Життя

Торгівля duty free в Німеччині

Share

Закордонні подорожі вже досить давно вчиняються не лише з діловими або екскурсійними цілями, але і заради придбання якісних ексклюзивних речей. Велика частина товарів в країнах їх виробництва коштує значно дешевше, ніж в Україні та купівля імпортних речей у закордонній поїздці здатна істотно заощадити бюджет. Особливо вигідно купувати товари в магазинах безмитної торгівлі (duty free – англ.). Дьюті фрі в Німеччині у 2025 році вважаються одними з найдешевших в Європі.

Торгівля duty freeТоргівля duty free

Як виникла система безмитної торгівлі

У 1947 році – а саме його можна вважати для duty free стартовим – літаки з Європи в Америку літали з обов’язковою посадкою для дозаправлення. Багато з них сідали в аеропорту Shannon в Ірландії. Процес дозаправлення займав досить тривалий час, який пасажири абсолютно не знали, як витратити та просто тинялися по аеропорту. Власне, ідея зайняти цей час з користю для себе і підштовхнула Брендана О Регана на відкриття там магазину. Про дьюті фрі він тоді й не думав, та й слова такого ще не було.

Однак магазин Регана формально опинився за межами Ірландії й тому до нього не застосовувалися місцеві податки, відповідно, товари в ньому були дешевше, ніж у самій країні. Пересадки в Shannon швидко стали популярні, але, звичайно, знадобилася американська ділова хватка, щоб система duty free покрокувала по планеті.

Чарльз Фінн і Роберт Міллер підгледіли ідею магазину О Реган і створили на підставі її справжню бізнес-концепцію. Таким чином, формально першим магазином duty free був відкритий в 1960 році в Гонконгу.

Як працює система

Після проходження митного контролю або перед ним пасажири міжнародних рейсів деякий час знаходяться поза митних територій яких-небудь держав. З цієї причини розміщені в ній магазини, нехай і з деякими обмеженнями, звільнені від податків і здатні запропонувати покупцям ціни нижче, ніж такі ж за асортиментом магазини, що знаходяться на митній території країни.

Потік пасажирів весь час зростає, люди їздять частіше і частіше. Іноді їм доводиться кілька годин чекати в транзитних зонах рейсів. З цих причин шопінг в duty free став дуже популярний у всьому світі.

Велика частина таких магазинів зосереджена в транзитних зонах авіаційних і морських міжнародних портів. Але зустрічаються вони й в місцях сухопутних прикордонних переходів. Іноді торгівля дьюті фрі здійснюється безпосередньо в літаках і на пасажирських кораблях.

Найвищі у світі оподатковується алкоголь і тютюнові вироби, тому і знижки на ці групи товарів в duty free найбільші.

Також популярно придбання в магазинах безмитної торгівлі парфумерії, косметики, брендового одягу та аксесуарів. В ряді країн в магазинах duty free вигідно купувати золоті прикраси та годинник.

Чим славляться duty free Німеччини

У топ-5 європейських аеропортів по дешевизні, складеним німецькою асоціацією ADAC, три місця з п’яти займають аеропорти Німеччини. На першому місці, правда лондонський Хітроу, але наступні три позиції займають німці.

Не слід сприймати систему duty free як якийсь мережевий супермаркет з рівним рівнем обслуговування по всьому світу та однаковим рівнем цін всередині окремої країни.

Сервіс, вибір товарів і ціни в різних магазинах дьюті фрі відрізняються, навіть в межах одного міста. Наприклад, мандрівникам не дуже по душі дьюті фрі в аеропорту Берліна Шенефельд, – ціни багатьом здаються завищеними. При цьому в аеропорту Tegel, теж розташованому в Берліні, асортимент і цінова політика отримують схвалення навіть бувалих мандрівників.

Без мит у Німеччині вигідно купувати тютюнові вироби, алкоголь, парфумерію і косметику, а також різні брендові аксесуари – сумки, ремені, окуляри. Брендовий одяг дешевше в Італії і Франції, електроніка в Японії, а золото – в арабських країнах.

Мандрівники дуже хвалять німецьку мережа дьюті фрі Heinemann. Магазини мережі є в аеропортах практично всіх великих міст Німеччини. Усі відгуки говорять про величезний вибір товарів і більш низькі, у порівнянні з іншими торговими точками, цінах. Крім того, в Heinemann часто бувають акції з додатковими знижками.

Обмеження та вимоги

Більша частина магазинів безмитної торгівлі обслуговує тільки клієнтів, здатних пред’явити квитки та паспорта. Часто магазини мають обмеження по загальній сумі покупок: тобто до встановленої ліміту ви купуєте товар зі значними знижками, а все, що понад, доведеться сплатити за стандартними цінами магазинів на митній території.

Тому, якщо ви маєте намір витратити велику суму, уточніть правила в обслуговчого персоналу. Багато хто про це не замислюються, вважаючи, що в дьюті фрі все дешевше апріорі.

Більшість магазинів системи не дозволяють купувати понад 10 товарів одного найменування. Відноситься це і до сигарет: більше одного блоку сигарет улюбленої марки купити не вдасться.

Пакети, запечатані в duty free, не можна розкривати до прибуття в кінцевий пункт призначення. Крім того, слід уточнювати митні правила в цьому пункті. В залежності від них зекономлені в магазині гроші за частину товарів, можливо, доведеться внести до бюджету країни, що приймає у вигляді мит.

Уточнюйте та правила авіакомпаній. Іноді знаходяться в запечатаних в duty free пакетах рідини забороняють проносити в літак. Або складають обсяг всіх рідин, включаючи й духи, і віскі, і повідомляють, що перевищена максимальна норма: вона зараз зазвичай складає не більше одного літра на пасажира.

Торгівля без мит у великих німецьких аеропортах

Duty free Дюссельдорфа в згаданому рейтингу найбільш дешевих безмитних зон Європи займає друге місце. Придбання призначеної для оцінки кошика товарів у цьому магазині обійдеться приблизно на 25% дешевше, ніж безпосередньо в місті.

Показати ціни ще до вильоту вам дозволить сайт дьюті фрі в Дюссельдорфі. Проте слід сказати, що покупці скаржаться на досить скромний асортимент товарів і навіть не надто ввічливий обслуговчий персонал.

Той самий набір товарів, якщо ви придбали його у Франкфурті, обійдеться вам всього на 1 євро дорожче. Дьюті фрі цього міста займає третю сходинку топ-5 по дешевизні. Мандрівники відзначають прекрасний вибір косметики найвідоміших фірм за ціною приблизно на 3-5 євро дешевше за одиницю, ніж у місті. Але трапляються і відгуки про невдоволення якістю парфумерії в пробниках, придбаної в цьому аеропорту.

Тим, кого цікавить, що можна купити в дьюті фрі в Мюнхені, радять також звернути увагу на косметику: на думку людей, які часто літають до Німеччини, вона там на 10-15% дешевше, ніж в інших аеропортах країни. Правда, вибір її не надто широкий.

Крім того, столиця Баварії є своєрідною світовою столицею пива, і кухлі для хмільного напою прекрасні самі по собі, і в якості сувенірів. Мюнхенський duty free замикає лінійку німецьких міст до топ-5 найбільш дешевих безмитних зон в Європі, наступну сходинку займає Рим.

Хоча цей аеропорт і не увійшов до п’ятірки найбільш дешевих, ціни в дьюті фрі Кельна порадують мандрівників при порівнянні з вартістю аналогічних товарів на батьківщині. В якості подарунка варто купити «кельнську воду» – саме так перекладається «одеколон» з французької.

Другий по чисельності населення в Німеччині місто теж не потрапив в список найдешевших безмитних зон, тим не менш дьюті фрі в Гамбурзі дуже хвалять. В магазині мережі Heinemann фахівці з безмитного шопінгу рекомендують придивитися до елітного алкоголю, парфумерії та шоколаду.

Можна сказати, що Німеччина надає можливість провести недорогий за європейськими мірками шопінг, і куди б ви не летіли – в Баден-Баден або Берлін, скрізь ви знайдете duty free і товари на свій смак. На замітку мандрівникам-початківцям: купувати сувеніри в таких магазинах зазвичай не варто. Вони там дорожче, ніж у містах, і не самого доброго якості.

Система tax free в Німеччині

Система tax free призначена для залучення додаткової кількості туристів. Вона передбачає можливість повернення іноземцям ПДВ, сплаченого у Німеччині. Слід лише знати, що розміри цього податку в ФРН на різні групи товарів різні. Мінімальний чек для повернення – 25 євро.

Повернення за послуги, наприклад, при користуванні готелями та ресторанами, не проводиться. Також не повернуть податок з купівлі транспортних засобів, починаючи з автомобіля і закінчуючи яхтою. Що до інших покупок – потрібно правильно оформити придбання і звернутися в потрібне місце.

Висновок

Німеччина надає хороші можливості для шопінгу в duty free – ціни в німецьких магазинах безмитної торгівлі найнижчі в Європі. Мандрівникам слід звернути особливу увагу на елітний алкоголь, аксесуари та косметику. Ті, хто багато подорожує по світу, зможуть придбати брендовий одяг в інших країнах дешевше.

Які товари вигідно купувати в DUTY FREE: Відео