Еміграція

Як отримати громадянство Болгарії

Share

З того часу як Болгарська республіка стала членом ЄС, громадянство Болгарії привертає все більше українських іммігрантів. Ця балканська країна приваблює співвітчизників не тільки європейською інтеграцією, але і м’яким південним кліматом, прийнятними умовами для життя, низькими цінами на нерухомість, спільною історією і культурними традиціями. Безліч етнічних болгар з України вже встигли отримати болгарський паспорт, але етнічні корені – далеко не єдина підстава для імміграції.

Як отримати громадянство БолгаріїЯк отримати громадянство Болгарії

Плюси болгарського громадянства

Головне, що дає громадянство Болгарії, – статус громадянина Євросоюзу. Навіть незважаючи на те, що Республіка Болгарія (РБ) не є членом Шенгенської угоди, її громадянам:

  • дозволено вільне пересування в межах європейських кордонів;
  • дозволено необмежене проживання та працевлаштування в будь-якій з країн ЄС;
  • гарантується дипломатичний захист від будь-якої з країн ЄС при перебуванні за межами союзу;
  • гарантується право на участь у місцевих болгарських і загальноєвропейських виборах.

Оформляючи паспорт Болгарії, необхідно враховувати права та обов’язки громадянина Болгарії, затверджені Конституцією. В основному це загальноприйняті права людини (на життя, здоров’я, житло, працю, освіту, соціальну допомогу і так далі), плюс виборче право і право на державну службу, що випливає з громадянства РБ.

Обов’язки також стандартні:

  • дотримуватися законодавства;
  • сплачувати податки;
  • використовувати болгарську мову;
  • берегти навколишнє середовище;
  • військовий обов’язок;
  • обов’язок сприяти державі у випадку стихійних та інших лих і так далі.

Підстави для отримання громадянства

Щоб отримати громадянство Болгарії, громадянину України необхідно пройти довгий шлях, який при самому вдалому збігу обставин займе щонайменше кілька років. Конкретний термін залежить від підстави, за якою іноземець планує іммігрувати в РБ.

У будь-якому випадку згідно з Законом “Про громадянство”, в загальному порядку іноземці зможуть отримати болгарський паспорт у порядку натуралізації, а обов’язкова умова для цього – проживання на болгарській території протягом певного терміну. Розглянемо найбільш поширені підстави для імміграції.

Укладення шлюбу з громадянином Болгарії

Відповідно до п. 18 год. 1 ст. 24 Закону “Про іноземців у Болгарії”, члени сім’ї болгарського громадянина та його нащадків з-за кордону можуть претендувати на отримання первинної посвідки на проживання (ПНП). Подружжя болгар, згідно зі ст. 2 закону, є також членами їх сім’ї, тому шлюб з громадянином Болгарії, незалежно від місця його укладення, є підставою для отримання посвідки на проживання, що дає право проживати в країні протягом 12 місяців. На цій же підставі первинна ПНП може продовжуватися необмежену кількість разів.

Самі по собі подружні стосунки з громадянином Болгарії не дають автоматичного права отримати болгарське громадянство громадянину України. Проте шлюб, згідно зі ст. 13 Закону “Про громадянство”, є підставою для скороченої процедури натуралізації, за умови, що шлюбні стосунки тривають не менше 3 років. Замість 5 років достатньо трьох років проживання за довгостроковою (ДПП) або постійною посвідкою (ПМП). При цьому сам ПМП може бути отриманий уже через 5 років шлюбу.

Детальніше читайте в статті “Шлюб у Болгарії“.

Сімейне возз’єднання

Відповідно до ст. 24 Закону “Про іноземців”, право на возз’єднання сім’ї в Болгарії та отримання первинної посвідки на проживання мають як члени сім’ї місцевих громадян, так і члени сім’ї іноземців, що володіють довгостроковими або постійною посвідкою на проживання.

Крім подружжя, членами родини закон визнає неповнолітніх і неодружених або недієздатних (незалежно від віку) дітей, а також батьків, які потребують догляду.

Якщо мова йде про возз’єднання сім’ї з місцевим громадянином, це значно спрощує для дітей порядок того, як стати громадянином Болгарії. Так, якщо один з батьків – болгарин, ст. 15 Закону “Про громадянство” дає право на придбання індигенату без додержання загального переліку умов.

Якщо батьки дітей до 14 років вступають до болгарського громадянства в порядку натуралізації, діти також набувають болгарський індигенат.

Отримання притулку

Республіка Болгарія є членом Конвенції ООН про статус біженців, тому зобов’язана надавати притулок усім, хто його потребує. Біженці в Болгарії претендують на гуманітарний статус за Законом “Про притулок та біженців”.

Він дає право на притулок будь-якому іноземцю, який зазнає переслідування за ознакою раси, релігії, національності, політичних переконань, приналежності до соціальної групи або за іншими ознаками. Але тільки якщо такий іноземець перебуває за межами держави громадянської належності та не може отримати захист від нього.

Політичний притулок у Болгарії надається на загальних підставах та в окрему форму захисту не виділяється. Крім міжнародного захисту на підставі переслідування, наданий притулок дає іноземцю право на проживання. Також первинну ПНП, згідно зі ст. 25б Закону “Про іноземців”, має право отримати члени їх сімей.

При цьому ст. 13а Закону “Про громадянство” дає право на громадянство біженцям вже через три роки після отримання гуманітарного статусу.

Працевлаштування в Болгарії

Робота в Болгарії не дає права на громадянство, але отримати первинну ПНП можна. Посвідка видається іноземцям, які отримали дозвіл на роботу в Агентстві з працевлаштування. Такий дозвіл може бути отримано тільки за умови, що на вакансію немає можливості працевлаштувати громадянина Болгарії.

Дозвіл видається на підставі клопотання роботодавця, який повинен:

  • дослідити болгарський ринок праці та підтвердити відсутність відповідних місцевих жителів;
  • довести чисельність залученої іноземної робочої сили, що не перевищує 20 % від середньої чисельності працівників-болгар;
  • довести наявність в іноземця відповідної кваліфікації;
  • надати не менш сприятливі умови праці, ніж для місцевих жителів.

Щоб отримати українцю болгарське громадянство, доведеться пройти весь шлях натуралізації, спочатку отримавши ДПП/ПМП, і проживши з ним мінімум 5 років.

Бізнес у Болгарії

Сам по собі бізнес-права на громадянство не дає, власник підприємства може претендувати на громадянство лише у загальному порядку натуралізації. Але за умови, що на комерційному підприємстві буде створено щонайменше 10 робочих місць і на них будуть найняті болгарські громадяни, бізнес у Болгарії дає право претендувати на отримання первинної посвідки на проживання.

Другий варіант оформлення ПНП – відкрити представництво іноземної, наприклад, української комерційної компанії, власником якої є іммігрант.

Важливі умови – реєстрація в Торгово-промисловій палаті Болгарії, надання податкової звітності та документації про планованої діяльності.

Придбання нерухомості

Нерухомість у Болгарії вважається вдалим інструментом для інвестування. Останні кілька років ціни на неї стабільно ростуть, і очікується збереження цієї динаміки. Пристойне житло у новобудові у великому приморському місті тут можна придбати за 50-60 тис. євро.

Однак на основі такого придбання можна отримати лише короткострокову візу для в’їзду (не вимагається для українців, які мають біометричний закордонний паспорт). Для отримання первинної ПНП на основі володіння нерухомістю, згідно з п. 19 ч. 1 ст. 24 Закону “Про іноземців”, вартість об’єкта повинна становити не нижче 600 тис. левів (300 тис. євро).

Незалежно від її вартості отримати громадянство Болгарії при купівлі нерухомості не вдасться. Власникам навіть дорогих об’єктів доведеться тривалий час прожити в країні та пройти шлях натуралізації на загальних підставах, отримавши спочатку первинну ПНП, потім ДПП/ПМП, і тільки після цього запросивши болгарський паспорт.

Здобуття освіти

Освіта не дає права на громадянство, але дозволяє отримати ПНП. Відповідно до ст. 24с Закону “Про іноземців”, дозвіл на тривале перебування на термін до 1 року може бути видано іноземцям, які є:

  • студентами очної форми навчання в болгарському ВНЗ;
  • учнями закладів середньої освіти за програмами обміну;
  • іноземним стажистам.

Перед тим як вступити до болгарського ВНЗ, необхідно підтвердити платоспроможність, оскільки вартість року навчання стартує від 1 тис. євро в рік.

По закінченні навчання іноземцю доведеться знайти нову підставу для продовження ПНП, наприклад, працевлаштування.

До речі, знайти роботу з дипломом болгарського вишу можна не тільки в Болгарії, але і в іншій країні ЄС.

Програма імміграції для пенсіонерів

Пункт 10 ч. 1 ст. 24 Закону “Про іноземців” дозволяє видавати ПНП всім іноземним пенсіонерам, які отримують болгарську чи іншу пенсію і при цьому мають достатньо коштів для забезпечення власного існування.

Громадянство Болгарії для пенсіонерів надається в загальному порядку, будь-яких спрощень при оформленні паспорта не передбачено. Для отримання паспорта їм необхідно щороку продовжувати ПНП, потім отримати ПМП/ДПП, прожити з ним ще 5 років, і при дотриманні всіх інших умов запросити громадянство.

Болгарське громадянство за походженням

Існують й інші підстави, які дають право на спрощений порядок отримання паспорта, наприклад, ст. 16 Закону “Про громадянство” дає право пропонувати цей правовий статус без дотримання будь-яких умов за заслуги перед країною у суспільній, економічній, культурній, спортивній та інших сферах. Проте найпоширеніша підстава – це громадянство за походженням.

Якщо довести болгарське походження, ст. 15 закону дозволяє оформляти болгарський індигенат без дотримання умов про обов’язкове проживання і його терміні, про наявність легального джерела доходу, знання болгарської мови та про відмову від наявного громадянства. Але для отримання таких привілеїв необхідно представити документи, що підтверджують болгарське походження, наприклад, свідоцтво про народження (заявника або його батьків, де вказана національність – болгарин), свідоцтва, видані болгарськими громадами та діаспорами, виписки з парафіяльних книг болгарської православної церкви й так далі.

Можна також запросити підтвердження болгарських коренів у Болгарії, звернувшись до державного архіву за місцем передбачуваного проживання родичів на території республіки. Національність також може бути вказана в рішенні судів, військових квитках, довідках, особових справах за місцем роботи або реєстрації актів цивільного стану.

Отримавши необхідні документи про коріння, необхідно зареєструватися в ДАБЧ – Державному агентстві у справах болгар за кордоном. Зробити це можна онлайн на сайті Агентства. Записатися за місяць чи за два місяці не вийде фізично – запис ведеться приблизно за рік вперед.

Ще один варіант – записатися через телефон в консульство на території України або іншої країни. Записавшись на прийом для подання документів, заявнику доведеться особисто з’явитися в обраний орган, подати пакет документів і чекати їх обробки. В середньому в 9-місячний строк йому буде виготовлено посвідчення про болгарське походження.

Але його основі іноземець може запросити болгарську національну візу, в’їхати по ній в країну потім запитати постійну посвідку на проживання і після – болгарське громадянство. Паспорт – це кінцевий етап натуралізації, болгари за походженням відразу після в’їзду мають право на отримання ПМП (п. 1 ст. 25 Закону “Про іноземців”), яке дає їм право необмежений час жити та працювати в Болгарії.

Етапи натуралізації

Таким чином, болгарське громадянство для українців може бути оформлено за різними підставами. Однак загальний порядок натуралізації, за винятком оформлення паспорта за походженням, завжди передбачає проходження ряду обов’язкових етапів:

  1. Отримання національної візи та в’їзд в країну.
  2. Отримання первинної посвідки на проживання.
  3. Отримання довгострокового або постійної посвідки на проживання.
  4. Подача заявки на отримання громадянства.

Первинна ПНП

Отримання ПНП у Болгарії – перший етап натуралізації. Посвідка на проживання для тривалого перебування, відповідно до ст. 23 Закону “Про іноземців”, видається на максимальний термін в 1 рік. Повний перелік підстав, за якими він може бути виданий, визначений ст. 24 закону.

За умови збереження підстав для його отримання такої ПНП може щорічно продовжуватись, про що іноземному громадянину необхідно щорічно клопотати в міграційні органи.

Наявність ПНП не обмежує його власників у праві на проживання і в’їзд/виїзд в РБ, єдиний мінус – короткий термін його дії.

Детальніше в статті “Як отримати посвідку на проживання в Болгарії“.

Отримання ДПП/ПМП

Проживши з ПНП для тривалого перебування не менше 5 років, іноземець має право запросити ПМП/ДПП в Болгарії. Обидва ці статусу дають право на постійне проживання в республіці, але при цьому мають деякі відмінності.

Довгострокова посвідка на проживання видається строком на 5 років з правом продовження. До її отримання максимальний сукупний термін відсутності на болгарській території не може перевищувати 10 місяців. Вартість державного мита за його видачу – 110 левів.

ПМП у Болгарії (постійна посвідка на проживання) видається безстроково і в продовження не потребує (крім виникнення підстав для позбавлення його). Для його отримання термін відсутності на болгарській території сукупно не повинен перевищувати 30 місяців. Розмір держмита при оформленні – 1 тис. левів. Інших відмінностей між цими статусами не існує.

При наявності одного з цих статусів отримати громадянство Болгарії можна через 5 років проживання з ним. Тобто сукупно термін проживання на болгарській території в загальному порядку повинен скласти не менше 10 років. Нагадуємо, цей строк може бути скорочений за тих чи інших підстав.

Пакет необхідних документів для громадянства

Зверніть увагу, що в залежності від ситуації пакет документів може відрізнятися. Заява та пакет документів подаються особисто до Міністерства юстиції РБ. Головне, що потрібно, щоб отримати громадянство Болгарії, – підготувати та подати пакет документів, що включає:

  • заяву на прийняття в громадянство за формою, затвердженою постановою № 1 від 19.02.1999. Вона заповнюється болгарською мовою.
  • копію свідоцтва про народження;
  • посвідчення про ДПП або ПМП;
  • довідку про несудимість з країни громадянської належності;
  • довідку з болгарської прокуратури про те, що на заявника не заведено кримінальних справ;
  • довідку від працедавця або з податкової служби про зарплату за минулий рік + документи про сплату страхових внесків;
  • сертифікат Міносвіти про знання болгарської мови або документ про отримання в РБ освіти;
  • медичну довідку про відсутність інфекційних захворювань і психічних розладів;
  • посвідчення про болгарське походження (для етнічних болгар);
  • декларацію про придбання або зміну громадянства за формою, затвердженою додатком № 4 до постанови № 1;
  • автобіографію;
  • 1 фото;
  • ксерокопію закордонного паспорта;
  • квитанцію про сплату державного мита;
  • довідку про звільнення від наявного громадянства

Всі документи, видані за межами РБ, повинні бути апостильовані. З конкретним пакетом документів, необхідним для тих чи інших підстав набуття громадянства, можна ознайомитися на сайті Міністерства юстиції.

Процедура отримання болгарського громадянства

Процедура оформлення болгарського громадянства буде відрізнятися для заявників з болгарським походженням і для інших, які претендують на паспорт у порядку загальної натуралізації, тільки одним етапом – необхідністю звернення до ДАБЧ.

Таким чином, процедура оформлення болгарської паспорта включає:

  1. Реєстрацію в ДАБЧ, бронювання часу і подачу документів, що підтверджують етнічні корені. Очікування, отримання посвідчення про походження.
  2. Бронювання відповідної дати для подачі документів на сайті Міністерства юстиції. Без електронної броні на сайті прийом документів та проведення співбесід проводитися не буде.
  3. Відвідування міністерства, проходження співбесіди. Інтерв’ю проводять співробітники управління „Българско гражданство“. Скільки триває співбесіду на отримання громадянства Болгарії, залежить від індивідуальних обставин. Зазвичай воно складається з декількох стандартних питань болгарською мовою і не займає більше півгодини. Рівень мовних навичок для проходження інтерв’ю – базовий. Якщо подано неповний пакет документів, за два місяці необхідно донести відсутні.
  4. Очікування рішення. Управління „Българско гражданство“ готує звіт і проект рішення по кожній справі та направляє їх міністру юстиції. Поки заявник чекає, він може перевірити номер черги на болгарське громадянство – про це нижче.
  5. Видання Президентом указу про присвоєння громадянства.
  6. Особисте відвідування міністерства та отримання сертифіката про громадянство.
  7. Оформлення адресної та адміністративної реєстрації в громаді, отримання болгарського паспорта.

Термін розгляду заявки – 18 місяців в загальному порядку, та 12 місяців – для етнічних болгар. Поки заявник очікує рішення щодо своєї заявки, він може перевірити статус розгляду онлайн. Перевірка болгарського громадянства здійснюється на сайті управління “Българско гражданство” за номером справи та виданого при подачі документів кодом.

Чи можуть відмовити в громадянстві

Управління „Българско гражданство“ та Рада з громадянства далеко не завжди задовольняють заявки іноземців, що бажають стати громадянами республіки. Найчастіше причиною відмови виступають:

  • подання неповного пакета документів при повторній співбесіді;
  • виявлення ознак фіктивності документів або неправдивість наданої інформації на співбесіді;
  • негативний відгук або рішення ДАБЧ – щодо етнічних болгар;
  • недостатній рівень знання мови;
  • загроза громадському порядку і національної безпеки.

Можливість оскарження відмови у видачі постанови про придбання болгарського громадянства при натуралізації законодавством не передбачена.

Чи дозволено подвійне громадянство

Одне з головних питань для наших співвітчизників – чи дозволено подвійне громадянство в Болгарії. У загальному вигляді ст. 3 Закону “Про громадянство” дозволяє болгарам мати громадянство іноземних держав без будь-яких правових наслідків для зв’язку з Болгарією. Однак у відносинах з РБ вони будуть визнаватися виключно громадянами Болгарії – застосовується принцип сплячого громадянства.

Будь-які угоди про біпатризм з Україною у РБ немає, тому подвійне громадянство України з Болгарією неможливо. Це не виключає права на отримання болгарської паспорта в якості другого. Але такий варіант можливий лише для етнічних болгар – у загальному порядку натуралізації іммігрантів доведеться відмовитися від українського паспорта при оформленні болгарського.

Висновок

Існує безліч шляхів імміграції в Болгарію, але більшість з них передбачає лише загальний порядок натуралізації, в рамках якого отримати громадянство можна лише через 10 років постійного проживання.

На скорочення термінів мають право лише подружжя і діти болгар, а також етнічні болгари за походженням. Загальний порядок передбачає звернення з заявкою в Мін’юст, проходження співбесіди та очікування відповіді. Термін розгляду становить 18 місяців.

Громадянство Болгарії: Відео