Еміграція

Співбесіда і питання на Карту Поляка: як пройти іспит

Share

Перевірки етнічної приналежності стають все більш жорсткими, через що кількість відмов у видачі Карти поляка з кожним роком зростає. І якщо підготовку документів можна довірити посередникам, то співбесіда і питання на Карту Поляка у 2024 році вимагають особистих зусиль. До співбесіди готуються ночі безперервно, студіюють польські підручники, займаються з репетиторами та ходять на спеціальні курси.

Співбесіда і питання на Карту ПолякаСпівбесіда і питання на Карту Поляка

Де проводиться співбесіда

Відповідно до п. 2 ст. 12 Закону про карту поляка (Ustawa o Karcie Polaka), компетентним органом у справах про видачу карти є польський консул за місцем проживання заявника, якщо той перебуває за межами Польщі, або воєвода – у випадках оформлення картки при знаходженні на території Польщі. Таким чином, співбесіда проводиться в консульствах Польщі за кордоном за місцем проживання заявника або ж у воєводському управлінні.

Знайти контакти найближчого до вас консульства можна за допомогою електронного сервісу Міністерства закордонних справ РП. Перейшовши за посиланням, необхідно вибрати країну свого місцеперебування і відповідне представництво. На екрані з’явиться інформація з контактами та графіком роботи запитаного представництва. Наприклад, в Україні пройти іспит можна в Києві, Луцьку, Вінниці, Львові, Одесі та Харкові.

Як потрапити на співбесіду

Найпростіший і звичний для більшості громадян спосіб – це записатися на прийом до консула через телефон. При цьому потрібно враховувати, що запис проводиться виключно до вичерпання доступною квоти.

Звертаємо увагу, що навіть по телефону дзвінок у консульство необхідно здійснювати особисто (плюс можна записати своїх неповнолітніх дітей).

Це пов’язано з тим, що вже в телефонній розмові проводиться попередня перевірка заявника на предмет знання польської мови. Якщо ж додзвонитися в консульство Польщі не вдалося, існує другий варіант – запис онлайн.

Як записатися онлайн

Подача електронної заявки зажадає комунікації зі співробітниками Консульства протягом години з моменту подачі заявки, тому подати її можна буде тільки в робочий час і тільки в будні дні. В будь-який інший час подання заявки неможлива. До того ж, якщо протягом години комунікації з працівниками консульства не станеться, заявка анулюється.

Зареєструватися на Карту поляка можна за допомогою електронного сервісу МЗС Польщі й тільки на польською мовою. Якщо ви зіткнетеся з тим, що система видасть вам відмову: «Ця функція не обслуговується в обраній мовній версії». Досить буде в правому верхньому куті змінити мовну систему на «Polska», як інформація з’явиться.

Перед собою ви побачите 4 пункту з короткими порадами щодо оформлення заявки. В кінці ви виявите капчу з чотирма символами. Введіть їх у спеціальне поле і натисніть далі, після чого дотримуйтесь запропонованих системою кроків.

Якщо після пророблених кроків система видає «Brak terminów do dnia», це означає, що:

  • квоти на найближчі дати вичерпані;
  • ви намагаєтесь подати заявку в неробочий час;
  • система дала збій.

У будь-якому випадку, якщо вам не вдалося подати заявку в електронній формі, ви завжди можете зробити це за телефоном, витративши трохи більше часу.

Проходження співбесіди з дітьми

Дітям значно простіше оформити Карту поляка, ніж дорослим. Для оформлення її для неповнолітніх, відповідно до ст. 16 закону, достатньо, щоб такою картою володів хоча б один з батьків – у такому разі потрібна згода на оформлення картки з боку другого з батьків, виражене особисто консулу. При цьому присутність обох батьків є обов’язковим.

Більш того, якщо дитина досягла 16 років, потрібно також і його згоду на оформлення документів. Присутність самої дитини на співбесіді обов’язково далеко не завжди. Деякі інші консульства дозволяють оформити карту без дитини, поки він не досяг 16-річного віку. У будь-якому випадку таку інформацію слід уточнювати у конкретному польському представництві.

Звернемо також увагу, що те, як буде проходити розмову з консулом, також буде залежати від віку дитини. Так, від дітей 13-15 років не потрібно серйозних знань про Польщу – достатньо буде демонстрації базових знань мови. Від дітей старшого віку очікують більш глибоких знань.

Якою мовою проводиться співбесіда

Єдина мова, на якій можливе проведення співбесіди – це польська. Спроба спілкуватися з консулом українською, білоруською, російською і будь-якою іншою мовою призведе до негайного відмови. Від заявника не чекають академічних знань – досить буде базового рівня володіння польською мовою і демонстрації бажання освоювати його далі.

Співбесіда не триватиме довше 7-10 хвилин, однак їх буде достатньо, щоб визначити рівень володіння мовою, тим більше консула, для якого польська мова є рідною. Настійно рекомендуємо кандидатам ґрунтовно підготуватися до співбесіди: запам’ятати відповіді на питання, про які ми поговоримо далі, буде недостатньо.

Ви повинні вільно орієнтуватися в темах, розуміти суть питань, давати розгорнуті відповіді.

Якщо мовних знань і практики недостатньо, рекомендуємо вже зараз зайнятися підготовкою:

  • найняти репетитора з польської мови: знайти його у великому місті не проблема, а в якості альтернативи можна розглянути віддаленого репетитора;
  • відвідати мовні курси: сьогодні не проблема знайти такі курси у великих містах, а для кандидатів з провінції є варіанти дистанційного навчання;
  • скористатися послугами безкоштовного самовчителя;
  • почати читати польську літературу, слухати польські пісні, дивитися польське ТБ, фільми та серіали.

Теми для співбесіди

Відповідно до ст. 2 закону, ставлення заявника до польської національності підтверджується не тільки наявністю базових знань польської мови, але і демонстрацією знання польських традицій, звичаїв, культури, історії й так далі.

Даний фактор має великий вплив на тематику співбесіди – воно не обмежиться бесідою на абстрактні теми про те, «яка на вулиці погода», «що ви сьогодні їли на сніданок» або «якого кольору піджак у консула».

Питання, які можуть поставити в посольстві, будуть мати дещо інший характер. Вивчивши практику здобувачів, яким вдалося успішно пройти співбесіду у польському представництві, ми змогли виділити теми, які можуть бути або будуть обов’язково порушені консулом, а саме:

  1. Коротку розповідь заявника про себе: біографія, місце проживання, громадянство і звичайно національність.
  2. Сім’я, робота: в тому числі розповідь про родичів-поляків, походження від яких дає підставу для отримання Карти поляка.
  3. Історія Польщі: про найбільш значущі події з моменту виникнення держави й до нинішніх часів.
  4. Культура: сюди входять як польські народні традиції, свята та звичаї, так і питання про відомих на весь світ діячів культури.
  5. Державний устрій: національні символи, політика, політичні діячі, адміністративно-територіальний поділ.

Найпопулярніші питання і відповіді на них

Конкретного стандарту проведення співбесіди, затвердженого законодавством Польщі, не передбачено. Тому все, що залишається кандидатам – це грунтовно підготуватися.

Щоб максимально спростити підготовку кандидатів на Карту поляка, ми розбили саме популярні питання на категорії в залежності від тематики. Це не означає, що вони будуть задані в тій послідовності, в якій наведені в нашому матеріалі.

На кожне питання підготовлена по можливості розгорнута відповідь. А для початківців також представлений переклад на українську мову, користуватися яким слід лише в ознайомчих цілях – відповідь потрібно знати і давати виключно на польській.

Бесіда про здобувача

Це, по суті, вступна частина співбесіди. Її уникнути не вдасться – обговорення короткої біографії претендента зустрічалося в ста відсотках вивчених нами випадків. Консул може не тільки ставити питання, але і запропонувати здобувачеві самостійно розповісти свою коротку біографію.

Тому попередньо підготуйте невелику розповідь про себе польською мовою: де і коли ви народилися, де виросли, вчилися, працюєте і так далі. Паралельно будьте готові відповісти на ряд таких питань:

Скачать (PDF, 356KB)

Бесіда про родичів-поляків

У такому ж ключі може пройти й бесіда про родичів-поляків. Її також уникнути не вдасться. Тим більше якщо такий родич – основа вашого польського походження. Нагадаємо, ним може бути лише предок по прямій висхідній лінії – батько/мати, дідусь/бабуся, прадід/прабаба.

Консул може запропонувати розповісти про родичів самостійно, а може обмежитися декількома питаннями. У будь-якому випадку біографію своєї родини варто вивчити заздалегідь. Ось питання, які зазвичай цікавлять консула:

Скачать (PDF, 356KB)

У випадках, коли умовою для оформлення картки не стало польське походження, а активна діяльність в громадській або діаспорській організації заявника, відповідно піде мова про таку діяльність. У такій розмові слід зробити акцент на активну участь на благо розвитку польської мови, традицій і звичаїв у своїй країні.

Історія Польщі

Історія Польщі – один з головних приводів для гордості для будь-якого поляка, тому питань історичного характеру навряд чи вдасться уникнути. Само собою, консул не чекає від вас знань рівня аспіранта історичного факультету Варшавського університету, проте основні дати, історичні події та основних історичних особистостей знати все-таки варто.

Питання з історії можуть бути задані в різних формах і стосуватися абсолютно різних періодів тисячолітньої історії Польської республіки. Ось 10 найбільш поширених питань з історії.

Скачать (PDF, 209KB)

Польські свята

Польські свята – ще одна тема, часто зачеплена консулами на співбесіді, тому, що це частина польських традицій. Ось найпопулярніші свята, про яких може піти мова:

Скачать (PDF, 201KB)

Географія Польщі

Географія Польщі – не найпопулярніша, але все ж актуальна тема для розмови з консулом. Тому до загальних питань з географії також варто підготуватися. Ось декілька варіантів:

Скачать (PDF, 199KB)

Відомі поляки

Питання про відомих поляків може виникнути у консула в контексті будь обговорюваної теми. Однак для зручності кандидатів ми розбили їх на категорії.

Скачать (PDF, 206KB)

Польські звичаї та традиції

Польські традиції – одна з улюблених тем консулів для спілкування з кандидатами. Знання теми найбільше демонструє етнічну приналежність претендента до польського народу. Консул може поставити такі питання:

Скачать (PDF, 198KB)

Національні символи

Національні символи Польщі повинен знати кожен, хто відносить себе до польського народу і польської нації. Не сумнівайтеся, консул задасть вам хоча б одне з питань, описаних нижче.

Скачать (PDF, 199KB)

Висновок

Звичайно, це далеко не всі питання, які можуть спасти на думку консула, а лише основні з них, що базуються на узагальненій практиці кандидатів. Це той мінімум, без знання якого краще відкласти співбесіду і продовжити підготовку.

Враховуючи обсяг матеріалу, ми рекомендуємо претендентам Карти поляка ретельно готуватися до іспиту. в коридорі консульства вам напевно зустрінуться люди, які прийшли на співбесіду в третій і навіть четвертий раз. Тому якщо ви все ж таки стали на цей шлях, підійдіть до питань підготовки сумлінно.