Диплом зарубіжного університету – важливий крок на шляху до успішної кар’єри. Якщо ви мрієте про навчання в США у 2024 році й досить амбітні, щоб претендувати на місце в кращих навчальних закладах цієї країни, то вам варто вибрати університет легендарної асоціації, відомої під назвою Ліга плюща.
Ліга плюща – асоціація восьми найстаріших приватних університетів США. Усі вони розташовуються на північному сході країни й сім з них були засновані ще до набуття Сполученими Штатами незалежності.
Походження назви Ліга плюща (Ivy League) дотепер залишається неясним. Деякі відносять його до зовнішнього вигляду університетів, які розташовувалися в старовинних будинках зі стінами, густо повитими плющем.
Інші приписують його поява спортивного коментатора, який одного разу назвав університетські футбольні команди «плющовими», сумніваючись в їх професіоналізмі.
Треті вважають, що слово Ivy походить від грецької цифри IV (яка англійською мовою читається як «і-ві»), і спочатку повинно було означати першу четвірку університетах, що увійшли в Лігу.
Офіційно Ivy League досі є суто спортивним об’єднанням. Але в асоціацію входять університети, які здобули популярність не тільки на ниві спорту.
Престиж Ліги формують високу якість освіти, строгий відбір при вступі та приналежність до соціальної еліти. Тому в наші дні всім, хто має відношення до вищої освіти, не доводиться пояснювати, що таке Ліга плюща в США.
Назви університетів Ivy League не раз чули навіть ті, хто далекий від освітньої тематики:
Кожен навчальний заклад Ivy League по-своєму унікальне. Наприклад, Гарвард вважається кузнею кадрів для американської еліти: серед його випускників 8 президентів США.
В Єлі розташовується найбільша в країні академічна бібліотека і Музей природної історії Пібоді з величезною колекцією історичних і культурних артефактів. Велику увагу тут приділяють вивченню астрофізики, університет має три наукові обсерваторії: у США, Південній Африці та Аргентині.
У Прінстонському університеті досі дотримується «Кодекс честі», прийнятий у 1893 році й стосується неприпустимість плагіату або шахрайства на іспитах. Іспити в університеті проходять без участі викладачів, а за дотриманням кодексу стежать самі студенти.
Колумбійський університет відомий тим, що готує «людей дії». Серед його випускників 29 лауреатів премії «Оскар» і 29 глав різних держав світу.
На факультеті журналістики заснована одна з найпрестижніших нагород у галузі мас-медіа – Пулітцерівська премія. Дослідний інститут імені Гарримана – найбільший у світі академічний центр з вивчення СРСР, Росії та країн Східної Європи.
Пенсильванський університет – батьківщина першого електронного цифрового комп’ютера (ENIAC) і першої у світі школи бізнесу (Уортонської школи). Тут навчалися багатий фінансист світу Уоррен Баффет і президент США Дональд Трамп.
Браунівського університету відомий унікальною освітньою програмою: у ньому студенти самі вибирають собі предмети для вивчення і можуть обходитися без оцінок. Крім того, це єдиний ВНЗ в США, має факультети єгиптології та історії математики.
В Дартмутського коледжі було створено мову програмування BASIC, а ще тут розташовується величезна бібліотека арктичних досліджень.
Корнельський університет став першим з вишів Ліги плюща приймати студентів, які не належать до білої раси. В даний час він тісно співпрацює з провідними науковими центрами Індії, Сінгапуру, КНР та інших країн, і претендує на статус першого у світі транснаціонального університету.
Конкурс на вступ в елітні ВНЗ США дуже високий, і відбір надзвичайно суворий. Згідно зі статистикою, в університети Ivy League надходить близько 8-14 % абітурієнтів, допущених до іспитів.
Для школярів 14-17 років з різних країн світу університетів Ліги плюща проводять літні школи та підготовчі програми. Курси проходять з травня по серпень, їх тривалість може становити від 1 до 8 тижнів.
Програми найрізноманітніші: інженерна справа, підприємництво, курси лідерства, математика, природні або гуманітарні науки. Найпопулярніші табору – Річна школа при Єльському університеті та Лідерський тур по Лізі плюща.
Заявки подаються у квітні-травні, оплата за розгляд заяви становить 50-150 $. Вартість річної школи в різних університетах варіюється від 4 100 до 11 000 $ за 2-3 тижні, учні забезпечуються проживанням і харчуванням, включаючи страви вегетаріанської, халяльної та кошерної кухні.
Додаткові витрати включають:
В деяких таборах учням нараховують кредити за навчання, і якщо після школи вони надходять в американський виш, ці кредити будуть зараховані для першого курсу.
Навчання в літньому таборі університету не гарантує надходження. Імовірність успішного зарахування підвищується тільки при участі в Secondary School Program в Гарварді та Pre-Baccalaureate Program в Браунівському університеті.
Але курс в літній школі дає учневі нові знання та контакти з молоддю з різних країн світу, знайомить з університетом та його вимогами, покращує мовну підготовку – а всі ці фактори сприяють успіху.
Існує думка, що вступити в елітні американські виші вихідців зі Східної Європи майже неможливо, але насправді це не так. В університетах Ліги плюща щорічно беруть 5-8 % іноземних громадян, і відсоток зарахованих абітурієнтів з-поміж тих, які подали заявки у них набагато нижче, ніж у менш престижних вишах.
Крім того, українські атестати про середню шкільну освіту визнаються в США при вступі на бакалаврат.
Багатьох батьків, які мріють про успішне майбутнє своїх дітей, цікавить, як вступити до університетів Ліги плюща. Для цього необхідна всебічна підготовка, яку рекомендується починати за 2-4 роки до закінчення школи.
Це в першу чергу висока академічна успішність і знання англійської мови. Результат на іспиті формату TOEFL повинен бути не нижче 105-110 балів з 120 можливих.
Крім того, для вступу на бакалаврат в США потрібно здати SAT (Scholastic Assessment Test) — академічний тест з математики, письма, читання та аналізу тексту.
Список вимог і необхідних документів для вступу на різні спеціальності можна знайти на сайтах вишів.
Важливу роль відіграє правильне заповнення онлайн-анкети. У ній слід вказати дипломи, отримані на академічних олімпіадах, заняття спортом, громадську діяльність.
Необхідно також подати рекомендаційні листи від педагогів та мотиваційний лист самого заявника з розповіддю про своїх життєвих планах і прагненнях. Крім того, в останні роки представники комісій вивчають акаунти заявників у соцмережах.
Якщо дані абітурієнта влаштували комісію, останнім етапом стане співбесіда. На ньому перевіряється рівень знання мови та здатність до самостійного нешаблонному мислення.
Навчання дуже інтенсивне і спрямоване не тільки на освоєння навчального матеріалу, але і на розвиток здібностей до аналізу, творчих і лідерських якостей.
Студенти Ліги плюща вже з перших курсів залучаються до наукових досліджень. І хоча навчальне навантаження дуже висока, відсоток відрахованих учнів у цих вишах невеликий: всього близько 2 %.
Вартість навчання у ВНЗ Ivy League дуже висока: від 30 000 до 50 000$ в рік в залежності від спеціальності. Але для талановитих студентів, у тому числі іноземних, можливо отримання грантів та стипендій.
Особливо часто видаються спортивні стипендії, завдяки яким університети залучають у свої команди обдарованих атлетів, та гранти для учнів, які проявили себе у наукових дослідженнях.
Студентський кампус елітного університету – справжнє місто в місті. У навчальну інфраструктуру входять академічні корпуси, лабораторії, дослідницькі центри, бібліотеки, музеї, театри та навіть картинні галереї. ВНЗ випускають періодичні видання, теле і радіопередачі.
Комфортабельний побут учням забезпечують впорядковані гуртожитки, фітнес-центри, столові, кафе і закусочні. У кожного університету є спортивні споруди професійного класу: стадіони, тенісні корти, спортивні зали. У кожному виші активно розвивається до 40 спортивних дисциплін, проводяться престижні змагання.
Важлива традиція Ivy League – студентські братства. Належність до того чи іншого братству відкриває доступ у певні соціальні кола, і контакти між її членами часто зберігаються протягом усього життя.
Всупереч поширеній думці, наявність диплома університету Ліги плюща не означає, що його володар буде одразу отримувати більш високу зарплату в порівнянні з колегами. Але роботодавці часто віддають перевагу випускникам цих вишів при прийомі на роботу, і не даремно: якісне навчання та вміння приймати самостійні рішення зазвичай робить таких людей ефективними співробітниками.
До того ж корисні знайомства та дружні зв’язки, встановлені в стінах університету, нерідко чинять вплив на все подальше життя людини.
Найпрестижніші ВНЗ США – університетів Ліги плюща. Вступити до них важко, але все ж можливо, в тому числі абітурієнтам з України. Ці установи зацікавлені в залученні талановитих і мотивованих іноземців, здатних змінити світ на краще. Університети забезпечують випускникам не тільки якісну освіту і всебічний розвиток, але і корисні знайомства в колах американської еліти.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy