Робота в Німеччині у 2025 році цікавить багатьох жителів країн СНД, які мріють виїхати в Європу. У цій країні можна знайти вакансію через агентство по працевлаштуванню або безпосередньо від роботодавця, довгострокову роботу за контрактом або тимчасовий сезонний підробіток для студентів, можна працювати за фахом або змінити сферу діяльності. Добре знання німецької мови потрібно не завжди, але все ж знати мову хоча б на мінімальному рівні бажано.
На початку працевлаштування в Німеччині між роботодавцем і працівником підписується договір. В ньому прописуються умови роботи, розмір заробітної плати, дата її виплати, строки працевлаштування, можливість надання відпустки.
Умови роботи в Німеччині можуть бути різними в залежності від вашої позиції та вимог конкретного роботодавця, однак деякі норми передбачені німецьким законодавством.
Наприклад, кожен працівник має право на 20 відпускних днів протягом року в разі роботи за п’ять днів у тиждень, а в разі шести – 24 відпускних дні.
Кількість робочих годин обумовлюється при працевлаштуванні. В основному в Німеччині 38-40 робочих годин на тиждень, але в разі потреби або за розпорядженням начальства робочий час може бути збільшена і до 48 годин.
Строки звільнення також повинні бути прописані в трудовому контракті, проте якщо цей пункт проігноровано, то за законом він становить 1 місяць, в період випробувального терміну – 14 днів.
Тим, хто не знає, з чого почати пошук роботи за кордоном, рекомендуємо такі варіанти:
Для того щоб працевлаштуватися в Німеччині, іноземцям спершу потрібно отримати дозвіл на роботу. Цей документ оформляється у Федеральному трудовому агентстві, проте отримати його самостійно не вийде – для цього спочатку потрібно знайти роботодавця та укласти з ним трудовий договір.
Саме роботодавець повинен подати заяву про працевлаштування іноземного робітника в Федеральне трудове агентство і довести, що серед місцевих жителів не знайшлося претендентів на дану вакансію, а також те, що наймання іноземного співробітника не заподіє шкоди ринку праці в Німеччині.
Після того як питання з отриманням дозволу на роботу буде залагоджено, можна приступати до оформлення візи. Для отримання німецької візи потрібні документи:
Виїхати працювати до Німеччини без запрошення можна тільки в тому випадку, якщо ви оформите спеціальну візу для пошуку роботи. У цьому випадку замість офіційного запрошення від роботодавця або трудового договору необхідно підготувати мотиваційний лист.
У ньому слід як можна більш детально описати ваші плани в Німеччині, вказати компанії, в яких хотіли б працювати, та сфери діяльності, які розглядаєте для працевлаштування.
Крім того, при подачі документів на візу для пошуку роботи необхідно підтвердити наявність у вас фінансів на планований термін перебування в Німеччині. На кожен місяць ймовірного перебування у ФРН заявник повинен мати не менше 720 євро.
Варіантів влаштуватися на роботу в Німеччині без знання німецької мови не так багато, але все ж вони є. Знайти вакансії можна, наприклад, в логістиці або на складах. Однак володіння німецькою мовою, бажано хоча б на мінімальному рівні.
Так, для роботи в сільському господарстві (збір фруктів, овочів і ягід, робота в теплицях) достатньо володіти німецькою на рівні А1. Для роботи в готельно-ресторанній сфері маркетингу або знадобиться рівень B1. Лікарі та фахівці, які претендують на Blue Card (Блакитну карту), повинні володіти німецькою мовою на рівні B2 і вище.
Якщо вашого рівня володіння німецькою недостатньо для того, щоб отримати бажану вакансію, можна завчасно пройти мовні курси у вашій рідній країні або вже по приїзді в Німеччину.
Мовні курси та школи діють при всіх німецьких університетах, є також і самостійні організації. По закінченні мовної школи, склавши іспити TestDAF або DSH, ви отримаєте сертифікат з зазначенням вашого рівня володіння мовою.
Для пошуку роботи в Німеччині можна скористатися послугами таких перевірених фірм та інтернет-ресурсів:
Висококваліфіковані фахівці, що шукають роботу після магістратури або бакалаврату в Німеччині, є затребуваними у всіх областях. Особливо великий попит у Німеччині на лікарів, стоматологів, медсестер, оскільки місцеві медпрацівники нерідко їдуть туди, де їх праця і знання оплачуються краще, ніж у Німеччині: наприклад, багато хто їде у Швейцарію.
Крім лікарів, у Німеччині постійно потрібні професіонали у сфері IT-технологій (програмісти).
Останнім часом також відзначається попит на інженерів в області автомобілебудування, інженерів-механіків, інженерів-електриків, а також фахівців в галузі математики та природничих наук.
У Німеччині постійно потрібні працівники готельної сфери (покоївки, портьє), ресторанного бізнесу (кухарі, офіціанти, бармени, бариста, помічники кухарів), а також оператори атракціонів в парки розваг.
Трудовим мігрантам без освіти та досвіду роботи можуть запропонувати попрацювати охоронцем, водієм або на виробництві (сортування продукції на складах, фабриках). Також можна влаштуватися на сезонну роботу по збору врожаю за програмою Work and travel або нянею по програмі Au-pair.
У Німеччині можна працювати також за спеціальним дозволом Blue Card (Блакитна карта). Blue Card видається тільки висококваліфікованим фахівцям у визначених сферах діяльності. При цьому одним з важливих умов отримання даного типу робочого дозволу є розмір передбачуваної заробітної плати. У минулому році він повинен бути не менше 50 800 євро в рік (без вирахування податків).
Для фахівців з іноземним дипломом в таких областях, як медицина, природничі науки, інженерія, IT-технології та математика, визнаним у Німеччині, річний оклад повинен становити не менше 39 624 євро (без вирахування податків).
Щомісячний середній заробіток в Німеччині виглядає наступним чином:
Професія | Розмір місячної заробітної плати в євро |
---|---|
Архітектор (інженер-будівельник) | 4435 |
Архітектор ландшафту | 3075 |
Водій | 2300 |
Лікар | 7100 |
Медсестра | 2900 |
Соціальний працівник | 2500 |
Домробітниця | 2900 |
Вихователька в дитячому садку | 2700 |
Офіціант | 1925 |
Кондитер | 2300 |
Програміст | 4500 |
Касир | 2200 |
Вчитель у школі | 3600 |
Дані в таблиці наведено без урахування податкових відрахувань. Для працівників в Німеччині утримання податків і різних соціальних зборів з зарплат відбувається до зарахування грошей на банківський рахунок.
Детальніше про оплату праці читайте в статті “Зарплата в Німеччині: основні показники та тенденції“.
В трудовому договорі, укладеному між роботодавцем і працівником, обумовлюється розмір заробітної плати без податкових відрахувань, тобто зарплата брутто (Brutto-Arbeitslohn). Однак на банківський рахунок працівник отримує зарплату нетто (Netto-Arbeitslohn), тобто залишилася після утримання всіх податків і соціальних зборів суму.
Якщо ви офіційно працевлаштовані в Німеччині, з вашої заробітної плати будуть відняті наступні податки і збори:
Легальна робота для чоловіків і для жінок доступна в багатьох містах Німеччини. Розглянемо, в яких містах знайти роботу для мігрантів легше всього.
При певних умовах громадянам країн СНД надається можливість працювати в Німеччині по польській візі. Для цього потрібно оформити воєводської або національну візу категорії D або ж бути власником польської Карти побиту.
Крім того, ви повинні бути найняті на роботу в польську компанію, яка, у свою чергу, повинна мати договір з компанією в Німеччині. При цьому, навіть при наявності офіційного договору між польською і німецькою компаніями, перед від’їздом до Німеччини потрібно обов’язково оформити спеціальну візу Van der Elst.
При дотриманні всіх цих умов ви маєте право поїхати на заробітки в Німеччину на 90 днів при наявності національної польської візи категорії D або на два терміни по 90 днів при наявності воєводської візи. Те ж стосується і роботи в Німеччині за фінською візі. Євроробота по візі іншої країни можлива тільки при дотриманні вищеперелічених умов. Якщо ці умови порушені, то іноземному працівнику загрожує штраф і депортація.
Іноземці мають можливість не тільки працевлаштуватися в Німеччині, але і створити власний бізнес. Причому відкрити бізнес в Німеччині можна і без паспорта ЄС.
Іноземні громадяни мають право займатися будь-яким видом підприємницької діяльності, проте слід врахувати, що для більшості сфер, в тому числі ресторанної, бухгалтерської, медичної, продажу зброї та інших, потрібна спеціальна ліцензія.
Замість відкриття бізнесу з нуля можна розглянути варіант придбання готової фірми. В цьому разі потрібно лише переоформити вже наявні документи компанії на ім’я нового власника. При цьому важливо з обережністю віднестися до вибору фірми та з’ясувати якомога більше про причини її продажу. Також бажано найняти юриста та аудитора, які перевірять документи бізнес-об’єкта.
Якщо малий бізнес у Німеччині вас не цікавить, слід зазначити, що стабільна економічна і політична ситуація в країні обіцяє хороші перспективи для інвестування в значних обсягах.
Наприклад, вигідно вкладати гроші у комерційну нерухомість та отримувати дохід від здачі її в оренду, придбати акції однієї або кількох компаній на фондовій біржі або ж відкрити дочірню компанію іноземного підприємства.
Варто уважно поставитися до вибору місця розташування майбутнього підприємства, оскільки в різних федеральних землях Німеччини діють різні податкові ставки на відкриття і ведення бізнесу.
У Німеччині заборонено працювати з біометричним паспортом без робочої візи. Якщо ви є представником країни, громадянам якої дозволено відвідувати Шенгенську зону без візи, наприклад, України, то вам слід знати про те, що безвізовий в’їзд на територію Шенгенської зони не дає права займатися в Німеччині оплачуваної й прибутковою діяльністю.
Працевлаштування в Німеччині має здійснюватися суворо за робочою візою і при наявності дозволу на роботу.
Робота по туристичній візі також заборонена. Якщо іноземець порушує трудове законодавство, в разі виявлення такого факту він буде оштрафований і депортований з країни.
За неофіційне працевлаштування іноземців кримінальну та адміністративну відповідальність несе роботодавець, причому в деяких випадках навіть більш сувору, ніж сам найманий працівник.
Ринок праці в Німеччині відкритий не тільки для німецьких громадян, але і для іноземців. Вакансії з’являються регулярно – будь-то тимчасова робота на 3 місяці або річна робота за контрактом.
Більше шансів отримати офіційну роботу в Німеччині у висококваліфікованих фахівців з вищою освітою та високим рівнем володіння німецькою мовою. Крім того, існує підвищений попит на фахівців деяких сфер: IT-технології, інженерія, математика, природничі науки, медицина.
Легше влаштуватися на високооплачувану роботу в Німеччині після закінчення німецького ВНЗ. Якщо ж ваш рівень володіння німецькою мовою недостатньо високий, то у ФРН є можливість влаштуватись на сезонну роботу. У будь-якому випадку слід оформити робочу візу або отримати Блакитну карту, оскільки працевлаштування за шенгенською візою або з біометричним паспортом без візи може спричинити серйозні наслідки, такі, як штраф і депортація.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy