Хвиля біженців, буквально захлеснула Європу, вже не перший рік є темою №1 для більшості країн цієї частини континенту. І якщо в перші роки масового переселення основною проблемою було тимчасове облаштування іноземців, то зараз на перший план виходить питання постійного розміщення всіх тих, хто вже отримав чи найближчим часом отримає право на надання йому притулку, а разом з ним і соціальні гарантії, передбачені Женевською конвенцією. Соціальне житло в Німеччині з’явилося після Другої світової війни. У 2025 році розраховувати на його отримання можуть не тільки мігранти, а й незаможні громадяни країни.
Кожен резидент країни, доходи якого дозволяють віднести його до категорії малозабезпечених громадян, може розраховувати на підтримку держави та сприяння у вирішенні житлового питання.
Програма по наданню соціального житла передбачає компенсацію місцевою владою оплати проживання та комунальних послуг малозабезпеченим жителям Німеччини.
А ось підшукати відповідний варіант житла, яке можна взяти в оренду, кандидатам на участь у програмі, в деяких випадках доведеться самостійно. При цьому вибір квартир буде обмежений виключно житловим фондом, побудованим частково або повністю за рахунок регіонального фінансування.
Даний проект розрахований на громадян, які, як правило, є одержувачами допомоги під назвою Harzt IV. У німців ця виплата асоціюється виключно з бідністю. Проте, щоб мати можливість скористатися програмою, заявнику необхідно виконати ряд дій.
Стати учасниками програми можуть наступні категорії громадян:
Розмір допустимого доходу громадянина, що працює залежить від кількості осіб, складових його домогосподарство, і від регіону, в якому він проживає. Зразкові показники можна представити наступним чином:
Місто | Кількість членів сім’ї | Сума в євро за 1 рік |
---|---|---|
Шлезвіг-Гольштейн | 1 2 3 | 14 400 21 600 + 5000 за кожного наступного людини |
Штутгарт | 1 2 3 | 21 600 25 200 +5740 за кожного наступного родича |
Берлін | 1 2 3 | 16 800 25 200 +5740 |
За кожну наступну особу додається по 4100 євро.
Ринок німецької нерухомості дуже різноманітний, проте найгірше йдуть справи з соціальними квартирами. Їх кількість з помітним постійністю стрімко зменшується – число таких об’єктів в Західному Берліні становить всього 6 % житлового фонду.
Але якщо держава прийняла рішення про надання такої пільги, необхідно розуміти, як саме проходить процедура оренди.
Щоб стати кандидатом на отримання житла для малозабезпечених громадян, для початку необхідно оформити довідку – так званий Wohnberechtigungsschein (WBS). Даний документ підтверджує відповідність претендента вимогам програми.
За отриманням документа слід звернутися в Wohnungsamt (управління з житлових питань) у тому регіоні, де планується наймання нерухомості. Далі алгоритм дій наступний:
Зверніть увагу, що процедура подачі заяви в різних землях може виглядати по-різному. Наприклад, в регіоні Рейнланд-Пфальц електронна версія бланка не передбачена – його можна отримати тільки при особистому візиті в Wohnungsamt. А ось у Франкфурті подавати прохання можуть лише ті особи, які щонайменше рік проживають або працюють на його території.
Важливою умовою отримання довідки є правильно заповнений формуляр та повний пакет документів. Термін її дії становить рівно 1 рік від дати видачі. Процедура оформлення даного документа в різних регіонах може відрізнятися. Наприклад, у Північній Вестфалії претендент отримає запрошення відвідати інстанцію, де йому буде вручено Wohnberechtigungschein, а от у Берліні довідку надішлють поштою.
Виділяють два види свідчень – А і В. Від категорії документа буде залежати тип квартири, яку отримає заявник:
Слід мати на увазі, що відсутні довідки або копії документів, що можуть стати причиною того, що процес розгляду запиту затягнеться. Отже, до заяви слід додати:
У деяких випадках відомству знадобиться упевнитися в тому, що всі папери відповідають дійсності, і провести невелике розслідування щодо фінансового стану сім’ї.
Як тільки довідка буде отримано, можна приступати до пошуку відповідного житлового об’єкта. Для початку можна переглянути наступні сайти:
Вивчаючи тексти оголошень, завжди слід звертати увагу на згадування про те, що для знімання необхідно надати Wohnberechtigungsschein. В процесі пошуку потрібно бути готовим до того, що попит в даному випадку буде набагато вище, ніж різноманітність пропозицій.
У таких містах, як Кельн, Мюнхен, Гамбург, претендентам на допомогу від держави доводиться чекати роками, коли до них підійде черга. При цьому їм доводиться селитися в те, що пропонують, не маючи ніякої альтернативи. Трохи краще йдуть справи в Саксонії та Північній Рейн-Вестфалії (виняток становлять Дюссельдорф і Кельн).
Якщо чекає переїзд у віддалені регіони, краще відразу домовлятися про перегляд декількох варіантів квартир – це дозволить заощадити гроші й час. Альтернативою самостійному пошуку є звернення до послуг маклерів.
У випадку, якщо квартира вам підійшла, але ви все ще сумніваєтеся або хочете подивитися інші варіанти, більша частина уповноважених організацій може прибрати її зі списку пропозицій і нікому не показувати протягом одного-двох тижнів. І навіть якщо рішення вже прийнято, його завжди можна змінити аж до моменту підписання контракту з орендодавцем.
Представник компанії, яка здає в оренду житлові об’єкти, повинен підготувати для квартиронаймача пакет документів, з якими того доведеться пройтися по певних інстанціях.
В першу чергу доведеться отримати дозвіл на переїзд в Центрі зайнятості (Agentur für Arbeit), якщо ви отримуєте від нього матеріальну допомогу і плануєте переїхати в інший регіон. У цьому випадку причина зміни місця проживання повинна бути досить вагомою: непосильний утримання квартири з-за дуже високої оплати, великі витрати на комунальні платежі, наявність роботи в іншому місті та інше.
Якщо основа задовольнить співробітника служби зайнятості, ви отримаєте дозвіл на поселення в іншій федеральній землі. Якщо заявник не отримує ніяких виплат, тоді оформляти таку довідку нема потреби.
Далі слід відвідати Wohnungsamt за новим місцем проживання, щоб отримати WBS для конкретного житлового об’єкта. Після цього необхідно з’явитися у місцевий Центр зайнятості, надати всі необхідні папери, що стосуються оренди житла, і дочекатися згоди на оплату даного варіанту.
Зібравши всі перераховані довідки та дозволи, потрібно передати їх представнику компанії-орендодавця, з яким ви, найімовірніше, зустрічалися в процесі розгляду відповідних варіантів житла. Після звірки всіх документів вам вручать договір оренди квартири.
Наступний крок – ще один візит в Центр зайнятості за колишньою адресою. На цей раз доведеться отримати довідку, яка підтверджує, що після того, як ви переїдете, ніякі виплати вам надаватися не будуть. Наявність цього документа дозволить вам після переїзду стати на облік за новим місцем проживання та отримувати там соціальну допомогу.
Якщо ж виплати вам не належать, тоді просто потрібно почекати, поки власник квартири передасть вам заповітні ключі. Найчастіше це відбувається за тиждень до заселення, що дає можливість новому мешканцеві перевезти свої речі та в разі необхідності зробити ремонт.
Як тільки угода набуде чинності, потрібно оформити нову прописку за поточною адресою.
Слід мати на увазі, що держава не компенсує витрати на транспортування речей, послуги вантажників та інші витрати, пов’язані з переселенням в інший регіон.
Особливу увагу слід приділити такому аспекту, як площа орендованого житла та його вартість. Підбираючи варіанти, важливо пам’ятати про те, що соціальні квартири в Реклингхаузені та Берліні будуть істотно відрізнятися за ціною.
До того ж держава висуває певні вимоги до того, яким повинен бути об’єкт. Зокрема, його площа повинна складати:
Далі додається по 15 квадратних метрів на кожного мешканця. Слід зазначити, що дитина перебуває в утробі матері, після 14-го тижня вважається окремим членом домогосподарства.
Квартира, оплату якої буде компенсувати держава, не повинна бути дорогою:
Плюс 105 євро на кожного наступного мешканця. Орендоване житло повинно містити тільки найнеобхідніше для життя, мати простий ремонт і бюджетну меблі.
Одним зі способів підтримки малозабезпечених громадян в Німеччині є надання їм соціального житла. До цього фонду належать будинки та квартири, які частково або повністю були побудовані за рахунок коштів з державного бюджету.
Стати кандидатами на отримання такого виду допомоги можуть не тільки особи, які мають німецьке громадянство, але і ті, хто раніше проживав за кордоном, а тепер в силу різних причин опинився на території ФРН та перебуває в статусі резидента країни.
Крім того, соціальним житлом забезпечуються безробітні громадяни, одинокі батьки, пенсіонери та працюючі особи, чий дохід не дозволяє їм підтримувати прийнятний рівень життя.
Оформлення державної допомоги проходить у декілька етапів і починається з оформлення довідки, що підтверджує право на участь у програмі. Вона видається у двох варіантах, один з яких дозволяє кандидату підшукати квартиру самостійно, тоді як іншого вибору йому не залишає, зобов’язуючи погоджуватися на те, що є в наявності.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy