Еміграція на Кіпр викликає великий інтерес у громадян України. Переїзду на територію середземноморського острова часто віддають перевагу не тільки ділові та заможні люди, але і студенти, наймані робітники та навіть пенсіонери. Щоб мати можливість у 2025 році користуватися тут максимальною кількістю благ, необхідно отримати якщо не громадянство, то хоча б посвідку на проживання на Кіпрі.
Які права та обмеження передбачає посвідка на проживання
На Кіпрі посвідка на проживання буває тимчасовою (ПНП) і постійною (ПМП). Аналогом ПНП тут вважається Pink Slip. Це документ, який дозволяє особі, яка не є громадянином Європейського союзу, на законних підставах перебувати в державі більше 3 місяців поспіль.
Pink Slip видається на певний термін і його потрібно періодично продовжувати. ПМП, навпаки, є довічним.
Посвідка на проживання на Кіпрі для українців передбачає ті ж права, що і для громадян країни, зокрема, на:
- безперешкодне переміщення по території держави;
- отримання освіти;
- податкові пільги;
- працевлаштування (крім посад у державних установах);
- ведення власного бізнесу;
- соціальне забезпечення;
- вступ в місцеві організації;
- доступ до всіх категорій послуг і товарів.
На Кіпрі передбачені обмеження на ведення українцями тих видів бізнесу, якими можуть займатися лише громадяни країн Євросоюзу. Також власникам посвідки на проживання доступні не всі довгострокові соціальні допомоги. Обов’язок іноземця – дотримуватися громадський порядок і закони країни. Інакше він може бути депортований.
На яких підставах можна отримати посвідку на проживання
Отримання ПНП на Кіпрі можливо кількома способами. Серед найбільш популярних методів – придбання нерухомості, відкриття приватного бізнесу, підписання трудового контракту з кіпрським роботодавцем, надходження до місцевого вузу, укладання офіційного шлюбу з громадянином Кіпру.
Є й інші шляхи, які, підходять для обмеженого кола іноземців. До них відносяться репатріація (повернення на історичну батьківщину за наявності кіпрських коренів), оформлення статусу біженця і возз’єднання з сім’єю. Розглянемо найпоширеніші варіанти детальніше.
Шлюб з громадянином Кіпру
Отримати посвідку на проживання Кіпру для громадян України можна через шлюб з кіпріотом/кіпріоткою.
Після реєстрації свідоцтво про шлюб необхідно подати в державні органи Кіпру (разом з додатковими паперами, якщо вони потрібні), щоб отримати Pink Slip.
Деякі іноземці намагаються використовувати шлюб з кіпріотами як перший крок на шляху до отримання громадянства країни. Але слід враховувати, що такий варіант не відразу приносить бажані плоди. Заявку на громадянство можна подати через три роки з моменту укладення шлюбу. Хоча б два роки з цих трьох років іноземцю, якому видано “пінк сліп” на Кіпрі, необхідно прожити на острові, не покидаючи його територію. На розгляд клопотання про громадянство йдуть місяці, а в деяких випадках – роки.
Статус біженця та посвідка на проживання
За кількістю заявок на отримання статусу біженця, отриманих від іноземців, Кіпр знаходиться на останньому місці серед країн Євросоюзу. Як свідчать дані Євростату, найбільше заявок надходить від громадян країн Близького Сходу та Африки.
Кіпрські власті виділяють дві категорії біженців. По-перше, це політичні біженці – ті, які переслідувалися за політичні погляди та релігійну приналежність. Отримавши ПНП на Кіпрі, вони мають право влаштуватися на роботу, перевезти сім’ю і навіть через 7 років постійного проживання – подати заявку на отримання громадянства.
Друга категорія – гуманітарні біженці, які є вихідцями з держав, де відбуваються політичні перевороти або проводяться бойові дії. Отримуючи право на тимчасове проживання на Кіпрі, вони погоджуються з вимогою повернутися на батьківщину після стабілізації ситуації.
Працевлаштування на Кіпрі
Для отримання посвідки на проживання робота на Кіпрі повинна бути надана заявнику на підставі офіційного запрошення від роботодавця. Крім цього, потрібно буде надати документ, який підтвердить, що у претендента є дозвіл на трудову діяльність на території Кіпру. У деяких випадках необхідно оформляти ліцензію на той вид діяльності, яким іноземець планує займатися на острові.
Щоб отримати необхідні дозволи, потрібно звертатися до співробітників Міністерства праці Кіпру. При цьому роботодавець повинен буде довести, що на вакантну посаду не претендує ні один кіпріот.
Навчання у вищих навчальних закладах
Вищі навчальні заклади Кіпру не вважаються в Європі топовими, але освіта, отримана в їх стінах, українцями цінується досить високо. Найбільшою популярністю користуються такі напрями, як фінанси та міжнародна економіка.
Іноземних студентів приваблює те, що багато курсів викладають бізнесмени-практики, керівники та співробітники авторитетних компаній, що функціонують на території Кіпру. Студентам видається тимчасова посвідка на проживання тривалістю від 2 до 4 років.
Pink Slip можуть отримати не тільки студенти вишів, але і батьки / опікуни дітей, зарахованих на навчання в кіпрські школи та коледжі. Дорослі в такому разі отримують статус супроводжуючих осіб.
Умови ПНП на Кіпрі передбачають необхідність подання довідки про доходи та виписки з банківського рахунку в якості підтвердження того, що дорослому і дитині вистачить коштів для проживання за кордоном.
ПНП через відкриття свого бізнесу
Іноземцям, які виявили бажання зайнятися бізнесом на Кіпрі, видається Pink Slip тривалістю 1 рік, який необхідно продовжувати до отримання постійної посвідки (ПМП).
Претендент на ПНП повинен зареєструвати на своє ім’я – заснувати або купити компанію на території Кіпру. Найпоширенішою формою вважається Ltd (Limited Liability Company), що є аналогом ТОВ – товариство з обмеженою відповідальністю.
Потім потрібно оформити дозвіл на роботу в країні, довівши фінансову самостійність своєї фірми. На її розрахунковий рахунок грошові кошти повинні надійти з закордонних, а не з кіпрських джерел. Також слід на ім’я компанії відкрити рахунок в місцевому банку.
Бізнес на Кіпрі привабливий тим, що тут діє найлояльніше до підприємців податкове законодавство в Євросоюзі. Зокрема, встановлено найнижчий в ЄС корпоративний податок – 12,5 %.
Покупка нерухомості
Власники нерухомості на Кіпрі мають право на отримання посвідки на проживання. У 2025 році, як і до цього, оформити її можна у прискореному або звичайному порядку. У першому випадку весь процес розтягнеться не більше ніж на 2 місяці. Для другого варіанту точні терміни офіційно не встановлено, але, як показує практика, процедура оформлення займає близько 8-12 місяців.
ПНП Кіпру за інвестиції в нерухомість в прискореному порядку можна отримати, якщо вартість придбаного об’єкта склала мінімум 300 000 євро без податку на додану вартість (ПДВ). Дозволяється придбати один або два нові об’єкти, головне, щоб вони були від одного забудовника.
Власнику нерухомості необхідно:
- відразу внести за об’єкт плату в розмірі не менше 200 000 євро без ПДВ;
- довести документально, що нерухомість була куплена за гроші, які надійшли не з кіпрських джерел;
- надати виписку з кіпрського банківської установи про наявність на рахунку грошових коштів у сумі від 30 000 євро;
- підтвердити відсутність судимості (в тому числі й в чоловіка/дружини, повнолітніх дітей, якщо такі є);
- написати заяву про те, що він не претендує на роботу на території Кіпру (таку ж папір повинні підписати чоловік/дружина, повнолітні діти).
ПНП на Кіпрі при купівлі нерухомості в даному випадку видається не тільки власнику об’єкта, але і чоловікові/дружині, неповнолітнім, а також повнолітнім дітям у віці до 25 років, якщо вони студенти. Щоб цей статус отримали дорослі діти та члени їх сімей, треба купити об’єкт вартістю від 600 000 євро (якщо дитина один) або від 900 000 євро (якщо дітей двоє).
Звичайний порядок отримання ПНП на Кіпрі діє для тих, хто придбав вторинну нерухомість або об’єкт вартістю до 300 000 євро.
Крім документа про право власності, потрібно пред’явити довідку про те, що покупка була зроблена за кошти, які надійшли не з кіпрських джерел, а також виписку з банку Кіпру про наявність грошей на рахунку власника. Сума щорічного доходу заявника має становити від 10 000 євро для нього самого і від 5 000 євро для чоловіка/дружини та кожної неповнолітньої дитини.
Посвідка на проживання для пенсіонера
ПНП на Кіпрі для пенсіонерів доступний у двох випадках: за програмою возз’єднання сімей або як фінансово незалежним особам, що належать до категорії F.
Право на возз’єднання із сім’єю може скористатися іноземець, близькі родичі якого (діти, чоловік/дружина, батько/мати) тимчасово або постійно проживають на території Кіпру. Потрібно буде довести спорідненість і надати паспорт члена сім’ї, який проживає на острові.
Фінансово незалежні особи категорії F – це іноземці, які мають на Кіпрі або за його межами стабільний і легальний щорічний дохід від 1 000 євро. На рахунку в кіпрському банку у потенційного резидента повинно бути як мінімум 20 000 євро. Фінансово незалежні особи не мають права на працевлаштування на Кіпрі.
Порядок отримання ПНП
Отримати тимчасовий дозвіл на проживання на території Кіпру значно простіше, ніж в інших країнах Євросоюзу. Щоб оформити документ, потрібно приїхати на острів за спеціальною про-візою (крім громадян, країн безвізового режиму). Її видають громадянам терміном на 3 місяці. За цей час заявник встигає подати необхідний пакет документів.
Розглянемо докладніше, як одержати дозвіл на проживання на Кіпрі і які документи для цього потрібні.
Пакет документів
Від громадян різних країн можуть вимагати інші додаткові документи, але основний список складається з:
- заяви;
- оригінал закордонного паспорта та його копії;
- 4 фото формату 3х4 см;
- документа, що підтверджує право власності на нерухомість на Кіпрі, або договору про оренду житла;
- довідки про доходи (пенсійного посвідчення);
- медичної страховки + копія;
- виписки з кіпрського банку про наявність на особовому рахунку фінансових коштів (конкретна сума не встановлена);
- банківської гарантії (515 євро на кожну людину банк на рахунку заморожує на той випадок, якщо виникне необхідність в депортації);
- свідоцтво про шлюб + копія;
- свідоцтва про народження дітей, копії;
- свідоцтва про реєстрацію бізнесу.
Всі документи необхідно перевести на грецьку та англійську мови й завірити нотаріально. Разом з Pink Slip резиденту видається ще один документ – Alien Book, який він може використовувати в якості посвідчення особи на території Кіпру.
Як продовжити ПНП
Pink Slip можна подовжувати необмежену кількість разів. Щоб це зробити, необхідно за 30 днів до закінчення терміну дії документа подати заяву на його продовження. На розгляд питання може піти від 30 до 90 робочих днів. Протягом цього часу заявник може перебувати на території країни абсолютно законно.
Якщо у резидента виникла необхідність виїхати за межі Кіпру більше ніж на 3 місяці після того, як термін дії Pink Slip закінчився, але його ще не продовжили, для повернення в країну доведеться оформити одноразову візу.
Якщо в іноземця є багаторазова віза, він має право в’їхати на Кіпр і по ній. Потім потрібно буде подати пакет документів на оформлення нового дозволу.
Перспективи отримання громадянства Кіпру
Іноземцю, який має ПНП на Кіпрі, може знадобитися від 7 до 10 років, щоб отримати громадянство країни. Цей шлях хоч і тривалий, але пов’язаний з мінімальною кількістю фінансових витрат.
Так, через 5 років після отримання першої ПНП можна подати заяву на постійну посвідку на проживання, яку не потрібно буде продовжувати. Ще через 2 роки за умови постійного проживання на території Кіпру можна подавати заяву на громадянство. Розглядаються документи протягом 1-3 років.
Кіпрські власті пропонують іноземцям можливість отримати паспорт країни та відповідно до положень спеціальної державної програми, згідно з якою необхідно вкласти в місцеву нерухомість (комерційного або житлового призначення) від 2 млн до 2,5 млн євро. У цьому випадку громадянство Кіпру можна оформити протягом декількох місяців. Володар кіпрського паспорта не обмежується у праві на працевлаштування або відкриття бізнесу на території країни.
Найкращі місця для проживання на Кіпрі
Практично всіх громадян України, які збираються отримати посвідку на проживання на Кіпрі, цікавить питання, в якому з міст краще оселитися.
«Українським містом» на острові прийнято вважати Лімассол. Тут проживає близько 20 000 українців, є дитячі сади та школи з мовою викладання, вивіски магазинів, готелів, закладів громадського харчування дублюються рідною мовою.
Лімассол – симбіоз курортного і ділового міста. Тут іноземцю досить легко знайти роботу, а при бажанні відкрити власний бізнес.
Життя на Кіпрі для громадян України комфортна також в Нікосії, Ларнаці, Айя-Напе. Інфраструктура там не настільки розвинена, як в Лімасолі, і ритм життя спокійніше, проте україномовних людей проживає багато.
Підсумки
Кількість громадян України, які бажають виїхати на Кіпр, щорічно зростає. Цей факт пояснюється багатьма причинами: сприятливим кліматом, лояльними умовами ведення бізнесу, перспективою влаштуватися на високооплачувану роботу, здобути якісну освіту. Оформивши ПНП, українці можуть претендувати на ПМП, а за умови постійного проживання в країні протягом 7 років – і на громадянство Кіпру.