Хто і як може отримати Карту побиту

Share

Кінцева мета більшості мігрантів, що переселилися до Польщі, – це отримання польського паспорта. Однак більшістю базових громадянських прав на території республіки можна користуватися і без нього – маючи лише дозвіл на тимчасове або постійне проживання. Підтверджується такий дозвіл картою перебування (побиту), яка має кілька видів і форм. Пропонуємо розібратися, як отримати Карту побиту у 2025 році, розглянемо, в яких випадках і кому вона видається, які права дає і які кроки потрібно зробити для її отримання.

Хто і як може отримати Карту побитуХто і як може отримати Карту побиту

Karta pobytu: що це і яка буває

Karta pobytu – це документ, виданий польською владою, який посвідчує особу його власника під час перебування на території Польщі.

Разом із закордонним паспортом даний документ підтверджує право на тимчасове або постійне проживання і дозволяє багаторазово перетинати польський кордон без додаткового отримання візи.

Карта побиту являє собою звичайну пластикову карту, яка містить усі необхідні для ідентифікації іноземця анкетні та біометричні дані, його чорно-біле фото, а також перелік іншої інформації.

У Карті побиту зазначені:

  • адреса реєстрації місця проживання (zameldowanie);
  • номер в системі соціального страхування, якщо він присвоєний (PESEL);
  • наявність або відсутність доступу до ринку праці (dostep do rynku pracy);
  • строк дії документа та орган, що його видав;
  • інші примітки, зразок вказівки на Блакитну карту ЄС (Niebieska Karta UE) або надану міжнародний захист (ochrona międzynarodowa przyznana przez).

Крім іншого, карта містить підставу, на якому іноземець знаходиться на території Польщі, виходячи з якого такі карти прийнято розділяти на:

  • Карту тимчасового перебування або тимчасова ПНП (Karta czasowego pobytu). Така картка видається на термін від 1 до 3 років і дає право легально перебувати на території РП протягом усього строку її дії. Надалі її можна подовжувати необмежену кількість разів в залежності від підстави, на якій вона отримана. Порядок її видачі та підстави оформлення регулюються розділом V Закону про іноземців (Ustawа o cudzoziemcach).
  • Карту постійного проживання або постійна ПНП/ПМП (Karta stalego pobytu). Така картка видається строком на 10 років з можливістю подальшого оновлення. Вона підтверджує право іноземця-резидента Польщі на постійне проживання на території країни і фактично зрівнює його в правах з громадянами РП, лише за деякими винятками. Правила її видачі регулюються Розділом VI закону.
  • Карту резидента ЄС (Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE). Така карта є різновидом постійної ПНП для постійних жителів Євросоюзу і видається на необмежений строк іноземцям, які відповідають вимогам глави 2 Розділу VI закону про іноземців.

Хто має право оформити Карту побиту

Кожна з зазначених різновидів карт має свій обмежений коло потенційних отримувачів, які можуть претендувати на неї з тих чи інших підстав. Широке коло потенційних отримувачів у тимчасової посвідки на проживання (ПНП). По-перше, на нього можуть претендувати, якщо це пов’язано з роботою, іноземці:

  • працевлаштовані в Польщі, якщо вони відповідають умовам ст. 114 закону;
  • здійснюють роботу за фахом, що вимагає високих кваліфікацій, якщо вони відповідають умовам ст. 127 закону;
  • надіслані роботодавцем у відрядження на територію Польщі, якщо вони відповідають вимогам ст. 140 закону;
  • зайняті на сезонних роботах у Польщі, якщо вони відповідають вимогам ст. 185а закону.

По-друге, можливі випадки видачі тимчасової ПНП, коли оформляється Карта побиту без прив’язки до роботи. Мова йде про випадки, коли:

  • іноземець здійснює на території Польщі підприємницьку діяльність, якщо їм дотримані вимоги ст. 142 закону;
  • іноземець став студентом польського вишу, якщо він відповідає вимогам ст. 144 закону;
  • кандидат став жертвою торгівлі людьми відповідно до ст. 170 закону;
  • громадянин іноземної держави прибув до Польщі з метою проведення наукових досліджень, для чого потрібно відповідати вимогам ст. 151 закону;
  • має місце возз’єднання сім’ї: переїзд в республіку подружжя або дітей польського громадянина або іноземця, який проживає в Польщі за ПНП;
  • мають місце обставини, не вказані законодавцем, за якими іноземному громадянину необхідно перебувати в Польщі довше, ніж протягом трьох місяців.

Друга категорія одержувачів – це власники постійної ПНП, оформити який, відповідно до ст. 195 закону, іноземці мають право:

  • діти іноземців, які мають Karty stalego pobytu, якщо вони народжені після її видачі або в період її дії;
  • діти громадянина РП;
  • за польським походженням або при наявності Карти поляка;
  • які перебувають у шлюбі з поляками не менше 3 років за умови проживання з тимчасової ПНП не менше 2 років;
  • визнані жертвами торгівлі людьми, які проживають не менш як рік на підставі тимчасової ПНП;
  • яким надано статус біженця, політичний притулок та інші гуманітарні статуси;
  • іноземці, які проживають в країні ПНП не менше 5 останніх років.

Для українців та інших громадян СНД існує варіант зробити Карту сталего побиту по Карті поляка. Завдяки такій карті іноземці-вихідці з колишніх союзних республік можуть оформити право на постійне проживання без фактичного проживання в Республіці Польща – відразу після легального в’їзду в країну.

Але щоб отримати Карту поляка, потрібно мати польське коріння і зуміти довести їх в посольстві або воєводстві.

Власник Карти поляка, який оформлює Карту сталего побиту, звільняється від сплати гербового збору. Крім того, він може претендувати на фінансову допомогу, яку держава буде виплачувати йому протягом 9 місяців:

  • з 1 по 3 міс — 925 PLN на дорослого, 462 PLN на дитину;
  • з 4 по 9 міс. — 555 PLN на дорослого 277,5 PLN на дитину.

Права, які дає Karta pobytu

Будучи одночасно документом, що дає право на проживання на території країни та документом, що посвідчує особу іноземця в Польщі, Karta pobytu включає в себе ряд незаперечних переваг, пов’язаних з правовим статусом іноземця на території республіки. Варто враховувати, що обсяг прав залежить від того, на якій підставі отримана посвідка на проживання.

Зокрема, Карта побиту в Польщі дає право на:

Порядок оформлення Карти побиту

При наявності розглянутих вище підстав іноземець має право клопотати про оформлення виду на проживання. Порядок для українців, росіян, білорусів та інших іноземців завжди однаковий – він передбачає звернення у відділ у справах іноземців у воєводському управлінні за місцем проживання кандидата на Карту побиту.

При такому зверненні іноземному громадянину необхідно подавати пакет документів, що включає в себе:

  • анкету-внесек, форма якої буде залежати від запитуваної ПНП;
  • 4 фото стандартного розміру 35 х 45 мм;
  • оригінал і копії дійсного закордонного паспорта;
  • документ, що підтверджує наявність підстав для оформлення картки (наприклад, Карта поляка, свідоцтво про шлюб з поляком, документ, що підтверджує прийняття до вишу) – в кожному разі такий документ буде відрізнятися;
  • тимчасова реєстрація – при оформленні Karty czasowego pobytu, оскільки адреса зазначається на звороті документа;
  • документ, що підтверджує наявність місця проживання (у певних випадках) – договір оренди житла, договір купівлі-продажу квартири й так далі;
  • медична страховка (у певних випадках), у тому числі поліс, оформлений за межами Польщі;
  • документи, що підтверджують наявність коштів для існування: це може бути довідка з банку, Карта побиту також може бути видана на підставі довідки про доходи, виданої у податковому відомстві або довідки про зарплату за місцем роботи;
  • квитанція про сплату гербового збору.

Правила заповнення анкети-внесека

Анкета-внесек подається у двох примірниках і заповнюється кандидатом на карту побиту самостійно. Щоб отримати формуляр, рекомендується звернутися у відділ у справах іноземців у воєводському управлінні за місцем свого проживання або ж завантажити його на їх сайті. Пов’язано це з тим, що формуляри в різних воєводствах країни можуть хоч і несуттєво, але відрізнятися.

Відразу пропонуємо познайомитися із зразками анкет, одну з яких доведеться заповнити. Так виглядає клопотання на тимчасову ПНП:

Скачать (PDF, 380KB)

Так виглядає анкета на постійну ПНП:

Скачать (PDF, 897KB)

Заповнення анкети на Карту часовего побиту, як і на Карту сталего побиту, вимагає дотримання ряду правил, зокрема:

  1. Вона заповнюється виключно польською мовою і друкованими літерами – використання будь-якого іншого мови неприпустимо.
  2. У кожну клітинку вноситься лише одна друкована літера, цифра або інший символ – виправлення, підчистки, дописки виключені.
  3. Стать вказується однією буквою: для чоловічого – «М», для жіночого – «К» (від польського kobieta).
  4. Підпис заявника не повинен виходити за межі квадрата.
  5. Без вказівки адреси заявки не приймаються.
  6. У графах, де передбачений вибір необхідного варіанту, необхідно використовувати перекреслення «Х».

У будь-якому випадку сам внесек завжди містить необхідні підказки, а якщо у вас залишилися питання, допомога в оформленні нададуть в управлінні у справах іноземців (Wydziale do Spraw Cudzoziemców) у вашому воєводстві.

Терміни та вартість

За загальним правилом рішення про видачу іноземцю дозволу на проживання приймається протягом 1-3 місяців після подання ним заявки, в залежності від підстави. Після напрямки децилію, що підтверджує надання ПНП, додатково необхідно до двох тижнів для виготовлення самої пластикової карти.

На практиці дані граничні терміни рідко коли дотримуються. Але єдина незручність, яке може викликати таке зволікання, – це неможливість залишити до закінчення розгляду справи території Польщі (за умови закінчення дії візи).

Головне – це подати заявку до закінчення терміну дії візи, а якщо вона закінчиться до прийняття рішення, це не перешкода для легального перебування в країні.

Що стосується вартості, то основні витрати заявника – це гербовий збір (від 340 до 640 zł в залежності від виду ПНП), а також ще 50 zł за виготовлення самої пластикової карти.

Додаткові витрати, наприклад, для білорусів можуть бути пов’язані з необхідністю перекладу документів на польську мову – може досягати 40 zł за сторінку. Звертаємо увагу, що все це витрати, пов’язані із самостійним оформленням: «купити» карту тимчасового перебування через посередників обійдеться значно дорожче – аж до 500 €, і це лише за умови відповідності документів вимогам закону.

Чи можуть відмовити

Як правило, якщо всі документи в порядку, а підстави для отримання Карти побиту дотримані в повній мірі, компетентні органи не практикують безпідставні відмови. Проте дозвіл на тимчасове або постійне проживання напевно не буде видано, якщо:

  • кандидат не виконує вимоги для видачі ПНП, враховуючи цілі та обставини перебування у Польщі;
  • іноземець внесений до переліку осіб, чиє перебування в РП не бажано;
  • цього вимагає обороноздатність і безпеку Польщі, а також захист її громадського порядку;
  • були подані підроблені документи або вони містили неправдиві відомості;
  • іноземець не виконує податкових зобов’язань на території Польщі;
  • заявник знаходиться на території Польщі в момент подачі заявки нелегально;
  • заявник затриманий, знаходиться під арештом або отримав судимість у вигляді позбавлення волі;
  • іноземець перебуває за межами РП;
  • заявник відмовився здати біометричні дані і так далі.

Якщо іноземець вважає, що відмова є незаконною, він має право оскаржити його чолі Управління у справах іноземців протягом 14 днів з моменту отримання рішення.

Як перевірити готовність карти

У 2025 році будь-яка інформація про зміни у справі конкретного іноземця направляється йому на мобільний телефон. Для початку відразу після подачі документів він отримає на домашню адресу повідомлення про прийняття документів до розгляду.

У ньому також будуть вказані рекомендації, яких необхідно дотримуватися кандидата, а також контакти чиновника, з яким можна зв’язатися за телефоном і дізнатися готовність Карти побиту. Пізніше, після прийняття підсумкового рішення, заявник отримає текстове повідомлення на телефон, за результатами якого йому необхідно з’явитися в управління у справах іноземців і підписати всі необхідні документи.

Вже після того, як карта буде остаточно готова, іноземець отримає ще одне СМС. Забрати документ можна винятково за допомогою особистої явки в управління. До речі, в деяких воєводствах (наприклад, в Мазовецькому) практикувалося також використання для перевірки статусу карти спеціального електронного сервісу, проте на даний момент такий сервіс недоступний.

Чи можуть анулювати Карту побиту

Звертаємо увагу, що навіть після позитивного рішення про видачу Карти побиту воно все-таки може бути анульовано. Враховуючи положення ст. 101, ст. 199 і ст. 200 Ustawа o cudzoziemcach, це можливо у випадках, коли:

  • мета перебування, на який був видана тимчасова або постійна ПНП, втратила актуальність;
  • іноземець більше не виконує вимогу, у якій йому був видана тимчасова або постійна ПНП;
  • після оформлення тимчасового або постійного виду на проживання виникло хоча б одна з підстав для відмови у видачі ПНП (загроза нацбезпеці, засудження до позбавлення волі на строк не менше трьох років і так далі);
  • іноземець залишив територію Польщі на термін понад 6 років;
  • закінчився термін дії документа або іноземець набув польське громадянство.

Висновок

Враховуючи все сказане вище, можемо сміливо назвати Карту побиту незамінним аспектом легалізації на території Польщі. Її отримання є обов’язковим для всіх, хто планує перебувати на території республіки довше, ніж 3 місяці, і вже тим більше для тих, хто планує переїхати в Польщу та отримати громадянство.

Карти побиту зацікавлені самі іноземці, тому, що вона відкриває для них чимало можливостей, починаючи з безвізових подорожей по Європі та закінчуючи правом на придбання нерухомості за умови тривалого проживання на постійній ПНП.