Еміграція

Укладення шлюбу з громадянином Чеської Республіки

Share

Особа, яка має громадянство Чеської Республіки, може укласти шлюбний союз з іноземним громадянином/громадянкою допомогою громадського чи релігійного шлюбу. У 2024 році шлюб з громадянином Чехії укладається на підставі спільної заяви чоловіка та жінки про їх намір стати чоловіком і дружиною. Оголошення про згоду двох людей вступити в шлюб публічно проголошується під час весільної церемонії в присутності двох свідків.

Шлюби в ЧехіїШлюби в Чехії

Умови вступу в шлюб у Чехії

Для підтвердження дієздатності осіб, що вступають у шлюб, в органи реєстрації актів цивільного стану Чехії (matriční úřad – РАЦС) слід подати пакет необхідних документів. Якщо документи видані іноземною владою, вони повинні бути легалізовані або мати апостиль, якщо міжнародною угодою не передбачено інше.

Всі документи повинні бути перекладені на чеську мову присяжним перекладачем. Більш детальну інформацію про необхідні папери може надати будь-який реєстраційний офіс у Чехії.

Куди слід звертатися для подачі заяви

У разі укладення цивільного шлюбу подавати заяву потрібно в реєстраційний офіс matriční úřad (РАЦС), під юрисдикцію якого підпадає місце, вибране для весільної церемонії. Інформацію про місцезнаходження РАЦСів можна знайти в муніципальних і міських адміністраціях, а також міських і районних бюро.

У разі укладення релігійного шлюбу слід звернутися до уповноваженої особи в церкві чи релігійній громаді з тим, щоб узгодити дату і час проведення процедури вінчання.

Необхідні документи

Анкету для укладення шлюбу (dotazník k uzavření manželství) можна отримати в РАЦСі або завантажити за посиланням. Форма повинна бути заповнена обома вступають у шлюб і подана в РАЦС, під юрисдикцією якого знаходиться місце проведення весільної церемонії, поряд з іншими необхідними документами.

Першу частину опитувальника слід заповнити разом із посадовою особою РАЦСу (реєстратором), другу частину заповнює тільки реєстратор. Інший документ – протокол про укладення шлюбу – заповнюється реєстратором разом з нареченим і нареченою або з одним з них на підставі поданих документів.

Особи, які мають чеське громадянство і постійно проживають у Чеській Республіці, повинні подати такі документи:

  • свідоцтво про народження;
  • доказ чеського громадянства;
  • виписку з Інформаційної системи записів про жителів про місце постійного проживання;
  • виписку з Інформаційної системи записів про жителів про сімейний статус;
  • документи, що мають відношення до попереднього шлюбу або партнерства: свідоцтво про розлучення / свідоцтво про смерть чоловіка / офіційно завірена виписка з реєстру зареєстрованих партнерств, підтверджує, що зареєстроване партнерство було припинене за рішенням суду на підставі свідоцтва про смерть зареєстрованого партнера.

Чеський громадянин не зобов’язаний подавати перелічені вище документи, якщо РАЦС має доступ до Регістру жителів, в Інформаційній системі записів про жителів і Інформаційної системи ідентифікації особи, або заявник може довести ці факти, надавши своє посвідчення особи (ID-карту).

Особи з чеським громадянством і постійним місцем проживання за кордоном повинні представити документи про місце проживання та сімейний статус, видані органами країни проживання.

Наречені, які є іноземними громадянами, повинні підготувати наступні документи:

  • документ, що підтверджує громадянство;
  • документ, про відсутність перешкод для вступу в шлюб, який не може бути виданий раніше, ніж за шість місяців до визначеної дати весілля;
  • свідоцтва, що підтверджують сімейний статус і місце проживання, якщо такі документи можуть бути видані в країні іноземця;
  • свідоцтво про смерть – у разі загибелі попереднього чоловіка/дружини (не потрібно, якщо цей факт включений до свідоцтва про відсутність перешкод для вступу в шлюб);
  • свідоцтво про розлучення, якщо іноземний громадянин розлучений;
  • свідоцтво про те, що шлюб буде прийнятий як дійсний, якщо він буде підписаний уповноваженою особою;
  • свідоцтво про припинення зареєстрованого партнерства або свідоцтво про смерть, якщо іноземний громадянин перебував у партнерстві;
  • посвідчення особи;
  • свідоцтво про народження;
  • довідку з чеської поліції, що підтверджує легальне проживання в республіці, видану не раніше 7 робочих днів до дати весілля. Дана вимога не поширюється на громадян країн Шенгенської зони та членів їх сімей (додаткову інформацію про видачу таких сертифікатів, наприклад, час роботи поліції можна дізнатися за посиланням).

Відомості, перелічені в перших трьох пунктах, можуть міститися в одному документі. Громадянство може бути підтверджене паспортом.

Документи, видані іноземною владою, повинні бути офіційно засвідчені (легалізовані або засвідчені апостилем), якщо міжнародна угода не передбачає іншого, а також перекладені на чеську мову офіційним перекладачем.

РАЦС може відмовитися від вимоги надати завірені документи, якщо існує майже нездоланна перешкода для їх отримання відповідно до §6 п. 3 Закону № 94/1963 «Про сім’ю» з внесеними до нього поправками. За додатковою інформацією слід звертатися в будь-яке відділення РАЦСу.

Якщо співробітники РАЦСу відхиляють прохання про відмову від надання вищезазначених документів, необхідних для вступу в шлюб, це рішення може бути оскаржене протягом 15 днів з моменту його отримання. Апеляція повинна бути подана через реєстраційний офіс, який виніс рішення.

Розмір реєстраційних зборів при одруженні

З розмірами зборів за вступ у шлюб у Чехії можна ознайомитися в таблиці:

Послуга Вартість вказана в чеських кронах)
Укладення шлюбу особами, що не є постійними резидентами Чехії 3000
Укладення шлюбу особами, одна з яких є постійним резидентом Чехії, а інша знаходиться в країні по візі або тимчасового ВНП 2000
Реєстрація шлюбу у позаробочий час або за межами РАЦСу 1000
Оформлення сертифіката, що підтверджує відсутність перешкод для укладення шлюбу 500

У всіх інших випадках адміністративний збір за вступ у шлюб не встановлено.

Проведення церемонії одруження

Цивільний шлюб може бути укладений в реєстраційному офісі будь-якого муніципального районного органу. Релігійну церемонію може провести будь-яка з 21 офіційно зареєстрованих та уповноважених церков Чеської Республіки.

Найбільш поширеними релігійними весільними церемоніями є шлюби, укладені в римсько-католицької церкви, грецької православної церкви, євангельських церквах, православної церкви та єврейській синагозі.

Заяву про вступ у шлюб оприлюднюється під час весільної церемонії в присутності двох свідків. Протокол про укладення шлюбу вносяться перше ім’я (імена), прізвище, ідентифікаційний номер або дата народження, місто і регіон або країна народження свідків. Вони повинні підтвердити свою особистість дійсними паспортами або ID-картами.

Особливі випадки укладення шлюбу

Згідно з чеським законодавством, якщо наречений або наречена не говорять по-чеськи, на церемонії повинен бути офіційно уповноважений судовий перекладач, який підписує протокол про укладення шлюбу. Він повинен надати посвідчення особи.

Якщо перекладач не був офіційно призначений Міністерством юстиції або головою регіонального суду, він зобов’язаний прийняти присягу в присутності посадової особи з РАЦСу. Формулювання такої присяги пропонується спеціальним правовим регулюванням (Закон № 36/1967 «Про офіційних експертів і перекладачів») і надається реєстратором.

Тому майбутнє подружжя повинні заздалегідь інформувати реєстратора про те, що вони не говорять по-чеськи або вони глухі й/або німі.

Строк видачі свідоцтва про шлюб може відрізнятися в залежності від РАЦСу, але, як правило, його видають через два тижні після церемонії.

Якщо на момент отримання свідоцтва молодята будуть знаходитися за межами Чехії, можна заздалегідь оформити довіреність на третю особу (наприклад, весільного координатора), яке забере свідоцтво і відправить його вам поштою або кур’єрською доставкою.

Координатор може допомогти не тільки з отриманням та відправкою свідоцтва, але і з організацією самого весілля – наприклад, з вибором місця для проведення церемонії та оформленням документів. Найчастіше в перелік послуг, що надаються весільними агентствами, входить заповнення анкети, складання та подача заяви в чеський РАЦС, супровід і оформлення в поліції документа, що підтверджує легальне перебування в країні, оплата зборів, переклад документів та інші – це залежить від обраного пакета.

Популярні місця для проведення церемоній

Весільну церемонію можна провести в РАЦСі або на виїзді. Найчастіше весілля в Чехії проводять у старовинних замках. Найпопулярнішими місцями для проведення весільних урочистостей є замки Детеніце, Карлштейн, Ліблице, Глибока над Влтавою, а також Староміська Ратуша.

Влітку весілля можна влаштувати у дворі замку або в парку, а релігійну церемонію провести в каплиці або костелі, яку завжди можна знайти поблизу від старовинної будівлі.

У більшості випадків недалеко від замків розташовані корчми або ресторани, де молодята можуть організувати банкет.

Якщо церемонія у старовинному замку парі не по кишені, хорошою альтернативою може стати заміська вілла, більшість з яких також є старовинними архітектурними будівлями, але не настільки дорогими, як історичні замки.

Шлюбний договір

У Чехії приблизно 20 % майбутніх подружжів складають перед весіллям шлюбний договір. Шлюб, укладений на території Чехії, регулюється чеським законодавством, згідно з яким за отриманий одним із подружжя кредит за згодою другого з подружжя або без нього подружжя відповідають спільно.

Тому якщо майбутні чоловік і дружина хочуть залишити обов’язок виплачувати кредит за тим з подружжя, хто його оформляв, вони можуть скласти шлюбний договір, що регулює ці питання. Майно, придбане до шлюбу, після розлучення, за чеськими законами, залишається у власності кожного з подружжя окремо.

Але якщо майно чоловіка або дружини були вкладені грошові кошти другого з подружжя, у разі розлучення він має право вимагати компенсацію. Ці нюанси теж можуть бути врегульовані договором.

Вартість укладення шлюбного договору без зазначення конкретного майна становить 3000 крон без ПДВ, а вартість складання договору зі згадкою конкретного майна залежить від вартості цих об’єктів. Наприклад, якщо в договорі обумовлені права на володіння квартирою вартістю 2 млн крон, то при складанні договору нотаріусу виплачується 6400 крон без ПДВ.

Процедура оформлення реєстрованого партнерства

Можливість реєстрації одностатевих шлюбів в Чехії регулюється законом «Про реєстраційне партнерство», який набрав чинності у 2006 році. Одним з важливих умов реєстрації партнерства є те, що один з молодят обов’язково повинен мати чеське громадянство.

Процедура підготовки до реєстрації нічим не відрізняється від укладення традиційних шлюбів: один з подружжя повинен подати заяву в РАЦС за місцем офіційної реєстрації. Перелік необхідних документів для реєстрації партнерства такий же, як і для укладання традиційного шлюбу. Однак для реєстрації одностатевих шлюбів присутність свідків не вимагається.

Отримання виду на проживання на підставі шлюбу

Шлюб з громадянином/громадянкою Чехії є підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання. Спочатку іноземець отримує тимчасову посвідку на проживання, а потім постійний.

Для отримання постійного виду на проживання, необхідно прожити в Чехії 5 років з тимчасового ВНП, але в разі укладення шлюбу з громадянином Чеської Республіки на підставі цього дозволу достатньо прожити в країні 2 роки.

Заява на отримання посвідки на проживання слід подавати в найближче відділення МВС за місцем проживання. Разом із заявкою необхідно подати необхідні документи. Заявка буде розглядатися в головному офісі відомства в Празі. Рішення має бути прийнято протягом 30 днів. У разі позитивного результату заявник буде запрошений в письмовій формі або телефоном офіс МВС для отримання дозволу на тимчасове проживання.

Одночасно МВС видасть йому персональний ідентифікаційний номер; крім іноземців, яким вже присвоєно особистий номер, наприклад, громадянам Словацької Республіки, які народилися до 1993 року.

Висновок

Одним з найбільш поширених способів імміграції в Чехію є укладання шлюбу, оскільки, вийшовши заміж або одружившись з людиною, що має громадянство Чеської Республіки, можна отримати вид на проживання. Першим кроком для укладення шлюбу в Чеській Республіці є звернення в місцевий орган, уповноважений реєструвати шлюбні союзи. Таким в Чехії є matriční úřad – РАЦС. Його вибір залежить від наміченого вами місця проведення весільної церемонії.

У РАЦСі бажають укласти шлюб буде видано перелік документів, необхідних для цього; кількість документів буде залежати від того, чи перебувають заявники у шлюбі раніше чи ні.

Майбутні дружини також можуть обвінчатися, тобто укласти релігійний шлюб. У цьому випадку потрібно звернутися в обрану церква (попередньо слід з’ясувати, чи уповноважена ця церква проводити шлюбні церемонії). Релігійний шлюб має в Чехії повну юридичну силу, і після його укладення молодятам також буде видано свідоцтво про шлюб.

Слід зазначити, що в Чехії також дозволені одностатеві шлюби – вони реєструються як партнерство. Причому вимоги до охочих зареєструвати партнерство такі ж, як і до традиційних пар.