У 2025 році робота в Польщі для громадян України стала дуже затребуваною. Працівників з України, Молдови, Казахстану та інших країн пострадянського простору привертають в Польщі більш високі зарплати, комфортні умови проживання і трудової діяльності, перспективи професійного зростання та інші можливості. У свою чергу Польща зацікавлена в трудових мігрантах, оскільки багато поляків виїхали в пошуках кращого життя в ФРН, Великобританію та інші європейські країни й польська економіка відчуває нестачу хороших фахівців.
З кожним роком у пошуках роботи до Польщі приїжджає все більше громадян держав, що входять в СНД (причому 90 % іноземних мігрантів – українці). Це зумовлено не тільки можливістю отримання високої зарплати, але і політикою сприяння з боку польської держави.
Був прийнятий закон «Про внесення змін до закону «Про сприяння зайнятості і установах ринку праці», згідно з яким громадяни Вірменії, України, Молдови та Грузії отримали право оформлення на роботу в Польщі за спрощеною процедурою.
Зокрема, введено піврічні запрошення (oświadczenia), а у сфері сільського господарства і туризму — дозволу від старост (opinia starosty) на сезонні роботи на строк до 9 місяців з правом продовження (раніше подібні дозволи видавали воєводи на 6 місяців). Причому розмір оплати праці іноземців повинен відповідати зарплаті польських громадян.
Крім того, посилено контроль над добропорядністю роботодавців, вжиті заходи щодо залучення представників дефіцитних і потрібних польській економіці професій – їх списки визначаються розпорядженнями по Міністерству праці республіки.
Польща приваблива для трудової імміграції громадян СНД з ряду причин:
Крім того, існує ще кілька причин, завдяки яким трудова діяльність у цій європейській країні буде краща для громадян СНД. Це знайома кухня, звичні кліматичні умови та часовий пояс, високі життєві стандарти.
Перш ніж підписати трудовий договір з роботодавцем, слід поцікавитися не тільки розміром заробітної плати, але і тим, які умови роботи й проживання очікують мігранта.
Необхідно пам’ятати про те, що серед роботодавців зустрічаються і порядні люди, і такі, для яких важливо якнайшвидше отримати прибуток, тому вони не вважають за потрібне створювати безпечні та комфортні умови праці для своїх працівників.
Роботодавець повинен надати працівнику договір зрозумілою того мовою, в якому прописано все до дрібниць:
Умови договору необхідно попередньо ретельно вивчити і лише після цього приймати рішення.
Можна виділити кілька категорій трудової діяльності зі специфічними умовами роботи:
Для іноземних працівників високої кваліфікації умови праці нічим не відрізняються від поляків. При цьому знання польської мови відкриває більш широкі можливості для більш вигідного працевлаштування, пошуку житла та подальшої легалізації.
Наявність інтернету дозволяє почати пошуки роботи за кордоном, ще перебуваючи у себе на батьківщині. В цьому випадку слід визначитися: чи будете ви вести пошук самостійно або зверніться за допомогою в одну з посередницьких фірм, які спеціалізуються на працевлаштуванні громадян СНД. У кожного з цих способів є свої плюси та мінуси.
Приміром, серед переваг взаємодії з посередниками можна назвати наступні:
З недоліків — додаткові витрати на оплату послуг посередників (від 200 до 300 євро) і небезпека потрапити на роботу до недобросовісного роботодавця.
Самостійний пошук можна вести через спеціальні сайти з працевлаштування. Перебування в Польщі значно збільшує можливості пошуку роботи: інформацію про наявність вакансій можна отримати безпосередньо в рекрутингових компаніях і навіть з місцевих газет.
Для легальної роботи в Польщі громадянам СНД необхідно оформити робочу візу. Для громадян Грузії та України можливе працевлаштування на три місяці протягом півроку на підставі біометричного паспорта.
Для оформлення робочої візи потрібно:
Крім того, знадобиться медична страховка з мінімальним покриттям 30 тисяч євро і оплата візових зборів: для білорусів — 20 євро, для громадян Таджикистану та інших країн — у розмірі 60 євро. Громадяни України звільнені від сплати зборів за національну візу.
Для громадян України та Грузії, які мають біометричні паспорти й можуть в’їжджати в країну по безвізу, діють правила, відповідно до яких вони можуть працювати в Польщі протягом трьох місяців півріччі без оформлення робочої візи.
Для того, щоб працювати в Польщі, потрібно мати заява роботодавця про намір працевлаштувати іноземця (Oświadczeniе в zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi) з прописаними умовами праці, терміном і зарплатою, або ж дозвіл на роботу (zezwolenie на práce).
Однак по безвізу можна їхати до Польщі без дозволу на роботу і працювати там абсолютно легально за умови, що ваш роботодавець зареєструє в повятовому бюро заяву про намір працевлаштувати іноземця або оформити дозвіл на роботу.
Крім того, роботодавець зобов’язаний укласти з мігрантом трудовий договір (umowa o pracę) або цивільно-правовий договір (umowa zlecenia або umowa o dzieło). Також роботодавець повинен протягом тижня подати заяву в Управління соціального страхування (ZUS) для страхування працівника і сплати податків. Якщо договір з іноземним працівником не підписаний або укладено неправильно, то така робота вважається нелегальною і роботодавцю загрожує великий штраф.
Для продовження трудової діяльності ще до закінчення 90-денного терміну слід звернутися до воєводи за дозволом на тимчасове перебування у Польщі (Картою побиту), яке дає право на роботу. З 01.01.18 заявники можуть працювати без додаткових дозволів до винесення рішення воєводою.
Іншим варіантом розв’язання цього питання буде виїзд на батьківщину і оформлення там робочої візи. Після закінчення терміну дії робочої візи при наявності біометричного паспорта можна працювати ще протягом трьох місяців відповідно до правил безвізу. Мігрант, який працює в Польщі, скориставшись безвізом, має право змінити роботодавця. Однак у цьому випадку необхідна перереєстрація заяви нового роботодавця про намір працевлаштувати іноземця.
Слід зазначити, що робота в Польщі для жителів Донбасу також можлива за умови наявності у них українського біометричного закордонного паспорта.
Знання польської мови виявиться як не можна до речі в пошуках роботи безпосередньо від роботодавця. Крім пошуку на таких порталах, як praca.pl або pracuj.pl роботу можна підшукати:
На них можна безпосередньо зв’язатися з роботодавцем, надіслати резюме, домовитися про зустріч, обговорити умови.
Ситуація на польському ринку праці залежить від регіону. В цілому по країні відчувається нестача робочих рук. З’явився попит навіть на такі спеціальності, які раніше були в надлишку: педагогіка, історія, політологія, культурологія, філософія.
Особливий дефіцит працівників відчувається в таких галузях, як:
Перевага при працевлаштуванні мають фахівці з високою кваліфікацією та досвідом роботи.
Прискорення темпів економічного зростання Польщі, в тому числі багато в чому завдяки трудовим мігрантам з України, Білорусі та інших країн СНД, сприяє підвищенню рівня зарплат в країні, що не може не радувати іноземних працівників, праця яких оплачується так само, як і польських громадян.
Мінімальна погодинна ставка становить 28,10 злотих, а розмір мінімальної заробітної плати – 4300 злотих брутто. На податки йде до 27 % від зарплати.
Цікавий факт: один відсоток від заробітної плати у Польщі має перераховуватися на рахунок суспільно-корисної організації, яку платник податків обирає за власним бажанням. Цим можна пояснити велику кількість на польських вулицях соціальної реклами: притулків для тварин, волонтерських, благодійних та інших організацій.
Оплата праці залежить від воєводства. Більш висока середньомісячна зарплата у Варшаві, Мазовецькому, Шльонском, Поморському воєводствах — від 4120 до 4800 злотих в місяць. Найнижча — 2610 злотих — у Підкарпатському воєводстві.
Середня зарплата по популярним серед трудових мігрантів з СНД спеціальностями, злотих:
Контроль за оформленням та працевлаштуванням іноземців у Польщі у 2025 році здійснюють три державних органи:
Згідно зі ст. 120 Закону РП «ПРО сприяння зайнятості та установах ринку праці», для роботодавця передбачено посилення покарання у вигляді штрафу за:
Для іноземного працівника також передбачено покарання за нелегальне працевлаштування: штраф від 1000 злотих і депортація із забороною на в’їзд до Польщі та Шенгенської зони терміном на три роки.
Польська держава з перехідною економікою, і попитом на робочі руки перетворилося в одне з найпопулярніших напрямків для трудової імміграції громадян країн СНД. Найбільш активно сюди їдуть на заробітки громадяни Білорусі та України (узбеків, туркменів, молдаван та громадян інших країн СНД більше приваблюють Німеччина і Великобританія). Членство в ЄС, зручне географічне розташування, наявність вільних робочих вакансій, відносно високі заробітні плати роблять Польщу одним з найкомфортніших місць для життя в Євросоюзі.
Польське законодавство захищає права іноземних працівників від зазіхань недобросовісних роботодавців і гарантує рівну з польськими громадянами оплату праці.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy