Думки про те, добре або погано живуть українці в Болгарії у 2024 році, можна почути кардинально протилежні. Все залежить від того, скільки часу пройшло з моменту еміграції, в якому місті зупинилася сім’я, чим займаються і де працюють дорослі. Плануючи переїзд в цю частину Європи, важливо не плутати життя мігранта і туриста і робити знижку на те, що ейфорія від того, «як тут все краще, ніж удома» коли-небудь пройде.
За даними Національної служби міграції, яка регулює і спрямовує цей процес, в період з 2000 по 2015 роки в Болгарію переїхало близько 5200 осіб з країн СНД. Велика частина з них зуміла легалізуватися на підставі болгарських коренів.
Першість у загальному рейтингу займають молдавани. Загальний список країн-постачальників мігрантів виглядає так:
В окрему групу слід виділити тих, хто поки тільки отримав посвідку на проживання. Більшість з них студенти або власники нерухомості.
В цілому українська діаспора на сьогодні є третьою за величиною на болгарській території. Українські поселення в Болгарії можна знайти в Софії, Варні, Бургасі, Пловдиві.
Основна маса переселенців – це середній клас або заможні українці:
Те, як ставляться в Болгарії до українців, і те, як це було 50 років тому, має зовсім різний контекст. Старше покоління ще пам’ятає колишню дружбу та радянське минуле, яке об’єднувало народи. Молоді доводиться формувати погляди в сучасних реаліях, в умовах політичної нестабільності та міграційного кризи.
І все ж, за словами тих, хто обрав цю країну в якості нової батьківщини, явних труднощів у відносинах з місцевим населенням вони не відчули. Болгари ставляться до українців, як і раніше, доброзичливо, з належною часткою поваги та розуміння.
Приїжджій людині завжди слід пам’ятати, що нова країна володіє своєю історією, традиціями та звичаями. Правильним рішенням буде не намагатися змінити суспільство навколо себе, а спробувати максимально інтегруватися в нього.
Ставлення болгар до українських туристів також не має чітко виражених полярних характеристик: його не можна назвати ні дуже хорошим, ні занадто поганим. Всі представники колишніх братніх республік є для місцевих жителів громадянами однієї держави.
Ті, хто приїжджає в Болгарію на тривалий час, стверджують, що процес адаптації проходить у всіх приблизно однаково. Перші півроку емігранти перебувають у почутті повної ейфорії: продукти якісніше, клімат м’якше, люди привітніше.
Але відчуття повного щастя проходить по мірі того, як починають танути гроші, виділені на перший час. Після цього гостро постає питання зайнятості.
На початку осені минулого року рівень безробіття становив 5,3 %, а у 2017 – 6,8 %. Якщо врахувати, що болгари вирушають на заробітки в Західну Європу (в основному це зумовлено низькими зарплатами в Болгарії), то можна припустити, що емігрантам тут і зовсім доводиться несолодко.
Щоб процес адаптації пройшов швидше, необхідно вжити ряд кроків:
Фундаментом, на якому організовувалася українська діаспора, стала схожість мов, релігійні та культурні цінності народів. Чисельність діаспори на сьогодні наближається до 20 тисяч осіб.
В основі діяльності лежить простий принцип – допомога українським людям. Істотний внесок в об’єднання співвітчизників робить і Українська православна церква.
Знайти українські спільноти можна не тільки в болгарській столиці. Широко пропагується українська громада в Несебрі, яка об’єднує емігрантів, що переїхали на Сонячний берег Болгарії.
В кінці травня минулого року пройшла презентація представництва української діаспори в найбільшому місті на південному сході країни – Бургасі. Адміністрація цієї організації має повноваження звертатися в державні інстанції з питань захисту прав українських мігрантів, а також надає алгоритми дій за складних ситуацій, що виникають у переселенців. Українські громади в Бургасі також представлені організацією Товариство «Українська діаспора Балканська Січ» та«Діаспора-Україна». Всю інформацію про те, як приєднатися до співвітчизників, контакти та адреси українських організацій у Болгарії містить сайт українського посольства в Болгарії.
Сказати однозначно, який місто підійде для життя, неможливо. У будь-якому випадку кожен повинен вибрати сам, виходячи з мети свого переїзду, потреб і запитів.
Болгарія – аграрна держава. А тому вартість місцевої продукції в деяких регіонах навіть менше, ніж на батьківщині мігрантів. Ціни в Болгарії не прагнуть до швидкого зростання, що зумовлено певною стійкістю болгарської валюти.
Фахівці потрібні й в наступних сферах:
Найрозвиненішими регіонами країни є курортні та промислові зони, а також столиця. Відповідно і ціни на продукти харчування і житло тут будуть вище.
В середньому вартість одного квадратного метра нерухомості в Софії становить 600-1000 євро, у Варні – 700-1700 євро. Найдешевше можна придбати житло в Пловдиві – 400-900 євро. А от в сільській місцевості або в районі, віддаленому від узбережжя, купити квартиру можна всього за 4 тисячі євро.
Життя в Болгарії складно назвати забезпеченою. Середній рівень зарплати становить 540 євро. Більше всіх отримують програмісти та інженери.
Зовсім нещодавно болгарські влади підвищили вікову планку виходу на пенсію: для чоловіків-64 роки та 1 місяць, для жінок 61 рік і 2 місяці. Щоб вийти на заслужений відпочинок, жінкам необхідно заробити стаж у кількості 35,5 року, а чоловікам 38,6 року.
Діаспора українських пенсіонерів у Болгарії досить численна. Основна їх маса влаштувалася на морському узбережжі (близько 80 %), ще 5 % оселилися в районах гірськолижних курортів, інші купили нерухомість в центральній частині країни, воліючи займатися садівництвом і городництвом.
Мінімальна пенсія в Болгарії невелика – 207,6 болгарських левів. З 1 липня її підвищать до 219 левів. Пенсіонери-емігранти живуть на допомогу, які отримують у себе на батьківщині або на доходи від здаваного в оренду житла.
Для зручності наведемо плюси та мінуси переїзду в Болгарію в таблиці:
Переваги | Недоліки |
---|---|
Комфортні кліматичні умови, сприятлива екологія, близькість моря. | Складнощі з пошуком роботи. |
В деяких містах можна відчути себе справжнім жителем Європи. | Великі витрати на утримання нерухомості. |
Недорога нерухомість, можливість швидкого оформлення посвідки на проживання при її покупці. | Необхідність нострифікації диплома. |
Сприятливі умови для створення бізнесу. | Мала кількість прав і пільг при наявності лише ПНП. Щоб жити на рівних з болгарами, необхідно отримати хоча б ПМП, але в ідеалі – громадянство. |
Можливість отримати освіту європейського рівня. | Дорога медицина для нерезидентів. |
Безпека. |
Підсумувати вищесказане можна так: при наявності пасивного доходу на батьківщині Болгарію можна розглядати як один з найбільш доступних варіантів для еміграції.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy