Меню Закрити

Транспорт у Болгарії: особливості транспортної системи

Вирушаючи за кордон, завжди є сенс заздалегідь познайомитися з доступними способами пересування. Якщо автостоп не входити в плани, варто цікавитися більш зручними варіантами. Транспорт у Болгарії розвинений настільки добре, що питань як, звідки, куди та на чому дістатися, практично не виникає. Все-таки, місцева транспортна мережа є частиною загальноєвропейської системи, яка створена та функціонує за єдиними стандартами та цивілізованими правилами.

Транспорт в Болгарії

Загальні відомості

Географічне розташування Болгарії на шляху з Європи в Азію історично вимагало приділяти транспорту величезну увагу. Система шляхів сполучення завжди відігравала стратегічну роль, починаючи від Туреччини, довгий час володіла країною, і закінчуючи європейськими державами, що прагнули на схід.

Враховуючи багату історію розвитку і невеликі розміри країни, громадський транспорт у Болгарії дозволяє дістатися від однієї до іншої кордону за кілька годин:

  • автомобільним та автобусним сполученням;
  • залізницею;
  • літаком;
  • річковим та морським транспортом.

У болгарських містах ходять автобуси, трамваї та тролейбуси. Звичайно, скрізь працюють оператори таксі, а в столиці є навіть метро.

Болгарській метрополітен

Метро в Болгарії є лише в столиці. Необхідність була викликана вичерпуванням пропускної здатності основних маршрутів наземного громадського транспорту та екологічними проблемами на тлі швидкого зростання пасажиропотоку.

Будівництво почалося в 1979 році, а перша гілка почала працювати через 18 років ─ на початку 1998 року, і на момент відкриття включала всього п’ять станцій. Про спорудження другої гілки муніципалітет оголосив в кінці 2008-го, і вже через два роки відбувся введення в експлуатацію першої ділянки.

В даний час софійський метрополітен складається з двох ліній загальною протяжністю 40 км з 35 станціями, середня відстань між якими становить 1000 м. Використовується колію європейського стандарту шириною 1435 мм, Всі станції ─ підземні.

Перони розраховані на прийом шестивагонних поїздів, максимальна швидкість яких не перевищує 80 км/год, а інтервал руху варіюється від 1,5 до 3 хвилин. Рухомий склад поки виключно радянського і російського виробництва. Схема метро Софії представлена на наступній картинці:

Схема метро Софії

Згідно з генеральним планом розвитку, будівництво третьої лінії стартувало у 2016 році. Після введення загальна протяжність метрополітену складе 75 км з числом станцій 69. За розрахунками, софійський метрополітен буде здатен щодня перевозити до 1 млн пасажирів.

Метро починає працювати о 5:00 ранку і закривається о 23:30. Ціна квитка залежить від кількості поїздок:

  • проїзний на один кінець ─ 1,6 лева;
  • електронна карта на 10 поїздок ─ 12 левів;
  • на 20 разових поїздок ─ 24 леви;
  • на 30 поїздок ─ 36 левів;
  • на 40 поїздок ─ 48 левів;
  • на 50 поїздок ─ 60 левів.

Є проїзні на добу, вартість яких становить 4 леви. Квитки продаються при вході в підземку в автоматах і касах. Вони уніфіковані ─ дозволяють користуватися всіма видами громадського транспорту. Штраф за безквитковий проїзд – 40 левів.

Більш детальна інформація доступна на офіційному сайті www.metropolitan.bg.

Автобусне сполучення

Міжміські автобуси в Болгарії являють собою найбільш зручний спосіб пересування. Більша частина парку застаріла, але в кожному більш-менш великому місті є автовокзал з чітким розкладом. Поїздки порівняно комфортні та дешеві.

Окрім автобусів, широке поширення отримало маршрутне таксі, що прямують за маршрутами міжміських ліній з меншим числом зупинок. Вартість проїзду будь-яким видом однакова і становить приблизно 5 євро за 100 км шляху.

Міські перевезення здійснюються з 05:45 до 23:00 години, як правило, з інтервалом 5-10 хвилин. Розклад на кожній зупинці. Квитки можна придбати у водія або в автоматі прямо в салоні. Вартість ─ 1 лев. Також ходять приватні маршрутки. Середня ціна проїзду в них 1,5 лева.

Наявність квитків практично завжди перевіряється кондукторами. Для багажу (валіза, велика сумка) потрібен окремий квиток.

Сучасні та комфортабельні засоби пересування можна зустріти лише у великих містах. Кондиціонерів в автобусах і маршрутках немає, пасажирів багато, тому влітку умови проїзду не особливо комфортні.

Болгарський трамвай і тролейбус

Трамвай є лише в столиці, а тролейбуси ходять не тільки в Софії. Вони є в 14 болгарських містах, у тому числі в Плевені, Бургасі, Варні, Русе, Враці, погоди, Габрові, Добричі, Хаскові, Погоди, Сливені та Пазардижиці. У парках ─ в основному машини болгарського виробництва, а також досить комфортабельні чеські та німецькі.

Тролейбуси починають працювати о 5 ранку і закінчують о 24:00, трамваї ─ на годину пізніше.

Квитки купуються у водіїв або в автоматах, розташованих в салонах. Також вони продаються в газетних кіосках.

Ціна ─ 1 лев. Компостувати потрібно обов’язково. Діти до 6 років їздять безкоштовно.

Поїзди та електрички

Залізниці Болгарії мають довгу історію, і з’явилися одними з перших в Європі. Сьогодні цей вид повідомлення зв’язує практично всі міста країни. Поїзда цілком зручні, а квитки не занадто дороги.

електрички в Болгарії

З 2001 року використовується європейська система управління рухом. Найзавантаженіший вокзал ─ Софійський, а найбільш популярні напрямки ─ у Варну і Бургас.

Управляються держпідприємством «Български държавни железници». Офіційний сайт “Болгарської залізниці” (www.bdz.bg) дозволяє дізнатися про розклад та придбати електронні квитки на проїзд в режимі онлайн. Є англомовна версія.

Поїзди тут двох видів:

  1. Експрес (експресен).
  2. Пасажирські (пътнически).

Купе можуть бути двомісними (I клас), 4 – і 6-місцевими (II клас). В першому класі може бути навіть душ. Також пропонуються вагони з сидячими м’якими місцями I та II класу.

Залежно від класу, а також віку і статусу пасажирам пропонується кілька типів квитків (карток) з різними знижками на проїзд. Квитки починають продаватися за 30 діб. Реєстрація на нічні поїзди закінчується за годину до відправлення.

Приміські електрички в Болгарії називаються «крайградски пътнически влак». Таке повідомлення пов’язує найбільш густонаселені райони, великі міста та курорти. Пасажирам пропонуються абонементи на вибраний маршрут з терміном дії до трьох місяців. Такий проїзний коштує близько 50 євро. Квитки купуються в касі, у кондуктора або на сайті.

До незручностей цього виду транспорту можна віднести часті запізнення (до години). Крім того, до багатьох дрібних населених пунктів потрібно їхати з пересадками.

Авіація

Чотири міжнародних аеропорти – Софія, Варна, Бургас і Пловдив – дозволяють швидко дістатися до країни, звідки б не було. Вартість внутрішніх перельотів цілком демократична: варіюється в межах 60-80 євро в один кінець. У міжсезоння можливі акції, які дозволяють, наприклад, потрапити з Софії в Варну або Бургас вдвічі-втричі дешевше.

Розклад можна дізнатися на офіційному сайті Bulgaria Air. Там же можна забронювати квиток.

Влітку інтенсивність польотів вище. У напрямку курортів Сонячного берега виконується до десятка рейсів в день.

Водне сполучення

Нещодавно з’явився пором у Болгарії, що зв’язує Новоросійськ і Бургас. Пором «Дружба» приймає на борт фури та легкові автомобілі з водіями, а його каюти по комфортабельності порівнянні з номерами 4 – і 5-зіркових готелів.

Ціни на квитки починаються від 120 євро (для дітей ─ 60 євро). Діти до 6 років перевозяться безкоштовно. Тариф «Сімейний» при покупці 4 квитків дозволяє заощадити до 15%.

Найбільша морська компанія ─ Navibilgar – базується у Варні. З послугами та тарифами можна ознайомитися на сайті www.navbul.com.

Метро в Болгарії

Працює поромне сполучення з Іллічівськом і Стамбулом. Влітку на чорноморському узбережжі пропонуються короткі поїздки на яхтах і перевезення туристів на невеликих судах. Вартість прогулянок залежить від приватних перевізників, які цим займаються.

Таксомоторний парк

Таксі в Болгарії нескладно знайти в будь-якому місці. Перевізники є як ліцензовані, так і немає. Автомобілі офіційних пофарбовані в жовтий колір і забезпечені прейскурантом під склом. Лічильники є у всіх машинах, а касові апарати – майже у всіх.

Замовлення можна оформити телефоном або через інтернет, вказавши точну адресу пункту призначення. Єдиного тарифу немає. Кожен таксомоторний парк визначає цінову політику самостійно.

Середня вартість становить:

  • посадка (стандартний тариф) ─ близько 0,9 лева (з 22:00 до 6:00 – 1 лев);
  • 1 км шляху ─ 0,8 лева (вночі до 1 лева);
  • очікування ─ 1 година коштує 13 левів або близько 7 євро.

Додаткове місце багажу оплачується в розмірі 5 левів. В улюблених туристами районах тарифи вище (до 2-4 леви/км) або застосовуються договірні умови.

Автопрокат

У бажаючих не залежати від мінливої громадського транспорту є можливість пересуватися на орендованій машині. Дороги Болгарії цілком якісні та безкоштовні, а правила дозволяють їздити по швидкісних магістралях зі швидкістю до 140 км/ч.

Прокатні компанії пропонують послуги в межах 30-50 доларів в день. Найнадійнішими вважаються:

Також можна скористатися послугами оренди автоагрегатора Myrentacar.

Можна знайти місцеве пропозицію в районі 25 левів без урахування бензину. Страховка входить у вартість. Щоб скористатися, потрібно мати вік 22 роки, 2 роки водійського стажу і права міжнародного зразка.

Міські транспортні схеми

Особливий інтерес для туристів представляють схеми руху транспорту в найбільших болгарських містах. Нижче показана схема Софії.

Міські транспортні схеми

Схема Пловдива виглядає таким чином:

Схема Пловдива

А громадський транспорт Варни представлений наступною схемою.

громадський транспорт Варни

Основні туристичні маршрути

Красива природа, хороший клімат, кухня, традиції та стародавня історія Болгарії приваблюють туристів і влітку, і взимку. Туристичних маршрутів по країні маса. І сухопутних і морських.

Наприклад, Святого Власа морські таксі в Несебр відправляються щоденно з 9:00 до 19:00 з інтервалом щогодини від центрального причалу. Вартість квитка всього 15 левів. Це прекрасна морська прогулянка на катері.

Середньовічну столицю Велико-Тирново, столицю гумору Габрово, будинок-музей Ванги в Рупіте або містечко Казанлик, де в честь символу країни – троянди – влаштовується пишне свято, яке щорічно відвідують тисячі людей.

Звичайно, мандрівників більше цікавить пляжний відпочинок. Поїздка з Софії в Бургас на поїзді дозволить потрапити на найпопулярніші курорти. Екскурсії по старій Варні супроводжуються дегустацією вин і відвідуванням етнографічного поселення Бата. До речі, в місті знаходиться найбільший в Європі сталевий міст і третю за розмірами у світі римські терми.

Пляжні задоволення непогано поєднувати з екскурсіями в Созопіль – саму стародавню грецьку колонію на Чорному морі, або в Несебр ─ один з найстаріших міст Європи, що виріс на добре збережених руїн давнього фракійського поселення. Прогулянковий відкритий паровозик Сонячний берег – Несебр йде 20 хвилин. Квиток на нього коштує 3 леви (для дитини ─ 1 лев).

Висновок

Рівень транспортного сполучення в Болгарії вище, ніж можна було б очікувати. Метро і трамвай є тільки в столиці, тролейбуси – у багатьох великих містах. З міста до міста можна доїхати на поїздах (експресах або пасажирських), автобусах або на маршрутних таксі. Фунікулер у Болгарії не рідкість, для прогулянок можна взяти напрокат велосипед або пройтися пішки.

Транспорт у Болгарії: Відео

Статті по темі