Робота

Податки в Польщі з громадян та іноземців

Share

Плануючи переїзд або тривале перебування в Польщі, людина думає не про історичні місця, які можна відвідати, а про те, як організувати свій побут і забезпечити фінансове благополуччя. Незалежно від форми зайнятості – індивідуальної комерційної діяльності чи роботи за наймом – йому доведеться сплачувати податки в Польщі. Різниця полягає лише в наборі фіскальних платежів та способу їх стягнення.

Податки в ПольщіПодатки в Польщі

Оподаткування іноземців у Польщі

На відміну від багатьох інших країн польське податкове законодавство не стало підвищувати ставки податків для тих, хто не може похвалитися наявністю паспорта громадянина Польської Республіки.

Тим не менш оподаткуванню підлягає будь-який дохід іноземця, отриманий на польській митній території, будь то дивіденди, заробітна плата, спадщина або виграш.

Статус податкового резидента дає можливість скористатися правом на податковий вирахування з ПДФО та деякими іншими пільгами для зниження фіскальних зобов’язань.

Змінити свій статус може той платник податків, який 183 і більше днів у році знаходиться в межах країни й вносить фінансову лепту в скарбницю держави.

Перелік податкових платежів

Податкова система Польщі максимально синхронізована з фіскальними схемами країн ЄС та більшості міжнародних партнерів. Зроблено це для того, щоб уникнути ризику подвійного оподаткування іноземних інвесторів на території Польщі та власних громадян, які ведуть бізнес за межами рідної країни.

Податкові платежі в Польській Республіці поділяються на:

  • прямі податки (podatek bezpośredni);
  • непрямі податки (podatek pośredni);
  • податки на окремі операції.

При цьому до прямих відносять 10 видів платежів:

Суть збору Польська назва Рівень затвердження Ставка
Податок з доходів фізичних осіб – податкових резидентів і нерезидентів Польщі (ПДФО) Podatek dochodowy od osób fizycznych або PIT Державний бюджет 18 і 32 % від отриманих доходів

(прогресивна шкала)

Податок на прибуток підприємств і комерційних організацій Podatek dochodowy od osób prawnych або CIT 19 % від задекларованого прибутку
Тонажний податок Podatek tonażowy До 19 % (з кожної тонни вантажу або одиниці водотоннажності)
Внески за використання надр Podatek od wydobycia niektórych kopalin З розрахунку видобутого обсягу
Платежі з договорів цивільно-правового характеру (ЦПХ) Podatek od czynności cywilnoprawnych або Civil Law Activities Tax (CLAT) До 20 % від суми контракту
Податок на спадщину і дарування Podatek od spadków i darowizn Розкид ставок залежить від ступеня споріднення та типу переданого майна
Сільгоспподаток Podatek rolny Муніципальні бюджети Може стягуватися як з кожної одиниці врожаю, так і з кожного гектара с/г земель
З доходів від лісового господарства Podatek leśny Грошовий еквівалент вартості 0,202 куб. м з 1 га лісу
Внески з власників нерухомістю Podatek od nieruchomości Встановлюється комунами й залежить від типу нерухомості і її розташування. Сплачується щорічно
Транспортний податок Podatek od środków transportowych Встановлюється комунами та залежить від виду транспорту, об’єму його двигуна і року випуску.

Непрямими платежами заведено вважати:

  • ПДВ (Podatek od towarów i usług або VAT) – обчислюється за базовою ставкою 23 % від суми доданої вартості (при цьому існують режими, коли ПДВ стягується за пільговими ставками від 0 до 8 %);
  • акцизи (Akcyzy) – з кожної одиниці підакцизної продукції у фіксованому розмірі (тютюн, спирт і пиво, паливо і ПММ, продаж автомобілів з об’ємом двигуна понад 2000 куб. см).

Окремо можна згадати обов’язок сплатити відсоток від доходів за депозитом (podatek od zysków kapitałowych) і збору з виторгу гральних закладів (Podatek od gier).

Оподаткування доходів фізичних осіб

Будь дохід фізичної особи у Польщі, незалежно від резидентського статусу, є базою обкладення ПДФО (PIT). Ставка податку безпосередньо залежить від розміру річного доходу платника:

  • до 3 091 злотого – 0 %;
  • до 85 528 злотих – 18 %;
  • понад 85 528 злотих – 32 %.

При цьому ставка застосовується за принципом прогресивної шкали. Це означає, що збільшений відсоток утримується з тієї частини доходу, що перевищує затверджений поріг.

Наприклад, податок з 50 000 злотих буде розрахований за формулою: (50 000 – 3 091)*18 %= 8 443,62 злотого.

Не варто забувати й про те, що в Польщі передбачені відрахування і пільги щодо оподаткування:

  • пільги для тих, у кого є діти – від 92,67 злотого в місяць на одну дитину до 225 злотих на четвертого і більш;
  • спільний розрахунок зобов’язань при подачі декларації разом з непрацюючим чоловіком або дитиною – таким чином можна знизити ставку ПДФО з 32 до 18 %;
  • податкові відрахування для людей з невисокими доходами – наприклад, річний дохід до 8 000 злотих звільнено від обкладення ПДФО.

Оподаткування заробітної плати

Поляк чи іноземець, який отримує дохід у вигляді зарплати, може не турбуватися про утримання і перерахування податків до бюджету: всі ці операції має робити роботодавець, тому відповідальність за сплату зборів лежить на ньому.

Для того щоб працівник розумів, чому виникає різниця між нарахованою зарплатою (брутто) і виданої йому на руки (нетто), він повинен знати перелік обов’язкових утримань:

  • прибутковий податок (PIT) – від 18 до 32 % у залежності від суми доходу;
  • пенсійні внески – 9,76 % за рахунок працівника і стільки ж за рахунок роботодавця;
  • на випадок непрацездатності – 2,45 %;
  • на випадок інвалідності – 1,5 %;
  • на медичне страхування – 9 %.

Перелік податкових платежів для організацій

Основними податками для юридичних осіб в Польщі заведено вважати податок на прибуток (CIT), ПДВ (VAT) та акцизні платежі. У цьому випадку теж не має значення, чи є в інвестора статус резидента або організація тільки увійшла на польський ринок.

Ставки оподаткування для всіх загальні:

  • CIT – 19 %;
  • VAT – 23 % (від 0 до 8 % на соціально значущі продукти та експорт в країни ЄС);
  • акцизи – за фіксованими затвердженими розцінками на одиницю товару чи обсягу (наприклад, штуки або літри).

Звільнення від сплати всіх цих зборів отримали тільки ті підприємства, які зайняті в сільському господарстві, лісовому бізнесі або пов’язані з перевезеннями на водному транспорті. Для них розроблені системи сплати сільгоспподатку, лісового і тонажного збору.

Повернення ПДВ для туристів та гостей

Всі, хто відвідує Польщу з коротким візитом, мають можливість повернути частину вартості куплених ними товарів, якщо сума покупки перевищує 200 злотих. Це можна зробити завдяки системі Tax Free, діючої щодо ПДВ (VAT), сплаченого на польській території.

Для повернення податку туристові досить зазначити на кордоні документ про сплату ПДВ та звернутися за відшкодуванням в уповноважений банк у себе на батьківщині.

Щоб операція пройшла без яких-небудь затримок, потрібно пам’ятати про деякі нюанси:

  • продавець повинен бути платником ПДВ і крім чеків зобов’язаний видати покупцеві спеціальний бланк (фактуру) для митниці;
  • вартість одиниці товару повинна перевищувати 200 злотих (не плутати із загальною сумою всіх покупок);
  • оплачений товар при перетині кордону має бути недоторканою заводській упаковці без ознак розпечатування та використання;
  • вивезення придбаних товарів повинен відбутися не пізніше 90 днів після здійснення покупки.

Tax Free призначений тільки для некомерційних покупок, тобто для продукції, купленої для особистого користування, а не для перепродажу.

Зрозуміло, продавець не поцікавиться, навіщо клієнту потрібен весь придбаний ним товар, і з радістю випише фактуру на кілька одиниць ідентичної моделі. А ось на кордоні питання виникнуть обов’язково: митник неодмінно поставить під сумнів факт, що людина буде сам користуватися одним фасоном пальто різних розмірів. Не повірять інспектори й в те, що турист купив кілька телефонів виключно для особистих потреб.

Податкова звітність

Вся звітність фізичних і юридичних осіб подається через регіональні відділення Національної податкової адміністрації (Krajowa Administracja Skarbowa), що входить до складу Міністерства фінансів Польщі.

Передати свої декларації платник може особисто або дистанційно (поштою або через електронний сервіс).

Безперечною зручністю електронної подачі декларації є те, що на сайті завжди оперативно оновлюються форми звітності та інструкції щодо їх заповнення. Крім того, закінчується термін подачі у 23.59 останніх діб, установлених законом, і не обмежується режимом роботи фіскального органу.

У Польщі не зловживають вимогою надання щомісячних звітів, тому більшість декларацій слід подавати раз на рік до 30 квітня наступного календарного періоду.

У ці ж терміни потрібно провести остаточний розрахунок за податковими зобов’язаннями з урахуванням авансових платежів, перерахованих за перші 11 місяців звітного року.

Навмисна відмова від надання звітів та несплата податків може обернутися кримінальним переслідуванням платника податків.

Тим, хто отримує доходи тільки в якості найманого працівника, з цього приводу турбуватися не варто – за них тягар звітності та відповідальності за своєчасне перерахування платежів несе роботодавець.

Міжнародні угоди про виключення подвійного оподаткування

Одним зі стимулів для залучення іноземних інвестицій у будь-яку країну вважається прозора фіскальна політика і гарантія відсутності ризиків подвійного оподаткування. У цьому відношенні влада Польщі роблять все можливе: міждержавні угоди укладені з 92 країнами Західної та Східної Європи, СНД, Африки та Азії, обох Америк і навіть з Австралією.

Підписані договори дозволяють інвесторам, які отримують дохід у Польщі, сплачувати податки тільки на її території. У себе на батьківщині іноземці повинні платити тільки ті види зборів, які не підпадають під дію угод між державами.

Покарання за ухилення від податків

У фіскальних органах Польщі заведено розділяти два поняття: ухилення від сплати податків та їх приховування. Останній вид дій однозначно розцінюється як кримінальний злочин, при цьому не має значення, приховує платник розмір податків чи незаконно зменшує базу оподаткування.

Ухилення від сплати податків може носити навмисний і ненавмисний характер. Наприклад, при перевірці інспектор може встановити факт несплати унаслідок неправильної інтерпретації законодавства. В даному випадку контролюючі органи налаштовані більше не на покарання бізнесмена, а на погашення нарахованої їм заборгованості з податків і зборів. Безумовно, за подібні порушення підприємство або підприємця чекають штрафи у відсотках від суми недоїмки та пеню за кожен день прострочення.

Сума фінансової стягнення залежить від величини мінімальної заробітної плати. З початку 2017 року санкції зросли, оскільки поляки підняли даний показник до 2000 злотих в місяць.

Обчислення штрафів відбувається трьома способами:

  • за добової ставки – 1/30 від суми мінімальної зарплати за кожен день прострочення, але не більше 400 ставок за одне порушення;
  • у фіксованому розмірі – в межах 10 % від мінімальної зарплати, але не більше суми її 20-кратної величини;
  • у розмірі мандата – спеціальні штрафи, не більше двох мінімальних заробітних плат.

Вид відповідальності та розмір фіскальних санкцій відносно винних осіб і господарюючих суб’єктів встановлюється судом.

Підсумок

Польське оподаткування характеризується не тільки простими та прозорими принципами розрахунку податкових зобов’язань та подання звітності, але і рівним підходом до доходів резидентів і нерезидентів країни. На відміну від більшості європейських держав у Польщі ставки податків є однаковими для співгромадян та іноземців.

Податки в Польщі, PIT, повернення податків: Відео