Еміграція

Отримання політичного притулку в США

Share

Політичний притулок у США у 2025 році, більш відомий у певних колах, як «політика», є одним з варіантів переїзду в цю частину планети на ПМП. Але назвати такий шлях простим не можна. Крім збору значного пакет документів, доведеться запастися часом і терпінням, оскільки процес може затягнутися на кілька місяців, а то й років. Тим, хто все ж таки зважиться на такий крок, стане в пригоді інструкція з покроковим алгоритмом дій.

Отримання політичного притулку в СШАОтримання політичного притулку в США

Розберемося в термінах

Під терміном «політичний притулок» заведено розуміти правовий статус, який присвоюється прохачеві, що зазнав певних переслідувань в рідній державі, що змусило його шукати захисту в іншій країні.

Біженство в Америку регулюють такі документи:

  • Конвенція ООН від 28.07.1951.
  • Конституція США.
  • Закон про біженців, прийнятий у 1980 році.
  • Закон про громадянство та імміграцію від 27 червня 1952 року.

Від біженців особи, котрі політпритулок, відрізняються тим, що роблять вони це вже, будучи на території США. Біженці подають прохання ще у себе на батьківщині.

У США не переслідують людей за національною ознакою або на підставі сексуальної приналежності, релігія тут не закріплена на державному рівні, легалізовані одностатеві шлюби. Іншими словами, дана держава ідеально підходить тим, хто потребує захисту.

Політична еміграція в США, як і вся імміграційна політика, багато в чому визначається позицією чинного президента Дональда Трампа. Ще в ході передвиборної кампанії він не раз підкреслював своє негативне ставлення до надмірної ліберальності американських законів стосовно мігрантів.

Сьогодні курс американського лідера спрямований на:

  • обмеження міграції на підставі возз’єднання сімей;
  • будівництво загородження на кордоні з Мексикою;
  • скасування програми DACA (привласнення громадянського статусу дітям, чиї батьки є нелегалами);
  • зменшення квот на прийом біженців;
  • скасування лотереї грін-карт.

В минулому році був внесений ряд поправок у міграційне законодавство. На їх підставі пріоритет у розгляді справ буде розподілятися наступним чином:

  1. Заявки, за якими вже були призначені, але перенесені співбесіди.
  2. Заявки, які чекають процесу розгляду не більше 21 дня.
  3. Всі інші звернення.

За даними United States Citizenship and Immigration Service, у цьому році статус біженця в США зможуть отримати лише 30 тисяч осіб; у минулому році це число склало 45 тисяч.

Кандидати на отримання притулку

Отримання політичного притулку в США – одне з питань, яким займається Служба громадянства та імміграції Сполучених Штатів (USCIS – United States Citizenship and Immigration Service). Право подати прохання в USCIS є тільки у тих осіб, які перебувають на американській території.

При цьому потрібно дотримати наступні умови:

  • Перебувати в Штатах не більше 1 року. Якщо строк перевищений, доведеться довести неможливість подати прохання вчасно.
  • В’їзд у США повинен здійснюватися без транзиту в інших країнах. Інакше доведеться пояснити, чому заявник не попросив притулку в країні, де була здійснена пересадка.
  • Необхідно підготувати повний пакет документів (так званий кейс), зібрати докази.
  • Заявник повинен володіти хоча б мінімумом якостей, які тягнуть за собою погрози та переслідування.

Як виняток (на підставі поправки Лаутенберга від 1989 року) надається можливість подати заяву в країні проживання. Звертатися потрібно в посольство США. Зробити це можна тільки на релігійному ґрунті або в тому випадку, якщо в Америці в основного заявника проживають родичі.

Поставити до відома співробітників USCIS можна і в аеропорту, але це створить певні труднощі:

  • виникне загроза депортації на ґрунті зміни підстави для в’їзду. У кращому випадку, пройшовши безліч допитів, заявник отримає повістку в суд з призначеною датою слухання його справи та буде відпущений;
  • відсутня можливість покинути аеропорт до приїзду адвоката, знайти якого потрібно самостійно;
  • при наявності сумнівів офіцери мають право помістити іноземця в міграційну в’язницю до розгляду його справи в суді;
  • отримати притулок в адміністративному порядку буде вже неможливо.

Такий спосіб більше підійде тим, хто не зміг отримати візу і потрапив у США незаконно.

Ще один шлях – подача прохання на острові Гуам, розташованому в Тихому океані. Дана територія належить США, але не входить до її складу.

Для відвідування цього острова віза українцям не потрібна. Дозвіл на в’їзд видається по прильоті прямо в аеропорту і діє 45 днів. Білорусам, казахстанцям і жителям інших країн СНД спочатку доведеться отримати візу.

Кандидатам, які подали прохання на батьківщині, видається віза біженця в США. Тим, хто планує розпочати процес на американській території, підійде звичайна туристична. Але тоді звертатися в USCIS потрібно до закінчення строку її дії, обґрунтувавши, чому довелося змінити мету в’їзду.

Підстави для подання запиту

Підстави для політичного притулку у США визначені Конгресом Сполучених Штатів. Подати прохання українці, білоруси та жителі інших країн можуть при наявності фактів переслідування на грунті:

  • расової приналежності;
  • національності;
  • приналежності до тієї чи іншої релігійної конфесії;
  • політичних поглядів та діяльності;
  • приналежності до соціальних груп (наприклад, до ЛГБТ-руху).

Часто політичний притулок надається бізнесменам, які стали жертвою політичного або комерційного замовлення і проти яких були порушені кримінальні справи.

Важливо розуміти, що поняття «переслідування» не завжди передбачає погрози розправи на фізичному рівні. Іноді мова йде про дискримінацію або приниження людської гідності з боку держави.

Як подати прохання

Подати документи для політичного притулку в США можна самостійно або за допомогою адвоката. Різниця буде полягати в кількості помилок, які може зробити непідготовлений заявник. Але якщо розібратися у всьому вдумливо, пройти весь шлях можна і без сторонньої допомоги.

Етапи подачі прохання:

  1. Підготовка кейса. Вона передбачає збір документів для основного заявника та всіх членів сім’ї, які мають намір мігрувати з ним.
  2. Написання історії для політичного притулку. Можна звернутися до посередників, але це буде коштувати кілька тисяч доларів. Всі наведені факти потрібно підтвердити документами: довідками, фотографіями, вирізками статей з газет.
  3. Відправка документів в USCIS в регіоні реєстрації.
  4. Отримання запрошення на здачу біометричні дані (відбитки пальців та фото). Зазвичай воно приходить через 10 днів після одержання відомством вашого кейса. У листі буде вказано адресу, за якою потрібно з’явитися. На це відводиться 14 днів. Якщо заявник не прийшов, його справа може бути припинено.
  5. Інтерв’ю – наступний етап, як отримати політичний притулок в Америці. Будьте готові відповісти на велику кількість запитань.
  6. Очікування результатів та повідомлення про винесене рішення. Якщо воно буде позитивним, вам видадуть «Білу картку» (документ, що підтверджує законне перебування біженця в США, через рік можна подати документ на «Зелену карту» (статус резидента). Ще через 4 роки можна подавати прохання на громадянство, за умови, що весь цей час кандидат працював, не порушував закони, може продемонструвати знання англійської мови та готовий взяти на себе відповідальність бути громадянином США. Якщо рішення буде негативним, справа надсилається до суду, який займеться незалежним розглядом.

Пакет документів

Якщо сумніваєтеся у своїх силах, краще відразу знайдіть посередника (це може бути фірма або адвокат, що спеціалізується на питаннях міграції), який надасть допомогу в отриманні політичного притулку в США, адже від правильності складання пакету документів багато в чому буде залежати результат справи.

Зверніть увагу на те, що всі папери повинні бути складені у певному порядку:

  1. Заяву за формою I-589, яке можна завантажити на сайті USCIS. Там же можна знайти інструкцію, як правильно заповнити бланк.
  2. Фото паспортного розміру, зроблені максимум за місяць до подачі прохання.
  3. Копії особистих посвідчень – паспорта, водійського посвідчення.
  4. Копії паспортів членів сім’ї, які запитують притулок разом з основним заявником.
  5. Історія переслідувань, підкріплена доказами.
  6. Country Condition – опис ситуації в країні. В якості документів можуть виступати публікації офіційних організацій по захисту прав людини, звіти Держдепартаменту США та інші. Знайти їх можна на наступних ресурсах:
  • amnesty.org – тут можна знайти річні звіти по всім країнам, а також конкретні випадки правопорушень.
  • www.freedomhouse.org – також публікує статті по ситуації у всіх державах планети.
  • hrw.org – сайт, де публікуються звіти по справах, пов’язаних з порушенням прав людини.
  1. Довідки та інші докази переслідувань і утисків: повістки з поліції, виклики на допити, судові рішення, медичні довідки, висновки психолога, відео та фотоматеріали, статті з ЗМІ.
  2. Показання свідків. Кожне показання повинно бути складено у довільному форматі та підкріплене копією паспорта свідка.

Всі документи мають бути подані англійською мовою. Матеріали справи та докази, складені іншою мовою, повинні бути також перекладені на англійську. Засвідчення документів нотаріально не є обов’язковою вимогою.

В результаті у вас повинен бути на руках кейс на політичний притулок у США в оригіналі та його дві копії. Якщо в процесі беруть участь інші члени сім’ї, на них робиться ще по одній копії.

Як правильно написати історію

Від того, наскільки правдоподібно, логічно і структуровано ви складете історію, буде залежати успіх ваших дій. Завжди пам’ятайте, що читати виклад буде жива людина, тому потрібно зробити все, щоб йому було легко розібратися в подіях.

Об’єм історії повинен становити 10-15 аркушів формату А4. Необхідно дотримуватися наступної структури:

  1. Вступ (зав’язка). Тут потрібно коротко викласти загальну ситуацію в країні, передумови переслідувань.
  2. Опис (черговість подій). Хронологія того, що відбувалося з заявником і його родиною на батьківщині. Слід вказати конкретні події з датою, ПІБ учасників, способами утисків.
  3. Кульмінація. Це гранична точка, після якої ви зрозуміли, що залишатися на батьківщині вже більше небезпечно і вирішили попросити політичний притулок у США.
  4. Висновок (розв’язка). В цій частині потрібно по пунктах розписати причини, які змусили вас залишити рідну державу.

Основний посил розповіді – переконати, що повернення на батьківщину несе загрозу життю. Не варто описувати погану економіку в країні громадянства, неможливість знайти роботу або ваші надії та очікування від Америки.

Куди звертатися

Подати на притулок у США можна в наступні представництва USCIS:

Назва організації Адреса Штати й території, які перебувають у юрисдикції
USCIS Texas Service Center P. O. Box 851892 Mesquite, TX 75185-1892 Арканзас, Алабама, Оклахома, Північна Кароліна, округ Колумбія, Колорадо, Флорида, Вайомінг, Вірджинія, Теннессі, Техас, Пуерто-Ріко, Західна Пенсільванія, Джорджія, Меріленд, Луїзіана, Юта, Вермонт, Віргінські острови.
USCIS Nebraska Service Center P. O. Box 87589 Lincoln, NE 68501-7589 Північна Каліфорнія, Аляска, Айдахо, Індіана, Іллінойс, Кентуккі, Айова, Канзас, Міссурі, Мічиган, Міннесота, Північна Невада, Монтана, Небраска, Огайо, Північна Дакота, Орегон, Південна Дакота, штат Вашингтон, штат Вісконсин.
USCIS California Service Center P. O. Box 10881 Laguna Niguel, CA 92607-0881 Аризона, Північна Каліфорнія (Los Angeles, California counties of Imperial, Riverside, Orange, San Diego, San Bernardino, San Luis Obispo, Santa Barbara, Ventura), острів Гуам, Невада, Гаваї.
USCIS Vermont Service Center 75 Lower Welden Street St. Albans, VT 05479-0589 Коннектикут, Массачусетс, Делавер, Майн, Нью-Хемпшир, Нью-Джерсі, Східна Пенсільванія, Нью-Йорк, Род Айленд, Вермонт.

Жителі Невади, Каліфорнії, Пенсільванії, якщо вони не знають, в який офіс їм необхідно звертатися, можуть зателефонувати в USCIS National Customer Service Cente через телефон 1-800-375-5283 та уточнити інформацію.

Проходження інтерв’ю

Зміни до законодавства, внесені у 2025 році, в першу чергу торкнулися порядку виклику кандидатів на співбесіду. Якщо раніше запрошення отримували особи, які перебувають в кінці черги, то сьогодні пріоритет у тих, хто знаходиться на її початку. Таким способом влада скоротила термін очікування від декількох років до декількох місяців.

В процесі, як стати біженцем, співбесіда – вирішальний етап. Тут потрібно докласти максимум зусиль, щоб викладене вами в історії повністю відповідало тому, що ви будете розповідати офіцерові.

Кілька порад з підготовки:

  • Підготуйте промову, розділіть її на блоки, потренуйтеся вдома.
  • Знайдіть суворий одяг, який зможе підкреслити, що ви не жебрак, який має намір стати тягарем для держави, а політичний біженець, над життям якого нависла загроза.
  • Знайдіть перекладача та адвоката, якщо є необхідність в їх послугах. Міграційне відомство їх не надає.

Про що будуть питати у ході інтерв’ю:

  1. Особисті дані, фінансовий стан, професія, як потрапили в Америку, хто допомагав готувати кейс.
  2. Причини, які спонукали вас просити притулок.
  3. Факти переслідування.
  4. Порядок подій, що відбувалися на батьківщині.

Офіцер служби – це добре підготовлена людина. Його завдання – заплутати кандидата, щоб зрозуміти, обманює він чи ні. Частим прийомом є один і той же питання, яке задається в різних частинах бесіди в різній формі. Щоб вам не відмовили в політичний притулок у США, важливо, щоб на нього прозвучали однакові відповіді.

Результат повідомляють кандидату поштою приблизно через 30 днів. Якщо рішення не прийнято протягом 150 днів, іноземець може подати прохання на дозвіл на роботу. Воно дасть можливість оформити страховку (SSN), водійські права, ID штату.

Список прав і обов’язків буде таким же, як і у резидентів, за винятком можливості брати участь у виборах, служити в армії та влаштовуватися на державні посади.

Хто не може претендувати на притулок

Підставою для подачі прохання на статус біженця не є:

  • складна політична чи економічна ситуація в країні громадянства заявника;
  • військові конфлікти та перебування країни в стані війни;
  • бажання поліпшити фінансове становище;
  • просто небажання жити у своїй державі в силу різних суб’єктивних причин.

Подача на політичний притулок до США не увінчається успіхом для тих:

  • хто подав прохання пізніше 12 місяців перебування у США, не маючи на те підстав;
  • кому в присвоєнні цього статусу було відмовлено раніше;
  • у кого є можливість оселитися в іншій країні світу, з якою у нього є більш міцні зв’язки, ніж з США;
  • у кого є судимість у будь-якій країні світу;
  • хто являє собою або своїми діями загрози для Америки;
  • хто підозрюється в переслідуванні осіб тієї ж національності, раси або релігії.

Підсумки

Отримання статусу політичного біженця – складний і тривалий процес. Присвоюється він після розгляду ретельно підготовленого пакету документів, підкріпленого доказами переслідувань і погроз, та співбесіди з офіцером міграційної служби. Володарі цього статусу вже через 5 років життя в США можуть отримати американське громадянство.

Як отримати політичний притулок в США: Відео