Бізнес

Особливості ведення малого бізнесу в Польщі

Share

Соціалістична Польща залишилася в далекому минулому, представляючи певний інтерес тільки для істориків. Сьогодні країна входить до складу ЄС і є своєрідною «житницею» Європи. У 2024 році малий бізнес у Польщі успішно розвивається, сприяючи збільшенню рівня зайнятості населення і створюючи міцну основу для зростання економіки країни.

Особливості ведення малого бізнесу в польщіОсобливості ведення малого бізнесу в польщі

Що характерно для малого бізнесу в Польщі

На думку експертів, польська економіка зберегла консервативну структуру, що послужило захистом від загальноєвропейських тенденцій стагнації. Високі темпи зростання економічних показників забезпечуються в тому числі за рахунок життєстійкості традиційного малого і середнього бізнесу в країні.

Малі (до 69 працівників і до 7 млн євро доходу) і середні (до 250 найманих осіб та до 40 млн євро річного прибутку) компанії складають 98 % від загального числа юридичних осіб, забезпечуючи при цьому до половини всього ВВП Польщі.

Крім того, в цьому секторі зайнято майже 70 % населення. Серед найпоширеніших і найприбутковіших видів господарської діяльності можна виділити продаж та ремонт автотранспорту, будівництво, роздрібну торгівлю, фінансову та страхову галузі.

Види організаційно-правових форм діяльності в Польщі

Всім, хто бажає організувати свій бізнес у Польщі, в тому числі іноземцям, доступно кілька видів організації діяльності:

  • індивідуальне підприємництво (самозайнятість);
  • товариства без створення юрособи – spółka (просте, повне, командитне, партнерське);
  • товариства з обмеженою відповідальністю – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (юрособа зі статутним фондом 5 тисяч польських злотих);
  • акціонерне товариство – spółka akcyjna (для заснування компанії потрібно статутний капітал в сумі 100 000 злотих);
  • іноземне представництво – przedstawicielstwa.

Покупка готового бізнесу в Польщі

Часто трапляється так, що в іноземця, який переїжджає на ПМП у Польщу, немає ні часу, ні бажання займатися реєстрацією нової фірми. У цьому випадку варто розглянути варіант з покупкою готового бізнесу, так сказати, під ключ. При цьому найскладніше – не помилитися на етапі вибору продавця.

Щоб уникнути можливих проблем, слід звернутися за допомогою в спеціалізовані компанії (до свого роду ріелторам) або подбати про це самостійно, але обов’язково провести повний аудит придбаного суб’єкта господарювання до оформлення угоди купівлі-продажу.

Передача прав власності на фірму відбувається у нотаріуса, який відразу ж може внести деякі корективи, що стосуються нової юридичної адреси компанії, її назви або інших нюансів. Завершує процедуру реєстрація у Державному судовому реєстрі (Krajowy Rejestr Sądowy).

Організація бізнесу з нуля

Покупка готового бізнесу, безумовно, має свої переваги: напрацьований досвід і репутація, наявність ліцензій та дозволів. Разом з тим інвестор може придбати й безліч прихованих проблем, що накопичилися за роки роботи компанії. Причому застрахувати від цього не зможе навіть аудит, проведений перед покупкою.
Тому багато хто воліє почати свою справу з реєстрації нового підприємства.

Сам процес подачі документів не складний і займає 1-3 дні, однак на реєстрацію в Державному судовому реєстрі (ДСР) та постановку на облік у фіскальних органах піде близько трьох тижнів.

Процедура реєстрації не безкоштовно – за неї треба заплатити 500 злотих, ще 100 злотих буде коштувати публікація в “Урядовому віснику”. Після цього новоспеченому власникові фірми видадуть свідоцтво, податковий (NIP) та статистичний (Regon) номери.

Податки для бізнесу в Польщі

Ставши співзасновником компанії або її єдиним власником, новоспечений бізнесмен повинен розуміти, що однією з основних обов’язків юрособи стане сплата податків у бюджет держави.

Польські підприємства і підприємці сплачують:

  • податок на прибуток (CIT): базова ставка – 19 %; мале підприємництво, якщо його річний оборот не перевищує 1,2 млн євро, платить 15 %;
  • податок на додану вартість (VAT): базова ставка – 23 %; від 0 до 8 % – за експортними та пільговими операціями;
  • акцизний збір – передбачений для конкретного переліку товарів: алкоголь, тютюнові вироби, бензин, газ, дизельне паливо, автомобілі, спиртовмісна продукція та інші;
  • податок з доходів фізосіб (PIT) – від 18 до 32 % залежно від суми річного доходу співробітників; зі своїх доходів підприємці сплачують 19 %.

Бухгалтерська та податкова звітність у Польщі

Великі платники податків зобов’язані подавати звітність з податку на прибуток і ПДВ щомісяця. Суб’єкти менше можуть обрати для себе квартальний і навіть річний період звітності. При цьому дані в податкових деклараціях підприємства повинні підтверджуватись записами в Торговій книзі, яку в хронологічному порядку вносяться всі операції відповідно до прийнятої в компанії обліковою політикою.

Слід зазначити, що держава не наполягає на використанні типового плану рахунків бухобліку, дозволяючи юрособам користуватися своїми. Бізнесменам-початківцям свою справу в Польщі, рекомендується найняти професійного бухгалтера, тим більше, що його послуги коштують не так дорого.

Програми фінансової підтримки малого та середнього бізнесу в Польщі

При реєстрації нової компанії в Польщі в обов’язковому порядку потрібно мати установчий договір і повністю сформований статутний капітал. Додатково бізнесмени повинні завестися ще одним документом – бізнес-планом для реалізації комерційної ідеї.

Для молодих фірм, що встигли попрацювати хоча б 365 днів, можливо пільгове кредитування малого бізнесу від польських банків за ставкою 6-8 % річних.

Крім того, участь Польщі в такому об’єднанні, як Євросоюз, бізнесу дозволяє сподіватися на отримання частини грошей, які виділяють на розвиток економіки країни фінансові інститути ЄС. Безповоротні дотації від Євросоюзу надаються безпосередньо самим компаніям, тому польські державні програми малого і середнього бізнесу більше орієнтовані на допомогу у взаємодії з загальноєвропейськими організаціями, спрощення адміністративних процедур і зниження організаційних навантажень.

Дотації виділяються для підприємств, що обрали одне з шести пріоритетних напрямів:

  • інфраструктура,
  • людський капітал,
  • розвиток Східної Польщі,
  • інноваційна економіка,
  • розвиток територіального самоврядування,
  • технічна підтримка.

Для того, щоб отримати дотацію, підприємець повинен звернутися із заявою у відповідний держорган Польщі (наприклад, Польське агентство по розвитку підприємництва). Якщо представлена бізнес-ідея буде відповідати вимогам інвесторів з ЄС, то компанії можуть виділити кошти на термін до 3 років.

Додатково, а іноді й паралельно з дотаціями діють і інші способи підтримки:

  • 14 спеціальних економічних зон в рамках програми «Підприємництво насамперед»;
  • субсидування створення нових робочих місць від національних та регіональних фондів;
  • мережа клубів місцевих ініціатив та академічних бізнес-інкубаторів.

Перспективні ідеї для малого бізнесу

Відмова від планової економіки в Польщі стався набагато раніше, ніж на пострадянському просторі, тому швидко організувати тут вигідну справу сьогодні не так легко. У традиційних сферах багато користуються франшизою вже розкручених мереж:

  • роздрібна торгівля;
  • громадське харчування (підприємства швидкого обслуговування);
  • фінансові послуги;
  • страхування;
  • обслуговування автотранспортних засобів;
  • продаж алкоголю.

В умовах високої конкуренції підтримка «старшого брата» буде не зайвою. Дещо незвичною справою можна назвати організацію відділення фінустанови по протекції одного з банків. Надання фінансової франшизи практикують Bank BPH, Alior bank, Bank Zachodni WBK, Getin Bank, вартість коливається в межах 20-35 тисяч злотих.

Які питання найчастіше цікавлять бізнесменів-початківців

Переїзд в іншу країну завжди породжує масу питань. Передбачити всі труднощі, які можуть виникнути в іноземця, який вирішив змінити місце проживання і роботи, неможливо. Однак є ряд ситуацій, які зустрічаються досить часто.

Яким повинен бути розмір мінімальних інвестицій у бізнес у Польщі, щоб отримати Карту побиту? Наявність бізнес-інтересів у Польщі не завжди є підставою для отримання шенгенської мультивізи. Купівля ж або організація своєї справи в країні дозволить отримати посвідку на проживання в Польщі – Карту побиту (Karta pоbytu).
Отримання дозволу на тимчасове або постійне проживання є підставою для отримання громадянства, а також дарує свободу пересування більшості країн ЄС.

Для того щоб претендувати на отримання ПНП, кандидат повинен продемонструвати прагнення інвестувати в економіку Польщі – для цього достатньо відразу поповнити рахунок компанії на 62 тисячі злотих.

При цьому іноземному інвестору, який бажає згодом оформити громадянство цієї країни, варто бути готовим до наступних фінансових витрат:

  • вартість оформлення Карти побиту – 340-680 злотих;
  • виготовлення карти – 50 злотих;
  • придбання франшизи – 20-100 тисяч злотих;
  • витрати на підготовку приміщення й оборотні кошти – залежно від обраного виду діяльності.

Відкриття фірми з допомогою посередників може коштувати від 600 до 1 500 євро. Організована ж фірма вимагає щомісячних витрат:

  • на виплату зарплати (в штаті має бути не менше двох поляків) – 970 євро;
  • бухгалтерське обслуговування та оплата юридичної адреси – 170 євро;
  • податки – орієнтовно 830 євро.

Скільки часу займе відкриття своєї фірми в Польщі? Підготовка та надання необхідного пакету документів, особливо якщо вдатися до платної допомогою фірми-посередника або окремих фахівців (юриста, нотаріуса, бухгалтера), займе кілька днів. До місяця потрібно для реєстрації юрособи у Державному судовому реєстрі (максимально 45 днів).

Продовжує очікування необхідність публікації даних про реєстрацію в “Урядовому віснику”, а також отримання кодів у податковому управлінні (Urzędzie Skarbowym) і управлінні статистики (Urzędzie Statystycznym).

Чи залежить розмір ПДВ від обраного КВЕД у Польщі? Базова ставка ПДВ у Польщі становить 23 %, але вона застосовується не до всіх видів операцій і постачань. Існує ряд продуктів і послуг, які оподатковуються за зниженою ставкою або звільнені від нього повністю:

  • 8 % – лікарські препарати, пасажирські перевезення, готельний бізнес;
  • 5 % – продаж готової їжі та бакалії;
  • 0 % – експорт послуг і товарів, постачання комп’ютерного обладнання для незрячих, медичні послуги.

Які види діяльності потребують спеціального дозволу? Як і в більшості держав Європи, у Польщі для контролю за окремими видами діяльності активно використовується механізм отримання ліцензії та обов’язкової сертифікації окремих товарів і послуг. Так, без ліцензії не можна займатися:

  • здобиччю і розробкою корисних копалин;
  • торгівлею зброєю, охоронною і детективною діяльністю;
  • обігом палива та веденням бізнесу у сфері енергетики;
  • авіаперевезеннями;
  • торгівлею тютюном і алкоголем, медикаментами;
  • наданням телекомунікаційних послуг.

Більшість іноземних інвесторів з колишнього СРСР, замислюючись про переїзд в Європу, зупиняють свій вибір на Польщі, розраховуючи на економіку країни та схожість в менталітеті.

Проте мало хто з них виявляється готовим до високого ступеня конкуренції й щільності в секторі малого підприємництва. Подолати несподівані перешкоди зможуть тільки ті, хто подбає про залучення місцевих партнерів або вдало вкладеться в придбання франшизи.