Еміграція

Посвідка на проживання (ВНЖ) в Болгарії для українських пенсіонерів

Share

Змінити країну проживання, особливо в літньому віці, та ще й з родиною, зважиться далеко не кожен. Звичайно, хочеться провести залишок років у теплих краях, де умови життя краще, побутових проблем поменше, і власної пенсії на все вистачає з лишком. Саме таку можливість у 2024 році надає посвідка на проживання в Болгарії для пенсіонерів з України. Виявляється, отримати його цілком реально, було б бажання. Часу і коштів багато не потрібно, але доведеться дотримати ряд умов.

Болгарія: вид на проживання для українських пенсіонерівБолгарія: вид на проживання для українських пенсіонерів

Переваги ПНП

Посвідка на проживання (ПНП) майже зрівнює в правах з громадянами країни, за винятком права обирати, бути обраним, працювати в структурах влади. Крім необмеженого за часом перебування і кількості в’їздів/виїздів, ПНП в Болгарії для пенсіонерів у 2024 році дає масу інших можливостей:

  • відправляти запрошення родичам, друзям;
  • купувати автомобілі на своє ім’я;
  • за спрощеною схемою оформляти візи в країни Шенгену, посольства яких знаходяться на території Болгарії;
  • відвідувати деякі країни Євросоюзу без віз;
  • працювати у започаткованій своїми силами фірмі;
  • через п’ять років отримати право постійного перебування (ПМП);
  • дихати свіжим морським повітрям. У Болгарії розвиненою курортний бізнес і хороша екологія.

Коли Болгарія увійде в зону Шенгенської угоди, а це станеться в найближчому майбутньому, її резиденти отримають можливість вільного пересування по Європі.

Порядок отримання

Оформлення ПНП в Болгарії для пенсіонерів вимагає довести забезпеченість житлом і відсутність фінансових проблем. Нічого нового: для отримання візи категорії D, яка обов’язково знадобиться, висуваються схожі вимоги.

Житло підійде придбане або орендоване. Фінанси доведеться частково провести через болгарський банк ─ треба покласти на рахунок суму, що дорівнює 12 мінімальних болгарським пенсій. На сьогодні це 2 484 леви (за існуючим курсом майже 1 500 дол.).

Мінімальна пенсія складає близько 220 левів і сума збільшиться до 2 660 левів. Отримати посвідку на проживання в Болгарії для пенсіонерів при купівлі нерухомості або якщо є родичі з таким статусом, набагато легше.

Що потрібно

Отже, алгоритм дій виїжджає пенсіонера повинен бути таким:

  1. Підготовка документів в Україні: довідки про розмір пенсії за останні 3 місяці (в Пенсійному фонді), нотаріально завіреної копії пенсійного посвідчення, довідки про відсутність судимості. Обов’язково робиться нотаріально завірений переклад копій та довідок.
  2. Пошук житла – покупка або оренда, і збір паперів на місці.
  3. Виїзд, отримання візи D в Україні основи “забезпечений пенсіонер”, повторний в’їзд і подача паперів в болгарську міграційну службу – МВР.

У сукупності знадобляться наступні документи для ПНП в Болгарії для пенсіонерів:

  • анкета-заява;
  • закордонний паспорт з терміном дії не менше 18 місяців, копія основного розвороту та всіх сторінок з візами, обов’язково зі штампом останнього в’їзду;
  • два кольорових фото 3,5х4,5 см, на світлому фоні без куточків;
  • підтвердження забезпечення житлом: копія нотаріального акту № 16 або завіреного договору оренди;
  • медична страховка на весь термін перебування з сумою покриття не менше 60 тис. левів (30 тис. євро);
  • довідка про несудимість, видана не пізніше півроку тому (із завіреним перекладом);
  • документ, що підтверджує пенсійне забезпечення (довідка про розмір пенсії за останні 3 місяці);
  • виписка з рахунку у болгарському банку, на якому повинно бути близько 2 400 левів (1 200 євро).

Перш ніж видати дозвіл на проживання для пенсіонерів, міграційна служба має право запросити будь-які документи, тому рекомендується уточнювати поточну інформацію на порталі МВС.

Оформляється ПНП протягом 14 робочих днів (особиста картка робиться до 30 діб). Видається пластикова карта, що підтверджує статус ПНП і право на перебування в Болгарії протягом року.

Приблизний перелік витрат (без врахування проїзду, проживання):

  • консульський збір за візи: категорії З ─ 35 євро, категорії D – 100 євро;
  • переклад, легалізація одного документа: від 20 до 40 євро;
  • страховка на рік – 100 євро;
  • збір за статус ПНП – 250 євро;
  • виготовлення карти – 25 євро.

Пролонгація ПНП

У Болгарії ПНП для пенсіонерів потрібно продовжувати щороку. В картці зазначена дата валідності, мінімум за 14 днів до якої необхідно подати документи у МВР. Пропускати терміни не варто, інакше доведеться платити штраф. Якщо термін придатності карти закінчився, доведеться викласти до 500 левів.

Сама процедура проста. Необхідно надати:

  1. Копію особової картки.
  2. Розвороту копію закордонного паспорта (термін дії повинен бути не менше ніж 16 місяців), сторінки зі штампами про перетин кордону.
  3. Прохання (молба) про продовження перебування. Бланк заяви беруть в міграційній службі.
  4. Копію пенсійного посвідчення, переведеного присяжним перекладачем і завіреного нотаріусом. Довідка з Пенсійного фонду України повинна була зберегтися з моменту отримання візи D.
  5. Завірена копія нотаріального акту на житлову нерухомість, договору оренди житла.
  6. Виписка з рахунку місцевого банку.
  7. Копії поточного та попереднього медичних полісів.
  8. Квитанцію про оплату послуг за видачу документів.

Нова картка видається у звичайному порядку протягом місяця. Термін можна скоротити за додаткову плату. Таким чином необхідно продовжуватися п’ять років, після чого з’явиться шанс підвищити статус до ПМП.

Болгарське громадянство

Зрозуміло, мета кожного приїжджаючого на тривале проживання ─ громадянство Болгарії. Переваг у такого статусу незрівнянно більше, але це тема окремої розмови.

Щоб отримати громадянство, доведеться довести болгарські корені, підтвердити родинні зв’язки або шлюбні узи з болгарськими громадянами. Зазвичай натуралізація відбувається за 2-3 роки. Підстав для видачі громадянства болгарськими законами передбачено декілька.

Імміграція в Болгарію пенсіонерів не заборонена. Для людей з великими фінансовими можливостями оптимальним варіантом є покупка боргових зобов’язань Республіки Болгарія на суму від 2 млн левів (1 млн євро). Навряд чи це стосується пенсіонерів. Їм набагато цікавіше можливість та особливості переходу на місцеве пенсійне забезпечення.

Болгарська пенсія

Мінімальна пенсія в Болгарії в минулому році склала 200 левів або приблизно 100 євро. Це менше, ніж в Україні, але комунальні платежі й ціни в магазинах там ростуть не так швидко, тому все можна порівняти.

Зате середня пенсія в Болгарії трохи вище ─ приблизно 280 євро. Отримують менше 250 левів покладена надбавка до пенсії у розмірі 50 левів. Більш того, додатково за кожний місяць ветерани війни — пенсіонери в Болгарії отримують по 110 левів.

Де в Болгарії жити краще

В основному українці в Болгарії намагаються влаштуватися на морському узбережжі в районі Варни, Бургаса або у великих містах ─ Софії, Пловдиві. Українська діаспора тут найбільша.

Від 6 до 10 % переселенців воліють гірські райони. Це, звичайно, не класична Європа: Болгарія більше схожа на колишню радянську республіку, хоча еволюціонує швидкими темпами. Це хороший варіант для тих, хто віддає перевагу тихе розмірене життя за коштами.

З іншого боку, життя у Болгарії для пенсіонерів, які мають там власні квартира або будинок, здається нескінченним святом в країні вічного літа. Житло прекрасно здається, додаючи в гаманець кілька сотень євро щомісяця. А де вибрати місце проживання ─ це питання особистих уподобань.

Ціни та умови життя скрізь приблизно однакові. ПДВ в Болгарії вище ─ 20 %, а прибутковий податок нижче ─ 10 %.

Еміграція в Болгарію з України для пенсіонерів відбувається практично непомітно. Середні ціни в місцевих продуктових магазинах вдвічі нижче, ніж у київських. Не кажучи вже про одяг. Неминучий перехід країни на євро може змінити ситуацію, але навряд чи занадто сильно.

Висновки

Як бачимо, нічого складного для українського пенсіонера, який бажає переїхати жити в Болгарію, немає. Отримання ПНП у Болгарії для пенсіонерів не пов’язане з ризиками, якщо все робиться на законних підставах. Головне – підготувати необхідний перелік документів і дотримати всі процедури.

Відео: ПНП у Болгарії для пенсіонерів