Іспанська нерухомість привертає увагу іноземних інвесторів не перше десятиліття. Фінансова криза 2007-2008 років серйозно вдарила по ринку, але ефективні заходи іспанської влади забезпечують його стабільний і впевнене зростання. Це приваблює іноземців, серед яких й українці: сукупно у минулому році обсяг інвестицій в нерухомість з-за кордону перевищив 3,3 млрд євро. Ціна на житло зростає, а тому ще є час правильно вкласти свої кошти. Ми розповімо, як купити нерухомість в Іспанії у 2024 році.
Хороший тон національної, еволюція європейської та перспективи світової економіки сприяють активному росту сектору іспанської нерухомості. Позитивна динаміка 2017 року вселила оптимізм у девелоперів та іноземних інвесторів, і від 18 року експерти очікують ще більшого зростання: прогнозується висновок не менше 570 тис. угод проти 532 тис., укладених у 2017 році.
Підвищення попиту неминуче веде до зростання ціни на ринку. І навіть незважаючи на колосальну різницю з докризовими часами (у 2007 році середня ціна була на 25,7 % вище, ніж у 2017), динаміка не перестає радувати інвесторів: прогнози зростання складають не менш 5 %.
Враховуючи ці цифри, не дивно, що попит на іспанські апартаменти зростає і серед україномовного сегмента – тільки за 2017 рік динаміка склала 15,6 %. Але прийнятні ціни та інвестиційна складова – не єдине, що приваблює українці.
Демократичні ставки на іпотеку дозволяють українців взяти іспанське житло в кредит. Середня ставка в Іспанії лише 2,2 %.
Київ або будь-яке інше велике місто України не можуть запропонувати такого «дешевого» житла.
Плюс відносна проста процедура покупки. Нерезиденти без особливих додаткових умов допущені до купівлі нерухомості: головна умова – наявність ідентифікаційного номера іноземця.
Сама купівля-продаж відбувається відносно просто, але займає певний час, оскільки проводиться в кілька етапів. Так, після вибору нерухомості та досягнення домовленості з продавцем вибраний об’єкт резервується внесенням грошового внеску. Після – перевірка юридичної чистоти.
Якщо все в порядку – підписання остаточного договору купівлі-продажу та внесення депозиту (10 % від вартості). На останньому етапі договір посвідчується нотаріусом, а покупець передає продавцю остаточну суму. Пізніше ми розповімо про процедуру покупки детальніше.
З інших переваг – щільна комунікація з ріелторами та агентствами нерухомості. Зареєстровані професійні посередники допоможуть уникнути головного болю з оформленням угоди та переоформленням нерухомості, за що, проте, зажадають сплати комісійних.
Посередники будуть корисні не тільки при оформленні, але і при виборі об’єкта, розкажуть про плюси та мінуси закордонної нерухомості, враховуючи, в тому числі, і ваші архітектурні смаки.
На іспанському ринку нерухомості зустрічається безліч видів житлової нерухомості, але всі їх можна розділити на 5 категорій залежно від класу житла:
Як і в будь-якій іншій країні, сукупний обсяг витрат для придбання нерухомості в Іспанії охоплює не тільки вартість угоди, але й ряд супутніх платежів. В залежності від виду нерухомості, її місця розташування і порядку оформлення додаткові витрати можуть скласти від 8 до 13 %.
До їх числа можна віднести:
Придбання українцями нерухомості в Іспанії не передбачає яких-небудь суттєвих особливостей. Так, іноземець не повинен бути резидентом королівства, йому не потрібно підтверджувати проживання або наявність роботи на іспанській території, підтверджувати законність використовуваних засобів або іншим чином доводити своє право на вчинення угоди купівлі-продажу.
Перевага покупки іспанської нерухомості в тому, що для українців потрібно лише отримання ідентифікаційного номера (NIE) і відкриття особового рахунку в одному з місцевих банків.
При цьому для них відкритий доступ практично до будь-якої нерухомості, а не лише до приватного житла. Наприклад, вони можуть без проблем купувати землю, у тому числі й для будівництва. Однак потрібно враховувати обмеження, які з цього приводу закон встановлює:
Так, ціни на нерухомість на порядок вище, ніж в Україні та країнах СНД. Але збереження капіталу та отримання доходу від здачі квартири в оренду – це далеко не все, що дає житло українцю в Іспанії.
Якщо вартість угоди дорівнює або вище 500 тис. євро, згідно зі ст. 63 Закону № 14/2013 «De apoyo a los emprendedores y su internacionalización», покупець має право оформити іспанську посвідку на проживання.
Нерухомість, як велика інвестиція, не купується наосліп – будь-який об’єкт завжди повинен бути оглянутий перед покупкою. Оскільки покупка нерухомості без посередників великий ризик і в Україні, що говорити про ринки, про яких потенційний покупець взагалі нічого не знає.
Тому великий інтерес викликають іспанські агентства нерухомості. По-перше, багато з них орієнтовані на українську аудиторію, тому публікують об’єкти із зазначенням ціни в рублях. По-друге, ріелтори забезпечують повноцінний супровід угоди, позбавляючи покупців від безлічі формальностей, починаючи від перевірки юридичної чистоти нерухомості та закінчуючи процедурами оформлення.
Багато з них допомагають не тільки з покупкою, але і з оформленням іпотеки та навіть з міграційними питаннями. Так, до числа надійних іспанських агентств входять:
Попередньо ознайомитися з ринком, дізнатися ціни на конкретні квартири в бажаному районі, визначити середню ціну на квадратний метр і скласти перелік бажаних об’єктів допоможуть іспанські сайти з продажу нерухомості. Вони не прив’язані до конкретних фірм і агентств нерухомості, тому на них часто зустрічаються об’єкти від власників. Хоча приватні ріелтори також публікують тут оголошення.
Якщо ви шукаєте нерухомість без посередників – вам сюди:
Інше питання – підводні камені покупки без посередників. Знайти та вибрати нерухомість самостійно – не велика проблема. Але ось оформити угоду за всіма правилами не так-то просто.
Ось декілька порад від іспанських ріелторів:
Кожен регіон Іспанії унікальний і самобутній по-своєму. Все це проявляється в місцевій культурі, традиціях, менталітеті та навіть кухні різних регіонів. Але поряд з цим потенційних покупців нерухомості цікавлять і інші фактори.
Наприклад, ландшафт і туристична інфраструктура, клімат і віддаленість від узбережжя, середня вартість самого житла і туристична привабливість регіону.
Якщо покупець має намір перебратися в Іспанію, велику роль також відіграє віддаленість соціальної інфраструктури: поліклініки, великі торгові центри, навчальні заклади, зупинки громадського транспорту і так далі.
У цьому розділі ми розберемося, де краще купити житло недорого у 2024 році, де знайти респектабельні та ексклюзивні варіанти, яка середня вартість житла та інші особливості. Ми навмисно акцентуємо увагу лише на прибережних територіях, адже саме там розташоване найпривабливіше житло.
Канари – улюблене місце відпочинку багатіїв з 90-х років XX століття. Канарські острови були респектабельним місцем тоді, коли про Сейшели та Мальдіви в Україні ще ніхто не чув.
Найбільш відоме місце тут – Тенеріфе – найбільший острів архіпелагу. Тут круглий рік температура не опускається нижче 23 C°, тому і туристи прибувають цілорічно. Відповідають попиту і ціни на нерухомість.
Найдешевша студія тут стартує від 35-40 тис. євро. Але це центральна частина острова, далеко від пляжів і респектабельних районів. Ті, кого цікавить прибережна територія, повинні бути готові викласти не менше 100 тис. євро за студію, не менше 140 тис. євро за 2-спальні апартаменти й 300 тис. євро – за таунхаус або бунгало.
Майорка поряд з Тенеріфе є одним з найбільш улюблених місць відпочинку європейців. Тепле море і неповторний гірський ландшафт приваблюють туристів практично круглий рік. Тут і красиві пляжі, мальовничі пейзажі, і безліч розваг. Тому середня ціна, від якої слід відштовхуватися, повинна бути не нижче 2,8 тис. євро за м² житлової площі.
Мінімальна ціна двокімнатної квартири в глибині острова, далеко від узбережжя в спальному районі – 50-60 тис. євро.
Вартість новобудови від забудовника значно вище – апартаменти недалеко від берега обійдуться в 150-250 тис. євро. ціни на пентхауси та бунгало починаються від 230 тис. євро.
Ну а вілли для багатіїв стартують від 500 тис. євро і досягають космічних 8-10 млн.
Барселона і Каталонія в цілому, напевно, найцікавіше місце у всій Іспанії. Неповторна місцева культура, широкі морські пляжі, теплий клімат круглий рік і розвинена соціальна інфраструктура – все це робить Барселону, мабуть, найкращим місцем для купівлі елітної нерухомості. Так, ціни тут найвищі по країні: знайти житло дешевше 3 тис. євро/м² – велика удача.
Ціни на 1-спальні студії з пристойним ремонтом починаються від 70-80 тис. євро. Квартира на вторинному ринку коштують не нижче 150-170 тис. євро.
Ще більше дивує, скільки коштує будується нерухомість:
Коста-дель-Сіль – це південне узбережжя Іспанії, «сонячний берег» і місце щоденних світанків. Тут гостей чекають не тільки розкішні пляжі, але і мальовничі гірські масиви та навіть не торкнуті людиною долини. Незважаючи на південне розташування, літня спека – явище терпиме, температура не піднімається вище 30 C°. Приємно дивують ціни на нерухомість – ціни починаються від 2 тис. євро/ м².
Ріелтор в Бенальмадене готовий запропонувати 2-спальні апартаменти до 100 м² за ціною від 210 тис. євро. Можна знайти й дешеву нерухомість: наприклад, 1-кімнатні квартири в спальних районах Малаги можна знайти й за 40-50 тис. євро.
Тут також представлено багато варіантів сільській нерухомості: за суму до 80-100 тис. євро можна придбати невеликий, але затишний сільський будиночок. За такі гроші на південному сході, наприклад, в Альмерії, можна купити лише квартиру в спальному районі.
Елітна нерухомість на півдні також удосталь: таунхауси та бунгало стартують від 350 тис. євро, вілли та будинки – від 450 тис. євро.
Коста Брава – це північне узбережжя, одне з найбільш привабливих місць для придбання статусного фешенебельного житла. Симбіоз неприступних скелястих круч, мальовничих бухт і заток щороку приваблює мільйони туристів. Тому й ціни на житло в середньому вище, ніж по всій Каталонії – починаються від 3,2 тис. євро/ м².
Тим, хто здійснює пошук до 30 тис. євро, на північному узбережжі робити нічого:
Ціни на житло в новобудовах взагалі захмарні, тому Коста Брава – регіон, де купують вторинну нерухомість.
Коста Бланка, мабуть, саме тепле і тому вельми популярне місце в українських туристів та потенційних покупців житла. Тут типовий іспанський прибережний ландшафт: пляжі, пальми, гори, море і рівнини.
Але все це відходить на другий план, коли справа доходить до цін на житло – тут вони самі низькі по всьому узбережжю, всього 1,2-1,5 тис. євро/м². Але це поки що: зростальний приплив туристів в регіоні й попит на туристичне житло говорять про те, що ціни будуть рости.
Сьогодні в Торрьевьехе без проблем можна знайти в прибережній території затишну студію на 30 м2 за 30-35 тис. євро.
Апартаменти на 70 м² в передмісті Аліканте легко знайти за 45-50 тис. євро. У Торрьевьехе такі апартаменти обійдуться в 60 тис. євро.
Бунгало і таунхауси на 70-90 м² можна знайти за ціною 85-100 тис. євро, дуплекси – від 130 тис. євро, бунгало і таунхауси в новобудовах – від 150 тис. євро. Ціни на вілли та окремі особняки починаються від 100 тис. євро.
Громадянин України, як і будь-який інший іноземець, жодним чином не обмежений в правах при купівлі житла в Іспанії. Незалежно від виду нерухомості, процедура покупки відбувається за стандартною схемою, що включає 4 головних етапи:
З особливостями володіння нерухомістю для іноземця вас зобов’язаний ознайомити представник обраного агентства нерухомості (не рекомендуємо оформляти угоду без посередників). Ми ж пропонуємо коротко ознайомитися з основними етапами та процедурою.
Кожен вирішує самостійно, користуватися послугами ріелторів та агентств нерухомості або здійснювати самостійний пошук житла на інтернет-сайтах. Рекомендовані джерела, переваги та недоліки таких способів пошуку ми вже говорили вище.
Після того як бажаний об’єкт вибрано, рекомендуємо знайти час і відвідати Іспанію для огляду всіх зацікавили об’єктів. Не варто приймати рішення наосліп, сплануйте поїздку заздалегідь і вона займе у вас не більше 5-7 днів.
Плюс багато агентств, орієнтовані на україномовну аудиторію, допомагають з організацією такого відвідування.
Особисте відвідування дозволить виявити:
Якщо бажаний об’єкт знайдений, рекомендується зарезервувати його. Резерв зазвичай становить 3-10 тис. євро залежно від вартості об’єкта та оформляється договором про бронювання (contrato reserva de).
При цьому не рекомендується передавати кошти безпосередньо продавцеві, вони залишаються у нотаріуса, агента з нерухомості або вашого представника/адвоката. Договір фіксує наміри покупця, тому після його підписання об’єкт знімається з продажу.
Після підписання договору про наміри посередники починають готувати документи для угоди. Покупцю необхідно отримати ідентифікаційний номер (Número de Identificación de Extranjero, NIE), без якого він не зможе зробити жодного юридично значущої дії. Оформити його можна як в посольстві Іспанії в Україні, так і в будь-якому Державному секретаріаті у справах міграції за місцем перебування (Secretaría de Estado de Migraciones).
Для оформлення кімнати буде потрібно:
Наступний крок – відкриття особового рахунку в банку. З цим проблем виникнути не повинно, достатньо лише паспорта та NIE. Рахунок буде потрібно для сплати податків, комунальних платежів, перерахування коштів продавцю.
Далі – перевірка нерухомості. Якщо ви співпрацюєте з ріелтором, він повинен перевірити всі документи, уявити Nota Simple, дізнатися про наявність неоплачених платежів та податків, відповідно технічної документації реальному стану справ.
Після остаточної перевірки здійснюється підписання попереднього договору (contrato privado de compraventa). За нього покупець повинен внести 10 % від вартості житла в якості депозиту. Якщо він відмовиться від угоди – втратить депозит, якщо від неї відмовиться продавець – зазначену суму заплатить покупцеві вже він.
При необхідності на покупця оформляється іпотека.
Кінцевий етап – підписання договору купівлі-продажу у нотаріуса. Покупець може зробити це самостійно або доручити представнику за довіреністю, наприклад, працівникові обраного агентства нерухомості. Після цього обумовлені кошти передаються продавцю або перераховуються на його рахунок.
Наступний крок – перереєстрація права власності на покупця в місцевому відділенні земельного кадастру. Рекомендується доручити це ріелтору.
Після цього необхідно сплатити реєстраційні збори, податок на передачу права власності, гербовий збір та інші необхідні податки. За результатом покупець отримує договір купівлі-продажу з відміткою про реєстрацію та Nota Simple, де він вказаний як власника житла.
Після отримання Nota Simple покупець стає повноправним власником. У цей момент у нього виникає безліч інших турбот:
Крім іншого, перед підписанням договору купівлі-продажу, рекомендуємо звернути увагу на наступні моменти:
Придбання житла в Іспанії не створює особливих труднощів для покупця з України: тут створені всі умови, щоб убезпечити іноземців від проблем. Але є й особливості: починаючи від вибору і пошуку житла і закінчуючи перевіркою його і реєстрацією. Тому не рекомендується займатися угодою самостійно – в Іспанії діє безліч агентств нерухомості, орієнтованих на україномовних покупців. Вони не тільки допоможуть з вибором і оформленням, але й організовують поїздку, і навіть посприяють при оформленні іпотеки.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy