Робота

Робота в Болгарії для українців

Share

Постійна робота в Болгарії доступна іноземцям, які знають мову та отримали дозвіл від Міністерства праці та соціальної політики. До претендентів сезонної роботи вимоги спрощено. Перед прийняттям рішення про працевлаштування в РБ необхідно володіти інформацією про те, як і де знайти хорошу роботу.

Робота в БолгаріїРобота в Болгарії

Чому варто жити та працювати в РБ

Членство Болгарії в Європейському союзі сприятливо відбивається на економіці держави. Розвитку країни сприяють проведення реформ і залучення іноземних інвестицій, що впливає на зниження рівня безробіття та підвищення рівня життя. Незважаючи на очевидні зміни в країні, аналіз ринку праці показує, що робота в Болгарії для українців – не найвигідніший спосіб заробітку.

Розраховувати на високий дохід можуть тільки володарі затребуваною в країні спеціальності. Іншим категоріям громадян варто спочатку порівняти рівень заробітної плати в рідній країні за рівнем передбачуваного доходу в Болгарії та тільки після цього вирішуватися на зміну місця проживання.

До плюсів можна віднести комфортний клімат, близькість культур і мови. Для молодих людей сезонна робота в Болгарії – це можливість отримати досвід, покращити рівень знань іноземної мови, завести цікаві знайомства, зануритися в культуру країни.

Завдяки сприятливому інвестиційному клімату в РБ працює багато міжнародних компаній, серед яких і українські фірми. В основному вони надають туристичні послуги громадянам: українцям, білорусам, молдаванам. У таких компаніях найчастіше пропонується робота в Болгарії для водіїв, екскурсоводів, турменеджерів.

Серед основних переваг життя і роботи в Болгарії – невисокі ціни на нерухомість і повсякденні витрати.

В країні відносно низькі ставки податків. Доходи іноземного громадянина обкладаються прибутковим податком у розмірі 10 %.

Внески на обов’язкове соціальне, пенсійне і медичне страхування сплачуються за рахунок працівника і роботодавця. Розміри ставок залежать від року народження застрахованої особи, категорії зайнятості та складають від 16 до 35,5 %:

  • Стандартна ставка – 20,5 %, з яких у фонд соціального (15,5 %) і пенсійного (5 %) страхування працівник платить 8,9 %, роботодавець – 11,6 %.
  • Витрати на медичне страхування складають 8 %, де 3,2 % платить працівник, 4,8% – наймач.

Які спеціальності потрібні

Болгарський ринок праці відчуває брак як робочих рук, так і кваліфікованих фахівців. Найбільш затребувані професії в Болгарії у переробній промисловості, сільському господарстві, будівництві, сферах IT, торгівлі, ресторанно-готельних послуг.

Багато компаній потребують висококласних працівників, які мають стаж та специфічні навички, досвід у професії: інженерів, торгових менеджерів, фінансистів, програмістів, енергетиків. Затребувані соціальні та медичні працівники, фармацевти.

У зимовий і літній періоди не проблема знайти сезонну роботу водіям, кондитерам, масажистам.

Влітку готелі пляжних курортів – Сонячного берега, Золотих пісків, Несебра, Поморія і Созополя – відкривають такі вакансії в Болгарії для українців: офіціант, працівник рецепції, покоївка, помічник кухаря, бармен. Взимку ведеться набір персоналу готельно-ресторанної сфери для роботи на гірськолижних курортах Пампорово, Боровець і Банско.

В несезон традиційно багато пропозицій роботи в Софії та інших великих містах країни: Варні, Пловдиві, Бургасі.

Студентам пропонують участь у програмах стажувань. Їм підійде робота в Болгарії на літо, на яку наймають молодих людей, охочих одночасно отримати практику в готелях Болгарії, відпочити на березі Чорного моря і заробити. Організацією поїздки учасників міжнародних стажувань, як правило, займаються туристичні агентства.

Що потрібно знати та вміти

Якщо мета – поїхати на сезон, то робота в Болгарії без знання мови пропонується посудомийкам, різноробочим, покоївкам. Кваліфікованим фахівцям необхідно знання болгарської мови. В процесі трудової діяльності доведеться контактувати з місцевими жителями.

Знання англійської – додаткова перевага, але обмежитися їм можуть тільки люди, що планують працювати в міжнародній компанії.

Якщо цікавить робота в Болгарії лікарем або вчителем, то, згідно болгарському законодавством, за цими спеціальностями потрібно підтвердження диплома.

Перед тим як погодитися на сезонну роботу, необхідно уточнити умови перебування: роботодавці пропонують безкоштовне харчування, проживання, трансфер до робочого місця, але за фактом із заробітної плати за ці послуги відраховується певна сума.

Згідно з трудовим законодавством РБ, стандартний робочий день в країні 8 годин, робочий тиждень – 40 годин. Багато наймачі пропонують саме такий графік, але в залежності від специфіки роботи умови можуть змінюватися (6 днів на тиждень, 10-12 годин на день).

Способи працевлаштування

Один зі способів знайти роботу в Болгарії українському громадянину – звернутися за допомогою до друзів або знайомих, які проживають в країні. Якщо зв’язків немає, бажано приїхати в країну по туристичній візі. Зорієнтуватися, в якій сфері знадобляться ваші знання та навички, які допоможуть місцеві жителі.

Самостійний пошук роботи слід почати з вивчення інформації на сайті Національного агентства зайнятості Болгарії. На веб-порталі можна побачити актуальні вакансії.

Варто звернути увагу на такі сайти пошуку роботи в Болгарії:

Це веб-ресурси болгарською мовою, пошук вакансій здійснюється за рубриками, регіонам, виду зайнятості.

  • Підібрати роботу можна на міжнародних сайтах EuRabota, Jooble.
  • Допомагають у пошуку роботи соціальні мережі Facebook і Instagram.
  • Встановити ділові контакти та працевлаштуватися можна за допомогою соцмережі LinkedIn.
  • Підібрати стажування у сфері туризму можна на сайті Learn4good.com на ресурсі Goabroad.com багато інформації щодо стажування та волонтерства у різних країнах світу.

Необхідні документи

Іноземці, які оформили тимчасову посвідку на проживання (ВНП), не можуть працювати за наймом, але можуть вести власний бізнес.

Офіційно влаштуватися в Болгарії на роботу без спеціального дозволу має право іноземний громадянин, який отримав статус постійно перебуває (ПМП) або довгостроково перебуває.Для того щоб працювати за наймом, необхідно отримати дозвіл на роботу. Цей документ потрібно за оформлення довгострокової візи (типу D), яка дозволяє перебувати на території Болгарії тривалий час.

Щоб отримати дозвіл на працевлаштування, потрібно знайти вакансію. Потім з роботодавцем можна порадитися, як отримати дозвіл на роботу в Болгарії.

Легальне оформлення іноземця можливе після одержання дозволу в Національному агентстві зайнятості. Знадобляться такі документи:

  • заява;
  • обґрунтування, в якому роботодавець повинен проаналізувати ринок праці, пояснити, з яких причин на роботу приймається іноземець, а не болгарський спеціаліст;
  • закордонний паспорт (копії сторінок);
  • документи про освіту іноземного фахівця, перекладені на болгарську мову і нотаріально завірені;
  • копія трудового договору, укладеного згідно з болгарським законодавством;
  • документи, що дозволяють займатися певними видами діяльності на території РБ (ліцензії, сертифікати).

Протягом 20 днів з моменту подачі заяви приймається рішення про видачу дозволу. Дозвільний документ видається на строк до одного року або на період дії трудового договору (до року), і може продовжуватися на строк до трьох років.

Після того як роботодавець отримає дозвіл на працевлаштування іноземця, оформляється робоча віза в Болгарію (категорії D).

На офіційному сайті Посольства Республіки Болгарія в Україні розміщено перелік документів, необхідних для отримання даного типу візи. Потрібно надати:

  • закордонний паспорт, бажано біометричний (термін дії – не менше 18 місяців з дня подачі);
  • візову анкету;
  • кольорову фотографію (1 шт.);
  • документ на підтвердження того, що іноземець буде забезпечений житлом у Болгарії (договір оренди квартири, свідоцтво про право власності на нерухомість);
  • медичну страховку (термін дії – мінімум 6 місяців);
  • довідку про несудимість;
  • дозвіл на роботу, виданий Міністерством праці та соціальної політики РБ;
  • трудовий договір.

Скільки отримують болгари

Розмір мінімальної зарплати в Болгарії становить 560 левів (приблизно 270 євро), тобто менше платити роботодавець не має права.

Рівень середньої заробітної плати залежить від сфери діяльності та регіону. В містах з високою економічною активністю (Софії, Варні, Бургасі, Стара Загора) середня зарплата складає від 460 до 770 євро.

За видами господарської діяльності розмір зарплат такий:

  • інформаційні технології – 1360 євро;
  • фінансова та страхова діяльність – 928 євро;
  • культура, освіта, медицина – 530 євро;
  • сільське господарство – 475 євро;
  • будівництво – 450 євро;
  • готелі, ресторани – 360 євро.

Ведення підприємницької діяльності

На рівних правах з болгарськими бізнесменами будь-який іноземець має право організувати свою справу в країні. При вирішенні питання, як відкрити бізнес в Болгарії, необхідно враховувати, що для цього потрібно отримати робочу візу. Щоб видали візу, громадянин України зобов’язаний працевлаштувати на своє підприємство не менше 10 болгарських громадян.

Реєстрація компанії в республіці займає приблизно два тижні. Процедура складається з таких етапів: вибір назви фірми, проведення установчих зборів, внесення статутного капіталу на банківський рахунок, реєстрація підприємства в комерційному реєстрі Національного Агентства з торгівлі, надання документів в податкову службу.

Детальна інформація про те, як інвестувати в економіку країни, розміщена на офіційному сайті Болгарського агентства з інвестицій (БАІ). Бажано скористатися послугами місцевих юристів і бухгалтерів.

Висновок

У Болгарії на ринку праці великий вибір вакансій, але високу заробітну плату пропонують затребуваним фахівцям. У громадян багато можливостей знайти роботу в туристичний сезон.

Є робота в Болгарії для пенсіонерів та студентів. Однак людям пенсійного віку слід знати, що шанси на працевлаштування за фахом мають ті, у кого дефіцитна професія і великий досвід, а студентам можуть не дозволити працювати більше 20 годин в тиждень.

Офіційне оформлення можливе тільки при наявності дозволу на роботу.

Робота в Болгарії: Відео

Автор
Редакція