Меню Закрити

ПДР у Болгарії: що потрібно знати

Перш ніж відправитися подорожувати в закордон на автомобілі, потрібно заздалегідь ознайомитися з місцевими правилами дорожнього руху. Багато водіїв пострадянського простору покладаються на свій досвід у впевненості, що дороги скрізь однакові. В більшості випадків це дійсно працює, але не можна забувати, що національні правила можуть бути в деяких моментах неочевидні для українського автолюбителя. У 2024 році ПДР у Болгарії теж мають особливості.

ПДР в Болгарії

Автодороги в Болгарії

Готуючись до поїздки, водій повинен знати не тільки, за яким прав можна їздити в Болгарії, але і правила використання закордонних доріг, паркувальних місць і розміри покарань за порушення ПДР.

Траси в Болгарії залишають бажати кращого. Ями на них звичайне явище, так що любителям швидкої їзди потрібно бути особливо уважними.

Платні дороги в Болгарії позначені спеціальним знаком:

Платні дороги в Болгарії

Машини пересуваються такими дорогами за певну плату (віньєтку). Вона формується з урахуванням категорії транспорту та тривалості використання трас.

Платити не потрібно при русі по міських, окружних і кільцевих трасах.

Вартість віньєтки (в євро) для автомобілів масою до 3,5 т:

 • тиждень – € 8;
 • 1 місяць – € 15;
 • 90 днів – € 28;
 • рік – € 50.

Придбати віньєтку можна за євро або долари, для цього виділені спеціальні пункти продажу. Зазвичай вони розташовані в прикордонній зоні та на заправках.

До спеціальних зон проїзду відносяться поромні переправи. Оплачувати потрібно переміщення по мостах через Дунай між містами Русе (Болгарія) – Giurgiu (Румунія), Відін (Болгарія) — Calafat (Румунія). Також передбачені пороми між містами Сілістра (Болгарія)/Calarasi (Румунія), Никопол (Болгарія)/Turnu Magurele (Румунія) та інші.

Тарифи на найпопулярніші поромні переправи євро:

ТС Русе – Giurgiu Відін – Calafat
Мотоцикл
ТЗ з 8 + 1 місце (з водієм) / приватні машини  2 6
Вантажні ТЗ плюс причіп з максимальною масою до 3,5 т  6 6
Вантажні ТЗ плюс причіп, від 3,5 до 7,5 т  12 12
ТЗ від 9 до 23 місць (з водієм) 12 12

Заплатити потрібно готівкою перед в’їздом на міст. Приймаються болгарські леви та євро (для автомобілів з іноземною реєстрацією).

Покажчики дорожнього руху

Дорожні знаки в Болгарії діляться на три типи. По них легко визначити, який клас присвоєно автодорозі:

 • на міжнародних автомагістралях встановлюють знаки з білими зображеннями на зеленому тлі;
 • траси всередині держави обладнані покажчиками з синім фоном;
 • другорядні дороги оснащені знаками з білим фоном і чорними фігурами.

За стандартами ЄС написи покажчиків додатково перекладені на англійську мову. Позначення на дорожніх знаках багато в чому схожі з вітчизняними ПДР, не має кардинальних відмінностей від українських трас і дорожня розмітка в Болгарії.

Дорожній рух у Болгарії

Знання основних норм дорожнього руху у Болгарії дозволить відчувати себе спокійніше за кермом.

 • Поліція має право вибірково перевірити водія на вміст парів алкоголю у видихуваному повітрі. У крові водія може бути не більше 0,49 проміле етилового спирту. У випадку, якщо тест дасть позитивний результат, водієві потрібно відправитися на аналіз крові в медичному закладі.
 • Ніж відсоток вмісту алкоголю вище, тим серйозніші наслідки: штраф, зупинення дії водійських прав, а іноді й позбавлення волі. Якщо ви відмовляєтеся пройти тест, штраф становить 2000 болгарських левів, до того ж водійське посвідчення не буде дійсним протягом 2 років.
 • Ближнє світло повинен бути включений 24 години на добу круглий рік. Протитуманні фари можуть використовуватися додатково тільки у випадку погіршення погодних умов (густий туман, рясна кількість опадів).
 • Задні протитуманки дозволено застосовувати тільки при видимості нижче 50 метрів. Якщо ви заїхали в тунель, початок якого позначено покажчиком, обов’язково потрібно використовувати ближнє світло фар.
 • У Болгарії, як у всіх країнах-членах ЄС, встановлені жорсткі вимоги щодо перевезення дітей. Машини необхідно обладнувати спеціальними утримують системами, які відповідають зросту і ваги малюка. Ремені безпеки надіваються завжди, незалежно від того, спереду або ззаду дитина.
 • У більшості країн ЄС заборонено використовувати засоби мобільного зв’язку за кермом. У Болгарії передбачено виключення тільки для телефонів, обладнаних пристроями, що дозволяють вести переговори без використання рук (наприклад, блютуз-гарнітура).

Поліція

Обмеження швидкості

Якщо на знаках не вказана інша інформація, швидкісний режим у Болгарії виглядає наступним чином:

Автомобілі (км/год) Автомобілі з причепом Мотоцикли
в населеному пункті 50 50 50
межами населеного пункту 90 70 80
на автомобільній дорозі 120 90 90
на автомагістралі 140 100 100

На автодорозі та автомагістралі дозволено рух машин зі швидкістю понад 50 км/год. В пішохідній зоні можна рухатися з максимальною швидкістю 20 км/год.

Штрафи

Поліцейські мають право стягувати штраф у Болгарії за перевищення швидкості та ряд інших порушень прямо на місці події: в такому разі складається спеціальний акт і водієві виписується квитанція. Згідно з чинними правилами, автомобіліст може відмовитися від негайної сплати та внести кошти через відділення банку.

Законодавством Болгарії передбачена можливість оскаржити рішення поліцейського (це стосується штрафів до 50 левів).

Штрафи в Болгарії за порушення ПДР в цифрах:

Порушення Штраф (BGN)
Порушення правил користування звуковими сигналами 10
Обгін не за правилами 30
Рух у зустрічному напрямку по дорозі з одностороннім рухом 30
Проїзд на червоний сигнал світлофора 100
Відмова надати документи для перевірки Від 50 до 200
Перевищення швидкості, що спричинило нещасний випадок 200
Виїзд на смугу, призначену для зустрічного руху, на автомагістралі чи швидкісній дорозі 1000
Управління велосипедом без спеціального жилета зі сітловідбивальними елементами 10
Проїзд без ременя безпеки (автомобілі) або каски (на мотоциклі) 50
Якщо пішохід вирішить перелізти через огорожу, парапет і інші компоненти, огороджувальні проїжджу частину 50
Інші порушення пішоходів 20

За кожне повторне порушення штраф подвоюється.

Вимоги до авто та водія

Правила дорожнього руху Болгарії багато в чому збігаються з положеннями, регламентованими в інших країнах Євросоюзу. У першу чергу потрібно подбати, щоб в дорозі з вами були необхідні документи:

 1. Закордонний паспорт.
 2. Посвідчення міжнародного зразка на право керування транспортним засобом даної категорії.
 3. Документи про реєстрацію транспортного засобу.
 4. Страхове свідоцтво (болгарська “Зелена карта”).
 5. Грін-карта (міжнародний екологічний сертифікат).

Що до того, чи потрібні в Болгарії міжнародні водійські права: мати їх при собі потрібно, хоча не завжди документ запитують. Але українські водійські права в Болгарії без МВУ до уваги не візьмуть.

Якщо берете машину в прокаті, перевірте, чи є в ній вогнегасник і знак аварійної зупинки (не обов’язково для мотоциклів), аптечка, сітловідбивчий жилет (обов’язково для кожного, хто виходить з автомобіля вдень або вночі внаслідок зупинки або аварії, стосується і мотоциклістів).

Важливо подбати, щоб транспорт був оснащений гумою по сезону. З 21 січня 2017 року використання зимових шин у Болгарії обов’язково на період з 15 листопада по 1 березня. Виняток з правила: можна їздити на літніх покришках за умови, що глибина протектора у них більше 4 мм. Використання шипованих шин заборонено.

Якщо сталося ДТП

Стандартна послідовність дій при ДТП:

 1. Переконайтеся, що всі цілі.
 2. Зателефонуйте за номером 165 (дорожня поліція), 166 (поліція) і повідомте про подію. Вкажіть ваше точне місце розташування, наявність потерпілих, необхідність прибуття швидкої допомоги. Її номер – 150, Єдиний європейський номер екстреної допомоги — 112.
 3. Дочекайтеся приїзду поліцейських.

До приїзду поліції доцільно виконати документування обставин ДТП (складання схеми, фото – і відеофіксація, складання списку свідків з контактами). Якщо в аварію потрапив автомобіль, узятий в оренду, страховка передбачає покриття основних витрат; зателефонуйте орендодавцю та страховика.

Заправки та ціни на бензин

Заправні станції розподілені болгарськими дорогами рівномірно. Якість бензину скрізь приблизно однакова. Можна заправитися не етилованим пальним (95 і 98-м) та дизельним паливом. Етилованого бензину немає у продажу. Передбачені для заправки автомобілів з газобалонною установкою.

Вартість бензину в Болгарії – одна з найдемократичніших у Європі.

Середні ціни на бензин в євро:

Марка Вартість
А 95  1,015
А 98 1.194
Вартість дизельного палива в Болгарії  1,117
Пропан – бутан 0.505

По території Болгарії можна провозити в каністрах не більше 10 л бензину.

Паркування та стоянки

Парковка в Болгарії в більшості випадків платна. Спеціальні зони помічені синім або зеленим кольором. Стоянку можна оплатити службовця паркування особисто або відправивши СМС (якщо ви клієнт болгарського мобільного оператора, в тексті повідомлення вказуєте державний реєстраційний знак транспортного засобу) на номер 1302 (синя зона) і 1303 (зелена).

Штрафи в Болгарії

Оплата погодинна. За п’ять хвилин до закінчення часу абонент отримає нагадування, при бажанні парковку можна продовжити.

В середньому вартість стоянки в курортних містах (у Несебрі, Албені, Созополі, Боровце) обходиться в один євро. Якщо спеціальних знаків немає, можна безкоштовно паркувати авто.

Парковка в аеропорту Софії показується такими знаками:

Парковка в аеропорту Софії

Рекомендації водіям

Будьте уважні за кермом. Болгарських автомобілістів важко назвати законослухняними: нерідко вони перевищують швидкість, виконують обгін в недозволених місцях, забувають включити сигнал повороту, а про ремені безпеки вже і не варто згадувати.

Якщо потрапили у ДТП, дочекайтеся в поліцію. Якщо вам виписали штраф, рекомендуємо оплачувати через банк.

Підбиваючи підсумок

Збираючись подорожувати по Болгарії на автомобілі, перевірте його комплектацію та документи. Будьте акуратні при водінні та дотримуйтесь швидкісного режиму. Розберіться з особливостями використання поромних переїздів і платних доріг, запишіть номер телефонів екстрених служб.

Порушення ПДР у Болгарії: Відео

Статті по темі