Еміграція

Бізнес за кордоном: як і де краще відкрити свою справу

Share

«Робота на дядю» мало кому приносить задоволення. Лише небагатьом вдається розірвати це порочне коло. Але українські економічні умови – велика проблема для починаючого підприємця. Величезні ставки за кредитами, низька прибутковість, пресинг з боку перевіряючих. Який вихід? Бізнес за кордоном – почнемо з теоретичних основ.

Бізнес за кордономБізнес за кордоном

Культура зарубіжного бізнесу

В чому головний бич бізнес-середовища в Україні? Це орієнтація на великий капітал. Кожен, хто вивчав ази економічної науки, знає, що основу ринкової економіки розвинених країн становить, навпаки, малий і середній бізнес (МСБ). Саме він визначає темпи економічного зростання, структуру і якість валового національного продукту.

Не дивно, що частка малого і середнього бізнесу у структурі ВВП ЄС складає 67 %, а в окремих країнах сягає 80 %.

Як інші країни досягають таких результатів? Ось кілька головних факторів:

  • Впровадження в ЄС практики застосування пільгового оподаткування та скасування мит.
  • Державна підтримка, в тому числі широкі кредитні гарантії, субсидії та компенсації за відсотковими ставками.
  • Інша нефінансова допомогу, в тому числі консультативні послуги, тренінги, курси молодих підприємців.
  • Ведення бізнесу в «сприятливому середовищі» стабільної економіки та валюти.

Види бізнес-діяльності

Попри різні основи законодавства в різних країнах, економічна теорія єдина для всіх держав. Тому як в Європі та США, так і в Україні важливою основою для стратегічного планування підприємницької діяльності є розуміння і бачення тієї форми та виду бізнесу, який планується засновувати.

Виходячи з вищесказаного, перший критерій, по якому варто класифікувати види бізнесу, це його розмір. Як ми знаємо, буває малий, середній і великий бізнес.

Два головні критерії, за якими їх прийнято розділяти, – це чисельність персоналу та оборот/дохід. При цьому конкретні значення показників, що визначають межі видів бізнесу, в різних країнах можуть відрізнятися. Найчастіше як раз чисельність персоналу відіграє вирішальну роль при віднесенні бізнесу до того чи іншого виду:

  • 1-15 співробітників – мікропідприємство, також відноситься до малого бізнесу;
  • 15-100 співробітників – малий бізнес;
  • 100-250 співробітників – середній бізнес;
  • 250 і більше співробітників – великий бізнес.

Як ми вже з’ясували, ключ до успіху – це малий і середній бізнес. Саме він щороку генерує до 85 % нових робочих місць в ЄС, а в цілому на нього припадає близько 66 % робочих місць в Європі.

При цьому 70 % всіх представників європейського бізнесу – це мікропідприємства з чисельністю персоналу до 9 чоловік. Що це за підприємства? Як правило, це магазини та невеликі виробничі цехи, турфірми та консультативні кабінети, фірми з надання послуг та аутсорсингові компанії, орендний бізнес, виробництво продуктів харчування і навіть заклади громадського харчування.

Варіантів спрямованості такого бізнесу безліч – мікропідприємства і малий бізнес можуть бути представлені в будь-якому із сегментів підприємництва.

Форми організації бізнесу за кордоном

Форми організації бізнесу в кожній країні визначаються її внутрішнім законодавством, відповідаючи традицій ведення бізнесу, які формувалися століттями.

В основі кожної форми організації бізнесу лежить власність (капітал) підприємців, і виходячи з того, як він буде використовуватися, можна виділити три основні форми організації:

  • Приватне підприємництво (Sole proprietorship) – форма організації, коли бізнесом одноосібно керує підприємець-фізособа, який невіддільний від бізнесу. Вони існують у більшості країн як найпростіший вид бізнес-структури, що характеризується мінімальною кількістю податків.
  • Партнерство (Partnership) – форма організації, де бізнесом володіють дві й більше осіб. Партнерство також часто називають товариством. В залежності від країни воно може бути юридичною особою або формою організації фізосіб. У більшості країн партнерства не є юрособами, тому учасники відповідають особистим капіталом.
  • Корпорації (Corporation) – юридичні особи комерційної спрямованості. Це, як правило, товариства з обмеженою відповідальністю або акціонерні товариства.

Рівень оподаткування в різних країнах світу

Оподаткування бізнесу вважається одним з вирішальних факторів сформованого в країні бізнес-клімату. Тож розберемося, де найслабший і найжорсткіший рівень податкового навантаження у світі. Для такої оцінки підсумовується податок на прибуток, податок з обороту, податок на майно організацій і розмір страхових внесків.

Так, найвищими податками характеризується:

  • Аргентина – 137,3 %, де 90 % – лише один податок з обороту;
  • Болівія – 83,7 %;
  • Алжир – 72,7 %;
  • Колумбія – 69,7 %;
  • Бразилія – 69,2 %;
  • Венесуела – 65 %;
  • Італія – 64,8 %;
  • Гамбія – 63,3 %;
  • Франція – 62,7 %;
  • Бельгія – 58,4 %.

Водночас, вистачає країн з помірним податковим тягарем:

  • ОАЕ – 15,9 %;
  • Саудівська Аравія – 15 %;
  • Казахстан – 29,2 %;
  • ПАР – 20 %;
  • Хорватія – 20 %;
  • Нова Зеландія – 22 %;
  • Швейцарія – 28,8 %;
  • Великобританія – 32 %;

Податкові ставки дійсно важливі, але не варто переоцінювати їх важливості в загальній структурі бізнес-привабливості. Необхідно також враховувати податкові перевірки бізнесу та інші перевірки з боку контролюючих органів, кваліфікацію та вартість робочої сили, справедливість конкуренції, рівень корупції, політичні ризики, захищеність інвестицій і так далі.

Державна підтримка бізнесу

Одним з таких важливих факторів є державні програми підтримки підприємництва. У розвинених країнах державна підтримка сягає небачених для українських підприємців масштабів. Розглянемо конкретні приклади:

  • США. З 1959 року діє Управління у справах малого бізнесу (Small Business Administration, SBA), має розгалужену регіональну мережу. Воно забезпечує фінансування, консультування, здійснює незалежну оцінку та аудит, пропонуючи заходи підвищення рентабельності. Основна підтримка здійснюється за 4 напрямками, за якими діє понад 40 державних програм: доступ до капіталу, освіта, забезпечення держзамовленнями та захист в судах.
  • Канада. Діє близько 290 державних програм з консультування, навчання та фінансування, створено понад 100 консультаційних центрів, 150 бізнес-інкубаторів, 36 IT-кластерів.
  • Німеччина, Франція та інші країни ЄС. Максимально спрощені процедури реєстрації, низькі реєстраційні збори, освітньо-консультаційні програми підтримки. У ФРН з 1978 року діє програма фінансування ризикових бізнес-проектів.

Різниця між бізнесом в Україні та розвинених країнах

Оцінка бізнесу в Україні та за кордоном дозволила виділити той спектр проблем, з якими доводиться стикатися вітчизняним підприємцям, що ведуть справи на території України. У число факторів, які найбільше відрізняють бізнес-клімат в Україні від розвинених країн, входить:

  • Обмежений доступ до фінансових ресурсів: надмірно високі кредитні ставки в 16-20 % (у США – 4-5 %), відсутність «довгих» програм кредитування, неможливість взяти позику на розвиток і модернізацію.
  • Бюрократизація: низька зацікавленість державних і муніципальних органів, частота перевірок, частота зміни законодавства України.
  • Корупція: висока взаємозв’язок адміністративного ресурсу і бізнесу, недобросовісна конкуренція, вимагання.
  • Якість кадрових ресурсів: низька професійна підготовка молодих співробітників, мала чисельність висококваліфікованих кадрів.
  • Високі витрати: вартість комунальних послуг, ціни на нерухомість, високі податки і їх зростання.

У сукупності з низькою рентабельністю малого та середнього бізнесу, все це справедливо змушує бізнесменів черговий раз замислитися про інвестиції за кордон.

Як і де простіше відкрити бізнес за кордоном

Кожному підприємцю з України, не знайомому з зовнішньоекономічною діяльністю, відкриття власної справи за кордоном може представлятися непосильним завданням. У цьому розділі розглянемо, як відкрити бізнес за кордоном.

Першим, і, мабуть, одним з головних етапів буде вибір країни, тому на ньому зупинимося докладніше. Вибирати локацію для ведення економічної діяльності варто виходячи з цілей, які переслідує підприємець.

Розглянемо три найпоширеніші випадки:

  • Податкова оптимізація. У цих цілях українці масово відкривають компанії в офшорних зонах і зонах з низьким оподаткуванням: Панама, Мальдіви, Сейшельські острови, Гонконг, Мальта, Кіпр і так далі. Всі ці країни пропонують іноземним інвесторам лояльні умови оподаткування, якщо ті одержують доходи від джерел за межами країни реєстрації. Наприклад, у Панамі для таких фірм введено лише один податок, який становить 250 доларів при реєстрації та 300 доларів щорічно.
  • Надійність вкладення інвестицій. Захищеність вкладеного за кордон капіталу, стабільність правового поля – один з найважливіших факторів бізнес-клімату. Плюс фірма, зареєстрована в країні надійної, підвищить довіру серед партнерів. Серед мінусів – високі податки, але вони далеко не завжди вирішують абсолютно все. Серед таких локацій – Великобританія, Польща, Швейцарія, Бельгія, США і деякі країни Азії.
  • Простота та дешевизна реєстрації. Вирішивши зайнятися за кордоном реальним бізнесом, підприємець шукає країни з самими зручними для нього умовами реєстрації. У цьому допоможе рейтинг країн від Світового банку «Doing Business»:
  1. Нова Зеландія. Нульовий статутний капітал, для реєстрації потрібно пройти всього одну процедуру і витратити на понад 4-5 годин. Розмір обов’язкових платежів – близько 120 $.
  2. Канада. Нульовий статутний капітал, реєстрація включає дві процедури та займе не більше півтора дня. Вартість обов’язкових платежів становить близько 170 $.
  3. Гонконг. Нульовий статутний капітал, реєстрація включає 2 процедури та в середньому займає півтора дня. Розмір обов’язкових платежів сукупно становить 475 $.
  4. Грузія. Реєстрація компанії займає 2 дні та передбачає проходження двох процедур. До нульового статутного капіталу додамо вартість обов’язкових процедур – всього 95 $.
  5. Сінгапур. Тут реєстрація передбачає 3 процедури та 2,5 дні часу. При нульовому статутному капіталі витрати складуть близько 260 $.

Визначившись з країною для ведення бізнесу, переходимо до основних етапів:

  1. Вивчіть законодавство обраної країни. Корпоративне законодавство відрізняється від країни до країни. Докладне його вивчення допоможе зрозуміти нюанси реєстрації, необхідність у наймі номінального директора, звітності, ступеня контролю з боку держави.
  2. Підготуйте бізнес-план. Це допоможе не тільки зрозуміти перспективи бізнесу і розпланувати рентабельність і повернення вкладених засіб, але і знайти партнерів, залучити інвесторів з боку.
  3. При необхідності, якщо того вимагає місцеве законодавство, оформіть бізнес-візу.
  4. Виберіть назву і форму власності. Незалежно від країни назва повинна бути оригінальною та відповідати вимогам закону. Наприклад, за аналогією з Україною, в Китаї не можна в назві вказувати на зв’язок з урядом і правлячою партією.
  5. Оформіть документи. Стандартний пакет паперів для реєстрації включає заява, паспорт, установчі документи (статут, установчий договір), довідку з банку, документ про місце проживання. У деяких країнах також може знадобитися бізнес-план (Данія), протокол зборів засновників (Чехія) та інші документи.
  6. Орендуйте приміщення або скористайтесь послугами посередників, що надають адреси для реєстрації.
  7. Передайте пакет документів реєстратору або посередникам. У деяких випадках передбачений дистанційний порядок реєстрації (Кіпр, Англія).
  8. Після реєстрації – виберіть банк і відкрийте рахунок.

Купівля діючої фірми

Ті, хто вважає процес заснування власної фірми надто складним, можуть придбати готовий бізнес за кордоном. Покупка вже зареєстрованої фірми серйозно недооцінена вітчизняними підприємцями.

  • По-перше, це можливість придбати підприємство «з історією» господарської діяльності, що у багатьох країнах дає право на проживання.
  • По-друге, налагоджені бізнес-процеси дають можливість відразу проводити роботу над розвитком бізнесу.
  • По-третє, це все економить купу дорогоцінного часу і сил: є можливість купити не тільки пакет документів, але й майно, приміщення, бази постачальників і клієнтів.

Процес покупки можна розділити на кілька етапів:

  1. Налагодження співпраці з бізнес-брокером або самостійний пошук готового бізнесу.
  2. Пошук контакту з власниками, проведення переговорів про умови та ціни угоди.
  3. Перевірка підприємства: оцінка активів і пасивів, проведення аудиторської перевірки, юридична перевірка укладених договорів, судових розглядів і спорів, арештів та інших обтяжень, перевірка наявності невиконаних зобов’язань, договорів поруки й так далі.
  4. Перевірка акцій та часток у компанії, зокрема, вивчення протоколів зборів акціонерів на предмет правильності оформлення корпоративних документів.
  5. Проведення угоди. Як правило, купівля акцій та часток у будь-якій з країн підлягає нотаріальному переоформленню.
  6. Внесення відомостей про зміну власника до державних реєстрів.

Серед популярних країн для інвестицій в готовий бізнес можна виділити:

  • Німеччину: серед українців популярні виробничі та логістичні компанії або агентства нерухомості. Розмір інвестицій стартує від 1 млн €.
  • Іспанії: тут в ходу все, що пов’язано з туризмом, сувенірні крамниці, ресторани, нічні клуби, розважальні комплекси. Але все це серйозні капіталовкладення – для отримання ВНП досить установи фірми з капіталом у 3 тис. €.
  • Чехію: тут можна обзавестися власним рестораном, пивоварнею, поліграфічної компанією або, наприклад, масажним салоном в центрі Праги. Після придбання інвестор одержує вид на проживання, а через 5 років – ПМП.
  • Болгарію: найпопулярніший спосіб інвестування – вкладення в готелі. Навчання готельного бізнесу не займе багато часу, а вкладені 500 тис. € окупляться за кілька років активної роботи.

Продаж закордонної компанії

Справа, що називається, не пішло, ви бачите себе в іншій сфері діяльності або все набридло і ви бажаєте повернутися на батьківщину – що завгодно може стати причиною продажу активів за кордоном. Але незалежно від причин рекомендуємо дотримуватися цих порад:

  1. Проведіть незалежну оцінку компанії: продаж бізнесу повинна принести прибуток, а не збитки. Незалежна оцінка дозволить побачити реальну ринкову вартість, обґрунтувати її та відстояти при проведенні переговорів.
  2. Проведіть підготовку перед продажем: розширте клієнтську базу, поліпшити фінансові звіти, реструктуруйте борги, зробіть інвентаризацію активів, оптимізуйте роботу персоналу – це підвищить вартість.
  3. Скористайтеся послугами бізнес-брокерів: посередники позбавлять від зайвих клопотів, переговорів з потенційними покупцями та проблем з оформленням документів.
  4. Перевірте, чи оплачений статутний капітал і частки засновників. Переконайтеся, що всі пайовиків готові продати свої активи.
  5. Зберігайте конфіденційність. Не роїться про особу покупця та вартості угоди.

Бізнес-ідеї, які поки не поширені в СНД

Не новина, що левова частка успішних бізнесів в Україні – це бізнес-ідеї, куплені по франшизі або просто вкрадені у західних колег. Придивіться, можливо, серед них знайдеться ідея і для вас. У цьому році актуальні:

  • Виробництво тротуарної плитки з покришок. Технологія виробництва проста: старі автомобільні покришки перетворюються в гумову крихту, шляхом нагрівання проводиться гумова рідка маса, яка розливається по формах. У результаті виходить довговічна і миловидна бруківка. Прекрасний сімейний бізнес – окупність складе 3-4 місяці.
  • Мобільні готелі. Автобус, перероблений у пересувній хостел, – хіт, особливо для курортних регіонів. Крім всіх зручностей, які надає готель, такий будинок на колесах сам може приїхати за постояльцями в потрібне місце. Окупність – 1 курортний сезон.
  • Мобільний магазин здорової їжі. Американська компанія GMonkey запустила мережу вантажівок, які продають жителям м. Дарема (штат Коннектикут) дуже смачні вегетаріанські страви. Довівши, що фаст-фуд може бути не тільки смачним, але і корисним, творці бізнесу окупили вкладення протягом 1 року.
  • Установка цветоматів. Чи багато у вашому місті автоматів з продажу живих квітів? Розміщені в місцях великого скупчення людей, особливо якщо там немає квіткових магазинів, вони окупляться вже через півроку. З плюсів – тривалий термін зберігання квітів, автоматизований процес продажу та ажіотаж, який викличе дивовижний автомат у жителів вашого міста.
  • Оренда туалетів. Британська компанія ElizaJ здає в оренду комфортні та привабливі портативні туалети для заходів на свіжому повітрі. Схвальні відгуки від клієнтів не дозволяють засумніватися в популярності послуги. До того ж компанія продає свою франшизу – можливо, саме ви станете її першим партнером в СНД.

Чому не всі хороші ідеї приживаються в Україні

Український ринок характерний своєю специфікою, тому навіть гарні на перший погляд, ідеї з-за кордону можуть зазнати фіаско в Україні. З чим це пов’язано? Розглянемо кілька очевидних причин:

  • По-перше, консерватизм цільової аудиторії. Українці звикли купувати або дешеві товари, або товари відомих і перевірених брендів. Що-небудь нове, навіть якщо воно якісне, не викликає у них інтересу.
  • По-друге, це низька платоспроможність. Далеко не всі громадяни готові витрачатися на свої хобі та відпочинок, а тому індустрія розваг працює лише на заможного клієнта. Нові, навіть бюджетні ідеї, просто не приживаються.
  • По-третє, проблеми бізнесу. Відсутність доступу до кредитних грошей, корупція, адміністративний тиск, надмірна бюрократизація. Все це не дає розвиватися чесному бізнесу навіть з хорошими ідеями.

Висновок

Культура ведення бізнесу за кордоном кардинально відрізняється від українських реалій, бо чимало бізнесменів намагається виводити активи за кордон. Найбільш рентабельний варіант – малий і середній бізнес. Завдяки державній підтримці він не тільки приносить плоди власникам, але і стає локомотивом національних економік.

Кращими в цьому питанні є США і європейські країни: незважаючи на високі податки, вони забезпечують інвесторам безпеку вкладень і гарантію їх безперешкодного виведення. Українці при цьому готові вкладатися не лише в нові підприємства, але купувати вже готовий бізнес.

Куди валити підприємцям: Відео