Еміграція

Як правильно заповнити анкету та подати заявку на грін-кард

Share

Еміграція в США протягом багатьох років зберігає привабливість. Для жителів України, Узбекистану, Білорусі та інших держав, що виникли на місці колишнього СРСР, одним з найпростіших способів отримати право на проживання та роботу в Америці залишається диверсифікаційна лотерея. Враховуючи, що лотерея проводиться лише раз у році й будь-яка помилка в процесі її проходження може стати фатальною, має сенс розглянути, як заповнити анкету на грін-карту у 2024 році, які підготувати документи, де і як дізнатися про результати розіграшу.

як заповнити анкету на грін-картуяк заповнити анкету на грін-карту

Green Card в США: що це таке

Для всіх, хто бажає проживати в США, перша задача — отримати Green Card (неофіційна назва американської ідентифікаційної картки резидента — United States Permanent Resident Card). Власник такого документа і члени його сім’ї безкоштовно отримують довічне право проживати в будь-якому штаті, вільно пересуватися по країні, в’їжджати та виїжджати без віз за межі США.

Статус резидента дає можливість:

  • працевлаштуватися в усіх галузях економіки та сферах діяльності, крім тих, які закриті для іноземців або осіб без громадянства (ЦРУ, ФБР, поліція, оборонна промисловість та ін);
  • займатися бізнес-діяльністю, створювати фірми, корпорації;
  • володіти та розпоряджатися нерухомістю;
  • одержувати більш низькі відсотки на кредити в банках;
  • купувати автомобіль і отримувати водійські права (після іспиту);
  • володіти вогнепальною і холодною зброєю;
  • навчати дітей в американських державних школах і вузах за пільговою оплатою (у порівнянні з іноземцями-володарями студентської візи F-1);
  • отримувати державні допомоги, страхування, пенсійні пільги;
  • звернутися з клопотанням про отримання індигенату США після 5 років проживання в країні.

Домогтися Green Card можна декількома способами: в результаті шлюбу з власником паспорта США, через возз’єднання сім’ї або звернення за політичним притулком. Один з найбільш загальнодоступних способів — щорічний розіграш Green Card під час диверсифікаційної лотереї (DV).

Диверсифікаційна лотерея DV

У США в останні три роки з боку адміністрації президента Д. Трампа посилилася критика спеціальної програми Держдепартаменту країни — проведення лотереї DV— аж до пропозицій щодо її скасування.

Дана програма діє з 1994 р. і включає в себе розіграш раз в році 50 тисяч Green Card серед громадян держав з невисоким рівнем імміграції до Америки.

Мета лотереї — посилити імміграційну різноманітність країни, залучити діяльних і сміливих людей, здатних долати труднощі. На її результат не впливають такі фактори, як вік, професія, стаж роботи, володіння мовою – все вирішує випадковий вибір.

Переможці отримують статус резидента США (це приємний момент). Існують і мінуси: необхідно пройти процедуру відкриття візи; потім всі проблеми, пов’язані з еміграцією, — переїзд, працевлаштування, пошук житла – доводиться вирішувати самостійно.

Процедура проведення інтернет-лотереї проста: комп’ютер обирає виграшні номери Electronic Diversity Visa Entry For. Натомість підготовка до лотереї починається задовго до її проведення.

Так, для участі у розіграші учасникам потрібно буде спочатку зареєструватися восени 2024 року на офіційному сайті www.dvlottery.state.gov. Безпосередньо розіграш буде проведено тільки навесні наступного року, після чого встановлюються строки, протягом яких переможці повинні відкрити імміграційну візу. І лише після приїзду в США вони стануть володарями грін-карт.

Анкета на Green card: як правильно заповнити

Заповнення анкети онлайн — це не формальність, а важлива умова, яка серйозно впливає на кінцевий результат. На процедуру відводиться рівно 30 хвилин, але лякатися завчасно не варто. Покрокова інструкція по заповненню анкети на Green Card допоможе успішно пройти перший рубіж навіть тим громадянам, які поки ще слабкі в англійській мові.

Претенденти на DV повинні відповідати двом головним критеріям: володіти документом про середню освіту або відрацювати офіційно 2 роки як висококваліфікований спеціаліст; бути уродженцем країни-учасниці програми Держдепартаменту США.

Більшу частину року сайт Electronic Diversity Visa Lottery виглядає наступним чином:

Організатори дякують за увагу і повідомляють, що реєстрація на розіграш вже завершилася. Активним залишається лише одне віконце — Chek Status, яким можуть скористатися учасники двох останніх розіграшів.

«Оживе» на сайті лише з початком нової реєстрації на проведення лотереї черех два роки. Відбудеться це в жовтні — листопаді. Чим ближче жовтень, тим частіше навідуватися на сайт. Зазвичай точна дата подачі документів і початку реєстрації стає відомої вже в вересні.

Щоб не втрачати час, слід заздалегідь ознайомитися з правилами реєстрації за матеріалами двох попередніх розіграшів лотереї на сайті travel.state.gov. Тут же можна отримати докладні інструкції українською, вірменською, узбецькою та іншими мовами.

Крім того, багато корисної інформації скидають учасники численних форумів, присвячених лотереї :greencard.by/community/forum/ та інших.

Сигналом до першого кроку на шляху реєстрації служить поява на сайті написи Welcome – “Ласкаво просимо”.

Отже, сайт запрацював, і можна приступити до реєстрації на проведення лотереї DV-2021 (прикладами послужать скріншоти сторінок сайту з останнього розіграшу). Процес включає 9 кроків.

  1. Підготовка до подачі заявки. Вона включає ознайомлення з інструкцією та встановленими правилами. Для цього слід клікнути на DV-202… Instructions, після чого відбудеться автоматичне перенаправлення на сторінку Diversity visa instructions.

Тут знаходиться найбільш актуальна інформація, в тому числі й про дати реєстрації; є можливість завантажити інструкцію.

Клік на клавішу Foto Examples відкриє вимоги до фотографій для анкети.

Згідно з цим вимогам фото (51х51 мм) з білим або світло-сірим фоном має передавати природний колір обличчя, на знімку повинні бути відсутніми тіні. Фотографуватися потрібно анфас, без окулярів (навіть якщо кандидат носить їх щодня), з нейтральним виразом обличчя. Заборонено ретушувати, використовувати фотошоп і т. д.

Щоб бути впевненим, що анкета не буде відхилена з причини невідповідності фотографії встановленим вимогам, можна скористатися валідатором www.greencardphotocheck.com. Знадобляться також фото всіх членів сім’ї, зазначених у заявці.

  1. Приступити безпосередньо до заповнення анкети. Для цього потрібно клікнути Begin Entry, після чого для заповнення стане доступною перша частина анкети – Entrant information (14 питань).

Для заповнення анкети відведено рівно пів години.

  1. Внести ім’я, прізвище, вказати статеву приналежність.

Тут можуть виникнути перші труднощі. Легко можна припуститися помилки в транскрипції написання латиницею прізвища та імені. Правильніше за все в такій ситуації орієнтуватися на записи у своєму закордонному паспорті.

Інша трудність полягає в тому, що багатьом українцям не цілком зрозуміло, що таке middle name в анкеті. Якщо з ім’ям (First Name) і прізвищем (Last / Family Name) все зрозуміло, то серед українців рідко зустрічаються носії двох імен (наприклад, Жан-П’єр, П’єр де буде цим самим middle name).

Не слід намагатися вписати в графу своє по батькові, а потрібно клікнути на полі No Middle Name. Анкета передбачає два варіанти гендерної приналежності – чоловічий і жіночий, які супроводжується відповідними піктограмами.

  1. Зазначити дату народження. Заповнюючи анкету, слід звернути увагу, що спершу потрібно вказати порядковий номер місяця, потім число дня народження і рік.

  1. Вписати місце народження — населений пункт і країну. Місце народження в лотереї грає більш важливу роль, ніж громадянство або місце проживання.

При заповненні цього пункту також виникають певні труднощі. По-перше, не всі зможуть латинськими літерами правильно написати назву рідного села або селища. Допомогу в цьому може надати сервіс “Карти Google”.

Потрібно знайти на Google-карті необхідний пункт в меню змінити мову на англійську. Якщо місто було перейменовано, слід через дефіс вказати обидва найменування.

Інша проблема може виникнути в осіб, у яких країна народження – СРСР. Сьогодні такої держави немає, але 5-й пункт заявки вимагає назвати країну народження претендента. У такому разі потрібно вибрати держава, що виникла на місці колишньої радянської республіки після розпаду Союзу: наприклад, УССР — Україна і так далі.

  1. Залишити за замовчуванням пункт 6 про країни відповідно до умов проведення лотереї (Country of Eligibility for the DV Program) за умови народження в державі, яка може брати участь у лотереї.

  1. Завантажити фотографію. Завантажуване фото у форматі JPEG не може перевищувати 240 кбайт і повинно мати дозвіл 600 на 600 пікселів. Допомогти в завантаженні фотографій зможе спеціальний додаток Держдепартаменту США Free photo tool. Фото повинно бути не більше пів року і відповідати всім вимогам. В іншому разі заявка буде дискваліфікована.

Крім фотографії самого претендента необхідно завантажити фото дружини та кожного із зазначених в анкеті дітей.

  1. Вказати домашню адресу (Mailing address).

Попри те, що повідомлення про виграш у лотереї звичайною поштою перестали надсилати, потрібно внести в графу Address Line найбільш зручний для учасника адреса: місця проживання, адресу батьків або інший.

Графу In care of – не заповнювати.

При написанні поштової адреси слід враховувати українські реалії. Так, у графі district/province/state потрібно просто вказати область, де ви проживаєте.

  1. Вказати країну проживання — вибрати в графі потрібний варіант.

  1. Бажано внести номер телефону з зазначенням міжнародного коду країни та міста. Цей пункт необов’язковий (Optional).

  1. Вказати свою електронну адресу (email) і підтвердити його.

  1. Заповнити графу про рівень освіти.

Певна складність у заповненні графи полягає в тому, що в анкеті прописана шкала освіти в США, відмінна від української. Заповнити графу допоможе таблиця відповідності:

США Україна
Primery School Початкова школа
High School degree Середня загальноосвітня школа
Vocational school ПТУ
Some University Courses Технікум, неповна вища освіта
University Degree Вища освіта, бакалавр
Some Graduate Level Courses Навчання в магістратурі
Master’s Degree Магістр
Some Doctorate Level Courses Аспірантура
Doctorate Degree Кандидат, доктор наук

  1. Вказати сімейний стан.

Вибрати слід:

  • тим, хто ще не вступав у шлюб, – Unmarried;
  • вдівцям — Widowed;
  • які перебувають у шлюбі з негромадянами/нерезидентами США – Married and my spouse is NOT a U. S. citizen or U. S. Lawful Permanent Resident (LPR);
  • подружжю громадян/резидентів США — Married and my spouse IS a U. S. citizen or U. S. Lawful Permanent Resident (LPR);
  • розведеним – Divorced.

Позиція Legally separated означає роздільне проживання подружжя за рішенням суду. В Україні такий юридичний статус відсутній — його відзначати в анкеті не можна.

  1. Вказати наявність дітей у віці до 21 року.

Необхідно вказати загальну кількість дітей у сім’ї, які не створили окрему сім’ю і не досягли віку 21 року, — спільних або усиновлених. При відсутності таких проставити «0». Після того, як усі дані були внесені, клікнути Continue.

Якщо заявник самотній і в нього немає дітей, то вже заповнена анкета — відкриється сторінка, на якій можна перевірити дані, внести які-небудь зміни або виправити допущені помилки. Для коригування потрібно клікнути Go Back to Part 1. Якщо все нормально — натиснути кнопку Continue.

Якщо претендент вказав на наявність чоловіка і дітей, автоматично відбудеться перехід до другої частини анкети. Тут потрібно буде вводити дані про членів сім’ї. Порядок заповнення такий же, як і в першій частині (графи про освіту та сімейний стан відсутні).

Якщо претендент не внесе цю інформацію, його заявка буде дискваліфікована. По завершенні — знову натиснути на Continue. Відкриється сторінка зі всіма введеними даними для перевірки.

  1. Перевірити правильність заповнення. При виявленні помилок для їх виправлення клікнути Go Back to Part 1 або Go Back to Part 2. У разі відмови від відправки заявки слід натиснути Cancel Entry. Якщо все правильно — Submit Entry.
  2. При успішній відправці заявки на екрані відкриється сторінка з повідомленням Success із зазначенням унікального номера учасника лотереї (Confirmation Number) і електронного ключа. Слід обов’язково зробити скріншот сторінки та записати номер.

Тепер залишається тільки чекати моменту проведення лотереї – приблизно 6 місяців від дати, коли закінчиться реєстрація на грін-кард.

Як дізнатися про результати лотереї Green Card

Розіграш проводиться зазвичай в травні наступного після реєстрації року. Ніяких повідомлень Держдепартамент не розсилає, окрім нагадування про перевірку статусу заявників після завершення розіграшу.

Інформація про підсумки проведеної лотереї доступна лише на сайті www.dvlottery.state.gov. Зайшовши на сторінку, потрібно клікнути на Continue.

На новій сторінці введіть свої анкетні дані:

  • Confirmation Number,
  • Last / Family Name,
  • Year of Birth,
  • Authentification (захист від ботів — символи на картинці).

Після цього клацнути Submit. Якщо на новій сторінці з’явиться штрих-код і текст «You are among those randomly selected for further processing», це означає, що результат лотереї позитивний. Всі інші відповіді будуть означати негативний результат.

Іноді (особливо в перші кілька днів після завершення лотереї) сервер Держдепартаменту буває перевантажений, і в цьому випадку з’являється напис «Session timed out». Слід спробувати зайти на сайт через деякий час.

Співбесіда після виграшу Green Card: підготовка документів

Виграш лотереї — це лише пів справи та спочивати на лаврах не варто. Згідно зі статистикою, майже половина переможців лотереї зупиняються на півдорозі з-за проблем при відкритті візи в США.

Одна з причин — невідповідність поданих документів даним, заявленим в анкеті, тому потрібно відповідально підійти до процесу підготовки необхідного пакету паперів.

Алгоритм дій наступний:

  1. На кожного члена сім’ї переможця лотереї заповнити англійською мовою онлайн візову анкету (DS-260) на сайті ceac.state.gov. Для входу ввести свій унікальний номер. Зі зразком заповнення анкети можна ознайомитися на сайті travel.state.gov. Після заповнення кожної анкети видрукувати лист підтвердження. Цей документ обов’язково пред’являється серед інших паперів в процесі співбесіди. Дата співбесіди стане відомою лише після заповнення форми DS-260.
  2. Дочекатися відповіді. Анкети обробляються в Kentucky Consular Center. Зазвичай відповідь (email) приходить на 7-10 день. У листі буде вказано дату інтерв’ю з міграційним офіцером. Самі нетерплячі можуть надіслати запит про стан розгляду справи за адресою kccdv@state.gov, вказавши номер справи, свою країну, прізвище, ім’я, дату народження.
  3. Підготовка пакету паперів:
    • закордонний паспорт;
    • свідоцтво про народження;
    • документи про освіту;
    • трудова книжка;
    • довідка про несудимість;
    • документ про сімейний стан;
    • військовий квиток;
    • фінансові документи (виписка з банку, оцінка рухомого та нерухомого майна, поруки та ін);
    • довідка з місця роботи.

Папери, написані не українською, російською та англійською мовами, повинні супроводжуватися сертифікованим переказом. При наявності судових рішень переведення їх на англійську обов’язкове. Апостиля або завірення у нотаріуса не потрібно.

  1. Пройти медкомісію у спеціальному медичному центрі на предмет наявності захворювань, які можуть перешкодити отриманню візи в США. Вартість огляду — 205 доларів за одну людину плюс окрема плата за вакцинацію. Відповідь видають у запечатаному конверті, який потрібно мати при собі на співбесіді.

У день інтерв’ювання перед його початком сплатити візовий збір у Посольстві США (330 доларів), здати біометрію.

На прийом з’явитися з усіма вищевказаними документами, 2 візовими фото (50 х 50 мм), загальносуспільним паспортом України та запрошенням на співбесіду.

Чому не потрібно користуватися послугами посередників

Популярність лотереї грін-карт пояснює величезна кількість фірм, агентств, посередників, консультантів, охочих надати майбутнім учасникам лотереї«посильну» допомога за невелику винагороду. Наприклад, заповнити анкету за 30-150 доларів США.

На перший погляд пропозиція вигідна — без зайвих клопотів і нервів надіслати заявку, а якщо пощастить, то і потрапити в число переможців. В цьому разі заявникові необхідно особисто бути присутнім при заповненні заяви та отримати номер підтвердження.

Однак при більш близькому знайомстві з ситуацією мінусів можна виявити набагато більше:

  • лотерея безкоштовно, а шахраї намагаються на цьому заробити, розповідаючи про «непереборних труднощах» заповнення анкети;
  • результати розіграшу ніхто не може вгадати — все вирішує комп’ютер;
  • посередник може ввести в систему неправдиві дані, що буде з’ясовано вже пізніше при перевірці, і анкета буде дискваліфікована;
  • існує небезпека, що посередник подає заявку за шаблоном кожен рік, навіть не поставивши до відома замовника. Одночасна подача двох і більше заяв однією особою автоматично призведе до дискваліфікації;
  • американці не люблять, коли їх обманюють. Кожен учасник повинен подавати заявку самостійно і надавати тільки правдиву інформацію.

Краще рішення — не залежати від сумнівних помічників і взяти справу у свої руки.

Найбільш часті питання

У претендентів на участь у лотереї виникає велика кількість питань, пов’язаних з підготовкою, заповненням заявки та участю в розіграші грін-карт. Спробуємо відповісти на деякі, найбільш часто порушуються українцями:

  • Чи може подружжя подавати дві заяви одночасно? Так, правилами проведення лотереї це допускається, і підвищує шанси удвічі. Головне, щоб у кожній заявці було вказано другий чоловік і обидва вони відповідали встановленим вимогам;
  • Коли слід подавати заявку на реєстрацію в лотереї та до якого числа можна оформити грін-карту? Подача заявок на розіграш грін-карт можлива в день появи на сайті спеціального повідомлення про час початку прийому. Термін подачі триває трохи понад місяць. Слід бути готовим до того, що в перші та останні 3-4 дні з-за великого напливу охочих потрапити на сервер часто не вдається відкрити сторінку з першого разу. При виграші грін-кард зволікати з оформленням документів не варто: щорічна програма буде закрита, як тільки будуть видані 50 тисяч диверсифікаційних віз.
  • Чи можна подати заявку на грін-кард в якості основного претендента учневі 9-го класу? Вимога наявності середньої освіти або стажу роботи не дає права бути головним претендентом особам, які не досягли 18 років, тому грін-карта після 9 класу можлива для учня лише при поданні заяви його батьками.
  • Скільки приймається заявок від одного претендента протягом щорічного періоду реєстрації? Один претендент має право подати лише одну заявку. Наявність другої призведе до дискваліфікації учасника.
  • Чи може хто-небудь подати заявку від імені та за дорученням іншого учасника? Консульство США настійно рекомендує учасникам особисто брати участь у реєстрації, оскільки заповнити анкету на грін-карту нескладно. При несамостійний заповненні заявки збільшується ймовірність спотворення фактів, подання неповних відомостей, що може призвести до дискваліфікації;
  • Є можливість заповнити частину бланка заявки, зберегти її та заповнити решту пізніше? Немає, такої можливості не передбачено і час введення даних обмежена. При необхідності відлучитися можна просто перервати заповнення, клікнувши Cancel Entry, а пізніше заповнити заявку заново.
  • Чи можна завантажити та зберегти форму заявки у Word, щоб спокійно заповнити її та відправити пізніше? Ні, дана послуга не передбачена – подати заявку можна тільки онлайн у ВЕБ-форматі. Говорячи про те, чи можна заповнити грін-карту через телефон, слід сказати, що сучасні смартфони нічим не поступаються ноутбуків або планшета.
  • Скільки потрібно чекати підтвердження, що заявка прийнята і зареєстрована? В умовах стабільної роботи браузера повідомлення з номером підтвердження приходить відразу. Якщо протягом деякого часу повідомлення не буде отримано, слід ще кілька разів натискати Submit, поки не прийде підтвердження. Після отримання номера відправляти заявку повторно вже не можна, це буде зараховано як дублікат.
  • Що робити, якщо після натискання кнопки Submit повідомлення з номером-підтвердженням не прийшов, чому при заповненні грін-карти з’єднання скинуто, чи можна подати заявку ще раз і не дискваліфікують за це? Зони покриття інтернетом різні. Нестабільна зв’язок може послужити причиною того, що заявка не проходить реєстрацію. Якщо номер підтвердження не прийшов, необхідно знову пройти процедуру подачі заявки. Така повторна подача дублікатом не вважається.

Замість висновку

Успішне оформлення заявки на грін-карту потребує певної попередньої підготовки. До того моменту, коли почнеться період реєстрації заяв на участь у лотереї DV, слід заздалегідь ознайомитися з наявними інструкціями, основними правилами, потренуватися в заповненні анкети, знайти та правильно виписати латиницею всі спірні терміни та назви.

Не варто упускати шанс безкоштовно отримати право на постійне проживання в США, тим більше, що з кожним роком противники розіграшу диверсифікаційних віз все активніше проводять компанії за його скасування.

Реєстрація для участі в Грін Кард США: Відео