Життя

Що слід знати про пошту в Болгарії

Share

Болгарію – прекрасну балканську країну щорічно відвідують тисячі наших співвітчизників. Хтось їде на відпочинок, хто до родичів, деякі – відвідати власну нерухомість або у справах. У будь-якому випадку українці охоче користуються болгарської поштовою службою. Проте мало хто з них здогадується, що пошта в Болгарії з’явилася завдяки Російській імператорській армії. Сьогодні це добре налагоджений національний поштовий сервіс європейського рівня.

Болгарська поштаБолгарська пошта

Болгарська поштова служба

У ході російсько-турецької війни 1877-1878 років поштово-телеграфний зв’язок на території Болгарії була повністю знищена. Російська військово-польова і створена Цивільним управлінням при штабі російської армії звичайна поштова служба створила умови, при яких швидко утворилася болгарська пошта. Перші болгарські марки були надруковані в Росії та надійшли в обіг у 1879 році.

Сьогодні “Еднолично акціонерно дружество (ЕАД) “Български пощи” є основним поштовим оператором країни. Одноосібне акціонерне товариство являє собою специфічну форму колективної власності, керованої державою: організацією керує рада директорів з трьох членів, які призначаються міністром транспорту.

Така структура була створена у зв’язку з тим, що вимагалося виконувати директиви Парламенту і Ради Європи № 67/15 і № 34/10, що стосуються загальних принципів створення ринку поштових послуг в ЄС.

Організаційна структура

«Болгарські пошти ЕАД» має у своєму підпорядкуванні 28 територіальних підрозділів ─ по одному в кожній області. Крім обласних поштових станцій (ОПВ), є спеціалізоване підрозділ «Болгарська філателія і нумізматика».

Структура включає майже 3 тисячі поштових відділень, кожне з яких обслуговує приблизно 10 тис. осіб.

Зокрема, вони є на популярному в українців Сонячному березі, в Бургасі, Святому Власі, Софії, Созополі, Поморіє, Пловдиві, Варні, Несебрі та Равді.

Всього в країні трохи понад 5 тисяч поштових скриньок, а загальна довжина поштових шляхів не перевищує 75 тис. км. В штаті близько 14 тис. працівників. До речі, поштовий індекс у Болгарії ─ чотиризначний код.

Наданий сервіс

Служба пропонує наступні послуги:

  • поштові: прийом і відправлення листів, включаючи електронні, листівок, посилок, бандеролей, рекламних буклетів, в тому числі, стандартні відправлення, експрес-пошту та кур’єрську доставку через EMS Bulgaria, прийом і передачу повідомлень і графічних документів по факсу;
  • митні: підготовка митних декларацій, заповнення форм на отримання номеру EORI, повне митне оформлення товарів з доставкою додому;
  • фінансові: відправку і прийом грошових переказів, платежів, видачу швидких кредитів, а також прямі продажі товарів партнера ─ компанії AVON;
  • торговельні: продаж газет, журналів, поштових марок, віньєтки (стікерів) на автомобілі, акцизних марок, лотерейних, квитків на спортивні та культурно-масові заходи, передплачених карт мобільних операторів, туристичних продуктів і спортивних товарів. Також тут можна придбати бази, що містять поштові індекси Болгарії та інших країн;
  • страхування транспорту.

Найважливішою частиною роботи установ є поширення друкованих видань за передплатою. До 2020 року планується оснастити відділення бездротовим доступом до інтернету, який буде безкоштовним. Поступово вводиться безкоштовна послуга заповнення і відправки будь-яких електронних документів і навіть онлайн-зв’язку.

Відправлення з Болгарії

Скористатися послугами пошти може будь-яка особа, фізична або юридична, у тому числі іноземна. Відправити посилку в Україну з Болгарії можна у всіх без винятку відділеннях. Те ж стосується і листів, включаючи електронні.

Єдине, що може ускладнити завдання, – обмеження за вагою від 2 до 20 кг в залежності від типу відправлення. Допускається перевезення неупакованих товарів в упаковках та сумках, маса яких не перевищує 31,5 кг

Найближче відділення легко визначити на сайті поштового відомства. Там же можна дізнатися про умови та дозволених до відправки товарів.

Щоб відправити посилку з Болгарії до України, потрібно вчинити так само, як вдома: принести відправляються речі (упаковувати в коробки та ящики тут не потрібно), повідомити службовця, що відправляється, індекс і адреса одержувача, і сплатити, включаючи страховку.

Варіанти та терміни доставки

Транспортування здійснюється залізничним, автомобільним або авіаційним сполученням. Зрозуміло, що ціна буде різною.

Крім вартості, українців завжди цікавить, скільки йде посилка з Болгарії в Київ або інше місто. Час пересилання залежить від пунктів відправлення та прибуття, а також від виду транспорту, яким здійснюється доставка. Згідно із затвердженими правилами, це від 4 до 20 днів.

При затримці понад 10 діб відправника зобов’язані повідомляти. Затримку може викликати складність синхронізації роботи з митницями двох країн. Хоча на практиці зазвичай посилка доходить за кілька днів, а лист – за один день.

Напевно, розповідати, як відправити листівку з Болгарії до України, особливого сенсу теж немає. Марку доведеться купити на пошті, а листівку можна принести свою. Доставка виробляється за день.

Терміновість

В загальних умовах сервісу йдеться про трьох днях максимум при терміновій доставці. Якщо потрібна особлива швидкість, краще скористатися міжнародними службами доставки, наприклад DHL, Fedex, UPS, TNT чи який-небудь інший. Реальні терміни тут будуть менші. Але за терміновість доведеться заплатити більше.

Вартість у зворотному напрямку чомусь завжди вище. До речі, експрес-посилка з Києва до Болгарії доставляється в той же або на наступний день. Але пересилання невеликого пакета документів коштує від 100 до 170 євро.

Деякі служби не беруться за пересилку паспортів (та ж DHL). Тому оптимальний варіант ─ послуги «Укр Пошти». І швидко, і істотно дешевше.

Ідентифікаційні номери

Відправлення до 2 кг всередині країни можуть бути не відстежуваними. Всі міжнародні та важкі завжди реєструються ─ їм присвоюються трек-номер пошти Болгарії єдиного міжнародного формату. У квитанції, отриманої у відділенні, такий повинен бути обов’язково.

Номер може бути чотирьох видів, кожен з яких складається з 13 символів (х – унікальні цифрові значення, BG – країна відправлення):

  1. RAхххххххххBG – реєстровані відправлення до 2 кг маркіруються буквою R (Registered).
  2. CDхххххххххBG – посилка вагою до 20 кг завжди починається з букви C (мабуть, означає Cargo);
  3. EEххххххххххBG – варіант швидкої доставки EMS позначається буквою E (Emergency):
  4. VFхххххххххBG ─ з повідомленням про отримання.

Друга літера може бути будь латинського алфавіту. Внутрішні відправлення позначаються комбінацією з букв PS.

Визначення статусу посилок

Відстеження поштових відправлень пошти Болгарії в іншу державу зазвичай доступно відразу після відправки прямо на сайті поштової служби. При цьому варто врахувати, що будь-яке відправлення проходить кілька етапів:

  1. Прийом у відділенні.
  2. Обробка та сортування в центрі міжнародного поштового обміну.
  3. Експортно-імпортне оформлення.
  4. Транспортування.
  5. Сортування у країні призначення.
  6. Видача кінцевому адресату.

Повністю простежити шлях внутрішніх можна на порталі bulpost.bgpost.bg. Відстеження міжнародних поштових відправлень Болгарії на веб-сайті служби доступно лише до відправки з країни. Для цього необхідно:

  1. Відкрити офіційний сайт болгарської поштової служби.
  2. На головній сторінці знайти розділ «Проследяване на пратка» (або Track your item, якщо використовується англомовна версія).
  3. Ввести номер.
  4. Ініціювати пошук кнопкою «Проследи» (або Track).

Потім відстеження можливо лише на офіційному сайті оператора поштового призначення або на www.track-trace.com. Крім цього, є маса інших онлайн-сервісів, що дозволяють легко відстежити посилку з Болгарії за номером. Наприклад, можна використовувати postal.ninja, parcelsapp.com або 1track.ru.

Різновиди статусів

Отримана інформація може бути самою різною. Вкажемо основні болгарською мовою:

  • “Пратката e получена” ─ відправлення отримано;
  • “Пратката е приета” ─ у процесі розвантаження в пункті видачі ;
  • “Обработка на пратка” ─ у процесі обробки відвантаження;
  • “Доставена” ─ в процесі доставки.

Статуси, що вказують, де посилка з Болгарії в Україну англійською, можуть бути такими:

  • Send item to customs ─ надіслано на митницю;
  • Send item to domestic location ─ відправлено до місця видачі;
  • Receive item delivery at office ─ можна отримати у відділенні доставки;
  • Send item abroad ─ відправлено за кордон;
  • Unsuccessful item delivery attempt ─ невдала спроба доставки;
  • Deliver item ─ в процесі доставки.

Ціна відправлення

Кур’єрська доставка в Болгарії розраховується за тарифами конкретних операторів. Розцінки «Болгарської пошти» залежать від країни адресата.

Україна не входить в ЄС, тому для неї встановлені наступні в залежності від маси:

  • невеликий лист (формату Р) ─ від 2,50 до 3,60 левів;
  • велика лист (формат G) ─ від 4,50 до 15 левів;
  • об’ємне лист формату E ─ від 2,90 до 66 левів;
  • бандеролі до 2 кг ─ від 2,90 до 35 левів;
  • незастраховані посилки, що доставляються сухопутним шляхом, ─ залежно від тарифної зони (їх п’ять) і ваги: від 27 до 432 левів;
  • незастраховані посилки, що доставляються авіасполученням, ─ від 29 до 754 левів.

Вартість посилки з України в Болгарію також визначається її розмірами, масою і способом транспортування. Але це вже прерогатива українських служб.

За повідомлення про доставку стягується 2 леви, за кожний день зберігання – 0,3 лева, а за подання на огляд митниці ─ 1,5 лева. Більше інформації можна отримати на сайті компанії у вкладці цін відповідного розділу послуг.

Контактні дані

Всю необхідну контактну інформацію дозволяє отримати офіційний сайт пошти Болгарії (www.bgpost.bg) в спеціальному розділі. Клієнтам для зв’язку доступні:

  • електронна пошта info@bgpost.bg;
  • номери телефонів: *7678 ─ для дзвінків зі стаціонарних ліній, 02/949 3280 ─ для виклику через смартфон (потрібно SIM-карта мобільного оператора A1 Bulgaria);
  • кур’єрські послуги ─ emsbulpost.bg.

Крім того, в цій же секції можна скачати контактні дані ОПВ, якщо натиснути на посилання «Контакти по области». А якщо вибрати іконку «Пощенски станции», то відкриється сторінка з даними всіх поштових відділень, включаючи адреси.

Якщо потрібна служба доставки DHL в Болгарії, можна скористатися офіційною сторінкою сервісу.

Висновки

Якщо ви вирішили відправити додому посилку, прийдіть в офіс, пред’явіть її та скажіть: «Позовами та го изпратя в Украйна». Далі вам допоможуть компетентні працівники.

Пошта в Болгарії: Відео