Одним зі способів легально закріпитися в Європі є організація там підприємницької діяльності. З одного боку, власний бізнес в Європі забезпечить гідний спосіб життя, а з іншого – гарантує одержання спочатку постійного виду на проживання, а потім і громадянства. У багатьох державах зараз спрощується і прискорюється процедура відкриття бізнесу, що ще більш привабливою для іноземних інвесторів.
Плюси відкриття бізнесу в країнах Європи
Відкрити свою справу в Європі вигідно з кількох причин:
- для іноземних бізнесменів в більшості випадків спрощено порядок отримання ВНП, ПМП і набуття статусу громадянина;
- з’являється доступ до найбільшого у світі ринку, можливості для укладання великих угод і роботи з економічно розвиненими партнерами;
- власникам малого і середнього бізнесу в Європі надаються податкові бонуси;
- використання однієї валюти – євро – економічно вигідно і менш ризиковано для бізнесмена, ніж мультивалютні операції;
- єдиний звід правил для країн Євросоюзу зменшує бюрократію, паперову тяганину, і, як наслідок, знижує загальні витрати;
- мобільність – вільне пересування товарів, людей, капіталу між 28 країнами-учасницями ЄС.
Таким чином, в Європі створені надзвичайно комфортні умови для бізнесменів.
Різновиди форм власності
Існує 3 основні форми власності:
- Приватна.
- Колективна чи групова.
- Громадська.
В різних країнах Європи організаційно-правові форми підприємств можуть відрізнятися. Що стосується торгових компаній, які здійснюють комерційну діяльність, тут для нерезидентів зазвичай доступні:
- АТ – акціонерні товариства,
- ТОВ – товариство з обмеженою відповідальністю,
- ЄАО – європейське АТ, дозволяє діяти на території декількох країн ЄС.
Новий бізнес в Європі найчастіше відкривається у формі ТОВ. Перевага в тому, що власник може не побоюватися за особисті кошти, ризикуючи лише тими ресурсами, які були вкладені в справу.
Де найпростіше організувати бізнес в Європі
Вибираючи країну, в якій почати бізнес, важливо звернути увагу на її географічне положення, закони щодо підприємців, економічні та політичні чинники, особливості системи оподаткування.
У деяких країнах відкрити свою справу простіше, ніж в інших. Лідирують з цієї точки зору:
- Ірландія. Тут одна з найнижчих у Європі корпоративних податкових ставок – 12,5 %, а також сприятливий клімат для становлення підприємств різних розмірів. Не випадково європейські головні офіси багатьох широковідомих високотехнологічних корпорацій (Google, Twitter, Facebook, LinkedIn) знаходяться саме в Ірландії.
- Болгарія користується популярністю у підприємців зі всього світу. Для запуску нового бізнесу потрібно всього 18 днів, а податковий режим тут один з найсприятливіших у всьому ЄС. Більш того, адміністративні витрати становлять близько 1% від середнього доходу, і заповнити потрібно всього 4 форми. Плюс для відкриття нового підприємства нема потреби мати певну суму на банківському рахунку.
- Нідерланди. Голландія дуже дружелюбна до підприємців, зокрема, в Амстердамі для них робиться дуже багато. Незважаючи на досить високу податкову ставку (зазвичай 52 %, залежно від категорії), більшість підприємців задоволені ставленням держави та наданими їм послугами.
- Швеція – країна, де дуже зручно починати малий бізнес. У 2016 році була зареєстрована найвища прибутковість для малого бізнесу за 5 років – близько 18,2 % чистого прибутку. Тут також спрощений механізм передачі власності.
- Норвегія. Норвежці дуже позитивно ставляться до інновацій і технологій, особливо якщо це означає зниження витрат і збільшення продуктивності. Почати малий бізнес тут можна онлайн, що збереже час на відправку форм і очікування відповідей. Хоча тут високі податки, пропонується ряд суспільних благ і допомоги підприємцям. До того ж, якщо ви збанкрутуєте, вирішити свою неспроможність можна всього за 1% від вартості компанії.
- Великобританія характеризується сприятливої податкової системою та захищеністю інвесторів. Податкова структура в Британії спроектована з урахуванням відсутності прибутковості у перші кілька років після початку бізнесу. Також тут можна почати малий бізнес з мінімальними вкладеннями – всього за 90 євро в середньому. Почати новий бізнес можна онлайн – це займе всього годину часу і буде коштувати близько 15 євро.
При виборі місця для організації приватного підприємства громадянам колишнього Радянського Союзу найкраще звернути увагу на країни східної частини Європи, головним чином через схожість менталітетів і культур.
Якщо вибір припав на Західну Європу, важливо розуміти, що, незважаючи на державну підтримку бізнесменів-початківців, тут спостерігається перенасичення ринку в певних областях, так що знайти нішу буде важче.
Вигідні напрямки для бізнесу в Європі
В Європі найуспішніше працюють невеликі підприємства, націлені на поліпшення якості життя людей і розраховані на масову аудиторію. За статистикою останніх років, найбільш актуальними у найближчі роки будуть компанії:
- займаються торгівлею сучасної побутової медичною технікою та обладнанням: цифровими тонометрами, глюкометрами, тестерами та іншими вимірювальними приладами, масажерами;
- сфера діяльності яких – IT-технології та обслуговування цифрової апаратури (телефонів, ПК, гаджетів);
- будівельної спрямованості.
Щоб більш конкретно визначитися з видом діяльності, потрібно виходити із можливостей і національних особливостей країни.
Так, в Італії вигідно буде відкрити бізнес, орієнтований на туристів, наприклад, ресторан, готель чи служба таксі будуть тут як не можна до речі. Популярний туристичний бізнес і у Франції, Іспанії, Німеччині.
В Ірландії найпопулярнішими сферами для початківців підприємців залишаються програмування, фармацевтика, виробництво і продаж косметики, автомобільних і продовольчих товарів.
Інші популярні види бізнесу в Європі:
- відкриття невеликий пивоварні;
- клінінгова компанія;
- надання професійних послуг для літніх людей;
- інтернет-маркетинг і реклама;
- онлайн-послуги, в тому числі й у сфері освіти – семінари, тренінги, коучинг, школи бізнесу та інші подібні заходи;
- бюро перекладів.
З цікавих ідей, які починають з’являтися в окремих європейських країнах, також заслуговують на увагу:
- кафе для велосипедистів чи пункти прокату велосипедів;
- у сфері туризму – організація турів для особливих категорій людей, наприклад, для клієнтів з обмеженими можливостями;
- організація служби здорового харчування, закладів з корисним меню або торговельних автоматів, що здійснюють продаж «здорових» продуктів.
Навіть невеликі сімейні підприємства різної спрямованості здатні принести дохід, якщо ретельно продумати маркетинг і скласти грамотний бізнес-план.
Критерії простоти організації бізнесу
Основними показниками простоти відкриття бізнесу є:
- кількість процедур, які потрібно пройти, щоб почати свою справу;
- кількість витрачених на процедури днів;
- ціна питання – скільки коштує відкрити бізнес;
- мінімальний капітал, який повинен бути в наявності у підприємця.
За цими критеріями десятка країн Європи, що мають найбільший рейтинг, виглядає наступним чином: Ірландія, Естонія, Швеція, Великобританія, Бельгія, Нідерланди, Латвія, Данія, Франція, Фінляндія.
Процес відкриття бізнесу в Європі покроково
Для того щоб відкрити в європейській країні приватний бізнес, необхідно пройти наступні етапи:
- Реєстрація компанії у нотаріуса. Попередньо потрібно вибрати та перевірити найменування і визначитися з формою власності фірми.
- Збір та оформлення документів. Важливо не забути про дозвіл від чоловіка або дружини про відкриття бізнесу.
- Реєстрація бізнесу в державних органах (соцстрахування).
- Відкриття рахунку в банку.
Всі документи, як правило, переводять на державну мову країни та апостилюють.
Скільки коштує відкрити новий бізнес в Європі
Те, скільки грошей доведеться витратити на відкриття бізнесу в Європі, буде залежати від кількох чинників: держави, виду діяльності, форми власності, розміру підприємства та необхідність його оснащення. Все це буде впливати й на поточну податкову ставку для бізнесу.
В обов’язкові платежі при реєстрації компанії входять:
- держмито,
- статутний капітал – від 1 євро,
- відкриття рахунку в банку – близько 700-1000 євро.
Можливі додаткові витрати на переклад і завірення документів, внесення депозиту на рахунок фірми, наймання номінального гендиректора (акціонера) та секретаря (від 500 євро/рік), оренду приміщення, відвідування країни для підписання паперів, реєстрації бізнесу, оформлення банківських рахунків.
Також остаточна сума залежить від того, підприємець відкриває бізнес з нуля або купує вже набирає обертів.
Нову справу відкрити буде дешевше, але потрібно буде пройти всю процедуру реєстрації від збору документів до відвідування інстанцій.
Можна розглянути й третій варіант – участь у бізнес-проектах, які вже діють на території Європи.
Системи оподаткування бізнесу в різних країнах Європи
Незважаючи на тенденції до уніфікації законодавства країн Євросоюзу, податкові режими держав-членів ЄС як і раніше сильно розрізняються.
Для прикладу розглянемо різні системи оподаткування в деяких країнах Європи, які мають угоду про запобігання подвійного оподаткування з Україною:
- Кіпр – податок на прибуток 12,5 %, податок на дохід від приросту капіталу (стосується прибутку від продажу нерухомості на Кіпрі або акцій) – 20 %, ПДВ – 19 %, на ряд товарів та послуг застосовуються знижені ставки 8 або 13 %.
- Німеччина – податок на прибуток 15 % плюс солідарний внесок 5,5 % від податкової суми, плюс муніципальні податки 14-17 %; базова ставка ПДВ 19 %, знижені ставки застосовуються для підприємств, що реалізують товари першої необхідності, готельні послуги (7 %), а також щодо експорту чи поставок всередині ЄС (0 %).
- Чехія – податок на прибуток 19 %, включаючи податок на прибуток від приросту капіталу, ПДВ 21 %, знижена ставка 15% застосовується до деяких товарів (продукти харчування, медикаменти та обладнання, друкована продукція, опалення, соціальне житло), не оподатковуються податком на додану вартість експорт, поставки в межах Євросоюзу, послуги з міжнародних перевезень, операціях з нерухомістю, фінансовими операціями.
- В Естонії відсутній податок на прибуток, якщо вона не розподіляється між власниками, а зберігається на рахунках фірми або повторно інвестується, в інших випадках стягується податок 20 %, ПДВ дорівнює 20 %, за винятком певних послуг і товарів (9 або 0 %).
- Польща – податок на прибуток 19 %, ПДВ 22 %, плюс є податок на заробітну плату працівникам, який залежить від суми виплати.
- Литва – відраховуються податки: на прибуток 15 %, на додану вартість 21 %, є податок на дивіденди, якщо сума доходу досягає 29 тис. євро/рік, для невеликих компаній (до 10 працівників, дохід 145 тис. євро) пропонується пільгова податкова ставка 5 %.
Державна допомога та фінансування нового бізнесу
Багато країни ЄС зацікавлені в інвестиціях та підтримці підприємців-початківців. В Іспанії, наприклад, з 2013 року актуальний закон, згідно з яким ВНП надається іноземним громадянам, що інвестували в країну. До них відносяться ті, хто придбав нерухомість в Іспанії, організував бізнес-проект зі створенням нових робочих місць, вніс істотний внесок у науку або техніку.
Крім державної підтримки, в Євросоюзі є 2 типи програм фінансування:
- пряме – під керівництвом Європейської Комісії (портал фінансування і тендерів), розподіляються гранти й контракти;
- непряме – управляється органами влади на національному та регіональному рівнях за допомогою 5 великих фондів.
В залежності від типу передбачуваного бізнесу можна подати заявку на одну з програм.
Вартість покупки готового підприємства в Європі
При наявності достатньої кількості фінансів багато співвітчизників воліють купити готовий бізнес. Це вигідніше за рахунок того, що нема необхідності збирати папери та реєструвати підприємство.
Що стосується цін, то вони приблизно такі:
- Німеччина:
- невеликий магазин – 20 тис. євро,
- кафе – 30 тис. євро,
- готельний бізнес – 100 тис. євро.
- Франція:
- магазин – 90 тис. євро,
- готельний бізнес – 300 тис. євро,
- заклад харчування – 60 тис. євро.
- Болгарія:
- готель – від 60 тис. євро,
- кафе – 55 тис. євро,
- цех по виробництву меблів – 200 тис. євро.
- Словаччина:
- Іспанія:
- кафе типу фаст-фуд – 15 тис. євро,
- магазин – 30 тис. євро,
- приміщення під салон краси – 73 тис. євро.
- Латвія:
- продаж автозапчастин – близько 100 тис. євро,
- виробництво пластмасових виробів – 250 тис. євро.
- Литва:
- кафе – 28 тис. євро,
- продаж та ремонт автонавантажувачів – 45 тис. євро,
- будівельна компанія – 27 тис. євро.
Слід бути готовим до того, що при покупці готового бізнесу швидше за все доведеться вкласти чималу суму на відновлення та ремонт.
Оформлення бізнес-візи в Європу
Якщо ділова віза в країни ЄС оформляється вперше, термін її дії складе 1 рік. За умови, що ведення бізнесу успішно та ефективно, віза подовжується на 2 роки. Проживши певний час у країні (для більшості європейських держав 5 років), іноземний бізнесмен отримує реальну можливість отримати ПМП або статус громадянина.
Якщо бізнес за кордоном вже запущений, відкривається бізнес віза інвестора (Golden Visa або вид на проживання для інвестора). Надаються документи організованої в країні фірми з зазначенням суми інвестицій, виписка з рахунку в Європейському банку або підтвердження про наявність кредиту. У деяких країнах обов’язково потрібно створити як мінімум 5 робочих місць для місцевих громадян.
Обсяг інвестицій неоднаковий для різних країн. Так, у Латвії та Греції мінімальна сума вкладення повинна бути 250 тис. євро, на Мальті – 270 тис. євро, на Кіпрі, в Болгарії – 300 тис., в Португалії – 350 євро, в Іспанії – 500 тис. євро.
На які зміни в поточному році звернути увагу підприємцям
У зв’язку зі швидкими та глобальними змінами в економіках країн ЄС органам влади доводиться підлаштовуватися під них так, щоб отримувати вигоду. Процес відкриття нових підприємств для нерезидентів стає простіше, зрозуміліше і швидше за рахунок впровадження інноваційних рішень.
- За останній рік на Кіпрі спростилася процедура податкової реєстрації нових фірм за рахунок об’єднання її з ПДВ. Нововведення в електронній системі оподаткування також дозволили спростити процес оплати податків. Знизилися ставки на нерухомість.
- В Угорщині введені електронні форми, що дозволяють простіше укладати контракти, а також зменшені податкові ставки для компаній малого і середнього бізнесу.
- Зменшено податкові ставки на рухоме і нерухоме майно та спрощена процедура збору податків в Іспанії.
- На Мальті скорочено час реєстрації нової компанії, а в Румунії, навпаки, час реєстрації змінено таким чином, щоб уповільнити швидкість запуску бізнесу.
- Можливість інтернет-реєстрації компаній в Чехії в цьому році значно знизила витрати часу і коштів на відкриття нових компаній.
Підіб’ємо підсумок
В цілому організація нового бізнесу в європейських країнах досить привабливе рішення з багатьох причин, серед яких: відсутність бюрократії та корупції, порядність та чесне дотримання законодавства.
При наявності необхідних фінансів та успішного впровадження свого бізнесу у відповідну нішу з часом можна отримати відмінні результати та хороший заробіток. Інвестуючи в країни ЄС, до того ж, швидше можна отримати посвідку на проживання і стати повноправним громадянином розвиненої та успішної держави.
Бізнес в Європі. Бізнес-ідеї для старту: Відео