Навчання

Студентська віза в Польщу: як отримати

Share

Нині Польща є членом Європейського союзу і має динамічно розвивається економіку. Підприємства Польщі відчувають дефіцит робітників і забезпечують високий, в порівнянні з країнами СНД, рівень оплати праці. Країна входить в Шенгенську зону і міграція досить жорстко контролюється. Водночас Польща інтегрована у світову систему освіти та дипломи польських ВНЗ визнаються у світі. Вартість навчання та життя в країні нижче, ніж у більшості європейських країн, так що навчальна студентська віза в Польщу може стати кроком до європейської освіти у 2024 році, і початком легальної міграції.

Студентська віза в ПольщуСтудентська віза в Польщу

Яка потрібна віза для навчання в Польщі

Шенгенська зона дозволяє жителям держав, що не входять до її складу, вільно переміщатися по території, отримавши візу будь-якої з країн Шенгенської угоди. Однак більша частина таких дозволів на в’їзд дозволяє знаходитися в Європі не більше 90 діб поспіль. Зрозуміло, що для навчального процесу такий режим перебування в більшості випадків не підходить.

Щоб отримати студентську візу, необхідно оформити дозвіл на в’їзд, дозволяє довгострокове перебування в країні. Його допускає національна віза категорії D – саме її потрібно оформляти тим, хто вирушає до Польщі на навчання.

Національна віза може оформлятися за кількома підставами, і надходження в один з навчальних закладів країни є одним з них. Термін дії національної візи пів року або рік, після його закінчення візу для студентів потрібно продовжувати.

Після прибуття в Республіку Польща студенту необхідно буде зареєструватися та оформити посвідку на проживання – він дозволяє перебувати в Шенгенській зоні весь термін його дії.

Як і де оформити дозвіл на в’їзд студенту

В принципі, в Польщу можна в’їхати й на підставі звичайної шенгенської візи категорії С. Українці можуть перетнути польський кордон без візи, але тільки на підставі нового закордонного паспорта, що містить біометричну інформацію (відбитки пальців).

Таку інформацію при оформленні візи в країни Шенгену в обов’язковому порядку доведеться надати і жителям інших країн СНД. Однак віза категорії С призначена для короткочасного перебування в шенгенській зоні і отримати дозвіл на тривале перебування, в’їхавши по ній, практично неможливо.

Вона зручна для того, щоб озирнутися в країні та підібрати навчальний заклад, але студентам в будь-якому випадку доведеться оформляти національну візу категорії D. Виняток можуть становити особи, які прибувають до Польщі для навчання на короткотермінових курсах. Обидва види дозволів на в’їзд видаються у польських дипломатичних установах за кордоном – це можуть бути посольства або консульства.

В представництво Польщі необхідно подати встановлений пакет документів, сплатити візовий збір і очікувати на рішення про те, чи буде вам надана довгострокова віза або надійде відмову.

Відмови дійсно трапляються, але в польських дипломатичних установах це скоріше рідкість: серед здобувачів шенгенських віз ця країна вважається однією з найлояльніших.

Які необхідні документи на студентську візу

При зверненні за дозволом на в’їзд категорії D знадобиться заповнити анкету та подати документи за наступним списком:

  1. Закордонний паспорт і його ксерокопія.
  2. Запрошення від університету чи іншого ВНЗ. Здавати в дипломатичне представництво доведеться оригінал документа з усіма печатками та підписами. Якщо ви боїтеся його втратити, попросіть виш видати вам ще і дублікат.

Подивіться, як виглядає запрошення на навчання в Польщу:

  1. Квитанція про сплату консульського збору.
  2. Квитанція про оплату першого семестру навчання.
  3. Страховий медичний поліс, дійсний на всій Шенгенській зоні.
  4. Підтвердження наявності коштів на проживання та навчання у Польщі. Підтвердженнями можуть бути:
    • виписки з рахунків, відкритих в Європі на ім’я студента;
    • виписка зі спеціального рахунку, відкритого для навчання (інші витрати з цього рахунку повинні бути блоковані);
    • зобов’язання родичів студента покривати всі витрати (до зобов’язань додаються документи, що підтверджують платоспроможність видав його особи).

Зазвичай на рахунку потрібно мати близько 8 тис. євро, але чим більше на ньому грошей – тим краще. При відсутності коштів візу не дадуть.

  1. Неповнолітнім абітурієнтам знадобиться свідоцтво про народження та засвідчений нотаріально дозвіл від обох батьків на виїзд.
  2. Фотографії 3,5 на 4,5 см.
  3. Правильно заповнена анкета. Заповнювати документ слід англійською або польською.

Всі документи, оформлені не польською мовою, повинні бути перекладені на нього в уповноваженого дипломатичним представництвом перекладача.

Куди звернутися за оформленням студентської візи

Основними установами Польської Республіки, що займаються оформленням всіх дозволів на в’їзд, є офіційні дипломатичні представництва цієї країни за кордоном. Іноді центри з видачі віз виносять за межі дипломатичних представництв. Часто звернутися у візовий центр Польщі простіше і зручніше, ніж безпосередньо в посольство.

Третім варіантом оформлення візи є звернення в різні комерційні структури, що допомагають в оформленні віз. За послуги доведеться заплатити, але в цьому випадку ви можете бути впевнені, що всі документи будуть оформлені абсолютно правильно і візьмуть їх з першого разу.

У скільки обійдеться віза і як швидко її оформлять

Після того як ви зібрали всі необхідні документи та довідки та їх прийняли до розгляду, відповідь на заяву надходить протягом тижня. Існує можливість прискореного розгляду паперів. Такі послуги надають в основному комерційні структури, що працюють у сфері оформлення віз.

Діюча в дипломатичних представництвах система подвійної оплати за термінову подачу документів забезпечує саме подачу у вибраний момент, а не прискорення розгляду.

Врахуйте, що в процесі розгляду паперів у консульства можуть з’явитися додаткові питання і термін оформлення візи подовжиться. Іноді з-за дуже великого напливу шукачів оформлення візи може затягнутися і на місяць. Більшою мірою тут роль грає сезонний фактор, наприклад, початок/закінчення приймальної кампанії до ВНЗ.

Стандартна вартість консульського збору за оформлення шенгенської візи становить 35 євро, до цих витрат потрібно додати витрати на переклад і завірення документів, фотографування та інші накладні витрати. Послуги посередників, якщо ви до них звертаєтесь, обійдуться ще приблизно в 100 євро.

Що робити якщо у візі відмовили

Якщо поступила відмова у візі, потрібно ясно зрозуміти його причини. Основна кількість відмов пов’язано з браком документів або сумніви в їх достовірності. Якщо це так, слід прийняти всі заходи для усунення недоліків та подати папери знову.

Якщо вам відмовили з інших причин, наприклад, через підозри в участі в кримінальних або екстремістських організаціях або через публічних антипольських висловлювань, наприклад, в інтернеті, візу в Польщу ви не отримаєте.

Як продовжити візу

Продовження візи здійснюється за наявності достатніх підстав, однак студентам зазвичай цього не потрібно: студенту після прибуття в Польщу слід легалізувати своє перебування за допомогою карти побиту. Так  називається документ, аналогічний посвідці на проживання. Документ може мати три різні модифікації, що відрізняються тривалістю терміну перебування та підставами отримання.

Зовні карта побиту виглядає як внутрішній паспорт країн ЄС – пластикова картка з фотографією та біометричними даними. При наявності цього документа продовжувати візу не потрібно, він сам по собі є в деякому роді візою і пред’являється на кордоні разом з дійсним закордонним паспортом.

Чи можлива робота в Польщі на підставі студентської візи

З травня 2015 року всі студенти денних відділень, які навчаються в Польщі та перебувають у країні на підставі візи або посвідки на проживання, мають право працювати. Раніше це право надавалося тільки особам, які оформили карту побиту.

На студентів заочної та вечірньої форми навчання це правило не поширюється: якщо ви хочете працювати в Польщі, вашому роботодавцю доведеться оформити спеціальний дозвіл.

Віза для навчання в Польщі – це один з легальних способів імміграції в Європейський союз. Перебуваючи в країні на підставі студентської візи, ви зможете працювати без додаткових дозволів. Отримати візу за наявності підтвердження про вступ у навчальний заклад Польщі, якщо ви відповідаєте іншим вимогам консульства, можна без особливих складнощів.