Бізнес

Як і навіщо купувати бізнес в Польщі

Share

З кожним роком потік охочих переїхати жити й працювати до Польщі з країн СНД лише зростає. Серед них не тільки трудові мігранти, мотивовані на переїзд виключно економічними негараздами на батьківщині, але і досить успішні підприємці, які бажають відкрити для себе нові ринки або сфери діяльності. Республіка Польща зацікавлена в іноземних інвесторів, і простота ведення справ сприяє їх залученню. До того ж бізнесменів з СНД у 2024 році привертає можливість купити бізнес в Польщі: всього кілька тисяч злотих, кілька годин вільного часу – і польський бізнес в кишені.

Купити бізнес в польщіКупити бізнес в польщі

Переваги бізнесу під ключ

Придбання бізнесу в Польщі – це без перебільшення старт власної справи на території країни протягом одного дня. Продавцями виступають, як правило, посередники, готові запропонувати покупцеві відповідну саме для нього організаційно-правову форму діяльності та підприємство з необхідним статутним капіталом.

У такій ситуації логічно вдаватися в питання: можливо, варто зареєструвати фірму самому? Це, звичайно, вибір кожного, але роблячи його, варто звернути увагу на ті переваги, які дає бізнес під ключ:

  • Оперативність переоформлення та мінімум документів. Оформлення у місцевого нотаріуса займає до декількох годин і потребує лише копії закордонного паспорта іноземця.
  • Готовий пакет документів. Покупець отримує всі необхідні документи для роботи, включаючи виписки з необхідних реєстрів про взяття фірми на облік, статутні документи, протоколи зборів засновників, витяг із судового реєстру, індивідуальний податковий номер, статистичний номер і так далі.
  • Супровід бізнесу. Партнер, що продає готовий бізнес, що забезпечує покупцеві юридичний і бухгалтерський супровід, надає відкритий розрахунковий рахунок в банку, а в деяких випадках навіть юридичну адресу.
  • Низька вартість. Безумовно, підсумкова вартість буде залежати від ряду індивідуальних особливостей, але найбільш доступні варіанти бізнесу під ключ стартують від 1-1,2 тис. €. Конкретніше про вартість ми поговоримо нижче.
  • Скорочення ПДВ. Всі понесені в результаті придбання фірми витрати у підсумку можна внести в бухгалтерію компанії, тим самим зменшуючи в майбутньому податок на прибуток.
  • Право на легалізацію. Наявність власної фірми є підставою для отримання національної візи та подальшої легалізації за спеціальними підставами.
  • Свобода економічної діяльності у Європейському союзі. Купуючи польську фірму, підприємець отримує право вести економічну діяльність не лише в РП, але і в будь-якій іншій країні ЄС.

Вигідні ніші для бізнесу в Польщі

Зрозуміло, що покупка фірми в Польщі – досить відповідальна справа. Але куди більш відповідальним є визначення напрями майбутньої діяльності – від нього буде залежати вибір організаційно-правової форми діяльності майбутньої фірми, необхідність отримання ліцензії та інші аспекти.

Успіх майбутньої справи залежить від правильного вибору ніші – для цього необхідно орієнтуватися на польському ринку і в інтересах польського споживача.

Зрозуміло, що мова йде про відкриття малого бізнесу – саме він є основою сучасної польської економіки. Для початку звернемо увагу сфери діяльності, в яких найпростіше прогоріти.

Так, не варто звертати увагу на:

  • Роздрібну торгівлю. У ній має роботу близько 4 млн чоловік, або приблизно чверть всього економічно активного населення Польщі. Хоча б це вже говорить про масштаби зайнятості ніші. При всьому цьому приблизно 50 % роздрібної торгівлі припадає на великі торговельні мережі, які створюють божевільну конкуренцію маленьким магазинам і фактично витискають з ринку дрібних торговців.
  • Будівництво. Успіх будівельної компанії залежить від кваліфікації, компетентних працівників, обладнання та рекомендацій. Проте навіть їх наявність не дозволяє багатьом іноземним компаніям нав’язати конкуренцію польським будівельникам.
  • Розваги, відпочинок, туризм. Ще одна ніша, де нав’язати конкуренцію місцевим практично неможливо. Такі туристичні центри, як Краків, Варшава, Гданськ, Люблін, Щецин і інші вже давно переповнені розважальними центрами, туристичними агентствами, приватними гідами та іншими представниками ніші.

Поряд із зазначеними сферами діяльності в Польщі вистачає вельми перспективних ніш для розвитку власного малого бізнесу. Так, тут ви зустрінете величезна кількість співвітчизників, що проживають по карті побиту, тому стратегічно правильним рішенням буде орієнтувати свій бізнес на них.

Враховуючи це, найбільш вигідними напрямами для малого бізнесу в Польщі є:

  • Електронна комерція. Весь світ переходить в мережу і поляки не виняток. Не має особливого значення, що конкретно ви будете продавати в інтернеті, головне – знайти покупця на ваш товар, тому він повинен бути оригінальним і затребуваним для певної цільової аудиторії. Це можуть бути зроблене вручну мило, оригінальні фруктові букети або товари з України – українців у Польщі найбільше. Плюс електронна комерція дозволяє вести справи з будинку – немає потреби винаймати офіс.
  • Сфера послуг. Деякі види послуг надаються дома, тому можна обійтися і без офісу. Якщо він все ж буде потрібно, рекомендації щодо його пошуку дасть матеріал «Комерційна нерухомість в Польщі». Які послуги сьогодні актуальні? Затребувані перукарі та манікюрниці, сантехніки та електрики, кур’єри та водії, клінінгові послуги та репетиторство, догляд за дітьми, людьми похилого віку і навіть тваринами. Будь-який з цих напрямів за умови наявності відповідних навичок може стати вашим основним прибутковою справою.
  • Виробництво харчових продуктів. Авторські пельмені та вареники, соління за бабусиним рецептом, чудовий полуничний джем або свіжий домашній хліб – все це буде актуально для будь-якого польського міста. Головне, повторимося, це унікальність пропонованого продукту.
  • Громадське харчування. У Польщі, а особливо в великих і курортних містах, як і раніше, залишаються актуальними міні-фастфуди, точки швидкого харчування, піцерії, суші-бари, шаурма і кебаби. Є можливість реалізувати власну ідею або ж придбати франшизу і самостійно працювати під чужим, але перевіреним і відомим брендом. Додатково можна підробляти кейтерингом – доставленням готових обідів в офіси.
  • Логістика. Безумовно, покупка готової транспортної компанії з усіма необхідними ліцензіями обійдеться досить дорого. Але вантажно-пасажирські перевезення до Польщі та по території ЄС – більш ніж прибутковий бізнес, почати який можна при наявності лише одного пасажирського автобуса або вантажного автомобіля.
  • Автосервіс. Це завжди затребувані послуги та широка клієнтська база серед місцевих жителів.
  • Реставрація меблів. Оригінальна, корисна і при всьому цьому маловитратна діяльність при вдалої розкрутки та наявності клієнтів дозволить протягом року заробити непоганий капітал для подальшого розвитку. Не сумнівайтеся, поляки як і всі інші, не тільки люблять свою стару меблі, але і не проти заощадити на купівлі нової.
  • Оренда житла. Орієнтуючись на приїжджих і співвітчизників, можна купити або відкрити агентство нерухомості.

Види організаційно-правових форм діяльності в Польщі

Вибираючи організаційно-правову форму компанії важливо враховувати, що саме від неї буде залежати, серед іншого, спосіб реєстрації, правила роботи, організаційна структура і маса інших моментів. Звертаємо увагу, що діяльність польських комерційних організацій регулюється Кодексом комерційних компаній (Kodeks spółek handlowych, KSH). Згідно з ним, така діяльність може бути організована у формі партнерства (spółki osobowe) або капітальної компанії (spółki kapitałowe).

Так, партнерства можуть бути представлені у вигляді:

  • загального партнерства (spółka jawna);
  • партнерській компанії (spółka partnerska);
  • обмеженого товариства (spółka komandytowa);
  • обмеженого акціонерного товариства (spółka komandytowo-akcyjna).

Капітальна компанія, у свою чергу, може бути представлена у вигляді:

  • товариства з обмеженою відповідальністю (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, sp. z o.o.);
  • акціонерного товариства (spółka akcyjna, SA).

Існують і інші види та форми організації, однак найпоширенішою фірмою під ключ є ТОВ або sp. z o.o., регульована статтями 151-300 KSH.

Як знайти фірму під ключ

Існує мінімум два канали для пошуку і покупки фірми з польською реєстрацією. Звичайно, варто довіряти лише перевіреним посередникам, але якщо бізнес-імміграція в Польщу для вас дивиною, а бюджет обмежений, рекомендуємо розглядати всі можливі пропозиції. Знайти їх не складе особливих проблем:

По-перше, це місцеві інтернет-майданчики оголошень. Можна використовувати такі відомі сайти, як FlagmaOLX та інші схожі портали. На них можна знайти як найпростіші фірми-пустушки, створені лише для отримання візи та легалізації в Польщі, так і готовий дієвий, що приносить дохід бізнес. Все залежить від цілей покупця і його фінансових можливостей.

По-друге, це місцеві компанії-посередники. Інформацію про них можна знайти як на вищезгаданих сайтах, так і просто в інтернеті, по релевантному запиту в пошуковику, наприклад, «продаж бізнесу у Варшаві». У посередників завжди знайдеться кілька компаній, які вони в лічені години готові переписати на покупця.

По-третє, це тематичні форуми в Польщі. На них можна знайти не тільки посередників з-поміж мігрантів, але й отримати кілька слушних порад і рекомендацій з приводу посередників, співпраці з ними, а також оформлення всіх документів.

Порядок оформлення операції по покупці фірми

Відшукавши відповідну фірму, перше, що необхідно зробити, – перевірити, чи дійсно вона існує. Зробити це досить просто – скористатися державним судовим реєстром (KRS), в якому здійснюється реєстрація всіх чинних в Польщі підприємств.

Якщо вся заявлена інформація відповідає даним з реєстру, можна сміливо домовлятися про зустрічі та оформленні угоди купівлі-продажу. Таке оформлення буде включати в себе:

  1. Нотаріальне посвідчення правочину. Передбачає відвідування нотаріуса, складання і підписання договору. По суті, після нотаріального посвідчення правочин вважається вчиненим, і новий власник може здійснювати економічну діяльність. Все, що потрібно – це копія закордонного паспорта покупця, в будь-яких інших документах необхідність відсутня.
  2. Внесення змін до ДСР. Другий обов’язковий етап – це перереєстрація фірми в судовому реєстрі. Вона здійснюється в господарському суді. Паралельно можна змінити адресу та назву фірми, розмір статутного капіталу, предмет діяльності та інші формальні метрики. Такі послуги також надають посередники – це обійдеться в зайві 50-80 €. Зміни набирають чинності протягом місяця.

Які-небудь інші додаткові етапи не передбачені: всі раніше присвоєні номери, начебто податкового та статистичного, зберігаються і додаткової перереєстрації не потребують. Зберігається і банківський розрахунковий рахунок.

Скільки коштує готова компанія

Звертаємо увагу, що підсумкова ціна на польську компанію залежить від того, як довго така фірма існує, є у неї історія господарської діяльності, які форми діяльності відкрито і в якому місті вона діє.

Враховуючи перші два чинники, посередники зазвичай поділяють на три категорії організацій «на продаж»:

  • Молоді компанії, що діють після реєстрації близько 3 місяців. Вони не мають ні позитивної, ні негативної історії госпдіяльності та по факту є «чистими фірмами». Вартість такої капітальної компанії становить від 1,8 тис. (для sp. z o.o.) до 4 тис. (SA) €.
  • «Дорослі» компанії, що не мають обороту. Термін їх існування може становити від 6 місяців до 10 років, однак історія їх діяльності буде чистою. Така фірма показує в бухгалтерській діяльності нульовий оборот. Вартість такого об’єкта буде залежати від віку фірми та складе від 2,3 до 7 тис. €.
  • «Дорослі» компанії зі сприятливою історією. Мова йде про готову фірму, реально дієву на ринку протягом декількох років і мала реальний господарський оборот. Наявність такого обороту формує авторитет у контрагентів, кредитних організацій, партнерів, держустанов при проведенні тендерів і так далі. Вартість такого sp. z o.o. з дворічною історією складе 7 тис. €.

Окремо звернемо увагу на готові компанії з отриманими ліцензіями/концесіями на регульовані види діяльності. Їх вартість буде значно вище навіть у відносно «чистій» компанії без стажу, так як ліцензування пов’язано зі значними витратами.

Наприклад, купівля транспортної компанії у Польщі обійдеться в 6,5-7 тис. євро, а компанії, якій дозволений обіг ПММ, і взагалі близько 20 тис. €. Плюс необхідно враховувати територіальну складову. Очевидно, що компанія, зареєстрована і діє у Варшаві, обійдеться значно дорожче, ніж фірма, відкрита у Вроцлаві.

Податки для польської фірми

Податкові ставки застосовуються податки можуть значно відрізнятися в залежності від ситуації. Так, до числа основних податкових платежів у Польщі можна віднести:

  • ПДВ (VAT) – загальний податок на додану вартість становить 23 %, однак в залежності від виду діяльності він може становити 8, 5 і навіть 0 %. Втім, якщо річний оборот фірми менше ніж 150 тис. zł фірма не зобов’язана ставати платником ПДВ.
  • Податок на прибуток організації (CIT) – другий основний податок для польських компаній. Складає 19 % для всіх організацій незалежно від розміру отриманого прибутку. Виплачується лише в разі отримання прибутку, тобто позитивної різниці між витратами та виторгом.
  • Соціальні внески на працівників (ZUS). Їх розмір зазвичай в грубій сумі становить близько 20 % від сукупного фонду оплати праці до утримання із зарплати податків.
  • Податок на дивіденди. Мова йде про прибуток підприємства, розподіленої між членами засновниками товариства, – при виплаті дивідендів кожен з них повинен сплатити ще 19 % податку.

Ведення бухгалтерії

При покупці фірми у посередників в суму угоди зазвичай включається первинне бухгалтерський супровід. Воно, однак, ведеться лише перші місяці – надалі власнику доведеться або найняти власного бухгалтера, або залучити його на умовах аутсорсингу.

Зазвичай подібного роду послуги також надаються посередниками, які супроводжують бізнес. Вони готові забезпечити ведення повної бухгалтерії ТОВ, як діє лише формально, так і реально працює на ринку. Така діяльність включає в себе:

  • ведення книг обліку доходів і витрат;
  • бухгалтерську звітність;
  • представництво в податкових органах;
  • складання податкових декларацій;
  • фінансовий аудит;
  • нарахування зарплати й так далі.

Такі послуги зазвичай коштують від 60 €/місяць для компаній без співробітників і 150-250 €/місяць для компанії.

Відкриття нової фірми

Другий варіант відкриття бізнесу в Польщі – це реєстрація нової фірми з нуля. Заснувати нову фірму можуть як фізичні, так і юридичні особи. Існує два варіанти такої реєстрації:

  • через онлайн-систему: займе всього 3 дні, але допускає підписання лише стандартного установчого договору;
  • через нотаріуса: займе не менше 3-4 тижнів, але дозволить укласти розширений установчий договір.

Крім іншого, при реєстрації нової фірми необхідно самостійно обирати види діяльності за місцевим класифікатором PKD, оплачувати юридична адреса, реєструвати в судовому реєстрі, оформляти податкові, страхові, статистичні номери, самостійно відкривати банківський рахунок, вносити статутного капіталу (для ТОВ мінімум 5 тис. zł або 1,1 тис. €) і так далі. Спростити цю задачу допоможуть посередники за «скромну» винагороду в 1-1,2 тис. €.

Поширені запитання

Ми постаралися розглянути більшість тем, які можуть зацікавити іноземця у зв’язку з придбанням польської компанії. Якщо ж у читача все ще залишилися питання, відповіді на них він напевно знайде нижче. Ні? Тоді задайте їх у коментарях.

Чи можна оформити угоду купівлі-продажу фірми без особистої присутності? Так, законодавство не вимагає обов’язкової особистої присутності майбутнього власника ТОВ, однак у такому випадку замість нього при переоформленні фірми у нотаріуса повинен бути присутній його представник. Для цього необхідно видати представникові довіреність із зазначенням переліку дій, який він має право вчиняти від імені довірителя. Таку довіреність можна оформити й за межами Польщі.

Чи можна оформити Карту побиту при наявності у власності фірми? Для початку власнику ТОВ необхідно оформити національну візу – цього достатньо для тимчасового перебування на території Польщі. Надалі ведення бізнесу може бути підставою для продовження візи. Що стосується Карти побиту, що видається в силу права іноземця на отримання тимчасового ВНП: відповідно до пп. 3. п. 1 ст. 142 Закону про іноземців (Ustawа o cudzoziemcach), обов’язковою умовою її видачі є наявність у компанії, засновником якої є іноземець, доходу в розмірі не менше 12 середньомісячних зарплат в регіоні проживання протягом минулих 12 місяців, що передують подачі заявки.

Простіше кажучи, перед подачею заявки на Карту побиту така компанія повинна протягом року показувати середньомісячний дохід не нижче середньої зарплати. Тобто звернутися за ВНП можна не раніше, ніж через 12 місяців після реєстрації нової фірми або покупки «чистої» фірми. Нагадуємо, що така фірма не є підставою для отримання громадянства.

На що потрібно звернути увагу при покупці? Враховуючи вищесказане, ми рекомендуємо звертати увагу на:

  • тривалість існування фірми – чим вона старша, тим авторитетніше;
  • її оборот і історію – не рекомендується купувати збиткові фірми, оскільки це виявиться прямою перешкодою для отримання ПНП;
  • наявність боргів, обтяжень, претензій з боку третіх осіб – існує ризик придбати проблемне підприємство.

Висновок

Ми ще раз звертаємо увагу, що однієї лише наявності фірми недостатньо для отримання посвідки на проживання і Карти побиту в Польщі: важливо, щоб компанія працювала і приносила прибуток протягом мінімум 12 місяців.

Однак простота та дешевизна придбання бізнесу відкриває перед іноземцями нові ринки й не лише в Польщі, але й у всій Європі. Так що покупка фірми це, швидше, не шлях для міграції, а прекрасний інструмент для вкладення інвестицій в розвиток польську економіку. Ну а можливість легалізуватися – лише супутня вигода.