Меню Закрити

Як працюють школи в Болгарії

Болгарія ще з часів СРСР була популярним курортом і довгий час негласно вважалася «шістнадцятою республікою Союзу». Ця держава стала повноцінним членом ЄС, має теплим кліматом і розвиненою інфраструктурою. Болгарська мова схожа на українську, близькі й менталітети двох народів. Не дивно, що все більше українців вибирають саме цю країну в якості нової батьківщини. Плануючи переїзд з сім’єю, варто з’ясувати, як влаштовані школи в Болгарії та чи є можливість продовжити навчання українською мовою.

школи в Болгарії

Як в Болгарії влаштована освіта

Як і в більшості країн світу, освіта в Болгарії розділене на три рівні:

 • дошкільний (представлено дитячими садами, які бувають звичайними (на повний або неповний день), лікувально-оздоровчими та спеціалізовані (для дітей з особливими потребами);
 • шкільне;
 • вища (представлено університетами, які присуджують своїм випускникам ступеня бакалавра, магістра або доктора філософії (відповідає кандидату наук).

Крім цього, в країні існує ряд технічних коледжів, випускники яких отримують ступінь професійного бакалавра.

Принципово система освіти в Болгарії влаштована так само, як і в більшості інших держав ЄС. Навчальні заклади в країні є як приватні, так і державні.

Більшість шкіл і університетів мають загальний профіль, але зустрічаються й спеціалізовані заклади: спортивні, лінгвістичні, технічні. При цьому навчання у навчальному закладі будь-якої категорії та спеціалізації проводиться виключно на платній основі.

Талановиті діти можуть претендувати на гранти та стипендії від урядів Болгарії та Євросоюзу.

Рівні шкільної освіти

Тривалість навчання в болгарських школах становить 12 років. Цей період розділений на три етапи:

 • початкова школа;
 • середня школа;
 • старша школа.

Початкова школа

Початкова освіта в Болгарії триває 4 роки – з 1-го по 4-й класи включно. До першого класу приймаються діти, які досягли 6 років. Успішно засвоїли програму цих класів діти на загальному святі отримують диплом і переходять на наступний ступінь.

Початкова освіта в Болгарії

В країні існують як виключно початкові освітні організації, так і звичні для українців загальноосвітні школи, навчання в яких проходить з 1-го по 12-й класи без переходів.

Середня школа

На цьому рівні, який в країні відомий як прогімназія, болгарські діти зазвичай навчаються з 5-го по 8-й класи. Після закінчення 7-го або 8-го класу дитина здає держіспит, відомий як «матура». Складається він з двох або трьох іспитів.

Обов’язково потрібно здати болгарську мову і літературу, а також ще один основний предмет (фізика, математика). За бажанням можна здати будь-який третій предмет.

Від результатів, отриманих при здачі “матури”, залежить можливість надходження в старші та професійні школи, кожна з яких має право встановлювати власні вимоги до вступників.

Щоб батьки могли заздалегідь вибрати школу, в якій можна буде продовжити навчання, а також ознайомитися з необхідними балами та предметами, що кожен рік в Болгарії видається спеціалізований довідник.

Для тих, хто не встиг прийняти рішення, після «матури» в одній з центральних шкіл кожного міста проводиться зібрання, на якому присутні представники всіх навчальних закладів регіону. Там можна ознайомитися з умовами та подати заявку на вступ дитини.

Старша школа

Цей етап в Болгарії називають гімназійним. У більшості організацій навчання на ньому триває з восьмого або дев’ятого по дванадцятий класи. Професійні та спеціалізовані школи з поглибленим вивченням мов, фізики, математики, спортивних чи інших дисциплін іноді продовжують навчальний процес ще на один рік, у 13-му класі.

Замість гімназії після 7/8 класів можна вступити в технікуми та коледжі. Навчання в них триває від 2 до 3 років і часто має технічний або професійний ухил. Випускникам таких закладів складніше вступити до вузу, зате, маючи по завершенню навчальної програми професійними навичками, вони швидше знаходять роботу.

Організація навчального процесу

На відміну від країн колишнього СРСР, Болгарії навчальний рік починається на 2 тижні пізніше, а саме 15 вересня. Збираючи дитину в перший клас, не варто давати йому грандіозний букет – цілком достатньо однієї квітки.

У перших чотирьох класів закінчується навчальний рік 31 травня. Учні гімназійного рівня йдуть на літні канікули пізніше – 15 червня. Гімназисти вчаться довше всіх – до 30 червня. При цьому навіть у молодших класів рік розділений не на звичні чверті, а на характерні для вузів семестри.

Зимових канікул як таких у країні немає – замість них є різдвяні вихідні з 1 по 7 січня.

Навчальних днів у тижні 5, багато установ при цьому працюють у дві зміни.

Тривалість уроків на початковому ступені становить 35 хвилин, у прогімназії та гімназії – 45 хвилин. Перша зміна у молодших класів починається о 8 ранку, у дітей старшого віку – в 7.30.

У країні прийнята шестибальна система оцінювання знань. При цьому допускається використання дробових оцінок, начебто 3,75 або 5,4. Втім, поточні оцінки мало впливають на щось, крім мотивації – переклад між класами відбувається за результатами семестрових тестів.

В цілому в школах країни діє спрощена версія Болонської системи: вчителі не намагаються «вбити» в школярів знання, а дають їм значну свободу в освоєнні матеріалу.

Навчальна програма більшості предметів за змістом схожа з українською, але з-за більшої кількості класів сильніше розтягнута у часі.

Як віддати дитину в школу

Для вступу до школи будь-якого рівня в Болгарії знадобляться наступні документи:

 • Заяву на ім’я директора за зразком, який нададуть на місці.
 • Медична карта дитини.
 • Свідоцтво про народження та його копія.
 • Довідка про адреси реєстрації та проживання дитини в Болгарії.
 • Документи про закінчених класах і вивчених предметах, при наявності таких.

Всі українські документи обов’язково повинні супроводжуватися нотаріально завіреним перекладом на болгарську мову.

Довідка про пройдену програму з української школи повинна обов’язково включати повний перелік пройдених предметів і кількість годин занять по кожному з них, а також всі отримані дитиною оцінки.

Оформленням таких довідок та перерахунком оцінок з українських на болгарські для класів з 1-ї по 7-й займаються регіональні інспектори освіти. Документи з 8-го по 12-й класи оформляються в кабінеті № 5 Міністерства освіти Болгарії.

Як віддати дитину в школу

Ця довідка буде вивчена керівником організації та визначить, який клас буде прийнятий дитина. Наприклад, закінчивши четвертий клас в Україні, в Болгарії він може бути визначений як у п’ятий, так і в шостий або навіть сьомий класи в залежності від обсягу засвоєних знань.

За кожну довідку про навчання потрібно сплатити державне мито, що становить 10 левів (трохи понад 5 €). Квитанції про сплату потрібно додати до заяви про прийом.

В якості мови викладання в усіх державних і більшості приватних установ використовується болгарська. З другого класу абсолютно всі діти починають вивчати другу іноземну мову, в якості якого в більшості випадків виступає англійська і лише зрідка – французька.

У п’ятому класі додається ще одна іноземна мова – найчастіше російська, іноді німецькою. Якщо ви хочете, щоб ваша дитина продовжила опановувати російську, то можна написати заяву про його вивчення як іноземної з другого або навіть першого класу.

Вартість навчання залежить від того, чи буде школа приватної або державної. В середньому за навчання в початкових класах і прогімназії доведеться заплатити близько 800 € на рік. Рік навчання в гімназії обійдеться вже в 900 €.

Крім тих підручників, що видаються в бібліотеках, курс багатьох дисциплін передбачає придбання довідників і особливих зошитів. У деяких школах запроваджено обов’язкове носіння форми, за яку теж доведеться доплачувати. Нарешті, незважаючи на наявність у всіх школах великої кількості тематичних гуртків і спортивних секцій, безкоштовно відвідувати можна тільки один з них.

У багатьох навчальних закладах крім плати за навчання періодично з батьків збирають кошти в опікунську фонд на цільові витрати на зразок поновлення меблів і техніки в класах. Так що, плануючи витрати на навчання дитини, не забудьте закласти в бюджет додаткові витрати на навчальні посібники, форму та гуртки. У середньому додаткові витрати рідко перевищують 100 левів (трохи понад 50 €) в рік.

У всіх навчальних закладах є їдальня, послуги якої хоч і платні, але ціни нижче, ніж у звичайних магазинах і кафе, а асортимент товарів регулюється Міністерствами охорони здоров’я та освіти. За бажанням батьки можуть оплатити своїм дітям регулярні обіди в їдальні протягом тижня або місяця: суп, друге блюдо, десерт і напій.

Безкоштовного харчування в освітніх закладах Болгарії немає. Деякі організації входять в державну програму знайомства учнів з принципами здорового харчування. В таких школах діти щодня безкоштовно отримують свіжі фрукти.

Можливість сімейного навчання

Незважаючи на те, що законодавчо статус сімейного навчання в Болгарії так і не врегульовано, держава ніяк не переслідує батьків, практикуючих цю форму освіти для своїх дітей. Але для вступу до вузу діти повинні мати атестати “матури” (після 8-го класу) та про завершення шкільної освіти (після 12-го класу). Ці документи можна отримати, звернувшись із заявою в будь-яку школу. Перед загальною атестацією необхідно пройти попередні тести з усіх основних предметів.

Болгарські українські школи

Нерідко батьки хочуть, щоб навіть після переїзду в іншу країну їх дитина перебувала в україномовному середовищі та не забував рідну культуру. Та й проходити адаптацію до нових умов дітям простіше щодо звичного оточення. Тому багато потенційні емігранти цікавляться, чи є в Болгарії українські школи.

Враховуючи той факт, що кількість емігрантів з України в республіці зростає з кожним роком, тому українська діаспора в Софії створила українську недільну школу при організації «Мати Україна» (м. Софія, вул. Владайська, 44, тел. +359 2 8526620).

Висновок

Система освіти в Болгарії помітно відрізняється від звичної українцям. Навчання триває рік (а то і 2) довше, оцінки ставляться за 6-бальною системою, обов’язкові іспити здаються в 8-му та 12-му класах. Всі школи в країні платні, в середньому за рік доведеться платити трохи більше 800 євро.

Болгарська школа: Відео

Статті по темі