Навчання

Магістратура в США для іноземців

Share

Магістратура в США для українців виступає як свого роду гарантії працевлаштування практично в будь-яку іноземну компанію. Щоб надати отриманому в українському вузі документу про освіту переконливість і, крім того, отримати за обраною спеціальністю додаткові навички та знання, багато молодих українців приймають рішення вступити на магістерську програму в один з університетів США у 2024 році.

Магістратура в США для іноземцівМагістратура в США для іноземців

Переваги отримання освіти в США

Отримання диплома, який приймають всі країни світу, – не єдина перевага навчання в США. Існують ще такі плюси:

  • українські студенти нарівні з місцевими можуть вести наукову роботу;
  • система освіти в США передбачає використання сучасного технічного обладнання, що сприяє поглибленому засвоєнню нових знань;
  • найширший вибір спеціальностей;
  • кожен семестр є можливість пройти практику та стажування;
  • оволодіння практичними знаннями, що дозволяють при бажанні відкрити власний бізнес;
  • отримання навичок спілкування не тільки з використанням звичайної розмовної мови, але і з вживанням наукової термінології;
  • можливість працевлаштування на території США, що для українців дуже важливо.

Крім того, при певних умовах закордонні студенти можуть претендувати на стипендії та гранти. Про це перевазі мова піде нижче.

Які особливості характерні для магістратури в США

Однією з головних особливостей магістратури в США є те, що абітурієнт може вибрати спеціалізацію по закінченні певного часу після початку навчання, а не при вступі. Це правило поширюється навіть на ті університети, де, щоб навчатися на магістратурі, відразу потрібно зупиняти свій вибір на певному факультеті. У даному разі студент може змінити спеціалізацію по закінченні першого року навчання.

Відзначимо ще такий момент: отримати освіту можна не за однією, а за двома спеціальностями, а в деяких вузах навіть по трьом. При цьому студент наділений правом вибору важливих для його профілю предметів, в той час як непотрібні може відсіювати.

Що стосується самих занять, то вони найчастіше мають експериментальний характер і орієнтовані на практику. Студентів вчать відстоювати свою точку зору і правоту, критично мислити, а також аналізувати факти. Заохочується максимальний прояв здібностей і ініціатива.

Найбільш популярні університети в США

Аналіз опублікованих за підсумками минулого року рейтинговим агентством Times Higher Education даних дозволяє констатувати факт, що навчання в магістратурі в Америці найбільш популярне в таких університетах:

Місце у світі Місто Штат
California Institute of Technology 3 Pasadena California
Stanford University 4 Stanford California
Massachusetts Institute of Technology (MIT) 5 Cambridge Massachusetts
Harvard University 6 Cambridge Massachusetts
Princeton University 7 Princeton New Jersey
University of Chicago 9 Chicago Illinois
University of Pennsylvania 10 Philadelphia Pennsylvania
Yale University 12 New Haven Connecticut
Johns Hopkins University 13 Baltimore Maryland
Columbia University 14 New York City New York State

Більшість з них входить в асоціацію, яка об’єднує вісім американських приватних університетів, і отримала назву Ліга плюща. Розташовуються вони на північному сході країни в семи штатах.

Заведено вважати, що вузи-члени асоціації дають освіта дуже високої якості. Їх повний перелік наведений у таблиці:

Місто Штат
Brown University Providence Rhode Island
Harvard University Cambridge Massachusetts
Dartmouth College Hanover New Hampshire
Yale University New Haven Connecticut
Columbia University New York City New York State
Cornell University Ithaca New York State
University of Pennsylvania Philadelphia Pennsylvania
Princeton University Princeton New Jersey

Потенційним абітурієнтам цих університетів слід знати, що заявки на вступ до них приймаються максимум до 1 січня року, в якому почнеться навчання. Десь ближче до закінчення лютого – початку березня з успішними кандидатами проводять інтерв’ю.

Приймальна комісія до кінця березня приймає рішення, після чого надсилає повідомлення про зарахування чи відмову.

Які потрібні документи

Для вступу в університет США абітурієнт повинен зібрати та заповнити значну кількість різноманітних паперів. Хоч процедура їх подачі стандартизована, у багатьох університетах заведено пред’являти до здобувачів ступеня «магістр» додаткові вимоги. Але в будь-якому випадку для навчання потрібно буде відкрити студентську візу.

Оформлення студентської візи

Видається студентська віза в США молодим людям у віці від 14 років і не старше 40 років. Однак відкрити її можна буде тільки після зарахування в один з навчальних закладів країни.

Висуваються ще такі умови:

  • рівень знань англійської мови – не нижче В2. Офіційне опис – «вище середнього»;
  • надання приймаючою американською освітньою установою документів DS, а також I-20 (Certificate of Eligibility). Останній потрібен для оплати збору SEVIS I-901, без якого заявка на отримання студентської візи буде відхилена. Знадобиться документ I-20 також і по приїзді в США;
  • фінансовий стан студента має бути стабільним.

Існує ще одна важлива умова. Звучить воно так: студент повинен довести факт наявності тісних зв’язків з батьківщиною та намір повернутися після отримання master degree (магістерського ступеня).

Крім студентської візи, будуть потрібні:

  • результати одного з тестів – GRE або GMAT. Ці відомості також стануть у пригоді для тих, хто бажає вступити на програму MBA (Master of Business Administration). Щоб ви орієнтувалися в цифрах, скажімо, що при проходженні тесту GRE можна набрати 130-170 балів. Більш докладно ця тема буде розкрита нижче;
  • документи про фактичне освіту:
  • під час навчання на програмах бакалавріату – виписка оцінок, отриманих протягом 1-3 курсів;
  • якщо ступінь бакалавра вже присуджена – диплом;
  • портфоліо. Маються на увазі листи подяки, нагороди, грамоти, загалом все те, що продемонструє унікальні здібності абітурієнта;
  • рекомендації. Вони повинні бути оформлені англійською мовою. Досить 2-3 рекомендації;
  • мотиваційний лист. Потрібно бути готовим до написання до 5 примірників в залежності від обраної спеціалізації навчання;
  • анкета університету. У цій аплікаційній формі міститься близько 100 питань, відповіді на які дозволяють визначити, в яких сферах життєдіяльності абітурієнт виявляє найбільшу активність;
  • батьки або особи, які оплачують заняття студента, надають:
    • виписку з рахунку в банку;
    • довідку про доходи;
    • довідку з поточного місця роботи.

Приймальна комісія університету має право запросити надання додаткових документів.

Процедура вступу на магістратуру

Освітня система США децентралізована. Звідси випливає, що в кожному університеті діє свій порядок вступу в магістратуру. Разом з тим існують і загальні правила.

Вимоги до абітурієнта

Нижче представлені стандартні вимоги для вступу в магістратуру:

  • Абітурієнт повинен мати диплом бакалавра, виданий визнаним в Україні освітнім закладом. Причому спеціальність в цьому випадку особливої ролі не грає. Американці люблять міняти напрям: психолог, наприклад, може піти в магістратуру на юриста, в той час як філолог – економіста. Хоча в нашій країні подібна практика теж існує, для українців у США все-таки краще буде обрати свою спеціалізацію.
  • Необхідно надати виписку з додатка до диплома з переліком прослуханих дисциплін та оцінками.
  • Потрібно продемонструвати рівень знань профільних дисциплін. Вступні випробування проходять в університетах у формі тестів. Таким чином перевіряється ступінь засвоєння абітурієнтом курсу первинних знань.
  • Достатній рівень навичок спілкування англійською мовою повинен бути підтверджений сертифікатами IELTS чи TOEFL. Це, мабуть, основний момент у контексті питання, що потрібно, щоб вступити на магістратуру. Ще при співбесіді в диппредставництві консул, швидше за все, відмовить у студентській візі, якщо побачить серйозні проблеми з розмовною англійською мовою у потенційного абітурієнта.
  • Необхідно написати та надати есе про себе. У ньому, крім причин вибору конкретного навчального закладу, претендент у магістранти мусить аргументувати, чому його слід прийняти.

Кілька слів про рекомендаційні листи (див. попередній розділ статті). Їх вміст, за правилами, абітурієнт знати не повинен. Але на практиці саме він складає ці папери, а з особами, які дали згоду виступати в якості їх авторів, лише узгоджує деталі.

Куди подавати пакет документів

Магістерські програми в США пропонують багато університетів. Тому вибрати оптимальний варіант – завдання не з легких. Щоб її вирішити, експерти пропонують керуватися такою методикою.

  1. Складання списку, що включає близько 7-10 вузів з профільною спеціальністю. При цьому можна відштовхуватися від:
    • розташування – місто і штат;
    • рейтингу університету в цілому та за напрямом зокрема;
    • відгуків випускників і студентів.
  2. Вивчення змісту курсів. Вся інформація про навчальний план освітніх програм міститься на офіційному сайті кожного вузу.
  3. З’ясування перспектив. При виборі університету необхідно брати до уваги не тільки його освітні програми, але і широту партнерської мережі серед потенційних роботодавців. Зокрема, тим, кого цікавить магістратура в Нью-Йорку, варто звернути увагу на Pace University. Так, за версією заслуговує поваги новинного журналу US News & World Report, даний навчальний заклад у 2016 році увійшло в число кращих американських внз за критерієм «працевлаштування випускників». Сприяє працевлаштуванню те, що стажування студентів/магістрантів проводиться в провідних компаніях світу, серед яких Apple, JPMorgan, Sony.
  4. Підрахунок бюджету. Це питання докладно буде розглянуто нижче. Зараз зазначимо, що середня сума стипендії складає 8 тис. доларів. Від вартості навчання це приблизно 30 %.

Якщо визначитися з навчальним закладом все ще складно, рекомендується відвідати тематичні виставки та зустрічі з представниками університетів. Там можна буде дізнатися багато нового і зробити доцільний вибір.

Здача вступних іспитів

Вище було сказано, що під вступними іспитами у більшості престижних університетів розуміється здача тестів GRE, GMAT та TOEFL. Зараз зупинимося на їх особливостях.

  • Іспит GRE. Здають його всі бажаючі потрапити на магістратуру – і американці й іноземні абітурієнти. Завдання цього іспиту полягають у встановленні рівня:
  • володіння англійською мовою;
  • навичок аналітичного мислення;
  • уміння вирішувати математичні завдання рівня ЄДІ.

Тест GRE містить складнопідрядні конструкції та слова, що рідко використовуються в розмовному англійському. Тому для успішної здачі цього модуля рекомендується регулярно читати англомовну художню літературу.

  • Іспит GMAT. Його структура абсолютно така ж, як і у попереднього тесту, відмінності лише в математичних гуртках.
  • Іспит TOEFL. Складається з 4 частин: читання, аудіювання, письмо та говоріння.

Екзаменаційний центр надсилає результати екзаменів безпосередньо в приймальну комісію вузу. Під час реєстрації на безкоштовне тестування можна вказати кілька навчальних закладів. За повторну здачу іспиту доведеться заплатити.

Подальші дії

Після того, як буде отриманий сертифікат, що підтверджує право на навчання, потрібно в першу чергу сплатити збір SEVIS. Після цього подати в американське диппредставництво документи на студентську візу в США. Бажано зробити це набагато раніше дня від’їзду, оскільки на розгляд паперів піде якийсь час.

Наступний етап – повідомлення вузу про прибуття. Якщо заздалегідь не поставити про це до відома Міжнародний відділ університету, існує ризик втрати статусу іноземного студента.

Потім вирішуються фінансові питання. Вносити плату за навчання зазвичай потрібно до певної дати. Але якщо очікується надходження гранту або грошових коштів від ВНЗ, навчання в якому студент зарахований, можна розраховувати на надання університетом можливості внести оплату пізніше.

Коли передбачається використовувати власні грошові накопичення, у своєму банку слід дізнатися, як їх перевести на рахунок, який відкритий в американській фінансовій організації. У США відкрити рахунок у банку можна лише за особистої присутності, тобто після прибуття.

На заключному етапі вирішуються побутові питання. Розраховувати на місце в гуртожитку не варто, оскільки проживають там старшокурсники (undergraduate students).

Рекомендується дізнатися від закріпленого за факультетом координатора програми відомості про те, поступили на навчання особи з вашої країни – тоді (для економії) з ними можна буде домовитися про спільну оренду житлового приміщення.

Скільки коштує навчання

Вартість магістратури в США для українців коливається в діапазоні від 12 до 35 тис. доларів в рік. Реальне значення цього показника залежить від спеціальності, престижу університету та його статусу (навчання в державних вузах дешевше, ніж у приватних).

При цьому кращі професійні програми магістратури у сферах медицини, бізнес-адміністрування та юриспруденції коштують дорожче традиційних природничо-наукових напрямків (MSc).

Але і безкоштовно магістратура в США все-таки існує. Назвемо практикуючі її університети:

  • Частина Yale University – відділення Yale School of Music. Розраховані його програми тільки на магістрів, а також докторів. Yale School of Music у 2005 році отримав анонімне пожертвування, завдяки якому кожен надійшов має на навчання 100-відсоткову знижку.
  • Престижний приватний вуз в Нью-Йорку The Cooper Union. Навчання магістранта варто тут 35 тис. доларів на рік, однак всю суму виплачує навчальний заклад.
  • З 2009 р. стало можливим вступити в магістратуру на бюджет в онлайн-університет University of the People. Займаються викладанням у ньому професора різних американських вузів. Ідея створення University of the People полягає в тому, щоб надати можливість отримати освіту всім людям, які не надійшли у свій час в традиційний університет. Поки тут пропонується навчання лише за двома програмами: комп’ютерні технології та бізнес-управління.

Грошова допомога у вигляді грантів і стипендій

Реальний варіант отримання іноземцями грошового фінансування процесу навчання – виграти державний грант або отримати стипендію від навчального закладу.

Найбільшою популярністю користуються гранти на навчання в США за програмами Фулбрайта (Fulbright). Механізм їх реалізації простий: створені при посольствах США комісії щорічно відбирають талановитих студентів (кілька десятків), щоб відправити їх на безкоштовне навчання в Америку. Питання, скільки коштує навчання в магістратурі в США, в даному випадку втрачає актуальність: грошові витрати, за винятком витрат на проживання, не потрібні.

З більш спеціалізованих програм варто виділити Yale World Fellows Program від Єльського університету. Грант іноземним студентам надається на один семестр.

Журналісти та письменники можуть претендувати на грошову допомогу за програмою Інституту гуманітарних досліджень при Університеті Джорджа Мейсона. Переможцям призначається стипендія розміром 3200 доларів. Стати учасниками програми можуть студенти, а також випускники, що закінчили вуз недавно.

Особливості студентського життя в США

Назвемо лише основні особливості студентського життя в Америці:

  • У групи студентів не комплектують. Кожен навчається за індивідуальною програмою. За кожним студентом закріплюється куратор. Він допомагає вибрати предмети, що є для обраної спеціальності необхідними, і відсіяти другорядні.
  • Прослуховувати лекції можуть студенти різних факультетів, курсів та спеціальностей.
  • Необхідність ведення конспекту, як правило, відсутній: видається він вже в роздрукованому вигляді.
  • Форму іспиту та дату його проведення обирає викладач.
  • Відрахування в американських вузах не практикується. Тому перескладати можна нескінченно.

У вільний час більшість студентів відправляється в бібліотеку, де вони готуються до майбутніх семінарів і вивчають додаткові матеріали.

Нудно в кампусах ніколи не буває. В житті студентів є місце романтиці, походам у кіно, в клуби та на веселі вечірки. Хтось займається спортом, співпрацює з пресою, бере участь в організації роботи місцевого теле — і радіомовлення.

І кілька слів про студентські братствах. Одні орієнтуються на інтереси та досягнення кандидата в їх члени. А щоб потрапити в інші, потрібно входити в певну верству суспільства. Учасники спільнот цього типу наділяються своїми закритими від сторонніх зонами або проживають в окремих кампусах.

Нюанси працевлаштування після навчання

Уряд США (USA Government) збільшило в травні 2016 року термін перебування в США з правом працевлаштування випускників в галузі математики (STEM), інженерії, технологій та науки по студентській візі виду F-1. Раніше ці особи могли працювати за програмою OPT (Optional Practical Training) 1 рік. Тепер випускник магістратури може працевлаштуватися за візою F-1 на 3 роки

По закінченні трьох років продовжувати працювати в країні можна, отримавши іншу візу на основі офіційно діючого контракту з роботодавцем. А ще через 3 роки іноземець має право ініціювати процедуру отримання грін-кард.

Виходячи з вищесказаного можна зробити висновок, що працевлаштуватися в США після магістратури цілком можливо. Головне – продемонструвати працьовитість і ініціативність. Тоді вас помітять і, швидше за все, запропонують гідну роботу.

Висновок

Для багатьох випускників, які отримали в українському вузі ступінь бакалавра, магістратура в США стає можливістю працевлаштуватися в зарубіжній компанії або знайти високооплачувану роботу. Дипломи навчальних закладів України, власне, як і інших держав пострадянського простору, в іноземних фірмах не котируються. Тому американська магістратура надає можливість надати своїм статусом спеціаліста більшу вагу.

Моя магістратура в США: Відео