Починаючи з 2015 року Європу охопила міграційний криза. Численні збройні конфлікти, що спалахнули в країнах Північної Африки та Близького Сходу, а також наявність безпечного маршруту викликали багаторазове підвищення чисельності біженців і нелегальних мігрантів, прийняти та розподілити яких Європейський союз виявився не готовий. У 2025 році нелегальні мігранти в Європі створюють масу проблем, пов’язаних не тільки з їх кількістю, але і з підвищенням криміногенної обстановки, викликаної поведінкою переселенців. Постараємося розібратися в проблемі.
Підґрунтям міграційної ситуації, з якою довелося зіткнутися європейського суспільства, стала економіко-політична та національно-правова нестабільність, що охопила країни Африки та Близького Сходу. Основним дестабілізуючим чинником стали, безумовно, збройні конфлікти, в різні періоди загострення в Сирії, Лівані, Ємені, Іраку, Афганістані та інших країнах, на території яких велася боротьба з Ісламським державою.
Другим не менш значущим аспектом стало погіршення демографічної ситуації, виражене в істотному збільшенні чисельності населення цих країн. Їх економіка виявилася неготовою повноцінно забезпечувати громадян, що вилилася в масштабну безробіття і колосальне зростання бідності населення.
Залишаючи рідні території, біженці спочатку обґрунтовувалися у таборах, створених для них на території Туреччини, Лівану та інших країн. Однак відсутність грошей, роботи та соціальних гарантій, а також скорочення фінансування з боку приймаючих країн призвело до погіршення ситуації вже в таборах для біженців. Все це примусило людей покинути місця свого перебування і попрямувати в більш благополучні країни єврозони.
Цьому також сприяло:
Починаючи з 2015 року ці фактори призвели до різкого підвищення чисельності біженців, які перебувають на території Євросоюзу. Але безпосередньо криза мігрантів в Європі був викликаний також і суб’єктивними причинами, зокрема, пасивною поведінкою керівництва країн ЄС, вираженому в:
Сукупність об’єктивних (збройні конфлікти, наявність безпечних маршрутів для нелегальної міграції і так далі) і суб’єктивних (відсутність узгоджених дій між країнами ЄС, законодавчої бази та інші) причин призвели до того, що за січень – кінець квітня 18 року близько 206 тисяч 500 осіб вперше подали клопотання про надання їм притулку на території ЄС, що на 15 % більше, ніж за аналогічний період 19 року. Однак, відзначаємо тенденцію до незначного зменшення кількість біженців.
За даними Євростату, кількість мігрантів у Європі почало збільшуватися ще у 2014 році, вперше за останні 25 років досягнувши показника в 627 тис. осіб. Дослідження міжнародної міграції з боку ОЕСР зафіксувало ще більші цифри, досягають 783 тис. біженців, які прибули в ЄС у 2014 році.
Справжній міграційний вибух стався в 2015 році, коли, за різними оцінками, країни Єврозони прибуло від 1 до 1,8 млн мігрантів.
Наприклад, Євростат і ОЕСР нарахували близько 1,3 млн мігрантів, більшість з яких (25%) були вихідцями з Сирії, Афганістану (16,5%) та Іраку (12%). У 2016 році ситуація принципово не змінилася – Євростат нарахував близько 1,2 млн прибулих біженців. Серед найбільш бажаних країн для мігрантів традиційно фігурують Франція, Австрія, Італія, Швеція, Угорщина і Німеччина.
З початку міграційного кризи у 2015 році в Німеччину в’їхали понад 1,3 млн біженців: у розпал кризи (до кінця 2015 року) в країні виявилося 890 тис. шукачів притулку, у 2016 році – 350 тис., з початку 2017 року – ще близько 100 тис. осіб.
Однак об’єктивність зазначених цифр викликає великі сумніви в експертів: офіційними відомствами надається статистика враховує лише мігрантів, офіційно просять про притулок або зафіксованих європейськими міграційними органами. В реальності ж чисельність мігрантів, що опинилися в ЄС незаконно, може виявитися набагато вище. Це і є причиною розбіжностей в оцінках від різних відомств.
Про те, як отримати притулок в Німеччині, читайте в нашій статті.
В залежності від ситуації в країнах результату біженців структура міграційних потоків може істотно змінитися. Наприклад, у 2017 році нормалізувалася ситуація з військовими конфліктами на території Сирії, яка була до цього часу найбільшим «постачальником» біженців. У зв’язку з цим число мігрантів у Євросоюзі з Сирії до 2025 року має суттєво зменшитись, але їх місце можуть зайняти переселенці з африканських країн.
Правовим підґрунтям кризи, що виникла в Європі у 2015 році, можна вважати два міжнародні угоди, підписаних більшістю європейських держав. Першим з них є Шенгенська угода полегшення (в реальності практично ліквідують) паспортно-візовий контроль між кордонами країн-підписантів зазначеної угоди. У їх число увійшли 26 країн Європи, 22 з яких є Європейський союз. Прикордонний контроль встановлювався лише на межах сформованої зони, за який повинні відповідати прикордонні країни. Такий режим встановлювався не тільки для жителів країн, що підписали угоду, але і для всіх, хто знаходиться на їх території, в тому числі й для біженців з Африки та Близького Сходу.
Другий документ – це Дублінський регламент (Регламент Дублін III № 604/2013), затверджений у 2013 році та встановлює відповідальність країн-підписантів за розгляд клопотань про надання притулку для біженців. Даний документ націлений на швидке визначення країни, яка повинна розглядати таку заяву і безпосередньо брати мігранта.
За встановленим загальним правилом, відповідальною державою визнається перша країна – член ЄС, яку відвідав біженець – саме там він повинен подати прохання про притулок і здати відбитки пальців. Якщо він покидає зазначену країну, інші члени ЄС можуть депортувати його назад – у першу країну, яку він відвідав.
Такі умови Дублінського регламенту викликали хвилю критики, особливо з боку країн ЄС, які були прикордонними для шенгенської зони. Вони вважають, що правила регламенту покладають на них занадто великий вантаж відповідальності за осіб, які прагнуть потрапити в Євросоюз за статусом біженця.
Наприклад, за даними ОЕСР, частка Угорщини в загальному обсязі відвідали ЄС біженців з 1% у 2014 році зросла до 13% у першому півріччі 2015 року. Куди правильніше було б розробити справедливу систему розподілу, тим більше що основна маса емігрантів прагне потрапити в центр ЄС, а не в прикордонні та менш благополучні країни.
Окремі європейські політики стверджують, що головною проблемою міграційного кризи є не самі мігранти, а відсутність солідарності в питаннях їх розподілу між країнами Євросоюзу. Мовляв, деякі держави беруть на себе незаслужено більше відповідальності, що в підсумку стає загрозою для Шенгенської угоди та розколює Євросоюз зсередини.
Водночас, багато країн, в тому числі вся Вишеградська група (Польща, Словаччина, Угорщина, Чехія) радикально налаштовані проти прийому на своїй території біженців і бойкотують вимоги керівництва ЄС по розселенню.
Очевидно, що міграційний криза створює величезний дискомфорт для громадян країн Євросоюзу, надаючи негативний вплив на громадську, політичну і соціальну сфери життя. Керівництво ЄС знаходиться в пошуках найбільш гуманних шляхів вирішення кризи, що виникла, і деякі заходи вже здійснюються, як в рамках окремих країн, так і в рамках всієї Європи.
Зокрема, проблема міграції в Європі у 2025 році може бути вирішена за рахунок:
Міграційний криза, що триває протягом останніх трьох років, має суттєвий негативний вплив на політичну та економічну ситуацію в Європі. Відсутність солідарності в питаннях розподілу мігрантів лише посилює проблему і розколює ЄС. У такій ситуації країни-члени зобов’язані виробити єдину стратегію подолання кризи – в іншому випадку його посилення загрожуватиме вже існування Євросоюзу.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy