Еміграція

Отримання тимчасової прописки в Польщі

Share

Інститут прописки – явище не нове для вихідців з СНД, які прибувають з іноземних держав, так і для місцевих жителів. У Республіці Польща прописка є обов’язковою для всіх осіб, які мають намір пробути більше визначеного терміну. У зв’язку з цим у новачків виникає безліч питань про те, як отримати тимчасову прописку в Польщі у 2024 році: де оформляти, коли потрібно зайнятися цим процесом, яким категоріям громадян вона необхідна.

Отримання тимчасової прописки в ПольщіОтримання тимчасової прописки в Польщі

Що собою являє тимчасова прописка

Польською мовою поняття «прописка» звучить як zameldowanie. Самі ж поляки називають її meldunek. Законодавство виділяє два типи реєстрації:

  • Zameldowanie czasowе (тимчасова реєстрація) – надається на певний проміжок часу, якщо належить проживання на території країни понад 14 днів. Зазвичай термін її дії обмежується датою закінчення договору оренди житла, дійсністю візового штампа або Карти побиту. До 1 січня 2024 року ставати на облік повинні були тільки ті іноземці, чиє перебування в Польщі обмежувалося трьома місяцями. Для проведення процедури сейм відводить всього 4 дні з дня прибуття в країну.
  • Zameldowanie stale (постійна реєстрація) – прописка на постійній основі за певною адресою. Вона доступна виключно для громадян, які є резидентами, або для тих, хто проживає у Польщі на підставі ПМП.

Таким чином, іноземні громадяни можуть отримати тільки тимчасову прописку. Її оформлення є обов’язковою процедурою. Що дає іноземцю «мельдунек»:

  1. Підтверджує, що його власник дотримується польське законодавство.
  2. Дає можливість отримати документи для посвідки на проживання. Іншими словами, якщо вам належить подача прохання на Кarta pobytu, без прописки зробити це буде неможливо.
  3. Наділяє правом отримання PESEL – аналог нашого ідентифікаційного коду.

Реєстрація в Польщі за місцем проживання дозволяє іноземцю звертатися в будь-які державні інстанції, банки, лікарні, влаштовуватися на роботу. Без прописки неможливо буде зареєструвати свій автомобіль або отримати водійське посвідчення місцевого зразка.

Хто повинен отримувати прописку

Польське законодавство встановлює, що звернутися до уповноваженої інстанції з питання оформлення прописки зобов’язаний кожен прибулий в країну іноземний громадянин, який планує провести в ній понад два тижні.

Пройти процедуру повинні не тільки особи, які є власниками нерухомого майна на польській території, але і ті, хто орендує квартири, будинки, живе у родичів або в гуртожитках. Ця вимога повинна виконуватися наступними категоріями громадян:

Самостійно подати заяву на оформлення реєстрації може лише особа, якій вже виповнилося 18 років. Прописати дітей зобов’язані їх батьки.

Варто пам’ятати, що якщо виникне ситуація, коли доведеться мати справу з поліцією, відстоювати свої права, маючи в паспорті «мельдунек», буде набагато простіше.

Куди звертатися і як оформити

Перше, що необхідно зробити, це винайняти житло, уклавши договір оренди більш ніж на два тижні. Найчастіше власники квартир не дуже хочуть оформляти на своїх квадратних метрах незнайомців, тим більше іноземців. Пов’язано це з тим, що поляки не завжди розуміють, що таке тимчасова прописка і що вона не дає орендарю права володіння нерухомістю.

Дуже важливо пам’ятати, що якщо житло винаймають кілька людей, необхідно, щоб кожен з них був указаний у договорі, інакше отримати прописку буде неможливо. Оскільки підписується документ тільки з однією людиною, в окремий пункт необхідно винести, що господар квартири не проти, щоб перелічені нижче особи тимчасово прописалися за даною адресою.

Після того, як договір оренди буде у вас на руках, необхідно звернутися в Ужонд Дельничі (Urząd Dzielnicy) – так зване управління району міста, в якому ви проживаєте. Тут вам потрібно знайти Бюро адміністрації та цивільних Справ (Biurо Administracji i Spraw Obywatelskich).

Уповноважений спеціаліст видасть вам бланк заяви. Заповнити його можна, скориставшись зразком, який ви знайдете там же. В анкету необхідно внести наступні дані:

  • ПІБ;
  • місце та дата народження;
  • PESEL (якщо він вже є);
  • країна, де ви народилися;
  • адреса, по якому ви прописані на постійній основі;
  • країна, де ви проживаєте;
  • адреса, за якою мають намір жити в Польщі;
  • дата закінчення договору оренди;
  • підпис власника житла;
  • ПІБ представника, якщо подається прохання через нього.

Цей документ разом з іншими паперами, список яких буде наведено нижче, ви подаєте у відповідне вікно.  Оператор служби внесе інформацію в базу даних і роздрукує вам документ, який буде підтвердженням проживання.

Якщо раніше ви ще не отримували PESEL, то в ході оформлення прописки він вам одразу ж буде присвоєно. Його, однак, доведеться почекати.

Ідентифікаційний номер автоматично формується протягом 1-2 тижнів. Після цього знову доведеться з’явитися в Бюро, щоб проставити PESEL в документ про реєстрацію.

Якщо вам належить зміна місця проживання, тоді й «мельдунек» доведеться переоформити. Зробити це можна двома способами:

  1. За допомогою єдиної заяви, яка автоматично виписує вас зі старої адреси та прописує за новими координатами.
  2. За допомогою інтернету.

Тим, хто має намір покинути Польщу на період часу, що перевищує пів року, необхідно повідомити про це відповідну інстанцію.

За відсутність прописки буде накладатись штраф. Розмір його, однак, поки не озвучується. Але затягувати процес не має ніякого сенсу.

Пакет документів

Перед візитом в Ужонд Джельничі переконайтеся, що у вас при собі є:

  1. Папір, що підтверджує ваш законний статус перебування в Польщі (національна віза, Карта поляка, Карта побиту).
  2. Договір про оренду житла або інший документ, який би міг підтвердити, що ви проживаєте за конкретною адресою.
  3. Заява, заповнена безпосередньо на місці подачі документів.

В якості додаткових доказів у деяких райуправліннях можуть попросити надати згоду власника на вашу тимчасову прописку за даною адресою. Довідку, видану на підставі записи в домовій книзі (wypis z księgi wieczystej). Вона підтвердить, що ви орендуєте житло безпосередньо у власника.

Іноді ця обставина прописується в орендному договорі. В такому випадку брати письмову розписку у господаря квартири не потрібно.

Таким чином, питання про майбутню прописку краще заздалегідь обговорити з власником житла. Це допоможе уникнути зайвих непорозумінь.

Мито та період оформлення

Сам процес отримання прописки багато часу не займе. Підтвердження вам видадуть в цей же день. Кількість витраченого часу буде залежати від декількох факторів:

  • швидкість і правильність заповнення заяви. Якщо доведеться вносити дані в кілька разів, це суттєво позначиться на термінах оформлення;
  • наявність черги в районному управлінні;
  • наявність всіх необхідних для пред’явлення документів.

Якщо всі умови будуть виконані, тоді вам знадобиться не більше 15-20 хвилин, щоб подати прохання і отримати прописку.

Оскільки вимога оформити тимчасову реєстрацію висувається на державному рівні, то плата за проведення даної процедури не стягується. А от якщо вам знадобиться отримати паперове підтвердження прописки, то доведеться заплатити 17 злотих (4 євро).

Стільки ж коштує відновлення втраченого або зіпсованого документа, тому після отримання прописки на руки відразу зробіть кілька копій.

Висновки

Прописка в Польщі є обов’язковою як для резидентів, так і для іноземних гостей. З єдиною різницею в тому, що другим дозволена поки тільки тимчасова реєстрація.

Згідно зі змінами, які набрали чинності в цьому році, потурбуватися цим питанням повинні всі гості країни, які мають намір провести на її території понад 14 днів. На оформлення відводиться всього 4 дні, відлік яких починається з дати перетину кордону.

Процедура займає не більше 15 хвилин. Підставою для оформлення прописки є договір оренди.
Важливо пам’ятати, що краще заздалегідь обговорити всі деталі з власником квартири. Швидше за все, уповноважена інстанція вимагатиме його письмову згоду на надання вам тимчасової реєстрації.

Оформляється прописка безкоштовно. Якщо знадобиться отримати письмове підтвердження, доведеться зробити внесок у розмірі 17 злотих.