Фінанси

Національна валюта Болгарії: історія, назва, обмін

Share

Ознакою будь-якої сучасної держави є закріплена в його межах валютна одиниця. Відправляючись в іншу державу, важливо знати, які гроші там використовуються. Основна валюта в Болгарії – лев (BGN).

Національна валюта БолгаріїНаціональна валюта Болгарії

Історична довідка

Болгарія – одна з небагатьох країн ЄС, в якій як і раніше діє національна валюта. Введена вона в обіг в 1880 році, із прийняттям конституції країни. Тепер ви в курсі, як називається болгарська валюта, а значить, можна поговорити про її історичному становленні, яке відбувалося не без перешкод.

Перші проблеми проявилися в 1997 році, коли в Болгарії відбулася інфляція, цінність лева була повністю прив’язана до німецької марки. У 1999 р. болгарська валюта була деномінована – тоді й утвердився остаточний курс.

З 2002 року лев прив’язаний до євро в співвідношенні 1,95:1. Грошова одиниця Болгарії вже стійка понад 10 років.

Пункти обміну валюти

Національна валюта Болгарії дуже популярна, тому можна вважати помилковою думку, що скрізь ви зможете розраховуватися гривнями або доларами. Більш поширене євро, оскільки держава все-таки є членом ЄС. За загальним правилом в країні заведено розраховуватися левами, хоча часто зустрічаються магазини, де ціни вказані в євро.

На питання, де краще міняти гроші в Болгарії, однозначно відповісти важко. Ви можете звернутися в банк, обмінник або приватним особам. Рекомендуємо вибирати перший варіант.

Популярні банки в Болгарії:

  • Об’єднаний Банк Болгарії (ТВБ);
  • UniCredit;
  • OTP;
  • ProCredit.

Як правило, установи приймають клієнтів з 9:00 до 16:00 (перерва з 12:00 до 13:00). Вихідні дні: субота та неділя плюс свята. Щоб обміняти валюту, з собою потрібно мати паспорт. Іноді співробітники фінансової установи запитують адресу готелю, де ви поселилися. Здійснивши обмін банкнот, не викидайте чеки: є ймовірність, що при зворотній операції їх можуть запитати.

Крім банків, поміняти в Болгарії гривні на леви можна в обмінниках. Їх туристи можуть зустріти на кожному розі. Зазвичай тут найвигідніший курс, але будьте уважніше і, здійснюючи операції, заздалегідь дізнайтеся, скільки левів ви отримаєте за надану суму в валюті.

У Болгарії діє сувора заборона на обмін валюти з рук. Однак на практиці «міняли» активно працюють. Спокуса звернутися до них є, але не рекомендуємо цього робити: занадто високий ризик, що вас обдурять, та й у разі чого проблем із законом не уникнути. Тому користуйтеся послугами тільки офіційних осіб. Залишилися леви часто назад обмінюють на валюту. Зробити це не складе труднощів на митниці або в аеропорту.

Розрахунок карткою та банкомати

У магазинах, готелях, аеропортах і в ряді інших закладів в республіці приймають кредитну картку. Це дозволяє не турбуватися про питання, чим розраховуватися в Болгарії. Поступово навіть самі маленькі магазинчики переходять на безготівковий розрахунок. Проте радимо заздалегідь дізнаватися, чи передбачена можливість оплати карткою, адже винятки бувають. Розумне рішення: завжди мати з собою невелику суму готівкою.

В країні повсюдно розташовані банкомати. Причому їх мережа розвинена не тільки на узбережжі (Золоті Піски, Албени й так далі), але і на гірськолижних курортах (Банско, Пампорово та інші).

У Болгарії багато торгових точок, закладів громадського харчування, інших комерційних об’єктів, в яких можна розраховуватися картками Visa і MasterCard.

До речі кажучи, туристи мають право отримати назад ПДВ за системою Tax Free при укладанні угоди на суму не менше 2 тисяч болгарських левів в одному магазині. ПДВ відшкодують у пункті повернення в зоні аеропорту при виїзді з держави. Зберігайте чек та упаковку.

Де і як ще можна розплачуватися в Болгарії:

  1. Картки приймають в ресторанах і на ресепшені усіх готелів рівня від трьох зірок (“Корона”, “Діамант”, “Лагуна” та інші).
  2. В барах, розташованих у готелі, розраховуються готівкою.
  3. Міські кафе і ресторани, що знаходяться близько важливих туристичних об’єктів, зазвичай передбачають оплату карткою, а ті, що розташовані на віддалі, – немає.
  4. На ринках і ярмарках приймають лише готівку.

Як ви вже знаєте, найбільш зручна валюта для туристів у Болгарії – леви. Тому ви завжди можете зняти з картки євро і без проблем обміняти їх у місті.

Зауважимо, що готівкові видаються з банкоматів з комісією, яку визначає банк. У більшості випадків її розмір варіюється від 1 до 5 % від суми.

Краще знімати гроші в банкоматах, розташованих безпосередньо у фінансовій установі. Це дозволить не стати жертвою шахраїв. Не має великого значення, яку краще брати валюту в Болгарію: ви завжди можете отримати готівкові кошти та обміняти їх на національні платіжні одиниці.

Окремої уваги заслуговує статус криптовалют в Болгарії. Як показують недавні дослідження, влада країни володіють величезною кількістю цифрових активів. Однак керівництво РБ відмовляється коментувати перспективи використання біткоїнів.

Буквально рік тому болгарські банки розгорнули справжню боротьбу проти Bitcoin. В основному це проявлялося блокуванням рахунків обмінних сервісів. На даний момент болгарським інвесторам в криптовалюти доступний обмежений вибір обмінників.

Валютні правила на митниці

Чинні митні норми не обмежують ввезення та обмін валют в Болгарію. У разі, коли загальна сума грошей (локальної або закордонної валюти) дорівнює або перевищує 10 000 євро, про це вноситься відмітка в митну декларацію (Регламент Європейського парламенту і Ради Європейського союзу № 1889/2005 від 26.10.2005 про контроль ввезення/вивезення з ЄС готівкових грошових коштів). Порушення цієї норми спричинить штрафні санкції.

Обов’язкового обміну немає. Вивезення валюти з Болгарії не повинен перевищувати суму, яку ви вказали в декларації при в’їзді. З сумою від 20 000 BGN (або еквівалентом в закордонній валюті) можна виїхати з країни виключно з дозволу Болгарського народного банку.

Туристам буде корисно знати

Вирішивши для себе, яку валюту везти в Болгарію, візьміть, крім готівки, банківські карти. Зверніться до співробітників вашого банку, поцікавтеся, чи можна з вашої картки знімати гроші за кордоном, наскільки високими будуть комісії. Якщо берете із собою кредитну картку, дізнайтеся, який платіжною системою вигідніше користуватися.

Повертаючись до питання, що в Болгарії вигідніше: долари або євро, – євро: країна є членом Євросоюзу, обміняти тут його валюту простіше.

Ось як виглядають болгарські гроші (банкноти та монети):

Щоб при ввезенні валюти в Болгарію не потрібно було заповнювати декларацію, беріть з собою до 8000 левів (близько 4000 євро).

Незважаючи на те, що Болгарія знаходиться в складі Євросоюзу, основною валютою в ній є лев, а не євро. Оптимально брати з собою пару банківських карт і невелику суму готівки. Знімати та міняти гроші краще в банкоматах чи відділеннях банків.

Автор
Редакція