батьки можуть вибрати підходящий для дітей сад – оздоровчий або спеціалізований, з повним днем перебування або до обіду, державний, приватний або суспільний.
Найпопулярнішими залишаються приватні дитячі сади, де дитина перебуває цілий день. Харчування в них триразове, оплачується окремо. Передбачений денний сон.
У приватних державних садках немає градації за віком – діти займаються в змішаних групах; в державних установах з 1 вересня по 1 червня діти об’єднані в групи за віком, збірними групи стають тільки на літній час.
Основна освіта в болгарських школах
У Болгарії шкільну освіту регулює Закон “Про народну освіту”. Обов’язкове для всіх основна освіта в школі розділено на три етапи: початковий, прогімназичний, гімназичний. Після закінчення кожного з них належить здача іспитів.
Система оцінювання в болгарських школах 6-бальна. Шістка при цьому вважається найвищим балом (як українські 5 з плюсом).
Тих, хто закінчує навчальний рік з одними шістками, чекають всілякі нагороди та привітання.
Англійську мову діти починають вчити з 2-го класу, а з 5-го підключається ще одна іноземна мова, найчастіше німецька або французька. Працюють школи в Болгарії 5 днів в тиждень.
Влаштувати дитину в навчальний заклад нескладно: спочатку батьки вибирають підходящу школу, потім подають заяву до Департаменту освіти за місцем проживання. Такий спосіб діє до 7-го класу, надалі потрібно буде записуватися на сайті Міносвіти.
Крім заяви, іноземцям потрібно підготувати атестат про закінчення школи з оцінками, отриманий на батьківщині та легалізований у Міносвіти. Повний список уточнюється в школі.
Ще можуть знадобитися:
- медична довідка;
- резюме зі школи;
- документ про здачу іспитів з отриманими балами.
Особливості системи вищої освіти
Болгарські вищі навчальні заклади відрізняє академічна автономність, тобто самостійність в розробці навчальних планів і програм навчання. Є ВНЗ приватні та державні.
Типи вищих шкіл:
- Болгарські університети. Готують бакалаврів, магістрів та докторів. Мають професорський академічний склад. Лікарі (мають вищу академічну кваліфікацію, наступну після наукового ступеня доктора наук) читають 70 % лекцій. Є кілька спеціальностей в 3-4 або більше основних галузях науки.
- Спеціалізовані ВНЗ – готують фахівців в одній зі специфічних галузей науки, мистецтва, фізкультури або військової справи. Також доступні 3 ступені.
- Незалежні коледжі в Болгарії після 9 класів – дають можливість отримати ступінь професійного бакалавра в якій-небудь області.
Як і у всій Європі, вища освіта в Болгарії – частина Болонського процесу. Будується система на принципі кредитів. Всього в країні налічується 51 ВНЗ, у тому числі 42 університету і спеціалізованих інституту, 41 державний та 9 приватних коледжів.
Як вступити до болгарського ВНЗ
Проблемою при вступі до внз Болгарії для українських абітурієнтів часто виявляється незнання місцевої мови. Кращий варіант вивчити його – пройти річні мовні курси. Ціна питання – кілька тисяч євро.
Дізнаватися, як вступити до болгарського ВНЗ і які знадобляться документи, бажано заздалегідь, на сайті обраного закладу. Зазвичай потрібно стандартний пакет:
- заяву;
- закордонний паспорт (копія);
- фотографії;
- атестат про середню освіту з додатком, де позитивні оцінки мають для іноземця становити понад 62 відсотків;
- медична довідка про стан здоров’я;
- підтвердження наявності необхідних фінансів.
Всі документи перекладаються на болгарську мову та апостилюються. Плата для студентів з України вище, ніж для резидентів Євросоюзу чи болгар, і в середньому становить від 2 до 8 тисяч євро в рік.
Отримання стипендії для іноземців – завдання практично нездійсненне. Зате в республіці дешевше, ніж у багатьох країнах Європи, вартість проживання: близько 300-400 євро на місяць.
Коротко про головні болгарські ВНЗ
Практично не буває проблем з подальшим працевлаштуванням у випускників болгарських вишів, які отримали спеціалізацію в області фармації, медицини, військової справи. Також гідні зарплати мають фахівці таких напрямків:
- математика,
- металургія,
- IT-технології,
- електротехніка,
- політика.
Рейтинг університетів в Болгарії очолюють найбільші ВНЗ столиці:
- Софійський університет імені Св. Климента Охридського. Найстаріший виш країни, в повній мірі відповідає європейським стандартам. У складі 16 факультетів та понад 100 спеціальностей.
- Медичний університет Софії – державна установа, засноване ще в 1917 році, дає якісну європейську освіту в галузі медицини. 4 факультету, 1 департамент мовного навчання і студентського спорту, 1 коледж та 1 філія м. Враца.
- Технічний університет Софії – має найвищу оцінку акредитації серед болгарських вишів. Провідна установа в області нанотехнологій, віртуальної інженерії, проектування, робототехніки. У складі 14 факультетів, а також 3 коледжу та 2 спеціалізовані школи.
Скільки коштує навчання в Болгарії
Найдорожчими університетами в Болгарії вважаються медичні, де освіти ціна починається від 5000 євро за рік. Навчання для отримання технічних або економічних професій обійдеться у 2000-4000 євро/рік. Наприклад, 7500 доларів на рік буде коштувати отримати освіту в Софії, в Медичному університеті. В Технічному університеті в Габрово студент буде платити від 2500 доларів/рік. Подробиці бажано уточнювати на сайтах конкретних вишів.
У вищих школах можуть надаватися знижки на навчання. Такої пільги вшановуються кращі студенти або деякі категорії іноземців, наприклад, отримали статус біженців або які мають болгарське походження.
Є можливості для отримання стипендій і грантів, участі в міжнародних програмах обміну. Ще одна перевага: студенти, які приїхали з-за кордону мають студентську D-візу, що дозволяє безперешкодно подорожувати по Європі та продовжити навчання в будь-якій державі Євросоюзу. Через рік віза продовжується на підставі документального підтвердження продовження навчання.
Робимо висновки
Система освіти в Болгарії відрізняється від української. Оскільки республіка – учасниця ЄС, то і стандарти в освіті, і якість навчання тут європейські. В університетах, як і у всій Європі, діє кредитна система навчання, а вибирати напрям і спеціальність дитина має можливість вже в школі.
Освіта для іноземців платне, однак це цілком компенсується низькою вартістю проживання в Болгарії. Можна навчатися на болгарському або англійською мовами. Вартість навчання в середньому близько 3000 євро в рік.