Причини, за якими люди змушені залишати свої будинки, найчастіше обумовлені зовнішніми факторами: війни, стихійні лиха, етнічні конфлікти. Але, хоча багатьом вдається успішно асимілюватися в нових умовах, з часом, коли ситуація на батьківщині налагоджується, більшість прагне повернутися. За останні 10 років польський уряд активізував діяльність за програмою повернення переселенців. Те, як проходить репатріація в Польщу у 2024 році, має свої особливості та історичне підґрунтя.
Репатріацією в Польщі заведено називати процес повернення на батьківщину громадян інших країн, які за національністю є поляками. Чинне законодавство Республіки Польща регулює такі питання:
Закон про надання корінним полякам можливості повернутися на свою споконвічну батьківщину вступив в силу в січні 2000 року. А в 2017 році були опубліковані і вступили в дію зміни до Закону про репатріацію, істотно збільшили допомогу і розширили права переселенців.
Цей документ відносить до числа репатріантів осіб, які мають польське походження і прибули до Польщі на підставі візи певного зразка з метою поселення на території країни на постыйне проживання. Програма «Повернення додому» розрахована на період до 2021 року.
У 2017 році польський Сейм прийняв поправки, які покликані істотно полегшити інтеграцію корінних поляків та їх адаптацію в нових умовах. З цією метою була створена Рада у справах репатріантів, який взяв на себе консультативну функцію.
Крім того, в різних регіонах країни відкрилися адаптаційні центри, в яких новоприбулі можуть зайнятися вивченням польської мови, пройти навчання за визначеною спеціальністю.
Нова поправка до закону також істотно полегшує процедуру отримання громадянства. Змінам піддалися і пільги, на які можуть розраховувати переселенці, які прибули в країну за візою репатріанта. Так, у 2024 році їм надається:
У деяких випадках розміри виплат можуть змінюватися в індивідуальному порядку. Клопотати про отримання фінансової допомоги переселенці можуть протягом двох років після набрання польське громадянство.
Скористатися правом повернутися на історичну батьківщину можуть особи, які нададуть наступні докази:
Сюди ж можна віднести кандидатів, які колись належали до польського громадянства, але в силу не залежних від них обставин втратили його. Дуже важливо, щоб батько або мати такої особи також був поляком.
Якщо ж зацікавлений громадянин раніше відмовився від польського громадянства по своїй волі, взяти участь у програмі репатріації він зможе, тільки якщо через судову інстанцію доведе, що рішення про відмову було прийнято всупереч його бажанню.
У відповідності з законодавством діти репатріантів отримують право вступу в громадянство Польщі автоматично.
Якщо з двох батьків учасником програми може стати тільки один, тоді другого необхідно написати заяву, що він не проти того, щоб дитина прийняла громадянську приналежність Республіки Польща. Проводиться дана процедура в присутності консула.
У законі також міститься вказівка на те, хто не має жодних шансів на отримання репатріаційної візи:
Не зможуть повернутися на батьківщину і особи, які, перебуваючи за кордоном, здійснювали протиправні дії проти польської держави або порушували права людини, прописані у відповідній Конвенції.
Закон, що стосується програми переселення корінних поляків, чітко обмежує її географію. Таким чином, взяти участь у ній можуть мешканці таких держав і регіонів:
Щоб мати можливість оформити заявку, кандидат повинен бути зареєстрований на постійній основі в одному з перелічених регіонів.
Головною умовою, що дозволяє подати заяву про репатріацію, є підтвердження кандидатом наявності підстав для поселення в Польщі на постійне місце проживання. В якості доказів можуть виступити:
Розглянувши отриману з документів і в ході бесіди інформацію та факти, а також проаналізувавши представлені докази, консул робить висновок, чи дійсно кандидат має право на отримання польського громадянства в якості репатріанта.
Після цього прохання про надання візи і все обґрунтування для її видачі передаються в МВС Польщі — саме тут приймається остаточне рішення про те, чи отримає заявник візовий штамп потрібного зразка.
Але перш ніж це станеться, повний пакет документів буде розісланий та в деякі інші інстанції, де буде отримано підтвердження, що кандидат не представляє загрози для держави, а також що всі подані ним документи є справжніми. Якщо відомості не підтвердяться, цього буде достатньо, щоб відмовити в репатріаційної візи. В цілому процес переселення може тривати не менш як рік.
Віза репатріанта ставиться в паспорт. Вона є одноразовою і діє лише 12 місяців.
Протягом цього часу переселенець повинен перетнути польський кордон і оформити громадянство РП. Зрозуміло, польський паспорт видається не відразу, проте новий член суспільства вже може користуватися всіма правами нарівні з місцевими жителями.
Прибувши на місце нового проживання, репатріант повинен:
Найважливішим з усього переліку документів для участі в програмі репатріації буде підтвердження польського походження. Вихідці з Казахстану та інших держав, зазначених у списку вище, можуть зробити це за допомогою таких паперів:
Мається на увазі, що всі надані документи повинні бути видані наступними інстанціями:
Всі папери повинні бути передані в оригінальному вигляді. У разі втрати доказів, виданих за часів СРСР, замінити їх в сучасній державі буде неможливо. Кожен з пред’явлених документів повинен бути переведений і апостильований (крім довідок і паперів з печатками Радянського Союзу).
Щоб надіслати запит на участь у програмі з переселення, необхідно чітко знати, які документи потрібні для цієї мети. Знадобляться:
Всі переселенці репатріаційної програми наділені правом на деякі пільги і допомогу від польського уряду. Зокрема, їм надається:
Крім матеріальної допомоги репатріант отримує:
можливість проходження безкоштовних курсів для освоєння нової професії або підтвердження диплома за старою;
Крім того, громадянин отримує тимчасове житло. На період до трьох місяців він оселяється в спеціальному центрі для переселенців. Якщо за цей час знайти інше місце для проживання не вдалося, він може продовжити термін свого перебування в центрі ще на три місяці.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy