В останні роки Польща стрімко розвивається: економіка успішно росте, середня зарплата постійно підвищується. Польща входить до ЄС і Шенгенської зони, що дозволяє її мешканцям вільно пересуватися практично по всій Європі. ВНЗ країни активно беруть участь у Болонському процесі, а їхні дипломи визнаються в більшості країн світу. Польща представляє великий інтерес для мігрантів з країн колишнього СРСР. Однак перш ніж прийняти рішення про переїзд, варто більше дізнатися про вартість проживання в цій країні. І хоча польські зарплати набагато вищі, ніж у рідній країні, ціни там теж більш високі. Розберімось в тому, яку частину доходів з’їдають комунальні платежі у Польщі у 2024 році.
Говорячи про платежі в Польщі, не можна не згадати про вартість самого житла. Наприклад, оренда невеликої квартири-апартаментів обійдеться в 1400 злотих в місяць. Придбання нерухомості у власність обійдеться приблизно в 8 тис. злотих за 1 квадратний метр в місті й 4 тис. злотих за квадратний метр за містом. При цьому середня зарплата в Польщі становить 3,5 тис. злотих, а мінімальна – 2,1 тис. злотих. За один злотий дають 0,24 євро.
Звичні для нас ЖЕКи відсутні. Мешканці багатоквартирних будинків або створюють спільноти (найпоширеніша модель), або організовують кооперативи, які віддалено нагадують ЖЕКи. Незалежно від обраної форми об’єднання, штат подібних організацій звичні нам фахівці не входять. Так, у них є тільки директори та бухгалтери, а ось сантехніків, електриків, двірників та інших працівників немає.
В Польщі діє європейська модель надання комунальних послуг.
Об’єднання самі займаються збором платежів, усуненням проблем і плануванням поточного обслуговування та ремонту. Для виконання конкретних робіт залучаються сторонні організації. При цьому малозрозуміла квартплата відсутня.
Платежі поділяються на дві великі групи:
В залежності від конкретного кооперативу або товариства, а також від того, в чиїй власності, комунальній чи приватній знаходиться житло, вартість комунальних послуг може помітно відрізнятися. Наприклад, в будинках, розташованих у межах одного району, різниця може доходити до 50 %. В будинках, що перебувають на міському балансі, можуть бути встановлені пільгові тарифи.
Наведемо усереднені ціни на окремі види комунальних послуг. Комунальні послуги в Польщі можна розділити на ті, платежі за якими ви не можете регулювати, і ті, які значною мірою залежать від вашої ощадливості.
До послуг, витрати по яких від вас майже не залежать, відносяться:
Послуги, за якими можливе зменшення витрат за рахунок зниження обсягів їх споживання:
В середньому по країні сім’я з трьох осіб, яка мешкає у квартирі площею 40 квадратних метрів, витрачає на комунальні послуги 490 злотих або 116 євро. У великих містах Кракові та Варшаві ця сума може бути дещо більше, а в невеликих містечках — менше.
У звичному для жителів СНД розумінні польська комуналка представляється досить дорогою. Особливо високою здається частина, що сплачується за утримання будинків та прибудинкової території. Однак, побувавши в Польщі, ви зрозумієте, що ці гроші витрачаються не марно, а саме за призначенням: обшарпаних будинків і обшарпаних під’їздів не існує в принципі.
При будинках створюються дитячі майданчики, все виблискує чистотою аж до баків для збору і вивезення сміття. Таким чином, ця плата видається обґрунтованою. Та й зарплати в Польщі дозволяють її вносити.
Рахунок на оплату комунальних послуг вам вручать приблизно на другий день після прибуття на постійне проживання. Природно, більшість платежів у Польщі проводиться з банківських рахунків, але якщо ви ще не завели собі картку, існують і інші варіанти оплати.
Рахунок можна оплатити у відділенні банку, однак це досить дорого: за саме перерахування з вас візьмуть 5 злотих і ще додадуть до суми відсоток від грошей, що перераховуються.
Тому дешевше сплатити на пошті. Там тариф за переказ складає 3 злотих при перекладі на суму до 600 злотих або 0,5 % від перекладу при перевищенні цієї суми.
У більшості випадків затримка комунальних платежів просто неможлива. У Польщі практикується передоплата споживаних послуг. Потім сплачену суму порівнюють з показаннями лічильників, після чого проводиться коректування рахунків. Відповідно, різні пені та штрафи за таке порушення, як неплатежі по комунальним послугам, не застосовуються.
Щоб рахунки за комунальні послуги вас не шокували, слід зменшити споживання тих послуг, обсяг яких ви можете контролювати. Звичайно, ніщо не буває безкоштовним, але елементарна ощадливість дозволить вам помітно заощадити.
Якщо ви не живете постійно у своїй квартирі або будинку, вам, звичайно, не доведеться оплачувати послуги, обсяг яких нараховується по лічильниках. Це світло, газ і вода. Однак за утримання будинку та прибудинкової території (саме ці послуги є так званою квартплатою), а також за послуги централізованого опалення платити доведеться.
Обов’язок з утримання будинку і прилеглої території лежить на власника кожної квартири з моменту набуття на неї прав.
Послуги централізованого опалення виявляються всім, і те, що ви ними не користуєтеся, ніяк не зобов’язує компанії з теплопостачання перекладати плату за них на інших мешканців. Відключити від теплопостачання окрему квартиру в більшості випадків неможливо.
У порівнянні з багатьма країнами СНД комунальні послуги в Польщі коштують дуже дорого. Це пов’язано, з одного боку, з тим, що за всі послуги платить сам споживач, жодних державних дотацій, властивих країнам колишнього СРСР, тут не існує.
З іншого боку, дорожнеча комунальних послуг пов’язана з їх високою якістю. При цьому комунальні рахунки не містять понять, таких, як квартирна плата, і ви бачите, куди йде кожен ваш злотий. Крім того, зарплати в Польщі істотно вище, ніж в СНД, і люди, що мають роботу, здатні оплатити рахунки за комунальні послуги.
Ми використовуємо файли cookie для максимальної зручності користувачів. Перебуваючи на сайті, ви приймаєте правила використання файлів cookie.
Privacy policy