Левова частка українських наречених мріє укласти шлюб за кордоном. Причому для багатьох це не тільки гарне свято, але і реальна основа для еміграції за кордон – як подружжя вибирають іноземних громадян. Але оскільки церемонія буде проходити за законами країни проведення, варто нагадати, що процесуальні моменти можуть відрізнятися від традиційного для українців весілля.
Законодавство різних країн по-різному підходить до питань регулювання шлюбних відносин. В Україні, наприклад, держава визнає тільки офіційний шлюб, укладений в органах РАГСу і підтверджений документально свідченням. Такий акт існує майже в кожній країні.
Але за межами України громадяни можуть узаконити сімейні відносини та іншими формами актів цивільного стану, наприклад:
Де б не була проведена весілля, фіктивний шлюб, тобто союз, укладений без мети створення сім’ї, опиниться поза законом і при виявленні буде анульований.
У весільній церемонії за кордоном багатьох в першу чергу цікавить не юридичне оформлення одруження, а красива картинка: море, пейзажі, острови, архітектура. Для цих цілей існує «символічне весілля», коли урочиста обстановка створюється в нестандартних місцях, наприклад, на березі океану, в природному заповіднику або національному парку.
Багато весільні агенції навіть організовують спеціальні тури, в рамках яких допомагають влаштувати весілля мрії під ключ. В залежності від бюджету, організатори візьмуть на себе переліт, проживання, урочисту частину церемонії та навіть банкет на потрібну кількість гостей.
Але така красива wedding story юридичних наслідків не матиме, якщо тільки в місцевих органах реєстрації не передбачена «виїзна реєстрація». Втім, для постійно проживають в Україні виїзд для офіційної реєстрації не має практичного сенсу: значно простіше оформити шлюб у РАГСі, а урочисту церемонію з гостями та фотографом провести вже за кордоном.
Відповідно до Сімейного кодексу України, союзи, укладені українцями, у тому числі якщо другий з подружжя іноземець, можуть бути визнані на території України, тільки якщо відсутні перешкоди.
Щоб мати впевненість, чи дійсний шлюб в Україні, потрібно виключити такі обставини:
Якщо шлюб укладено за кордоном, в країні проведення церемонії для його визнання достатньо дотримання місцевих законів і умов. Однак для офіційного визнання українськими органами влади документи про такий шлюб повинні бути легалізовані.
Одностатеві шлюби повноцінно узаконені у 28 країнах світу, переважна кількість яких – європейські країни. У тому числі:
Поряд з ними ще 16 країн на законодавчому рівні визнали так звані цивільні союзи та цивільні партнерства, які не є офіційними шлюбами та діють з деякими обмеженнями в правах таких подружжя.
Обмеження індивідуальні, оскільки визначаються законодавством кожної окремої країни. Зазвичай це заборона на усиновлення, штучне запліднення чи сурогатне материнство. Серед таких країн:
Попереджаємо громадян: будь-яка з таких спілок, навіть якщо вона визнається законодавством іноземної держави, не буде визнана в Україні. Річ у тім, що Сімейний кодекс визначає шлюб як союз чоловіка і жінки, відповідно, одностатевий шлюб суперечить основним засадам українського сімейного законодавства.
В європейських та інших розвинених країнах процедура укладення офіційного шлюбу може мати особливості, але в цілому є стандартною. Щоб ознайомитися з вимогами місцевого законодавства, зверніться для отримання консультації в місцевий РАГС або інший орган реєстрації, наприклад:
Після консультацій наречені повинні:
Пакет документів зазвичай включає:
Документи, що мають українське (або інше іноземне) походження, повинні бути перекладені на національну мову держави, де проводиться церемонія, і апостильовані в РАГСі або консульстві України.
Бюджет весілля – справа суто індивідуальна, і витрати на місцеві податки та мита – суща дрібниця в переліку статей витрат на одруження. Відносно дешево провести церемонію зможуть тільки ті пари, які взагалі відмовляються від запрошення гостей або обмежуються виїздом з ними за кордон 4-6 свідків. Але і церемонія в чеському замку або на болгарському узбережжі може виявитися досить бюджетної.
Відносно недорогі в цьому питанні:
Бюджет скромною весілля без гостей, але з 5-7 денним відпочинком складе 800-1000 євро. Вартість також буде залежати від сезону: наприклад, влітку вартість проживання і відповідно, розмір бюджету, може зрости на 20-30 %.
У числі більш дорогих країн:
При організації самостійної вартість церемонії складе 2-3 тис. євро. Якщо організація буде доручено агентству, бюджетний «весільний пакет» (правова підтримка, прокат і прикрашання залу, символічна церемонія, місцеві податки та послуги реєстратора, оформлення документів, їх легалізація в Україні та ряд інших послуг) обійдеться в додаткові 800-1500 євро залежно від держави.
При виборі країни потрібно враховувати не тільки красиві місця і вартість – це важливо тільки для символічної реєстрації. Для офіційного одруження куди більше важливі правові особливості, наприклад:
Ось список країн, найбільш популярних у громадян для проведення шлюбної церемонії:
Перед вибором країни ретельно вивчіть всі юридичні особливості. В залежності від країни молодята можуть зіткнутися з такими труднощами:
Можуть бути й інші особливості – вивчіть їх перед прийняттям рішення.
Визнання шлюбів, укладених за кордоном, можливо, коли:
Спочатку шлюбний союз повинен бути легалізований. Якщо країна проведення церемонії підписала Гаазьку конвенцію, легалізація здійснюється шляхом поставлення апостиля на оригіналі виданого свідоцтва про шлюб. Оформити апостиль можна в офіційному державному органі, який видав свідоцтво, або в дипломатичному представництві зарубіжної країни. За це зазвичай стягується державне мито, вона може становити від 20 до 100 доларів. Наявність такого штампа буде підтверджувати для України законність шлюбу, укладеного за кордоном.
Якщо країна не бере участь у Гаазькій конвенції, підтвердження в Україні шлюбу здійснюється шляхом консульської легалізації. Тобто по приїзді необхідно звернутися в консульство країни, де був оформлений союз. Зазвичай ця процедура забирає значно більше часу і грошей.
Потім на підставі документів, що підтверджують законність шлюбу, відомості про укладений союз і дружину можна внести у внутрішній паспорт. Для цього необхідно звернутися в ЗАГС за місцем проживання. Саме на цьому етапі буде перевірено відсутність перешкод для шлюбного союзу, встановлених Сімейним кодексом: так, навіть при наявності апостиля буде відмовлено у визнанні одностатевого шлюбу, укладеного за кордоном.
Закордонна весілля і гарне свято ще не гарантує безхмарним і щасливого сімейного життя пари мають властивість розлучатися. Розлучення, безумовно, можна оформити й в країні реєстрації подружніх відносин. Але це має сенс лише при постійному проживанні за межами України.
В такому випадку доведеться враховувати всі вимоги про розлучення в країні проживання. Наприклад, розлучення в Німеччині припускає безліч нюансів, особливостей і дотримання обов’язкового мирової періоду. Весь процес від моменту подачі заяви до видачі свідоцтва про розлучення може зайняти до 2 років.
Розірвання шлюбу за кордоном також визнається в Україні. Для цього повинні бути дотримані закони для розлучення тієї країни, де був укладений шлюб. Визнання здійснюється в тому ж порядку – шляхом поставлення апостиля у свідоцтві про розлучення.
Інтернаціональні пари, які постійно живуть в Україні, зможуть розлучитися за місцем проживання.
Так, залежно від наявності спільних неповнолітніх дітей і взаємної згоди подружжя на розлучення, розірвання шлюбних відносин можливо в адміністративному (через РАГС) та в судовому порядку.
Повідомлення про розлучення в органі реєстрації шлюбу за кордоном не є обов’язковим.
Процедура укладення шлюбу в кожній країні має свої особливості. Закордонна церемонія – заходи спочатку спірне, оскільки має плюси та мінуси. До переваг можна віднести:
Але вистачає і мінусів, зокрема:
Щоб мінуси не переважили плюси, вибір країни для одруження повинен бути продуманим як у юридичних, так і у фінансових аспектах.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy