Життя

Шлюб у Болгарії: заміж закордон

Share

В епоху глобалізації ділові та дружні контакти між громадянами різних держав нерідко переростають у сімейні союзи. Розглянемо докладніше, що необхідно враховувати, вступаючи в шлюб у Болгарії.

Шлюб в БолгаріїШлюб в Болгарії

Сімейний союз у Болгарії

Болгарія – країна, яка довгий час перебувала під гнітом іноземних загарбників, і важливим чинником збереження нації була міцна, дружна сім’я. Традиційний шлюб у Болгарії, як і в інших православних країнах, мав яскраво виражену патріархальну ієрархію, згідно з якою чоловік забезпечував матеріальний достаток, а жінка займалася домашнім господарством.

В даний час сімейні відносини в країні набули риси європейської демократичності, але для багатьох чоловіків-болгар, як і раніше важливо відчувати себе главою сім’ї. Болгари з повагою ставляться до старших, родинні стосунки та взаємна підтримка мають для них велике значення. Сімейний бюджет витрачається дуже раціонально, без марнотратства.

Для болгар характерно дбайливе ставлення до дітей, відповідальне ставлення до їх виховання та освіти. Ввічливість, взаємоповага, турбота про літніх і немічних – важлива частина національного менталітету. Плануючи вийти заміж за болгарина, жінки з інших країн повинні це враховувати.

Закони РБ

Згідно з законами Болгарії, громадяни цієї країни можуть вступати у сімейний союз не тільки зі співвітчизниками, але і з іноземцями. Правова база для укладення шлюбу в Болгарії регулюється Сімейним кодексом та Законом “Про державну реєстрацію”.

Основний документ, який підтверджує факт подружжя, – свідоцтво про укладення шлюбу.

Оформлення подружніх відносин може бути здійснено як у Болгарії, так і за її межами – в дипломатичної або консульської місії Болгарії за кордоном або в компетентній установі іноземної держави.

Якщо під час проживання у Болгарії чоловік-іноземець працює або займається підприємництвом, то він повинен платити податки, встановлені для відповідного виду діяльності (згідно з Законом “Про податки та мита РБ”).

Форми шлюбу в Болгарії

На території Болгарії визнається законним тільки офіційний шлюб. Він повинен бути оформлений у державному закладі, який має повноваження для реєстрації актів цивільного стану.

У країні також популярні церковні шлюби, але, перш ніж вінчатися в церкві, необхідно вступити в шлюб офіційно і надати священика свідоцтво про державний одруження. Болгарські законодавці періодично виступають з ініціативою прирівняти церковний шлюб до офіційного, але схвалення в парламенті ці ініціативи не отримали.

Згідно зі статистикою, близько 20 % болгар живуть у фактичному шлюбі та не оформляють свої відносини в державних органах, навіть коли в таких союзах народжуються діти. До 2009 року в парламент країни вносилися пропозиції узаконити співжиття і прирівняти його до офіційного шлюбу, але в чинний Сімейний кодекс РБ ці поправки не увійшли.

Таким чином, якщо українка хоче вийти заміж за болгарина і мати статус законної дружини, вона повинна укласти зі своїм обранцем шлюб у державному закладі. Будь-які альтернативні варіанти законодавством країни не визнаються.

Де зареєструвати шлюб

Існують різні способи реєстрації шлюбу в Болгарії. Це можна зробити в ритуальному залі муніципалітету або аналогу українського РАГСу, який називається «обреден дом», з виїзною церемонією або без церемонії.

Виїзна реєстрація в Болгарії – послуга оформлення шлюбу повноважним представником державної установи за межами офіційної будівлі. Заявку на таку реєстрацію можна подати, якщо один або обидва з подружжя в силу стану здоров’я або з інших причин не можуть самостійно прибути в муніципалітет або іншу установу. У цьому випадку представник державної служби приїде для укладення шлюбу в заздалегідь обумовлене місце (наприклад, за вказаною адресою або в лікарню).

Урочистий виїзної свято з нагоди укладення шлюбу ви можете влаштувати в будь-якому місці та в будь-який час за вашим бажанням. Традиційна весільна церемонія в Болгарії – багатопланове і дуже красиве подія, яка запам’ятається молодятам на все життя.

Для організації такої весілля можна звернутися в спеціалізовану компанію. Але офіційну реєстрацію шлюбу буде необхідно провести в державній установі.

Документи для одруження

При укладанні шлюбного союзу між громадянами різних держав неминучі додаткові бюрократичні процедури. Від іноземця (іноземки) потрібні такі документи для укладення шлюбу в Болгарії:

  • закордонний паспорт (оригінал і копії сторінок закордонного паспорта, на яких зазначені особисті дані;
  • віза, що підтверджує легальність перебування в країні;
  • довідка про сімейний стан, видана в рідній країні або в консульстві. Якщо в минулому ви були в шлюбі – свідоцтво про його розірвання;
  • довідка про проходження медичного огляду (аналіз крові та психіатричне обстеження), отримана в болгарській лікарні не раніше ніж за місяць до подання документів.

Іноді також буде потрібно свідоцтво про народження.

Всі документи повинні бути перекладені на болгарську мову і мати консульське засвідчення підпису перекладача. Переклад потрібно зробити в бюро судових переказів у Болгарії, легалізованих перекладачів при посольстві, консульстві РБ в Україні.

Від громадянина Болгарії потрібні аналогічні документи, але без перекладу. Документи подаються в обреден дом або муніципалітет. Крім того, потрібно написати заяву та заповнити декларації нареченого і нареченої.

Терміни оформлення шлюбного союзу

Якщо наречений і наречена хочуть обійтися без урочистої церемонії, то шлюб може бути укладений в день подачі заяви, якщо у працівників установи не буде зауважень до поданих документів.

Якщо заплановано проведення весільної церемонії, то заява та документи потрібно подати як мінімум за тиждень до бажаної дати весілля.

При реєстрації шлюбу в консульській місії Болгарії сімейний союз оформляється через місяць після отримання заявки. Але при особливих обставинах, пов’язаних з хворобою нареченого або нареченої, вагітністю, народженням дитини або іншими форс-мажорними ситуаціями, термін очікування може бути скорочено до одного дня.

Як легалізувати шлюб в Україні

Україна і Болгарія – учасниці Гаазької конвенції, яка регламентує правила взаємного визнання документів. Крім того, обидві країни визнають Кодекс міжнародного приватного права. Тому шлюби, укладені в Болгарії, визнаються в Україні, і навпаки.

Щоб свідоцтво про шлюб, видане в Болгарії, було юридично дійсно в Україні, його потрібно перевести на українську мову і зробити консульську легалізацію перекладу або поставити апостиль.

Посвідка на проживання та отримання громадянства

Весілля в Болгарії – захід, проведення якого нареченої або нареченого з України достатньо отримати короткострокову туристичну візу. Але якщо молодята планують жити в цій країні постійно, то після укладення шлюбу іноземцю потрібно отримати візу категорії D, що дає право на тривале перебування в РБ. Оформити її можна тільки в країні постійного проживання, і для цього знадобиться повернутися в Україну.

Для отримання візи необхідно надати в консульський відділ РБ такі документи:

  • діючий закордонний паспорт (оригінал і копію);
  • заповнену анкету;
  • два кольорових фото візового формату;
  • медичну страховку (краще зробити в Болгарії);
  • довідку про відсутність судимості;
  • свідоцтво про шлюб;
  • гарантійний лист від чоловіка із зобов’язаннями щодо матеріального забезпечення, надання житла, лікування у разі необхідності;
  • у разі знімання житла — договір оренди.

Всі документи повинні бути перекладені на болгарську мову і мати консульську легалізацію.

Не пізніше ніж за 3 місяці до закінчення терміну дії довгострокової візи потрібно подати документи на отримання посвідки на тимчасове проживання (ВНЖ). Посвідка дійсна один рік, далі її потрібно продовжувати.

Після 5 років проживання в Болгарії за посвідкою на проживання можна подавати заяву на отримання статусу ПМП. Після 3 років життя в країні за ПМП приймаються документи на отримання громадянства. Термін їх розгляду 1-1,5 року.

Отримати болгарське громадянство можна, не відмовляючись від українського. Громадянство РБ дає право вільно подорожувати, жити та працювати в будь-яких країнах Шенгенської зони.

Отримати громадянство Болгарії через шлюб набагато простіше, ніж яким-небудь іншим способом. Тому в Україні дуже високий попит на знайомства з болгарами з метою укладення фіктивних шлюбів. Але попит значно перевищує пропозицію: болгари вступають в шлюби з іноземцями досить рідко. Крім того, з фіктивними шлюбами держава бореться за допомогою поліцейських перевірок.

Розірвання шлюбу в Болгарії

Шлюб з болгарином не завжди призводить до довгого і щасливого сімейного життя. При розлученні юридичні аспекти цього процесу залежать від громадянського статусу чоловіка і дружини:

  • Якщо чоловік-іноземець вже має болгарське громадянство, то розлучення проводиться згідно із Сімейним кодексом та Цивільним процесуальним кодексом РБ. Якщо ні, то використовується законодавча база Кодексу міжнародного приватного права.
  • При наявності спільних дітей і майнових претензій розірвання шлюбу проводиться тільки через суд.
  • Якщо дружина – українка і не має болгарського громадянства, то велика ймовірність, що суд залишить дітей з батьком.
  • Коли значних розбіжностей між подружжям немає, вони мають право найняти адвоката, який представлятиме інтереси обох сторін.

Наявність шлюбного контракту суттєво спростить процес поділу майна у разі розлучення.

Висновок

Шлюбний союз з громадянином Болгарії – зручна можливість отримати посвідку на проживання, а з часом і громадянство в країні, що входить в ЄС. Це дає українцям значні переваги щодо рівня життя, перспектив роботи або підприємництва, безвізових подорожей по Європі та світу.

Двосторонні угоди про визнання документів між обома країнами спрощують збір документів для оформлення або розірвання шлюбу з болгарами. При реєстрації сімейного союзу рекомендується скласти шлюбний контракт.

Болгарське громадянство через шлюб: Відео