З середини двотисячних, коли Республіка Польща стала членом Європейського союзу і увійшла до Шенгенської зони, громадянство і паспорт Польщі знайшли новий сенс. Тепер польський паспорт відкриває своїм власникам масу можливостей починаючи від працевлаштування в країні і закінчуючи безперешкодним пересуванням по ЄС. Так чи інакше, але багато етнічних поляків зі сходу не перестають проявляти інтерес до польського паспорту. Хоча, до речі, у 2025 році отримати його прагнуть не тільки поляки за походженням, на що є багато об’єктивних причин.
Чи всі, хто прагне оформити польське громадянство, роблять це з патріотичних мотивів і бажання юридично оформити зв’язок з новою батьківщиною. РП і сама не заперечує: сьогодні польський паспорт став відмінним інструментом залучення в країну молодої робочої сили та розвитку польської економіки.
Проте кандидати на громадянство зазвичай виділяють ряд інших привілеїв, які відкриває для них Polski paszport:
Польське законодавство дає чітке визначенняі, що ж таке польське громадянство. Виходячи із загальноприйнятих правил, це політико-правовий зв’язок між РП та її громадянами, виражена у взаємних правах та обов’язках.
У відповідності зі ст. 4 Закону про громадянство Польщі від 02.04.2009, передбачені лише кілька шляхів його придбання:
Далеко не всі зазначені способи підійдуть, щоб отримати польське громадянство українцю чи іншому іноземцю. Більш того, у ряді випадків таким іноземцям доведеться дотримуватися спеціальні умови. Для повноцінного розуміння всієї схеми отримання польського паспорта пропонуємо звернутися до подробиць кожного із способів.
Набуття польського громадянства за законом регулюється Главою 2 закону. Під законними підставами для виникнення статусу громадянина Польщі законодавець розуміє филиацію, тобто набуття статусу в силу народження. Враховуючи положення Голови та статей 14 і 16 закону, придбати польське громадянство може:
Таким чином, жодному українцю і білорусу за законом не вдасться отримати польський паспорт, хіба що його, до досягнення16 років, не усиновлять громадяни РП. Втім, це не виключає можливості використання інших, більш реальних шляхів оформлення громадянства.
Найбільш простий спосіб – це надання громадянства від Президента. У відповідності зі ст. 18 закону, глава держави наділений повноваженнями щодо надання польського паспорта будь-якому іноземцю. Такий іноземець повинен подати типове клопотання про надання громадянства.
При цьому він може подати разом з ним докази та аргументи на користь того, чому таке громадянство йому має бути надано. Незважаючи на повну відсутність обов’язкових умов, такий спосіб пов’язаний з рядом труднощів, які громадянину України або іншої країни варто враховувати при поданні клопотання:
Незважаючи на складності, звертаємо увагу, що клопотання і документи, у відповідності зі ст. 21 закону, можуть бути подані через воєводу або консула – як особисто, так і за допомогою поштового зв’язку.
Визнання польським громадянином у адміністративному порядку, напевно, найпоширеніша процедура оформлення паспорта для іноземців, що регулюється главою 4 закону. По суті, це натуралізація в чистій формі, так як «визнання польським громадянином» є спрощеною (що характерно для багатьох інших країн, передбачають таке визнання), а традиційною формою прийому в громадянство.
У цьому порядку воно надається іноземцям:
При цьому терміни обов’язкового проживання для кожної категорії іноземця можуть значно відрізнятися. Конкретні умови визнання польським громадянином зазначені в ст. 30 закону, згідно з якою громадянство надається, зокрема, іноземцям:
Враховуючи це, пропонуємо детальніше зупинитися на найбільш популярних стратегіях оформлення польського громадянства.
Одразу звертаємо увагу читачів, що відповідно до ст. 5 закону, укладення шлюбу іноземця та поляка не змінює їх громадянства, тобто автоматично оформити польський паспорт лише через шлюб не вдасться. У той же час шлюб з поляком є підставою для отримання польського паспорта – як було зазначено вище, для цього іноземець повинен:
Більш того, такий союз з поляком може служити підставою для отримання постійної ПНП/ПМП. Відповідно до п. 4 ст. 195 Закону про іноземців (Ustawа o cudzoziemcach), для цього чоловік/дружина громадянина Польщі повинен:
Враховуючи такі можливості, фіктивний шлюб з поляками став перспективним, проте досить дорогим інструментом для отримання польського паспорта. Більше про порядок оформлення шлюбних відносин розповість публікація «Шлюб з громадянином Польщі».
Куди більш простий і дешевий спосіб «купити» громадянство Польщі – це бізнес-імміграція. Пакетні пропозиції від посередників стартують від 1 тис. євро, за які вони надають юридичну адресу, реєструють на іноземця і супроводжують для нього фірму – зазвичай це польський аналог ТОВ (Spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia, Sp. Z. O. O).
Далі, відповідно до п. 4 ст. 60 закону про іноземців, такий підприємець може клопотати про надання йому національної польської візи, яка дає йому право на багаторазовий перетин польського кордону і тимчасове перебування в Польщі у зв’язку з веденням бізнесу.
Після прибуття в країну, у відповідності зі ст. 142 закону, якщо метою його перебування є ведення бізнесу, підприємець має право клопотати про надання йому тимчасової ПНП. Карта побиту, видана йому на цій підставі, буде також містити «доступ до ринку праці», який, однак, стосується лише роботи на заснованому підприємстві.
Звернемо також увагу, що оформлене таким способом дозвіл на тимчасове проживання не дає підстав для оформлення посвідки на проживання.
Возз’єднання сім’ї – ще один варіант, що дозволяє іноземцю переїхати до Польщі за умови, що там вже знаходиться один з членів його сім’ї. При цьому зовсім не обов’язково, щоб проживає в РП член сім’ї був поляком.
У відповідності зі ст. 159 Закону про іноземців, для возз’єднання іноземної сім’ї в Польщі іноземець, до якого планують перебратися члени сім’ї, має проживати на підставі:
При дотриманні зазначених умов переїхати в Польщу та оформити дозвіл на тимчасове проживання має право лише подружжя іноземців та їхні неповнолітні діти (батьки – для неповнолітніх іноземців). При цьому таке ПНП автоматично не дає право на громадянство. Як його отримати, детально описано в статті «Возз’єднання родини в Польщі».
Ще один варіант переїзду в Польщу – отримання так званої Блакитної картки ЄС, обумовленої Директивою Ради ЄС 2009/50 від 25.05.2009. Директива передбачає, що будь-дозвіл, який містить формулювання «Блакитна карта» (Niebieska karta UE) дає його власникові право безперешкодно жити і працювати в будь-якій з країн ЄС висококваліфікованої професії.
Польське законодавство регулює видачу такого дозволу главою 3 розділу V Закону про іноземців. У відповідності зі ст. 127 закону, іноземці, що володіють високою кваліфікацією, можуть отримати тимчасовий ВНП на строк до трьох років, якщо вони:
Статус біженця, політичний притулок чи дозвіл на перебування в Польщі з гуманітарних причин також є підставою для натуралізації в республіці. Кожен із зазначених статусів, згідно ст. 195 Закону про іноземців, є підставою для отримання постійної ПНП. Наприклад, біженці мають право отримати такий вид на проживання через 5 років після оформлення гуманітарного статусу.
Статус біженця на території Польщі є прямою підставою для оформлення польського громадянства.
Так, відповідно до п. 3 ст. 30 Закону про громадянство, іноземець, який постійно проживає в РП на підставі ПНП (отриманого в силу гуманітарного статусу) не менш ніж 2 роки, може бути визнаний польським громадянином і оформити паспорт.
Відповідно до п. 7 ст. 30 Закону про громадянство, стати польськими громадянами можуть також іноземці, які прожили в РП не менше 1 року на підставі постійної ПНП, отриманого в силу їх польського походження. ВНП за польським корінням видається таким особам відповідно до п. 3 ст. 195 Закону про іноземців.
В даному контексті, по-перше, маються на увазі іноземці-репатріанти, які довели своє польське походження у відповідності зі ст. 6 Закону про репатріацію і репатріювалися в РП на цій підставі. Більше про порядок отримання даного статусу читайте в матеріалі «Репатріація в Польщу».
По-друге, під іноземцями польського походження маються на увазі особи, які отримали Карту поляка. Оформити її мають право особи, які відповідають умовам ст. 2 Закону про Карту поляка. Звертаємо увагу, що це лише громадяни України, Росії, Білорусі та інших пострадянських країн.
Детальніше про порядок її отримання читайте в матеріалі під назвою «Карта поляка».
Виходячи з усього вищесказаного, процедура отримання польського громадянства у порядку визнання – досить копітка і, часто, тривалий процес, що вимагає проходження ряду етапів, які включають в себе:
Незважаючи на особливості, характерні для кожної категорії кандидатів на громадянство, схема отримання польського паспорта буде виглядати для всіх однаково – будуть відрізнятися лише терміни оформлення. Враховуючи це, пропонуємо детальніше зупинитися на процедурі і найбільш важливих етапах.
Дозвіл на тимчасове перебування або тимчасова ПНП (zezwolenia na pobyt czasowy), у відповідності зі ст. 98 Закону про іноземців, є документом, що дає іноземним громадянам право тимчасово проживати в Польщі.
Даний документ оформляється на термін не більше 3 років, після чого може бути продовжений.
У відповідності зі ст. 104 закону, видачу документа здійснює воєвода за місцем проживання іноземця – саме до нього необхідно звертатися із заявою.
Наступний етап – оформлення постійної ПНП, відомого також як ПМП (Zezwolenie na pobyt stały). Такий статус надається не всім іноземцям, а лише тим, які зазначені в ст. 195 закону. Але відсутність такого статусу не виключає можливість отримання польського паспорта, а лише значно подовжує терміни його отримання.
Як і у випадку з тимчасовою ПНП, ПМП, відповідно до ст. 201 закону, надається іноземцям рішенням воєводи за місцем проживання. Дізнатися детальніше про даному статусі допоможе публікація на тему «ПМП в Польщі».
Іноземцю, який подає клопотання про визнання його як польського громадянина, необхідно попередньо підготувати пакет документів. Вичерпного переліку таких документів не передбачено, так як склад конкретного пакета буде залежати від особливостей ситуації.
Однак у будь-якому випадку повинні бути надані такі документи:
заява, відповідає вимогам ст. 33 Закону про громадянство РП, та заповнена польською мовою.
У відповідності зі ст. 34 Закону про громадянство, заява подається до воєводства за місцем проживання заявника. Рішення про визнання особи громадянином РП приймається також воєводою.
До прийняття такого рішення, у відповідності зі ст. 36 Закону, воєвода повинен подати запит до поліції та органів державної безпеки інформацію про те, чи не загрожує безпеці країни придбання конкретною особою польського громадянства.
Відповідно до п. 2 ст. 30 Закону, обов’язковою умовою визнання іноземця в якості польського громадянина є знання ним польської мови хоча б в якості іноземного. Підтвердити таке знання можна свідоцтвом про закінчення польської школи, про закінчення школи за кордоном, але польською мовою, або сертифікат про знання польської мови на рівні не нижче В1.
Так як більшість іноземців, які бажають оформити польський паспорт почали вивчати польську мову лише після прийняття рішення про переїзд, всім їм доведеться отримати такий сертифікат.
Знання польської мови перевіряє спеціальна Державна комісія, яка проводить державні сертифікаційні іспити з польської мови як іноземної (Państwowe egzaminy certyfikatowe z języka polskiego jako obcego). Проводяться такі іспити всього три рази в рік.
Зважаючи на обмежену кількість місць у центрах проведення іспитів, записатися на них рекомендується заздалегідь. Перелік таких центрів можна знайти на сайті Мінстерство науки та вищої освіти Польщі. Від кандидатів екзаменаційна комісія чекає розуміння усного та писемного мовлення, граматичної коректності та вміння писати польською.
Іспит проходить у 2 етапи: письмовий (не більше 190 хвилин) та усний (не більше 15 хвилин). Для успішного його проходження необхідно дати мінімум 50 % правильних відповідей.
При цьому необхідно враховувати, що на такому іспиті не можна користуватися засобами зв’язку або навчальними матеріалами, не можна спілкуватися з іншими кандидатами і просити екзаменаторів роз’яснити питання. Ось один із зразкових тестів, які доведеться здавати кандидату.
За проходження тесту справляється плата, розмір якої встановлюється кожним сертифікаційним центром самостійно. Проте розмір оплати не може перевищувати 150 € + 20 € (еквівалентно в злотих) за виготовлення самого сертифіката.
Польське законодавство не вимагає від іноземців, які оформляють польський паспорт, відмови від минулого громадянської належності. Це, однак, не забороняє новоявленим полякам анулювати свої паспорти.
Наприклад, українцям для цього необхідно буде направити в міграційні органи (якщо вони в Україні) або в диппредставництво (якщо вони у Польщі) відповідну заяву, до якої додати документи, що підтверджують набуття польського громадянства або можливість такого придбання.
Ще один обов’язковий момент – сплата гербового збору, яку необхідно здійснити ще перед подачею документів. Гербовий збір становить 219 zł однак, вони можуть бути повернуті, якщо кандидат отримає відмову.
За законом, розгляд питання про визнання громадянином здійснюється негайно, якщо це дозволяють документи і докази, подані заявником, – тобто затягувати процес не прийнято.
Якщо потрібно з’ясовувати деякі факти, виробництво може зайняти до 1 місяця. В особливо складній ситуації розгляд питання може зайняти до 2 місяців, і в цей термін не увійдуть зволікання, викликані некоректною поведінкою кандидата і очікуванням від нього потрібних документів і відомостей.
При позитивному вирішенні питання іноземцю видається польський паспорт. До речі, вже видається новий польський паспорт, значно відрізняється по дизайну від попереднього:
Польська влада не виключає, що кандидат на громадянство в результаті може отримати відмову. Однак, на відміну від російського законодавства, причин такої відмови не так вже й багато. По суті, ст. 31 Закону про громадянство РП передбачає 2 підстави, за якими воєвода може відмовити кандидату, а саме:
Враховуючи вичерпний характер цієї норми, можна говорити про те, що відмова з інших підстав є незаконною. Якщо кандидат, що отримав відмову, вважає його незаконним, він має право оскаржити його у міністра внутрішніх справ протягом 2 тижнів з моменту отримання відповіді від воєводи.
Ще один варіант отримання польського паспорта – це відновлення громадянства. У відповідності зі ст. 38 Закону, відновити статус можуть всі, хто втратив його до 1999 року з підстав, зазначених у статті.
Передбачені також категорії колишніх поляків, які не вправі клопотатися про відновлення. У відповідності зі ст. 39 Закону, рішення про відновлення приймає міністр внутрішніх справ на підставі клопотання, поданого кандидатом у відповідності з вимогами ст. 40 Закону. Приклад заяви можна завантажити на сайті Міністерства внутрішніх справ.
Якщо кандидат проживає за межами РП, він має право подати заяву через консула за місцем проживання.
Разом з ним подаються документи:
За результатами розгляду приймається рішення. У підсумку польське громадянство відновлюється з моменту прийняття рішення в остаточній формі.
У відповідності зі ст. 3 Закону, Республіка Польща не виключає можливість одержання своїми громадянами паспортів будь-яких інших країн. Однак у внутрішніх відносинах між державою та її громадянином РП не визнає будь-якого іншого громадянства своїх громадян: біпатриди володіють тими ж правами і обов’язками, що і поляки лише з польським паспортом.
Відмінна новина для громадян України, Білорусі та Росії – для отримання польського паспорта їм не доведеться відмовлятися від колишньої громадянської належності.
З іншого боку, це може суперечити законодавству країни походження. Наприклад, у Білорусі множинне громадянство передбачено законом. А ось в Україні біпатризм під забороною, що, проте, не зупиняє українців: вони йдуть на оформлення польських паспортів не рідше за білорусів.
Враховуючи все вищесказане, оформити польський паспорт дистанційно не вдасться – буде потрібно довго жити в Польщі і відповідати заявленим законодавством вимогам. А це пов’язано з масою труднощів:
Але при цьому вистачає і плюсів: простота ведення бізнесу, розвиненість інфраструктури, красива природа і архітектура, низька вартість транспорту і ті ж зарплати, які істотно вище, ніж в країнах СНД.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy