Життя

Пенсійні виплати в Німеччині

Share

Міф про капіталістичний світ «зі звірячим обличчям» розбивається при першому ж знайомстві з реаліями повсякденного життя у ФРН. Сьогоднішня Німеччина характеризується насамперед соціальною спрямованістю своєї внутрішньої політики у 2024 році. Це пояснюється віковими традиціями, адже навіть таке поняття, як пенсія в Німеччині, з’явилася ще в XIX столітті.

Пенсія в НімеччиніПенсія в Німеччині

Особливості пенсійного забезпечення в Німеччині

Родоначальником державного пенсійного забезпечення в Німеччині та в Європі взагалі є Отто фон Бісмарк. Основний принцип, на якому вона базується, зберігається і сьогодні: члени суспільства, що працюють шляхом відрахувань зі свого заробітку забезпечують тих, хто досяг пенсійного віку.

Але якщо майже півтора століття тому на зміст старшого покоління треба було відраховувати 1,7% свого доходу, то до 2017 року цей внесок виріс до 18,7% від суми брутто-зарплати.

Для оптимізації пенсійного тягаря розмір внеску в рівних частинах поділили між працівником (9,35%) і його наймачем (9,35%)

Розраховувати на отримання щомісячного утримання із Пенсійного фонду ФРН (Deutsche Rentenversicherung) може кілька категорій населення:

  • чоловіки та жінки, які досягли пенсійного віку;
  • працівники, які сплачували соцвнески протягом 45 років, але пенсійного віку (63 або 65 років) ще не досягли;
  • працівники будь-якого віку, що втратили працездатність внаслідок травми на виробництві або профзахворювання;
  • утриманці, які втратили годувальника, у тому числі й ті, кому належить вдовина пенсія;
  • особи, чия робота була пов’язана з держслужбою або мала небезпечний характер (наприклад, шахтарі), які виходять на заслужений відпочинок з 60 років;
  • жінки, які народилися до 1952 року, які заслужили право вийти на пенсію в 60 років.

Працівникам, чий трудовий стаж становить менш як 5 років, гарантоване отримання спеціального допомоги від держави (Grundsicherung).

Слід зазначити, що німецька педантичність і любов до порядку в усьому проявляється і в ставленні до майбутнього пенсіонера: щорічно всім німцям, що працюють старше 27 років надходить поштове повідомлення про стан його особистого страхового рахунку (Versicherungsnummer) з інформацією про накопиченої суми пенсійних балів і прогнозом майбутніх виплат.

Багато в чому через те, що уряд намагається підтримувати всі верстви населення, допомагаючи кожному в складних життєвих обставинах, пенсійна система Німеччини рік від року відчуває фінансові перевантаження. Фактор старіння нації вимагає все більше коштів для виплати пенсій і допомог.

Просте підвищення ставок соціального внеску не вирішує проблему, тому одночасно з цим на законодавчому рівні прийнято рішення про підвищення вікової планки для виходу на пенсію до 67 років, а до 2060 року вона підвищиться до 69 років.

Вік для виходу на пенсію в Німеччині

Норма отримання права на пенсію в залежності від статі себе зжила – про це свідчать дані статистики: у Німеччині жінок-пенсіонерів у півтора раза більше, ніж чоловіків. Виходячи з цього, законодавці прийняли поправку щодо пенсійного віку для представників обох статей. На даний момент загальний пенсійний вік для жінок і чоловіків встановлений на рівні 67 років.

Для згладжування різкого переходу на нові вікові показники розроблена ціла схема поетапної зміни часу виходу на пенсію:

  • не раніше, ніж в 67 років вийдуть на пенсію ті, хто народився в 1964 році й пізніше;
  • зберегли своє право на пенсію в 65 років ті, хто народився раніше 1947 року;
  • народжені між цими датами (з 1947 по 1964 роки) будуть відпрацьовувати по одному або два зайвих місяці за кожен рік, починаючи з 1947 року: наприклад, працівник 1948 року народження після того, як йому виповниться 65 років, пропрацює довше на один місяць, 1958 року народження – вийде на пенсію в 66 років, а народжені в 1959 році будуть допрацьовувати ще два місяці після того, як їм виповниться 66 років.

Правда, є виключення. Так, при наявності в трудовій біографії застрахованих осіб особливих обставин можливість раніше вийти на пенсію отримають:

  • ті, хто до 65 років встиг накопичити 45 років страхового стажу;
  • жінки, які народилися до 1952 року, чий трудовий стаж перевищив 15 років, причому не менше 10 років і одного місяця були відпрацьовані ними після 40 років (вони йдуть на пенсію в 60 років);
  • працівники, які встигли сплатити внески хоча б один раз, але втратили працездатність з вини роботодавця (для постраждалих від нещасного випадку на роботі пенсійний вік по інвалідності настає після підтвердження медиками неможливості подальшої трудової діяльності).

Який розмір пенсії у ФРН

Як вже було сказано вище, серед пенсіонерів у Німеччині чисельно переважають жінки. Більшість з них або не працювали взагалі, присвячуючи весь свій час сім’ї та дітям, які мають нетривалий трудовий стаж. Тому розмір «жіночої» і «чоловічий» пенсії істотно відрізняється.

Якщо середня виплата для чоловіка становить трохи понад 1 000 євро, то дама пенсійного віку отримує близько 600 євро в місяць. Наведені показники є усередненими для жителів країни.

При цьому ситуація в колишній НДР помітно відрізняється від ФРН: пенсійне забезпечення жінок Східній Німеччині в середньому вище майже на 300 євро, а чоловіків – майже на 100 євро. Це пов’язано з соціалістичним минулим цієї частини країни і його філософією загальної трудової повинності громадян.

Не можна сказати, що німецькі пенсії найбільші в Європі – в цьому питанні ФРН випереджають Данія і Швеція, де розміри виплат більше, а пенсійний вік нижче.

Однак уряду Німеччини все ж вдається утримувати баланс між ставками соцвнесків і бюджетними виплатами. Навіть більше, підвищення пенсійного змісту для старшого покоління відбувається майже щороку: наприклад, розмір пенсії в минулому році виріс майже на 3 % у порівнянні з попереднім роком.

Подібні підвищення очікуються і в наступні роки за умови сприятливих тенденцій в економіці. Щорічне зростання пенсій планується на рівні 2,2 %, щоб до 2031 року виплати зросли на 36 %.

Мінімальний розмір пенсійного забезпечення

Офіційно заведено вважати, що базова величина пенсії повинна бути дорівнює 1 250 євро. Однак така цифра справедлива тільки для людини, відпрацьованого не менше 45 років і отримуючи при цьому зарплату не нижче 3 900 євро в місяць.

Тим же, хто не зміг назбирати і п’яти років трудового стажу не може похвалитися високими (вище середнього) заробітками, доводиться сподіватися виключно на матеріальну допомогу від держави (Grundsicherung). Адже нерідко трапляється так, що працівникові, який пропрацював понад п’ять років, Пенсійний фонд у своєму листі повідомляє про нарахування мінімальної пенсії в розмірі 380 євро.

Критерієм для отримання допомоги служить одержуваний пенсіонером загальний дохід. Якщо він нижче прожиткового мінімуму (789 євро), то людина може сміливо писати заяву на Grundsicherung в німецьке управління соцзабезпечення (Sozialamt).

Для даної категорії громадян передбачена мінімальна виплата у розмірі:

  • 404 євро – для одиноких батьків;
  • 364 євро – для малозабезпечених сімей (у розрахунку на одну людину);
  • 324 євро – для спільно ведуть господарство дорослих.

Понад сум державної допомоги людина має право претендувати на участь в оплаті оренди житла, комунальних послуг, медикаментів та харчових продуктів.

Який розмір середньої пенсії в Німеччині

З урахуванням наявної диференціації між виплатами жінкам і чоловікам середня пенсія становить 782 євро:

  • непрацездатні – 730 євро;
  • по старості – 787 євро;
  • по втраті годувальника – 560 євро.

Усереднений показник враховує як мінімальні виплати тим, хто відпрацював менш як 5 років, так і після трудові доходи держслужбовців (їх середня пенсія традиційно вище за інших).

Цікаво, що середня пенсія у жінок набагато нижче, ніж у чоловіків. Причому різниця дуже суттєва – майже 420 євро.

Пенсійні виплати держслужбовцям і шахтарям

До представників професій так званого першого списку (шахтарям і прирівняним до них по тяжкості умов праці) на пострадянському просторі збереглося особливе ставлення. У Німеччині до таких людей ставляться простіше. Безумовно, їх доходи не найнижчі, але яких-небудь надбавок чи доплат за вислугу років або роботу у важких умовах їм в цій країні не передбачено.

Однак у пенсійних питаннях деякі послаблення для шахтарів все ж є. Зокрема, тим, хто відпрацював під землею понад 25 років, причому 10 з них після 40 років, можна вийти на заслужений відпочинок на п’ять років раніше покладеного терміну. При цьому розмір пенсії буде розраховуватися за загальною формулою, виходячи з величини доходу і накопичених страхових балів.

Але навіть з урахуванням раннього виходу на пенсію виплати колишнім шахтарям здебільшого перевищують 1 250 євро за рахунок високих зарплат в період трудової діяльності.

Інший підхід у німців і до пенсійного забезпечення держслужбовців. Вважається, що вони виконують державну функцію щодо підтримання та забезпечення суверенітету Німеччини. Тому для них передбачені максимальні пільги та підвищені гарантії, які діють в період фактичного працевлаштування. До них можна віднести та збільшені відрахування пенсійних накопичень за кожен рік роботи.

Якщо в пенсійну скарбничку звичайного німця потрапляє 1 % від суми річного доходу, то бюджетник отримає як мінімум 1,8 %, а якщо мова йде про політика або чиновника високого рангу, річний відсоток зросте до 2,5 %.

В результаті німець, який присвятив державній службі більшу частину свого життя, отримає пенсії до 71,75 % від суми своєї річної зарплати за останні 24 місяці. Оскільки до числа державних службовців відносяться не тільки чиновники, але і працівники бюджетної сфери (вчителі, лікарі та інші), то кількість пенсіонерів в Німеччині, отримують підвищену пенсійне утримання (Ruhegehalt), перевищує кілька мільйонів чоловік. В середньому їх доходи становлять 2 356 євро.

Формула розрахунку пенсії в Німеччині

Математично розрахунок пенсії являє собою твір відразу декількох показників: Rente= EP*ZF*RAF*aRW

Іншими словами, щоб дізнатися про те, яку пенсію (Rente) буде отримувати німець в євро, потрібно перемножити всі коефіцієнти, зароблені за роки трудової діяльності:

  • EP – накопичені пенсійні бали; вони залежать від того, на скільки в більшу або меншу сторону відрізнялася зарплата від середнього рівня по країні;
  • ZF – вихідний коефіцієнт (якщо вихід на пенсію відбувається у визначений термін, то цей показник дорівнює одиниці; якщо пенсія настала раніше, то він коригується в меншу сторону, і навпаки);
  • RAF – введений для диференціювання різних видів нарахувань: коефіцієнт по старості дорівнює 1, по інвалідності – 0,5, за вдівство або за утриманням – 0,5;
  • aRW – вартість пенсійного бала – даний показник виражається в євро і формується виходячи із загальної економічної ситуації, розміру відрахувань, демографічної ситуації.

Пенсійні відрахування та забезпечення нетрудових пенсій

Стандартна ставка пенсійних внесків незначно змінюється рік від року. Станом на 2017 рік пенсійні відрахування рівні 18,7 % від зарплати-брутто. Оскільки такий відсоток утримань був би занадто високий для пересічного німця, його розділили між працівником і роботодавцем у рівних частинах (50/50). Існує також верхня межа обов’язкових внесків для західної частини країни – 5 600 євро і для східної – 4 900 євро.

З коштів Пенсійного фонду, а також за рахунок інших соціальних відрахувань виплачуються пенсії інвалідам, повністю втратив працездатність, а також тим, хто втратив її частково. Кожна федеральна земля Німеччини сама визначає величину матеріальної підтримки людям, які отримали стійкі проблеми зі здоров’ям, але у будь-якому регіоні сума виплати становить близько 600 євро.

Досить гостро стоїть питання соціального забезпечення ветеранів. Німеччина згодна з тим, що учасники Великої Вітчизняної війни повинні отримувати виплати просто за сам факт наявності такого статусу, але на сьогодні єдиної думки щодо їх розміру немає. Отримати доплату (від 120 до 600 євро), а також пільги для пенсіонерів-ветеранів може тільки людина, що має німецький паспорт. Більше про соціальні виплати в Німеччині читайте в статті “Соціальна допомога по безробіттю в Німеччині“.

Повсякденне життя німецьких пенсіонерів

Слід зазначити, що життєрадісні німецькі туристи-пенсіонери, безтурботно подорожують по світу самостійно або у складі організованих груп, яких ми часто бачимо на малюнках або на екранах телевізорів, не являють собою типове більшість похилих жителів Німеччини.

Правда, не можна сказати, що німецькі старі люди бідують – держава відмінно справляється зі своїм завданням по забезпеченню старшого покоління: малозабезпечені його представники одержують дотації на оплату житла, медичних послуг і навіть харчові продукти. З урахуванням постійної турботи уряду живуть пенсіонери в Німеччині хоч і без надмірностей, але бувши впевненими у стабільності свого майбутнього.

Перспективи німецької пенсійної системи

Німеччина повною мірою виправдовує звання соціально орієнтованої держави. До деякого невдоволення представників робочого середнього класу це реалізується за рахунок підвищення розміру соціального внеску, в тому числі та на пенсійне страхування. Однак більшість жителів країни розуміє, що пенсія неминуча і вона єдина опора в старості для кожного, оскільки в Німеччині не прийнято «доживати» свій вік з дітьми або за їх рахунок.

Єдине, що може затьмарювати перспективи молодого покоління, – це постійне підвищення вікового цензу: з огляду на старіння нації й те, що 20% населення є непрацездатним у силу віку, у німців іншої альтернативи немає.